Oculus

Pred desiatimi rokmi zasiahla rodinu Russellovcov obrovská tragédia, ktorá navždy zmenila život dospievajúcich súrodencov Tima a Kaylie. Chlapca odsúdili za brutálnu vraždu svojich rodičov do nápravného ústavu. Teraz, keď ho už ako dvadsaťročného prepustili na slobodu, snaží sa na minulosť zabudnúť a začať normálny život. Kaylie je však stále prenasledovaná tou osudnou nocou, keďže je presvedčená, že smrť ich rodičov zapríčinilo niečo nadprirodzené. Verí, že zlovoľné sily sa k nim dostali cez starožitné zrkadlo v ich rodnom dome. Aby Kaylie dokázala Timovu nevinu, vypátra staré zrkadlo a nájde informácie o záhadných úmrtiach, ktoré sa stali jeho predchádzajúcim majiteľom. Po získaní rôznych nových poznatkov v snahe vyriešiť vraždu rodičov však súrodenci zájdu príliš ďaleko a neuvedomia si, že znova rozpútali nočnú moru svojho detstva. (Steny94)

Likan7

Je to těžký. Na jednu stranu tu máme několik skvělých a originálních nápadů, a přitom je z toho taková prohra. Nejdřív klady. Moc se mi líbila hlvní dějová linka v přítomnosti, kde se bratr snaží vysvětlit racionální cestou sestře, že všechno nebylo tak nadpřirozený, jak to na první pohled vypadalo. Snaha o dokázání něčeho víc než jsme my sami se mi hodně líbila. A tady s klady končíme. Během toho sledujeme ve flashbacích minulost, kde jsou tyto sourozenci mladí a přestěhovali se s rodiči do nového domu. To by nebylo zase tak špatný (potěšila moje oblíbená Katee Sackhoff), jenže od takové 50. minuty je film častěji v minuosti než současnosti a tam se prostě vůbec nic neděje. Když to odhadnu, z minulosti je tu tak hodina stopáže a něco zajímavýho se děje finálních 10 minut. V posledních 30 minutách se k tomu přítomnost a minulost začnou tak rychle prolínat, že se to míchá dohromady a já rezignuju na hledání čehokoliv pozitivního (až na poslední úmrtí). Oculus měl potenciál, měl nápady, jenže Mike Flanagan to zvoral a Oculus zapadl v zapomění dejin, po právu. ()

gemi

Mindfuck mirror. Klasický horor s pořádnou dávkou husiny. Zrcadlo, ve kterém sídlí nepopsané zlo a ovládá mysl lidí v jeho okolí. Jinak ovšem pokud jde o Oculus, tak preferuji Quest 2! ()

Hellknight12

Aj po toľkých rokoch je to skvelý film. Psychologický mysteriózny hororov, ktorý má skvelú atmosféru od začiatku až do konca. Pomaly ale isto vás tento film vtiahne do atmosféry a zároveň aj do príbehu. Áno nie je to dokonalé dielo a niektoré jumpscary sa dajú predvídať ale to neprekáža za mňa je veľmi dobre spravený aj koniec. Máme tu veľmi dobre herecké výkony. Spoilerová časť: Film je o surodencoch, ktorým zomreli rodičia a my sa postupne dozvedáme ako sa to stalo postupne so súčasným dejom. Brat je zavretý a obvinený z vraždy otca. Po rokoch ho prepustia a stretne sa so sestrou, ktorá sa snaží pomstiť rodičov a zatiahne do toho aj brata. Koniec spoilerovej časťi. Film môžem odporučiť, každému kto má rád kvalitné ducharske horory. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

