Nejvyšší nabídka

• Itálie La migliore offerta (více)
Drama / Romantický / Mysteriózní / Krimi
Itálie, 2013, 124 min

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (oficiální text distributora)

Gilmour93

Co může být v lásce horšího, než když vaše nabídka, ač se to na první pohled nezdá, není nejvyšší.. Malíř Tornatore a řezbář rámu Zamarion stvořili dílo formou vskutku umělecké, ale o co více bylo milostné vzplanutí neposkvrněného znalce nepřirozené, o to méně byl konečný citový kolaps bolestnější. Virgil Oldman měl pravdu. Co je krásné, nemusí být autentické.. První film, který jsem viděl s G.Rushem a on v něm byl jen dobrý. ()

sniper18

Je to vydarená mierne romanticky ladená dráma. Má výborný príbeh o uznávanom znalcovi v oblasti umenia, ktorý má všade len najvyšší rešpekt, práca je pre neho všetkým a vôbec mu neprekáža, že nikdy nezažil skutočný vzťah s opačným pohlavím. Ale všetko sa zmení, keď sa rozhodne prijať prácu ocenenia majetku mladej ženy, ktorý zdedila po rodičoch a keďže ju kvôli jej fóbii takmer nikto ešte nevidel, zvedavosť ho núti sa o ňu začať viac zaujímať. A tak postupne medzi netradičným párom vzniká silné puto. So spracovaním som veľmi spokojný, ale k úplnému ideálu tomu ešte niečo chýba. Už od začiatku ma to veľmi zaujalo, skvelá hlavná postava, či už po charakterovej stránke, ale aj jeho fungovaniu v rámci oblasti umenia, k tomu výborne podaný vzťah k jediným dvom priateľom a nová práca, ktorá skrýva niekoľko zaujímavých tajomstiev, takže prvá polovica filmu ma plne vtiahla bol som z nej prakticky nadšený. Ale nanešťastie potom sa to už o niečo zhorší, stále si to udrží výrazne nadpriemernú úroveň, takže ma to určite neprestalo baviť, len sa to už začne uberať až príliš priamočiarym smerom, pričom tá romantická línia mi už nepríde až tak zaujímavá, ako prakticky všetko z prvej polovice a nanešťastie aj tú hlavnú časť rozuzlenia som očakával, takže ani záver ma nezaujal až tak moc, ako mohol. Ale rozhodne musím pochváliť, že aj pri tejto vyše dvojhodinovej dĺžke si to udržuje vysokú úroveň zaujímavosti a tak ma ani na okamih nenapadlo začať sa nudiť. Herecké obsadenie je skvelé, Geoffrey Rush v hlavnej úlohe, k tomu skvelé výrazné vedľajšie postavy ako Jim Sturgess v zaujímavej úlohe zručného mechanika zariadení, Donald Sutherland, ale aj sympatická Sylvia Hoeks. Réžia a technická stránka sú výborné, veľmi dobrá vizuálna stránka, kvalitný prístup k postavám, ale aj všetko ostatné, tu nemám čo vytknúť. Keby si celý film udržal úroveň prvej polovice, tak neváham s plným hodnotením, tá sa skutočne vydarila, ale aj tak som nadmieru spokojný, veľmi ma to bavilo. 80% ()

genetique

Ak naozaj milujete filmy, tak tento film bude vo vašom rebríčku naozaj vysoko. Ak navyše máte radi umenie (cit pre kompozíciu obrazu a zvuku), nepohrdnete prirodzenou romantikou a správnou dávkou napätia, tak sa budete zalizovať. Réžia je vycibrená, cit pre dochvíľnosť každej scény je totálne puntičkárska, rovnako ako herecké výkony z ríše oscarových nominácií. Úžasné je sledovať prerod postavy Virgila. Ako čerešničku vám režisér uštedrí vo finále totálny knockout, srdcervúcu dezilúziu, budete sa cítiť ako bábiky v režisérskych rukách, pretože pointa je skutočne z radu tých najúdernejších. 95%. ()

