Cesta ven

• Slovensko Cesta ven (více)

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem. (Aerofilms)

Druhácena

Autentičtější film jsem už dlouho neviděl a tím nemyslím jen české prostředí. Musím ale doznat, že pravidelně si ho asi pouštět nebudu. ()

lida93

Zpracování a volba tématu mě osobně velmi zasáhlo... Jak je těžké se dostat ze světa, který nás obklopuje a ubíjí? I když člověku některé scény nejdou moc do hlavy, zdají se až těžkopádně naškoubované... pořád je to dost velká realita... Co uděláme s romskou komunitou a co udělá ona sama? Začarovaný kruh, který snad někdy se i podaří zničit... ()

tykadelko

4 hvězdy...z osobní zainteresovanosti..konečně se zde Romové neukazují jako flákačí pobírající dávky, ale jako běžní lidé, kteří chtějí žít, chodit do práce a vychovávat děti - tady daná rodina taky není příkladová, je zadlužená, mají velké prroblémy s přežitím a získáním peněz.. ale jsou i jiní... to, že je málokde zaměstnají pak zneužívají ostatní pro možnost urážek typu - běž dělat, neseď doma, nebudeme tě živit z našich daní.. jsem vš, pedagog a taky jsem byla rok bez práce, přestože mám 2 roky praxe v mš, protože nejsem dostatečně bílá.. chci žít běžně, normálně, chovat se normálně a ničím se nevyjímat, nechci být na žádných dávkách - ani jsem nikdy nebyla, protože žiji ještě u rodičů a protože otec pracuje, tak mě ten rok měl živit - podle našich zákonodárců.. ale přesto náš stát mi v tom podkopává nohy.. čím víc se člověk snaží, tím je po zásluze "odměněn"... a tak jsem ráda, že je tu konečně film, který to ukazuje tak jak to je... to že jsou mezi Romy svině - to jsou i mezi bílými, jen prostě je to běžné a majorita to neřeší.. a to, že jsou mezi Romy běžní lidé, to je taky běžné, ale to zase majorita neřeší.. řeší se jen to zlo a pak se všichni hážou do jednoho pytle, protože to je to, co media ukazují..ne to, kolik z nás dokončilo vš, kolik z nás pracuje, kolik z nás žije uplně normálně a trpí tady tím, co se okolo děje...takže za mě 4 - a to jen kvůli tomu ukončení, které se mi moc nelíbilo, jinak by bylo 5 :D ()

fafejt001

Tak nevím , spíše takový polodokument . Je asi dobré natočit takový vhled do této komunity a systému jak je nastaven . Jako film to nehodnotím . Herecké výkony u mnohých nelze vůbec hodnotit . Jako dokument velmi slušné . ()

hony23

Zduř gadžové, sem Eržika, máma mě měla ve čtrnácti, ale ja nejsů taká dylina, na první potrat jsem bila až v patnácti a druhý až v sedumnácti, more. Mój Fero nepracúje, je to kokot, samá čórka a sebraly mu benga řidičák, bo je cigán a tu je diskriminácija. Gdyby gadžové nečučely na té fylmy a nehvězdičkovaly na ČfSD, mohly by víc makat a bylo by na dáfky pro nás Rómy. Je mrdám do hubi! ()

Ironhead

Snad nejprecenovanejsi film poslendi doby, kladne vynaseny do nebes jen asi nevrdsim jadrem "intosu" a "pozeru" :_)... asi proto, ze je o romech a hraji v nem romove, povetsinou neherci. A nic moc o tech romech neprikrasluje. Po skonceni filmu a ze jsem mel problemy to dokoukat, ikdyz stopaz neni nijak zavratna, sem si mineni o cikanech nijak nevylepsil, naopak se mi spis potvrdilo to, co si doposud o tomto etniku mylsim. Opravdu o zadne kulturni obohaceni pro nas neromy neprinaseji... Jedine pozitivum a dne hvezdicky za sympatickou hlavni predstavitelku. ()

trigan

I když má film jen 1:43, tak já měl pocit, že trval kolem 3 hodin. Poslední třetina bylo zoufalství pouze pro natažení času. Tolik klišé na jedné hromadě aby člověk pohledal. Neuhodnout co se stane v dalším rozhovoru bylo náročné. Jako film to bylo k ničemu, jako dokument to nemělo dost reálnosti. Takový mix k ničemu. Dvě hvězdy za snahu neherců, ti za hloupý scénář, mizernou kameru, režii a střih nemohou. ()

