U konce s dechem

• Francie À bout de souffle (více)

Frajerský zlodějíček se na útěku před policií poflakuje ulicemi Paříže dokud nepotká krásnou Američanku... Mladičký Jean-Paul Belmondo v hlavní roli filmového debutu režiséra Jeana-Luca Godarda, v němž se poprvé objevila vzpoura proti konvencím a touha po tvůrčí i osobní svobodě a otevřel tak novou kapitolu dějin kinematografie. Režisér Godard svým celovečerním debutem vstoupil přímo do dějin světové kinematografie a definitivně stvrdil filmové hnutí Nové vlny. Jeho pastiš filmových žánrů zní literaturou, výtvarným uměním, filosofií i noirovým filmem, ale především zní energií a vzmachem šedesátých let. Godard posílá na osudový běh Paříží rebela, který navzdory všem a všemu neúprosně spěje ke svému konci. Godard je anarchista a stejně jako jeho hrdina překračuje pravidla, zažitá klišé a všechna očekávání. (Česká televize)

Hwaelos

Asi potřebuju nahlédnout hlouběji do zákonitostí francouzské nové vlny. Bez těchto znalostí je film jen polovičním zážitkem, kde se zápletka podobá diváckému přijetí. Oba milence poutá osudová přitažlivost, která je však chladná a brousí po povrchu. Stejný pocit jsem měl já při sledování Breathless. Film byl odtažitý a citově mě vůbec nevtahoval, zároveň jsem byl připoutáván zdánlivou chaotičností a chladem. Dost zvláštní a ambivalentní pocit. Ale každého, kdo trochu rozumí filmu, musí zasáhnout zvláštní střihová skladba. Godard vypouští části dialogu, záběry, celé scény. Kamera skáče v zdánlivě chaotických sekvencích a přesto cítím, že každé stisknutí její spouště je dopředu pečlivě promyšlené. Tohle budu asi nějakou chvíli trávit... --- Tenhle komentář byl psán už hodně dávno, snad bych dneska dokázal ke Godardově majstrštyku říct něco sofistikovanějšího. Přesto se mi zdá, že původní slova alespoň vyjadřují, jak na mě film zapůsobil. Spolu s Mužem s kinoaparátem to byl můj nejiniciativnější zážitek, který mě přivedl k teoretickému zájmu o film. ()

Dale

Nevedel som, že na natočenie filmovej klasiky stačí len zmätene sledovať kamerou dvoch ľudí, ktorí vedú nezmyselné dialógy... Pre niekoho je to možno umenie, pre mňa jedna obrovská nuda, pri ktorej je umenie nezaspať. ()

Terva

Povedený debut klasika francouzské nové vlny Jean-Luc Godarda. Ocenění: MFF v Berlíně ´60: Stříbrný medvěd - cena pro nejlepšího režiséra - Jean-Luc Godard. Cena Francouzského syndikátu filmových kritiků ´61: nejlepší film. CITÁT - V životě jsou důležité dvě věci: pro muže ženy, pro ženy peníze......... ()

Skrk

Film pro intelektuály. Kult. Jeden z důležitých snímků francouzské nové vlny. Godard a jeho hra se střihy a kamerou. Krásná Jean Seberg a rebel Jean-Paul Belmondo. Genialita. ()

liquido26

Tento snímek mi úplně nesedl. Na jedné straně skvělej Belmondo a jeho postava frajírka, který si zapaluje jednu od druhý, má x milenek a neustále překračuje zákony (krádeže aut, přepadení, vražda) s takovou lehkostí jako by překračoval kaluže. To mě fakt bavilo. Bohužel už na mě nezafungovala ta milostná linka s ošklivou Američankou s příšerným účesem a jejich sáhodlouhé postelové dialogy. ()

corpsy

Snímok fujazdí neuveriteľnou rýchlosťou, ale obsahuje toľko nezáživných scén a žiadny zmysel nedávajúcich dialógov, že mu táto turbulentnosť veľmi nepomáha. Herecké výkony na pomedzí skvelej improvizácie a netalentovanosti takisto ovplyvňuje kvalitu snímku, ktorá mi je aj napriek nadpriemerným recenziám a samotným umiestnením diela v histórii filmu pod položkou Legenda, veľkým počudovaním. ()