Kaka

Fenomenální filmový fake. Vůbec nejde o finále a konstrukci scénáře, jehož pointa je odhadnutelná od poloviny. Soustřeďte se na úchvatnou kameru, životní teze a pravdy, herecký výkon Rushe a čisté emoce. Film o zamilovanosti se všemi svými klady a zápory které má, záleží jen, zda to vyjde, či nikoliv. A zároveň poukazuje na fakt, že nemusí být nic tak, jak to zprvu vypadá. Naprosto komplexní. Masterpiece. ()

D.Moore

Tak... A na svém pomyslném seznamu kinozážitků roku 2013 si můžu odškrtnou další kolonku "Naprosto skvělý NOVÝ film bez speciálních efektů či akce". Hlavnímu hrdinovi v podání vynikajícího Geoffreyho Rushe jsem rozuměl jako dlouho žádné postavě a zřejmě proto na mě závěr tak dolehl. Úžasná Morriconeho hudba, nečekaný, ale kouzelný výlet do Prahy, do detailu promyšlený scénář. Prostě další lahůdka od Giuseppe Tornatoreho.__P.S. Snad v žádných závěrečných titulcích jsem ještě neviděl tak ohromný seznam použitých obrazů.__P.P.S. Čím méně víte předem o ději, tím lépe. ()

Dan9K

Tak jsem po opravdu dlouhé době viděl brilantní film. Snímek mnoha tváří, tajemný, záhadný a přitom dechberoucí. Snad můžu i říct, že nejlepší romantický film, jaký jsem viděl. Hodnotit nějakou chemii mezi herci mi v tomto případě přijde bezpředmětné. Ti dva mají být zvláštní, nelze v tom hledat nějaké klasické vzorce, podle kterých můžeme hodnotit akurátnost hereckého projevu. Přišlo mi to naprosto v pořádku. Pokud se do filmu ponoříte, nelze sledovat konec jinak než se zatajeným dechem s pocity katarze. Ennio Morricone odvedl také výbornou práci. Skvělá záležitost, která ve vás může hlodat dlouho a podpoří vaši nedůvěru k lidem. ()

ripo

Tak ako sa dajú falšovať obrazy, tak isto sa dajú sfalšovať i city a láska. Príbeh dvoch ľudí, z ktorých každý je majstrom vo svojom odbore. Skvelé režijné vedenia Giusuppeho Tornatoreho, prekvapivá pointa a skvelá hudba Ennia Morriconeho. Jeden z mála filmov, ktorému dávam plné hodnotenie 5*****! ()

troufalka

Všechno to odsýpalo tak nějak až moc hladce, od začátku se dala tušit nějaká kulišárna na závěr, ale nevadilo mi, že jsem s tím počítala. Příjemná oddychovka. ()

Hild

První polovina byla skvělá, líbil se mi především způsob pojetí a budována atmosféra. Natočené je to s takovou vznešeností, po celou dobu mi stále připadalo, že se dívám na klasické dobové drama, a když zazněla slova jako mobil, nebo počítač, jakoby tam ani nepatřila a úplně to se mnou trhlo. Na druhé polovině filmu už mi ale něco stále nesedělo a dlouho jsem nedokázala pojmenovat co. Nevěřila jsem vztahu ústřední dvojice, možná i proto, že celý závěr mi byl jasný tak hodinu před koncem a za vinu to dávám Tornaterovi, který na to nešikovně poukázal velmi brzy. Celá druhá hodina se tak u mě změnila jen v čekání na to, co mi bylo už jasné a tak to na mě nemohlo mít ani jakýkoliv emocionální dopad. Chvíli jsem dokonce uvažovala ještě o hvězdě méně, ale ve výsledku jde o velmi dobrý film, ve kterém jde toho spoustu najít a první půlka na mě určitě dokázala zapůsobit. ()

