Klauni

Koomikot

Klauni

Clownwise

Česko / Finsko / Lucembursko / Slovensko, 2013, 120 min

Po několika letech zase český film, za který se nemusím stydět. Brilantní herecké výkony všech hlavních představitelů a zejména Jiřího Lábuse. Konečně za jeho kariéru byl na plno využit jeho talent. Film se pohybuje na rozhraní tragiky a komiky a mnohdy je velmi bolestivý. Ostatně jako život sám. Křivdy z mládí, smrtelná choroba. Po této klauniádě zamrzne úsměv na tváři.(22.11.2013)

Smutný úsmev v životoch klaunského tria, nezmieriteľne rozpadnutého pred desaťročiami. Ťažko súdiť, kto z trojice je víťaz, kto porazený. Všetky minulé vášne a dosiahnuté méty totiž predbehla neúprosná staroba. Jedného kláti chorobou, druhého trápením s manželkiným Alzheimrom a tretieho rokmi nedoriešeným vzťahom s dcérou a partnerskou nestálosťou. Alternatívy sú rôzne. 1. Snaha udržať šaškovstvo a aký taký dotyk s kultúrnym svetom i s mladosťou (mladá manželka, deti na staré kolená). 2. Umelecká neústupnosť bezduchej komercii spôsobujúca na druhej strane skromnosť v životných potrebách, pripomínajúcu až materiálne strádanie a premenu klaunského výrazu na trvalý moralizátorsko - mentorský kŕč. 3. Prispôsobenie sa nastupujúcemu mentálnemu mäknutiu väčšinového vkusu. Ambiciózna správa o postupnom vädnutí aktérov kultúry 60. rokov a ich spletitých osudov si udržiava pomerne vysoký umelecký kredit a po rozpačitom úvode naberie až nečakane vysoké obrátky. Navyše celé je to premiešané množstvom humorných scénok. Tým vtipnejších, čím starší sú ich diváci.(16.2.2014)

• heyda

Na české poměry výborné zpracování, kamera i hudba na evropské úrovni, herci taky bez problému, navíc jsou tam moc fajn dětské role, ale bohužel film mě absolutně nebavil svým příběhem, neproniknul jsem do něj, nudil jsem se a párkrát jsem Klauny posunul na VLC přehrávači dopředu. 40%(17.1.2016)

Velmi těžký a na naše poměry hodně zvláštní film, u jehož hodnocení jsem na rozpacích. Klauni pro mě přesně vystihují definici toho slova - žádná prvoplánová legrace, nýbrž vnitřní smutek, který je přítomen ve všech zdánlivě vtipných skečích. Z celkové atmosféry na mě dýchla opravdu hodně těžká deprese a jakási bezvýchodnost stáří. Herecké výkony všech zúčastněných jsou výborné - Lábus získal asi životní roli, Kaiser opět dokazuje, že nemá problém s tragikomickou polohou a neznámý Flamand moc nezaostává, za zmínku stojí i obě zahraniční herečky, které jsou neméně výborné. Taušova režie hodně zajímavá a řekl bych i vyspělá a v rámci možností dle mého snesitelně artistní, některé dlouhé záběry fungují a tvůrce tu nemá jakoukoli potřebu exhibovat a přitom zachytit to podstatné. Problém mám se scénářem, který nedrží u sebe a je přílišně epizodický a někdy se až příliš dlouho zabývá tím nepodstatným a nezajímavým a to atraktivní tu je o poznání méně. Klauni je film, který zaslouží pozornost, i když nebude přijímán jednoznačně a zasloužil by si širší zahraniční distribuci, protože venku možná uspěje víc než doma. Nevěděl jsem, co od toho čekat a nakonec je mi líto, že musím zůstat jen u tří hvězd a lehkého nadprůměru, protože mít film lepší scénář, asi bych šel výš. 60%(23.11.2013)

Konečně po dlouhé době snímek, který je ze současnosti a zabývá se minulostí ne jako kritikou politického systému, ale v čistě lidské rovině. Jiří Lábus dostal svá ocenění jistě právem, alle mě se líbil ještě víc Olldřich Kaiser, který mimořádně nepřehrával (možná díky klaunovské roli) a předvedl velmi příjemný výkon i v pantomimě. Scénář pantomimy: Boris Hybner(1.4.2015)