F.man

Obrovská anarchistická facka tehdejší kinematagrafii a v podstatě filmový manifest Nové vlny. Ať uź mluvíme o dlouhých záběrech kamery, střihu, základním tématu, nebo "jen" o hereckém výkonu ústřední dvojice, všechno hraničí s genialitou. When the French say a second, they mean five minutes. ()

Astaroth12

Jean-Paulovi Belmondovi frajeri vždy išli a aj mu pristali, to jeho promenádovanie sa  s dútnikom či cigaretkou a mať pri tom taký povrchný vyraz bola jeho známka osobitosti aj kvality, ale tu som sa s nim nemohol nejako stotožniť. No, ale za to mohla rozhodne obsahová stránka filmu, ktorá bola riadne nezaujímavá a nedôsledná. Vychádzam z toho, že prišla najprv celkom zbytočná vražda policajta, potom sa náš hrdina motá po uliciach Paríža a i keď sa vobec neskrýva, policajti ho dostanú až po udaní blízkeho človeka. Tento film mne osobne nemal čo ponúknuť, lebo radšej mám s Belmondom komédie, kde sa zasmejem nad absurdnosťou niektorých scén, ako tu, kde nad absurdnosťou sa nedalo zasmiať, lebo film sa bral príliš vážne. Narážam na totálne nezvládnutý a hlúpy koniec, pred ním som zvažoval aspoň slabé 3*, po nom už len slabé 2*. ()

Krt.Ek

Romance s dramatickým průběhem, úžasným Belmondem v hlavní roli a poněkud netradičním střihem. Rozhodně zajímavý film, ale tu geniálnost tam bohužel nevidím. 75% ()

selfesteem

Na pochopení tohoto filmu zřejmě intelektuálně nedosahuji. Nevím, zda za to mohl dabing, ale jistou roli v tom určitě sehrál, protože se to nedalo vůbec poslouchat. Krampol četl text, který tak jako tak moc zajímavý nebyl, bez jakékoli změny intonace a to mě neuvěřitelně nudilo. Celkově byl film naprosto o ničem, nezaujal mě ničím, trpěla jsem u něj. ()

SaNcHeZ_cz

V mnoha ohledech jistě značně originální a improvizační, ale také pro diváka mírně těžce stravitelný. Jeden z ustanovujících snímků francouzské Nové vlny je zajímavým úkazem na poli moderního filmu, kde se režisér nebál a připravil snímek, který tu do té doby nebyl. Silné momenty a slušnou střední část těžce strhává dolů nepřívětivý začátek a lehce zbytečně odbytý konec. ()

-Ravee-

Lhostejný hejsek Belmondo, ženoucí se jen za momentálními požitky a neřešící následky v lečcems připomíná Patrice Mersaulta.. Odcizení, nespoutanost, absence hodnot.. Belmondův Michel se může zdát zprvu naprosto bezstarostný, ale čím více ho postupem času poznáváme, tím více zjišťujeme, že jeho lhostejnost k zákonům, putování po světě a nespoutaný styl života obecně je vlastně zoufalým hledáním jakéhokoli smyslu.. Úspěch a postavení zavrhuje, peníze a majetek postrádají váhu.. Jediné, co se jeví jako snad hodné pozornosti je láska, ale i ta se nejeví jako jistá a chtěná hodnota (neporozumění a disharmonie mezi ústřední dvojicí, rozhovor se spisovatelem mluvícím mimo jiné o rozdílnosti muže a ženy...), a tak se Michel oddává okamžitým potěšením a uspokojením (mnohdy nezákonnou a nemorální cestou), které ale nenabízí trvalé řešení.. Jediným východiskem se jeví smrt (-"Přemýšlíš někdy nad smrtí? Já na ní myslím pořád"), která ale ve výsledku také nic neřeší a tudíž není důvod se za ní hnát, ačkoli život žádné odpovědi nenabídne.. Co je teda tím, pro co žít?? A co je vlastně správné a co špatné ("Co je to sviňárna??")?? Po technické stránce mi Godardův debut zrovna neseděl.. Zběsilý a nepřehledný střih, značná zkratkovitost a roztřesená kamera "za pochodu" mi vadily, ať to mohlo být v oné době jakkoli inovátorské.. ()