Faustka

Tornatore vypráví. Každý prvek v tomto příběhu do sebe zapadá s hodinářskou přesností, aby výsledný celek mohl promlouvat k divákovi bez nejmenšího nesouladu. Nic víc, nic míň. A Oldmanova 13. komnata, až po strop obsáhlá portréty (jen pro jednoho člověka jich je opravdu škoda) je už jen tečkou k dokonalosti. Nemohla jsem si to užít víc. ()

gogo76

G. Tornatore je skutočne pán režisér a o kvalite filmu som nepochyboval. Napriek tomu som bol ešte pred zhliadnutím presvedčený, že oscara za naj zahraničný film zhrabne dánsky Hon. Výsledok ma v oscarovú noc prekvapil, Veľkú nádheru som ešte nevidel, ale tento film by si ho rovnako zaslúžil. Silná konkurencia toho roku. Tornatore ma hlavne v záverečných minútach priklincoval do sedačky. G. Rush bol vynikajúci. Postava svojského starožitníka, ktorý celý život zbiera portréty žien, ale nikdy so žiadnou nebol je veľmi zaujímavá a G. Rush sa do nej náležite vložil. Atmosféra dokonalá, v niektorých momentoch doslova božská, na čom má veľkú zásluhu i nestarnúci maestro E. Morricone a jeho skvelá hudba.100%. ()

venus

I když mi konec filmu připadal slabší, než jeho záhadně tajemný začátek, i den po jeho zhlédnutí ve mě zvláštně buší a stále rezonuje. Ta psychologie, umělecká linka, styl, hravost a exkluzivita příběhu je opravdu výjimečná (!) a i když jako zmlsaný konzument kinematografie jsem chtěla ještě něco víc, přece jenom se musím vrátit do profilu filmu zpět a zvýšit své hodnocení na maximum. Když se mě film dotkne, nejde hodnotit ani o hvězdičku méně. ()

Xmilden

Geoffrey Rush si jednoznačně řekl o hodně vysoké ocenění. Nechci psát o Oscara, protože těmhle cenám bych nevěřil ani nos mezi očima. Nejvyšší nabídka je vynikajícím filmem, který nejlépe připomíná staré plátno. Hudba, režie, vyvíjecí se postavy a dechberoucí provedení. Tenhle film má zkrátka všechno. Nevím jak dále snímek vychválit, snad jen mohu plně doporučit. Zcela určitě jeden z 5 nejlepších v letošním roce. ()

Tom_Lachtan

Nejvyšší nabídka patří mezi ty typy filmů, kdy naběhnou závěrečné titulky a vy máte chuť zvolat- tohle nechci už nikdy vidět a když, tak bez závěrečné půlhodiny. A ano, polovinu předchozí věty jsem bezostyšně, zákeřně a zcela záměrně vykradl z jiného komentáře, já padouch! Tornatore se rozhodl zuřivě rozkopat všechny mé očekávání jakožto diváka, jen aby nahodil natolik předvídatelný konec, který je díky své očekávatelnosti dokonale nečekaným. Technicky je to jednoduše super, byť jsem trochu postrádal nějaký opravdu kamerově památný závěr, leč mínusem to zas tolik není, jednoduše pak více vynikne dobré herectví. I přesto, že poslední půlhodina filmu začne postrádat kouzlo minut předchozích, znovu kouzlo nalezne v závěru při vyvrcholení děje, ovšem kouzlo je to jiné, ač pořád silné. PS: snad první film, který jsem z letošních viděl, kde mě hudba dokázala zaujmout sama o sobě. ()

