Léčba šokem

• Francie Traitement de choc (více)

Vyčerpaná Helena (Annie Girardot) přijíždí do léčebny na ozdravný pobyt. Po několika dnech se cítí mnohem lépe. Má více sil a naváže intimní vztah s doktorem Devilersem (Alain Delon). Vše je tu příjemné, společné koupání, terapie. Pacienti získávají opět energii. Jen obsluhující mladí Portugalci jakoby se ztráceli před očima. Omdlévají a někteří i narychlo zmizí. Helena se o to začne zajímat. A zvědavost je nebezpečná vlastnost. (Jezinka)

F.W.Colqhoun

Příjemný exkurz do té nejlehčí podoby sedmdesátkové francouzské kinematografie. Něžné kuře Annie Girardot se chce trochu zotavit ze šrámů milionářského života a na doporučení přítele volí kúru doktora Delona. Ta se ukazuje býti vpravdě osvěžující a jaksi a la Muž z Hong Kongu. Diváka třetího tisíciletí, uvyklého nevolnosti ze zvratů v zápletce a nečekaných odhalení, překvapuje Léčba přímočarostí. Kdo vyhlíží rafinovanost, ten se podiví především tomu, že se potvrzují do mrtě všechny nejprimitivnější obavy. Prostotu sémantické roviny podtrhují scény explicitní, bezdůvodné nahoty všech zúčastněných včetně Delona, osvěžením je pouze kontrapunkt poťouchlého soundtracku, odkazující kamsi ke Třetímu muži a dokládající milou nahodilost celého produkčního procesu. Rezignace na sebemenší pokus jen trochu uhnout z nastaveného směru, prostota dějové linky je zejména ve finále vlastně fascinující. ()

Filomena.I.

Ježkovi oči! Alain Delon jako šílený doktor vrhající se v cynické nahatosti v vlny turbulentní oblačné a mořské i pokusů pochybných kůry omlazující?! Neuvěřitelné! Spatřivši Lorenza vykouknuvšího z mrazáku na háku visícího s břichem rozpáraným dočista dočista, konečně pochopila jsem(?) záměr režisérův: Jedná se o černou grotesku! Už už čekala jsem uvolnění obličejů s komediálním závěrem. Jenže zmateně pobíhající A. G. vyhlížela jak vyplašená srna v honičce dramatické a omlazení zombíci s tváří kamennou zašpuntovávajíce cestu k úniku také nevypadali nijak srandovně. Nejspíše zůstanu nadále v nevědomosti, neb ani druhá léčba šokem světla nepřinesla a tímto nadobro loučím se s doktorem Ďáblem a jeho pokusnými králíky. ()

Vesecký

Výborný Girardotová i Delon, nebylo to až na 5 hvězdiček, ale chvalitebně určitě; ozdravný pobyt, který má omladit tělo i duši, ve skutečnosti používá doktor Devilers skutečně šokující metodu - má dohodu se zahraniční agenturou na najímání personálu a tihle cizinci záhadně mizí, neboť zprvu jejich krev a když už jsou dostatečně zesláblí i jejich tělní orgány slouží k regeneraci boháčů, kteří ovšem nic netuší a nechtějí vědět. V sanatoriu navíc vládne tuhá disciplína. Jde to tedy o metodu totalitního systému, zároveň je obžalována společnost, která kryje vraždy bezbranných. ()

KOOHA

Zajímalo by mě kde to točili, protože exteriéry a interiéry toho špitálu byly fantastický. Nemám vůbec iluzi, že někde na světě třeba podobný zařízení opravdu fungovalo. Mě to přišlo jako z jiného světa a přitom tak realistický. Trochu víc napětí by neškodilo, ale i tak zajímavý. Na tu dobu ty nahé scény....že s tím Delon nikdy nedělal drahoty vím, ale Annie do toho šla po hlavě...pecka ()

mardun

4 Hvezdicky jsou za Annie a Alaina. Drsne prostredi sanatoria a mirumilovne se tvarici Alain. Annie jako vzdy naprosto perfektni. Nechapu kdo pripisuje filmu tolik zanru na CSFD? jak prisli na Sci-Fi ? ()

quixote

Film, který působí, že byl mechanicky natočen podle nepříliš nápaditého scénáře. Nebýt Girardotové a Delona, nestál by dnes za vidění. Neuvěřitelně málo pracuje s atmosférou a napětím, trocha akce na samotném závěru nic nezachrání. ()

Looka

60% Kocourek se rád mrouská se staršíma kočičkama. Sci-fi závěr s mrtvolama na odsávačkách měl asi působit hororově. ()

jprmusic

Hezká Annie G, pohledný Alan D....... a to je vše. Takže pokud pomineme pár nahatých scén v sauně a vmoří, natočených "po francouzsku", nestojí to za nic. ()

macetoma

Námět fajn, zpracování fuj. Mohl to být super film, ale tvůrci nevyužili potenciál příběhu a vlastně ani herců. Film nemá gradaci a závěr je takový doztracena. Přitom tito herci by to zvládli zahrát víc uvěřitelně. Také místo kliniky, ze které není úniku, se dalo taky lépe využít. Takto věčně jen sledujeme nahatého Delona a nahatou Giradot v posteli a v moři. Girardot často neuvěřitelně sténá a piští a do toho divná psycho hudba jak od Zdeňka Lišky. Dávám 2 hvězdy. ()

ilclassico

Krimi bez případu, triler bez štipky napětí, horor bez překvapení, mysteriózní bez kousku tajemna, sci-fi bez fantazie. Tohle se opravdu nepovedlo. V rámci žánru za 2,5. ()

Riverin

Veľmi divný film. Iné slovo neviem nájsť. Spočiatku som sa pekne nudila a odrazu tam začali všetci nahí skákať do mora spolu s Delonom ktorý sa ukázal v plnej kráse, a doteraz som neprišla na to, či to bolo pre dej nejakým prínosom... ()

jopal

Na tomto filme sa urcite podpisal zub casu, ale ani po 40 rokoch sa nema za co hanbit. Sceny v mori mi pripadali velmi orginalne a odvazne aj na terajsiu dobu. Vidiet tento film v case jeho vzniku, tak tri noci nespim a dam mu plny pocet. Orginalny namet, dnes by z toho mohla byt ina pecka! ()

Delmondo

Tady něco nesedí. Na jednu stranu Francie, 70. léta, Girardotová, Delon na stranu druhou nuda a hrozná hudba. Jak je možný že do toho ty dva vlezli, film o ničem kterej ani svou myšlenku nijak zvlášť nerozvede. Když už jsem usínal tak jsem najednou dostal šok když tam do moře naběhlo několik naháčů včetně Delona, po téhle léčbě šokem se mě už sice nechtělo spát ale jen jsem tupě zíral na obrazovku dokud nebyl konec. ()

marti

Takýchto všelijakých experimentálnych filmov vznikalo v tej dobe mraky, asi to súviselo s kocovinou po šesťdesiatych rokoch. Obsahovo naivné a hlúpe, amatérske herecké výkony, film zaujme len nahotou A.D. a A.G. ()

revere

Zvědavost je nebezpečná vlastnost, jak píše i Jezinka v obsahu. Já byl kupříkladu zvědavý na obdivovanou Annie Girardot po boku oblíbeného Alaina Delona v krimi horroru. No, neměl jsem strkat nos, kam se nemá. Dostal jsem za vyučenou. ()