U konce s dechem

By a Tether

(neoficiální název)

Krimi / Drama / Romantický

Francie, 1960, 87 min

Popravdě řečeno nevím, co s tímhle filmem všichni mají. Belmonda mám v podstatě rád, ale tady mně v roli těžkého frajera co si s ničím neláme hlavu nijak neuchvátil. A to jeho neustále opakované rádoby smyslné gesto s přejížděním rtů... No, asi jsem zrovna neměl náladu. BTW, všimli jste si na začátku novin, které prodávala mladá dívka ("podporujete mladé?)?(6.3.2006)

B(le)mondův charismatický bohém mě okouzlil natolik, že jsem si pořídil zbrojní pas a začal vykrádat trafiky, abych se alespoň z části cítil tak volně, nespoutaně a drsně jako on. Výborný film, při kterém jsem byl po těch nádherně dlouhých scénách bez jediného střihu u konce s dechem(26.9.2006)

Nebýt Belmonda, šel bych ještě níž. Mám z toho základní pocit, že režisérovi tak moc záleželo na tom, aby jeho dílo bylo Uměním, až této snaze vlastně obětoval film. Čím více času uplynulo od natočení, tím zřejmější je, že fáma, která kolem filmu vznikla, byla spíš bublinou.(19.7.2009)

Jedno ze základních děl francouzské nové vlny, které stálo na počátku oslnivé kariéry Jeana - Luca Godarda a vymrštilo Jeana - Paula Belmonda na výsluní. Režisér měl šťastnou ruku při výběru ústřední herecké dvojice, takhle jednoduše vypadají charismatičtí herci a výborné herecké výkony. Ještě na herecké škole se Jeanu - Paulovi Belmondovi neprorokovala fakticky žádná filmová kariéra, ale poté, co se se ctí vypořádal s rolí desperáta Michela, mu zajímavé nabídky padaly do klína. Postava, kterou ztvárnila Jean Seberg, je přece jen zajímavější díky nejednoznačnosti a nevypočitatnosti pro své okolí. Scénář je sice jednoduchý, ale filmové řemeslo Godard ovládal dokonale, takže výborně pracoval s filmovým obrazem, hudbou a střihem. Hodně působivý film, pro filmové fandy povinnost. Celkový dojem: 95 %.(26.7.2009)

• RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(12.11.2009)