-bad-mad-wolf-

Silné. Od začátku až do konce, ve všech ohledech. Následují mírné spoilery: Konci je vytýkána nevěrohodnost a přemrštěnost, což je díky prudkému skoku z pohádkové lovestory do sviňské reality celkem pochopitelné, každopádně právě závěrečná několikaminutovka dokonale vystihuje niterně bolavé pravdy o lidských touhách. Když Virgil ignoruje možnost oznámit vše policii a nadále se ukájí ve vzpomínkách na něco, co ve skutečnosti nikdy neexistovalo, užíval jsem si katarzi jako prase, byť to nebylo nikterak příjemné pošušňáníčko. Podléhání sladké iluzi je na první pohled lepší, než boj s hořkou realitou - lepší měřítko slabosti neexistuje a existovat nebude. Nebo taky jinak: nebyl nakonec Virgil, do té doby zajatý ve své neschopnosti se socializovat, tak trochu osvobozen? Samozřejmě, není to nic originálního, ale přenádherné Tornatore-Zamarion-Morricone balení a velevážné prostředí aukčních síní s nóbl postavami a mimoidní atmosférou (šikovný mix prvků, které jednoduše, ale účinně snižují předvídatelnost příběhu) dělají z tohohle díla černého koně v soutěži o film roku. ()

lesumir

Za posledních 5 let jsem neviděl film, který by mě tak dojebal. Po jeho konci jsem čuměl do stropu a protože byla tma, nic jsem neviděl. Ale připadal jsem si jako moc hustej týpek, kterej prostě přemýšlí nad filmem. A začaly mi téct slzy. Ano, jsem nadsamec, který umí i brečet. Bod já. __ Nejvyšší nabídka je jako set z porcelánu, ze kterého by se nebála pít i královna. A on se nějak dostane k vám domů. Na začátku je vám fuk, říkáte si proč bych z něčeho takovýho měl jíst nebo pít. Já tady mám svý plastový kelímky a to mi stačí. No a časem ten set začnete používat. A jednou ho rozbijete. Omylem. A ucítíte bolest. Ztrátu. A prostě vás to sebere. Nevíte proč. Říkáte si, že je to jenom posranej porcelán, ale cítíte takové prázdno, že už to nikdy nebude jako předtím. A něco podobného jsem cítil na konci filmu. ()

cheyene

Rozhodně zajímavý příběh, který je dobře natočený, má dobré herce, odehrává se v příjemném prostředí a lze charakterizovat jako povedenou směsicí dramatu, romantiky a mysteriózního krimi. Konec je však poměrně snadno předvídatelný, což je škoda. ()

LiVentura

Příběh o neskutečné samotě, která svede dohromady dva jedince, z nichž jeden skrývá tajemství neskutečně kruté, ale o to více dnešní... ()

nunka

Čím dlhšie vo mne film zreje, tým viac sa vynárajú mnohé posolstvá, ktoré z neho plynú. Vigril si svedomito buduje kariéru a svoje obranné mechanizmy, ktoré mu pomáhajú zvládnuť všeobecnú úzkosť a neistotu zo žien. Navonok dobre fungujúci a úspešný, vnútorne zraniteľný a málo osobný. Je dokonalým znalcom výtvarného umenia, kde jeho ostažitému oku neunikne originál od falzifikátu. V rovine vzťahov je to úplne naopak. Tornatore hlavného hrdinu vykreslil veľmi pútavo a Geoffrey Rush mu dal dokonalú tvár. Tajomné prvky sa začínajú stupňovať keď sa objaví Claire so svojou čiernou komnatou. Príbeh pekne postupuje, mnoho vecí sa vyjasňuje a je evidentné, že o chvíľu sa chystá twist, keďže dialógy hlavných postáv mnoho napovedajú a naznačujú. Virgil sa ocitá v novej perspektíve, v ktorej dá väčší priebeh svojim tlmeným emóciam. Aj keď záver zbytočne vysvetluje to, čo už je dávno jasné, posledná scéna prináša napriek melancholickej atmosfére pozitívny odkaz, čo sa režisérovi podarilo na výbornú. Tornatore ma už jedným svojim filmom dokonale opantal (Cinema Paradiso), no Best Offer ho zatiaľ neprekoná. ()

PF 2014

PF 2014