Pan účetní jde do důchodu

• Itálie

Fantozzi va in pensione

Pán účtovník ide do dôchodku

Komedie

Itálie, 1988, 102 min

• sinp

Paolo Villagio s tou svou postavou vyzkoušel vše možné i nemožné, takže potíže stárnutí ještě působí poměrně věrohodně. Zajímalo by mě, jestli si úplně uvědomuje, že téměř vždy vykrádá předchozí díly a v určitých momentech je ta doslovnost až trapná (prostě kopírák). Jinak vše při starém, brutální humor a několik hraničně nechutných scén. Kdyby Villagio příliš netlačil na pilu a nechtěl rozesmát za každou cenu (a to je smutným faktem, že jsem se občasně nudil), byly by ty jeho komedie daleko sympatičtější...(9.12.2005)

• movie

Blbost.Villaggio používá snad jen dva vtípky: z a) situace, kdy řekne třeba něco jako "svět je plný lásky a míru" a vzápětí spadne na dům vedle něho bomba a za b) někdo si omylem něco vrazí do prdele...tohle stačí na jeden film, ale ne na asi 50, které tenhle blázen "natočil"!(3.9.2002)

Ale jo, šestý díl se trošku vrací do starých kolejí. Lepší příběh, více vtipů - a to dost lepších vtipů či vtipných scén. Fantozzi dokonalý jako vždy. Nějaké hluché místo se zde také najde. Přesto dobrý nadprůměr. Konec filmu byl převtipnělej - a tak to má být. Hodnotím na 65% = ***(31.12.2012)

Toto pokračování stále ještě nabízí alespoň záblesky starého dobrého Fantozziho, což se o dalších dílech už říci nedá.(7.10.2002)

Z celej série o Fantozzim mám chuť napísať komentár práve k tomuto filmu, pretože práve v ňom tvorcovia bravúrne zdôraznili to, čo chceli jasne artikulovať už na samom začiatku - že tu totiž nejde len o crazy komédiu (s takzvaným lacným humorom, pri ktorom sa však váľame od smiechu, takže zrejme až tak celkom lacný asi nebude), ale o crazy komédiu so silným sociálno-kritickým a spoločensko-satirickým zameraním, takže nečudo, že nám častokrát pri úsmeve zamrzne sánka s pocitom, že sa dívame na nevydarenú komédiu. V ktorej komédii si nejaký pán účtovník popletie opicu s vlastnou opič... vlastne dcéruškou a o niečo neskôr celkom vážne zdelí manželke, že si ju veľmi váži? A v ktorej nejaký účtovník šialene slintá v pornokine a zároveň je ochotný pracovať za podmienok, že si sám bude platiť za možnosť zdarma pracovať? A v ktorej...? Toto nie je debilná komédia o idiotovi s trápnym humorom. To je skvelá komédia, ktorú si veľmi vážim.(22.12.2005)