Pan účetní jde do důchodu

• Itálie

Fantozzi va in pensione

Pán účtovník ide do dôchodku

Komedie

Itálie, 1988, 102 min

Skvěle napsaný, skvěle zahraný, a navíc skvostná charakteristika doby, dvou běžných osob, které vévodí pozoruhodný tvůrčí duch Paolo Villaggio. Tenhle film řadím mezi jeho nejvydařenější, navíc není jen sociálně-kritickou komedií, ale i trochu hořkým filmem o problémech stáří, odchodu osob, co celý život pracovali v jednom podniku, do penze, s níž si většina osob, takhle žijících nevěděla hlavně dříve (kdy byla povinná práce, ledacos se dělalo přes člověka, nebyly roboty, atd.) - rady. V dnešní době, kdy dost lidí neví co je to pracovat, a 8,5 milionu občanů CR žije jen ze sociálních dávek, tak těžko asi řadu scén chápe. Proto asi zde nižší hodnocení, ale není náhoda, že prakticky každý rok i tenhle film patří mezi ty komediální filmy, o které se perou i české televize, jen aby je mohly vysílat.(29.8.2015)

Paolo Villaggio je starý, tudíž musí jít Fantozzi do penze či pan účetní do důchodu... Snímek má dva různé názvy a titulní postava se v penzi nudí. Ale nudí se i diváci, kteří snad mají dost dívání se stále na to stejné...(3.6.2003)

Italské komedie mají v mém filmovém srdci své místo a patřičnou váhu, ovšem co se Villaggia týče by to byla váha až moc a to srdce by mi mohlo spadnout až do slipů. I když gagy v některých částech filmu jsou slabé a ohrané, tak ty ostatní tenhle mínus zcela smazávají. Možná že by film stál takzvaně „za prd“ nebýt dokonalého dabingu Stanislava „Vinetou“ Fišera v jehož pojetí se i v českých krajích obyčejné pořekadlo „ty vole“ stává dokonalým monologem. No a ještě typický úvod před každou částí filmu. Dost specifický druh humoru co neosloví každého a film jako takový nedělá nijak vyjímečným na mě ovšem zabírá.(13.5.2004)

• lesumir

Vsechny vtipny, ktere zaznely v predchozich dilech zaznely opet i tady a zazni urcite jeste tolikrat, kolikrat se dalsi pokracovani natoci. Tohle uz ne-e(20.1.2008)

• jonyyy

25%(29.2.2012)