Saxos

Žádný Žanetin boj jsem nezaznamenal. Dělala uklízečku, párkrát byla na sociálce, byla se zeptat na dvě práce, jednu dostala, trochu se zpila, utekla od svýho nemakačenka, chvíli bydlela u svého otce, chvíli na ubytovně. Akorát se pořád šklebila, že jí asi každý ubližuje. V práci šičky dlouho nevydržela. Odvozeno z toho, že se vrátila domů a těžko by dojížděla. Jediným kladem bylo, že vše byla schopna po pravdě označit. Co tedy uvidíme: Zmalovaný Gypsy, uřvaný Gypsy, zfetovaný Gypsy, Gypsy hospodskou tancovačku, Gypsy co makají v Německu. Nemakajícího Deža, který není schopný se 3 x měsíčně nahlásit, aby mohl pobírat sociální dávky. On chudák zaspí. A ještě se rozčiluje, že neuživí rodinu. Šlápotu Andreu snící o balíku peněz s ochotou pro ně i vraždit. Starou pravou cikánku, která když se rozčílí, tak mele jen cikánsky. Co u všech po celou dobu uslyšíte: Slovník a výrazy za které by se styděl i mukl v báni. Mentalitu nezmění. Zmiňovaný film Marian z roku 1996 je velmi rozdílný a kvalitnější. Toto je spíš sociální dokument bez vložených komentářů. Aktualizace po ČL: 7 x Český lev. No budiž už vím, proč nikdy nebudu filmovým kritikem. ()

Puppy

Film o tom, že za svoje problémy si většina lidí může sama, bez ohledu na barvu pleti. Tady je alespoň trocha snahy o to nebýt jen sterilně politicky korektní, ale v žádném případě to nejsou žádné oběti systému. Nejvíce realisticky působí ta HR manažerka, která ale takto povýšeně mluví určitě s každým. Takže ona nakonec práci dostane, ale zřejmě ji není dost dobrá. On práci měl. Díky vlastní blbosti příide o řidičák. Nakonec je mu poskytnut ještě ten luxus, že dostane dávky a nemusí pro to udělat nic jiného, než jen přijít v předem dohodnutou dobu na úřad. Ani toho není schopen. Hlavně že "musí" všichni prokouřit pomalu tisíce korun měsíčně. Nebyla opět zmíněna další možnost, co třeba začít podnikat ? Nakonec ten film působí opravdu depresivně, ale v jiné rovině než autor zamýšlel. Na festivalech to bude mít určitě úspěch. Natočit film o většinové rodině, kde mají sice oba zaměstnání, ale i tak žijí "z ruky do huby" a nikdo jim žádné dávky dlohodobě nedá ... to by byla skutečná politicky nekorektní odvaha. ()

fooggyy7 odpad!