Ligter

Vykašlat se na příběh, vykašlat se pointu a nechat se protahovat nehostinným a formálně brilantním světem Godardova umu. Vysledovávat a upjatě pozorovat úhly kamery, ''střihové hrátky'', pokorně recipovat onu mnohožánrovitost zahrnující odvar kriminálky, romance prodchnuté existencialismem a duševní zpovědi (či snad dialogy s lehkým přesahem). Filmové puzzle, z nichž každý dílek je jiné barvy, které se neustále mění - tak široký prostor pro odhalování tolika možností. ()

kobejn

Takže co tu máme? Mladýho floutka Belmonda, mladou husu Seberg a mladýho intouše Godarda, dohromady je to celkem nuda, co si budem povídat, ve filmu se neustále melou kraviny, který nedávají smysl a hraje k tomu příšerně vlezlá a po pěti minutách děsně iritující hudba, která je po celých 80 minut k filmu k nesnesení, kromě pár momentů, kdy se pustí deska s Mozartem. Kultovní dílo francouzský nový vlny je bohužel dost o ničem a jak postava Michela tak postava Patricie mě nedokázaly zaujmout natolik, abych k nim něco cítil. Sem tam řekne někdo něco duchaplnýho, ale jinak je to neustálý nesmyslný blábolení. Škoda, že k tomu hrála ta otřesná hudba, kdyby to Godard natočil bez hudby, mohly aspoň zaujmout zvuky z ulic, takhle je to tam jen občas zesílený ve zvukový stopě schválně přes dialog, ale ten děsnej rádobycool džezíček otravovat nepřestane. Podtrženo sečteno, Godard natočil mnohem lepší filmy, todle je tak průměr. ()

Sandiego

Dynamický snímek, který nemá čas nudit, ani když velkou část děje zabírá intelektuální debata dvou nepostižitelných milenců, která mě však zaujala především díky hereckým představitelům a jejich hravé uvolněnosti. Přesto musím říct, že francouzská nová vlna mě ani v tomto význačném díle opět příliš neoslovila, i když zde se ještě drží na uzdě nesympaticky elitářské, intelektuálně naddimenzované, od života odtržené tendence. Tyhle filmy ve mě nevzbuzují žádné pocity, přijdou mi až chladně sterilní (výjimkami jsou famózní Cléo a citlivý Nikdo mě nemá rád). Čtyři hvězdy hlavně za průkopnické kvality a sympatickou revoltu, která sála s každého metru a jíž v dalších snímcích rychle docházel dech. ()

MikO_NR_1909

Na konci s dychom je možno najväčší predstaviteľ francúzskej novej vlny, ale ja ho mám radšej ako štúdiu bezvýchodiskového vzťahu muža a ženy (s nemelancholickými odfarbením aktérov), ktorých rozdielnosť a vzájomný nesúlad stroskotal na banálnostiach. Cez túto vzťahovú variantu sa ale paralelne prekrýva kriminálnej pozadie zápletky, niečo na spôsob francúzsky noir v šarme a elegancii - čiže spätný náhľad do revizionizmu a zároveň zasadenie do existenciálnej prítomnosti. Mladé postavy používajú liberálny slovník počas fajčenia cigaretky a v dusnej mestskej atmosfére je divák jednou mysľou v strehu, čo mu dáva akýsi nadhľad nad situáciou. Ale iba mierny, pretože v oných momentoch trestnej činnosti (je ich málo) sa používajú strihové "zrýchlováky" v unikátnom jazzovom podfarbení, ktoré v čiernobielej kamere dodávajú na snímke príťažlivosť a dialógové metafory (ktoré zaberajú väčšinu deja) sa nedajú jednoznačne uchopiť. Majstrovské dielo, ktorej najväčším plusom je vycibrenosť momentu. ()

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

06.09.2021

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

05.06.2020

K 60. výročí uvedení světově proslulého a mnoha cenami ověnčeného  loutkového filmu Sen noci svatojánské slavného malíře a sochaře Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou… (více)

Legendární kino Aero slaví dvacet let

Legendární kino Aero slaví dvacet let

31.01.2018

Od 1. do 7. února bude žižkovské kino Aero slavit dvacet let své novodobé existence. Diváci se mohou těšit na filmové předpremiéry, koncert skupiny Tata Bojs, otrlou neděli s Festivalem otrlého… (více)