Báječný Fantozzi

Itálie, 1986, 92 min

Neri Parenti

Leonardo Benvenuti

Fred Bongusto

Bůh stvořením Fantozziho a Piny dokázal, že jeho designerská tvorba potřebuje ještě trochu doladit. Opravou Boží neomylnosti v podobě krasavců Adama a Evy už člověk obdržel slušivou povrchovou úpravu, se kterou však nikdy nebude taková zábava jako s Fantozzim. Smolař Fantozzi hravě sbírá body v prehistorii lidstva (zejména škodolibý Ježíš a Marathonský běh stojí za zhlédnutí), ale s přibližováním k současnosti se z počátku skvělá komedie mění v hnědé, mazlavé, smradlavé a nekoukaltené COSI, což je neodpustitelný účetní nedostatek.(4.10.2009)

Ze začátku mě to fakt dost nudilo a chtěl jsem film vypnout (což se mi málokdy stane) ale naštěstí se to postupně začne zlepšovat. Fantozzimu přeci jen sluší naše doba. Ale některé fórky byly dost dobré (Robin Hood, Ježíš). Tentokrát slabší tři hvězdy.(29.9.2009)

Zacatek je proste uzasny, ale casem dochazi dech.(6.3.2008)

Od tohoto Fantozziho jsem čekal hodně (kvůli slibné zápletce) a zároveň nic (protože stojí mezi dvěma poměrně špatnými díly). No, nakonec to nebylo tak hrozné. V roli Fantozziho ženy se nám vrací původní herečka, kterou jsme viděli ve filmech "Zrození PÚ" a "Nesnáze PÚ", kromě toho se ve filmu ještě objevuje jakási italská obdoba Zdeňka Podhůrského, jinak herecké obsazení zůstalo při starém. Musím říct, že z toho slibného tématu "Fantozzi v různých historických obdobích" se dalo vytřískat trochu více. Období jsou zvolena dobře, ale většinu vtipů a point se nepodařilo nějak zdárně dotáhnout do konce. Některé vtipy se povedly, pár jich bylo trapných, ale dost jich bylo hlavně nevtipných. Zase mě potěšilo, že zde nejsou vulgarismy. Pár vtipů bylo ukradeno z předchozích dílů (tajné pojídání jahod v Ráji bylo stejné jako tajné kradení karbanátků v Malérech pana účetního 1). Chvíli jsem se docela dobře bavil, chvíli jsem se zase nudil. Povedl se Marathon, zázraky škodící Ježíš, veslařský závod (zápletkou poněkud zrecyklované cyklistické závody znovu z Malérů pana účetního 1) nebo třeba Ráj. Bohužel už se moc nepovedl současný Fantozzi (autobusová pirátská bitka) nebo třeba poslední scéna v budoucnosti (ale to už tak bývá, že poslední příběh je u Fantozziho nejslabší). V rámci série to není zase tak špatný díl, asi třetí nejlepší (s odstupem) po povedených Nesnázích a legendárních Malérech 1, ale jak už jsem řekl - mohli z tohoto vtipného tématu vytřískat více. Tak jako tak, tento film do své filmotéky (kam se z filmů s účetním dostaly jen již zmiňované filmy Nesnáze a Maléry 1) nezařadím. Jednou za čas se to dá vidět, ale na nějaké pravidelnější zkouknutí to není.(25.2.2008)

• jonyyy

Nebýt scénky s Robinem Hoodem, je to ještě míň. 35%(13.1.2009)

• - Skotský doubledecker byl ve skutečnosti běžný jednopodlažní autobus Fiat 306/3, kterému byla pro potřeby filmu na střechu přivařena ještě jedna autobusouvá karoserie. (Stejšn)

• - Liu Bosisio (Pína) si po šiestich rokoch znovu a naposledy zahrala manželku Fantozziho (Paolo Villaggio), pretože potrebovala peniaze. (Raccoon.city)