Dnes už nejsou filmy o umění, dokonce ani o zábavě, či komerci, ale jsou zase a opět nástrojem propagandy. Dnes propagují homosexualisty, cikány, multikulturalismus a jiné ismy, které mají likvidovat tradiční společnost. Co na tom, že tzv. nejlepší film nikdo neviděl? A o jakém je řeč? Tak Českého lva, už i ta cena nepřipomíná lva, byla to nějaký jehlan či co, vyhrál film Cesta ven, takový příběh o cikánech, který se zrodil jen v hlavě scénáristy a režiséra Petra Václava, o tom jak pracovitý cikán nemá šanci. Ale pozor nebyla to satirická komedie, ale prý sociální drama. Film dostal ocenění nejlepší film, nejlepší scénář, nejlepší herečka v hlavní roli, kamera, zvuk, střih a režie…a nevidělo jej snad ani 4000 diváků. Opravdu nejlepší film světa. Proč? Hodí se do propagandy, jak většinová společnost ubližuje chudáčkům cikánům, kteří chtějí chodit do škol, ale nesmějí. Kteří chtějí pracovat, ale nesmějí. Kteří nechtějí krás, ale musí. Kteří nechtějí, loupit, zabíjet, bít a přepadávat, ale zlá společnost je nutí to vše dělat. Vše z donucení a oni sluníčka by to nejraději nedělali, jen s nataženou rukou brali tisíce a vesele žili. Ocenění taková sračky se dělo v přímém přenosu na stoce, z které dnes už vytékají jen fekálie, tedy na České televizi, za dohledu ministra propagandy Hermana a protektora ČT Dvořáka. Aby vůbec v sále přítomní věděli, jaký film vyhrál, tak běžel v České televizi před včerejším dnem. Jelikož 4000 návštěvníků to jsou rodiny tvůrců a herců, hráli tam i cikáni. Jeden z producentů si posteskl, že film vlastně nikdo neviděl, ale že je rád, že jej odvysílala Česká televize, a nyní doufá, že ověnčen „Českým“ lvem jej zase nasadí distribuční společnosti do kin. No, ani to nepomůže… (Radek Velička) ()

rigby

Syrový, civilní pohled do světa Romů. Vlastně nic vážného neřeší, jen ukazuje a nenabízí východisko. Je ale nějaká cesta? Film je atraktivní zejména pro to prostředí, které je většinové části české populace víceméně neznámé. Snad právě kvůli tomu se na něj dá celou dobu dívat. Když se ale od toho oprostíme, tak moc nezbyde. A to je škoda. ()

Fuksinka

Nevím, jestli si zaslouží tolik Lvů, Fair Play nebo Pojedeme k moři mi přišly jako povedenější. Cesta ven totiž nepřináší nic nového. Pro lidi, kteří se trošku zajímají o sociálně vyloučené je tohle stará písnička. Vůbec nejde o to, jestli jde o Romy nebo bílé. Když jste v kruhu s dítětem, bez vzdělání, praxe a v kraji s velkou nezaměstnaností, bez podpory rodiny, tak je cesta trochu se z toho bordelu vyhrabat těžká. Příběh mohl plynou o něco rychleji, předlouhé záběry z pařby, či křtin vyloženě nudily. Přes to je ale Cesta ven velice povedeným snímkem. Dle mě objektivním, bez nadržování. Prostě téměř hraný dokument. ()

pan_filuta_ odpad!

To mi hlava nebere. Po shlédnutí tohoto "skvostu" jsme na sebe se ženou nechápavě hleděli a ptali se jeden druhého "Proboha za co dostal tento film tolik cen?". Holt (nejen) česká společnost degeneruje. Jen by mě zajímalo, jaký film vyhraje příští rok. Cesta do mešity a zpět? Cesta do registrovaného partnerství Toma a Toma? ()

filmovyfan

Tenhle film sice poukazuje na problematiku romů, ale to je více méně všechno co se mi na tomhle filmu líbilo. Cesta ven mě nijak neoslovila, absolutně nechápu jak mohl tento film získat tolik Českých lvů. ()

VLADEK

Tak nějak jsem to odkládal až přišlo dnešní pozdní odpoledne a jsem v šoku z toho, že i u nás se dá natočit moderní sociální drama. ()

juvelinokivi

Po přečtení synopse, podle kterého byl film natočen, jsem se trochu obávala toho, že příběh bude o dobré nepochopené menšině a zlé nechápající většině. Ale pan režisér dokumentaristu nezapře, takže všechno je tak, jako ve skutečnosti. Jsou tu jedinci, co se poflakují po městech a kradou - nechybí dokonce ani měděné dráty. Navíc jsem dostala bonus v podobě humoru (zejména výborný švagr-feťák). A těm, kteří mají pocit, že když viděli vybydlené paneláky a obcházeli obloukem hlučnou agresivní menšinovou partičku, vědí o Romech všechno, bych ráda vzkázala, že nikdy neškodí dozvědět se ještě něco víc. - Jen tu cestu ven jsem tam nikde nenašla... ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky