Monty Pythonův smysl života

• Česko Smysl života podle Monty Pythona (více)

Komedie strašlivá o prvních, druhých, třetích až posledních věcech člověka... V pořadí třetí a také poslední celovečerní film legendární skupiny Monty Python je sledem skečů volně propojených tématem života a smrti. A ač je především určen rybám, pokrývá veškerou škálu lidské zkušenosti. Od narození zdánlivě bezvýznamného dítěte (zejména z pohledu tresky), přes problém přemnožení katolíků, mužského zrání v hodinách sexuální výchovy, dospívání na bojištích 1. světové a zulské války, po problém ztráty končetin a dárcovství orgánů, až dospěje ke konečné otravě rybou a k tomu co následuje. To vše sepsáno a sehráno šesticí herců – autorů Monty Pythonova Létajícího cirkusu v režii Terryho Jonese a s animací Terryho Gilliama. (Česká televize)

C0r0ner

Filmy od Pythonů mě tolik neohromily, asi hlavně proto, že musí mít aspoň nějaký příběh. Smysl života ho teda moc nepobral, ale i tak je to kvalitativně o level níž, než seriál. Tak jako tak je to parádní zábava, ale prostě tomu něco chybí. S postupující dobou je taky znát, že jakákoli pravidla jdou stranou. Tedy, ne že by jich na začátku bylo hodně. 80% ()

MarekT

Why all we here?, ptá se Eric Idle v úvodní písni, která se mu mimochodem velmi povedla a považuji ji za jeho druhou nejlepší (první je samozřejmě Always Look...). Ten smysl života prý není nic zvláštního... ale na to si počkejte až na samotnou projekci, z mých úst se to nedozvíte. :-) Labutí píseň králů britského humoru. Sice vychází ve srovnání s klasickými skeči z Létajícího cirkusu, jejich sestřihu, německy mluvící obdoby či geniálních Svatého grálu a Života Briana asi jako nejslabší, přesto musím chlapcům přiznat opět plné hodnocení. Ovšem hodně vtípků peprnějších, než by se dalo od Pythonovců čekat - u krvavých míst jsem bledl, přesto jsem se ale dokázal smát, což se nedá říct o zvracení v restauraci, kterážto scéna mě poprvé nutí v souvislosti s MP napsat ošklivý přívlastek "trapné". Přesto je film svojí strukturou velmi podobný Létajícímu cirkusu, což rozhodně vítám, ne, že by mi filmový formát u předchozích filmů nevyhovoval, ale v téhle podobě jejich humor slavil asi největší úspěch. Být to vyprávěné jinak, asi bychom se nedočkali "Middle of the Film", což by byla velká škoda. Často se tu dostává na přetřes thatcherismus, ovšem nemyslím si, že by to filmu nějak prospělo, narozdíl od volného rozvíjení myšlenky Života Briana, korunovaná skvělou a chytlavou písní "Every Sperm is Sacred". Vůbec hodně scének mělo nějaký podtext a trefují se do středu terče (na čemž třeba selhal podobně stylizovaný Borat), odpustím tak i nějaká humorně slabší místa - např. předfilm, kde ale ještě nehráli členové skupiny. Pro znalé mimochodem získává film další rozměr - třeba všechny role doktorů si střihl Graham Champan, vystudovaný medik. Ironie je holt koření života. A co říci závěrem? Nic oslavného či patetického na adresu Pythonů mě nenapadá, ale jedno bych měl... pokud nevíte, co mi dát třeba k Vánocům, přál bych si ten stroj, co dělá "ping!". "Tak podívejte se. Vtrhnete sem bez pozvání, rozbíjíte skleničky a pak nám zničehonic oznámíte, že jsme mrtví. Uvědomte si, že jste tu host." ()

Andre3000

Možná jsou 3 hvězdy neodpovídající...asi sem kulturní barbar a přitom Monty Pythony můžu. Ale...je tu velké ALE. Například hned první část o účetních je zajímavý nápad, ale zbytečně dlouhý a pak už i nudný. Pak tu máme zdařilé, jako piknik ve válce, nebo výkua sexuální výchovy, či filosofické úvahy manželského páru. Samozřejmě nesmíme opumenout katolíky vs. protestanty. A dostáváme se k trochu zvrhlým částem jako darování jater, či restaurace. Ano i v těhle scénkách je vtip a pointa, ale byla docela nechutné a nic mi nepřinesly. Takže celkově rating tohohle filmu je něco málo nadprůměrem...kolem 60%. Lehčí zklamání pro mě osobně. ()

dr.fish

Smysl života už sice není taková dokonalost jako Život Briana, ale pořád je v něm spousta parádních věcí. Scéna v restauraci je nepochybně největší prasečina, kterou jsem v životě viděl. Od té doby používám výraz "mátový lísteček". Tito pánové jsou prostě dobří a já mám jejich humor rád. 80% ()

FrankSusta

Moji příbuzní vzali scénku s přístrojem, který dělá bing! tak vážně, že se zeptali před operací, zda se tento nástroj na sále kvůli bezpečnosti nachází. Po převyprávění jsem je nechápal. A tak jsem se podíval na tento majstrštyk pánů tvůrců a mistrovsky jsem se pobavil. Zejména pak u scénky Sexuální výchova, kterou považuji hned se zvolenou popravou za nejlepší z celého filmu. Pecka! ()

Slavníkovec

Už od začátku filmu jsem si tušil, že přede mnou mám asi nejlepšího Pythona. Velmi dobrý nápad na závěr se skvělou pointou. Ale nebyli by to Pythoni, ale bohové, kdyby se tucet skvělých scének nestřídal s jednou dvěma slabšíma. Některé scény mi připadaly šílené, např. hledání ryby. Přesto závěr, smrťák, blicí scéna v salónu nebo sexuální výchova zaříznutá rugbyovým zápasem mezi dorostenci a přípravkou., vrátilo filmu tempo jako v úvodu. Naprosto geniální scény. Nebýt předfilmu, který nás připravil na pravidelnou dávku vtipů "Smyslu života", nevím, asi bych praskl tak jako ten nechutný muž v restauraci. ()

MJMilan

Monty Pythonovský humor je něco úplně jiného, snad se nikdo neurazí, že banda z Monty Python je něco jako u nás Cimrmanovci. Jsou nenahraditelní, mají svůj styl. "Smysl života" byl hodně tvrdšího ražení. Ale ftipy na katolíky, či na úředníky neměli prostě chybu. Slabou stránkou byly některé slabší chvilky. ()

Noviik

Některé části neuvěřitelně vtipné (rybí čekání na smysl života, útok účetních, vyučování sexu), ale některé neuvěřitelně nudné až trapné (restaurace, smrt). Každopádně jsem svému prvnímu Monty Pythonovy celkem přišel na chuť. ()

Courtemanche

Složitější než třeba Život Briana, ale především nefilmový, jsou to skeče natočené stylem jako z jejich televizní tvorby a ne jak se točí klasický celovečerní film. Bude se líbit především lidem, kteří jejich televizní tvorbu mají rádi (ne jen sem tam něco z toho). 4/5 ()

vesper001

Ti malí lotfi mají kuváž! Ale já jim to natfu! Pvavda, místy je to svanda, ale také se mi občas dělalo blivno. Tveba ten Poblius Tupus mě hodně sval. ()

andrii

Život = scény, co se odvíjí. Děj /se/ co děj. Den za dnem. Mezi prologem a epilogem, které reprezentují porodní bába a popelavá dáma s kosou. Oni do něj jen vmontují, suše vpraví plodný, svatý humor, který udělá průvan na entou. ()

Radiq

Nechápu, proč má Crimsonova permanentní pojišťovna samostatný profil (protože jsem ji nikdy neviděl jinak, než jako součást filmu), ale budu hodnotit bez této předehry, protože by celé hodnocení zkazila (dal bych jí tak 2 hvězdy). Ke Smyslu života: co životní etapa, co scénka, to naprostá bomba. Je to soubor nejvtipnějších, nejpropracovanějších a prostě nejlepších scének, které kdy MP natočili. Otřeme se o náboženství, válčení, sex, černý/morbidní humor a samozřejmě i nechutný humor v podání pana Creosota. To vše je prošpikované různými hudebními čísly, ke kterým by se hodily přívlastky jako monumentální, kosmické, gala atd. Jediné, co bylo podle mě dost mimo, byla scénka "Kde je ryba". Zbytek filmu ale ta nejlepší zábava a řekl bych i kult, protože to je nezapomenutelné. ()

Idego

Pojišťovna vplouvající do vod světového finančnictví, přístroj dělající "Ping" a samozřejmě nesmrtelná blicí scéna. Některý momenty jsou na Monty Python standard podprůměrný, jako celek je ale Meaning of Life opět báječně ulítlá a zároveň inteligentní taškařice, na kterou se jen tak nezapomíná. ()

Doudis19

Film složený z na sebe nenavazujících příběhů, jejiž kvalita a stupeň zábavnosti, od poloviny snímku klesá s každou další minutou až na pokraj trapnosti. ()

LeoH

Všemu od Pythonů jsem tu po dlouhém přemýšlení nakonec vždycky nasázel po čtyřech, z těch či oněch důvodů, hlavně však proto, že jejich humor na mě sice účinkuje velmi dobře, ale přece je s tím mým trochu mimoběžný. Přestává-li tedy v jejich závěrečnému kousku místy všecka sranda, já osobně toho zas tolik nelituju. Plný počet dávám taky trochu jako kompenzaci předchozího zaokrouhlování dolů, ale hlavně jako výraz úcty a obdivu k fenoménu, který se ve Smyslu života vrací v původní a čistší skečovité podobě, plně dozrálý a ještě nekompromisnější. Ve své labutí písni se pánové oprostili i od posledních zbytků uhlazenosti a dali to světu pěkně sežrat – zůstala jen esence ryzího montypythonovství jako životního a tvůrčího postoje, jehož si koneckonců cením nad příběhovou sevřenost Briana i nad bezelstnou rozjuchanost Grálu. ()

tatanapope

Smysl života je klasika . Film má humor , děj i zajímavé a originální zpracování myšlenky celého filmu . Co bych dokázala ve filmu postrádat je krátky příběh na začátku před kapitolou 1 . , ale jinak nemám , co vytknout je originální a kapitola smrt , mě prostě neskutečně pobavila na závěr . Moc dobré , doporučuji ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005