DavidWebb

Snaha tvorcov Oculusu dostať sa do spoločnej ligy napr. s Kruhom je očividná ale v mnohých ohľadoch je vyslovene bez šance. Či už je to scenár v štýle "účel svätí prostriedky", hudobný podmaz, alebo herecké výkony - všetko je to prinajlepšom priemerné. Z hercov len ťažko niekoho vyzdvihnúť, všetci mi pripadali ako neskúsení začiatočníci. Možno ešte tak Kylie ako malé dievča (Annalise Basso) má nejakú šancu do budúcnosti, naopak taký Rory Cochrane mal radšej nadosmrti zostať speedlovať v CSI miami. Základná premisa o starodávnom zrkadle, ktoré robí z ľudí šialencov nie je zlá ale je príliš zjednodušená a vôbec nevysvetľuje veľmi dôležitú vec - pôvod zrkadla. Kde vzniklo, kým bolo vyrobené a prečo? Všetko ostatné okolo tejto premisy je iba účelovým varením z vody a priestorom na hororové vsuvky, z ktorých ma asi dve slušne vyľakali. To je nanešťastie všetko. Celému snímku nepomohol ani "unhappy" koniec, ktorý nie je ani šokujúci ani objasňujúci. Z môjho pohľadu dosť nepresvedčivý flik, nemastný-neslaný, navyše tomu chýba pre duchársky horor veľmi podstatná vec - atmosféra. Zase sa raz ukázalo, že ak si režisér napíše aj scenár, pohľad a názor niekoho iného je nielenže žiaduci ale doslova nutný. ()

Shredder

Zda sa, ze originalita sa uz uplne vytratila. Horovov v style Amityville, kde nadrirodzene zlo posadne clena rodiny (najcastejsie otca) uz bolo neurekom. Zvycajne tazia z gradujuceho napatia, vychadzajuceho z transformacie nevinnej postavy v nepredvidatelne monstrum, pricom nezvyknu chybat lakacky a psychologicky teror. Oculus sa snazi o nieco podobne, avsak lakacky absentuju uplne, Alanova premena je takmer okamzita a lakonicky nudna, miesanie flashbackov a sucasnosti respektive neskor reality s paralyzujucimi halucinaciami je nefunkcne a ziadny aspekt filmu nie je dotiahnuty do konca. Tiez by neuskodilo trochu priblizit mytologiu zrkadla, ktoru asi Flanagan nepokladal zo dolezitu. FIlmy, ktore stavaju na pohravani sa s myslou divaka na baze "halucinacie vs realita" ma nikdy nebavili a profanny Oculus o to menej. ()

FaithZombie

Pro mě je to překvapivé a je to nečekané. Navíc Karen Gillan je podle mě prostě skvělá a docela pěkně se drží i Brenton Thwaites. A to i přes to že jakkoliv se snaží má takovou už tak trochu typickou a okoukanou tvář. A to při tom nejde o to že bych ho už v nějakém hororu viděla, ale o to že jsem viděla už spousty jemu podobných. Tak nějak obyčejných a bez výrazu... ale jak už jsem řekla... i přes to se drží. Ano tenhle film nemá podle mě tolik lekavých a šokujících momentů jak se od hororu v dnešní době očekává ale stejně podle mě přináší alespoň trošku něčeho nového a rozhodně je nějakým způsobem chytlaví. Tedy v žádném případě bych nesrovnávala Mikea Flanagana s Jamesem Wanem jak už bylo na CSFD napsáno... není špatný ale zároveň ani zdaleka tak dobrý. Ovšem ve filmu Oculus prostě něco je... něco co vás alespoň z mého pohledu chytí a donutí sledovat až do konce. A že ten konec vážně při nejmenším ujde :-) ()

Jack333

Horor, kde hlavní není krev, ani lekání se...a i přes docela pomalý rozjezd a dobrý závěr jsem nakonec zvýšil své hodnocení ze dvou na tři hvězdy. ()

Wolfinas

Tak tohle bylo vážně hodně dobré! Napínavé, tajemné, lekavé! Nemohla jsem se odtrhnout. Film se nesnaží vyděsit za každou cenu a to se mi moc líbilo. Množství scén kdy se hlavní hrdina otočí a něco za ním stojí je minimální a celé je to spíš psychologická hra o nervy. Ke konci si už jenom koušete pěst, prožíváte to zoufalství s nimi na plné obrátky a modlíte se aby to pro ty sympatické sourozence dopadlo dobře. Člověk by se měl od všech zlých věcí držet radši dál. Horor není zrovna můj oblíbený typ žánru, ale tenhle měl skvělé herecké obsazení, skvělou kameru, střih, scénář....prostě to byl boží hororový zážitek. ()

masekjc

Ajaj, zase jsem se nechal zlákat místním hodnocením a čekal porce krve, lekaček a napětí. Bohužel to napětí o kterém tady všichni mluví jsem tedy vůbec nezachytil. Oceňuji snahu pojmout horor nějakým jiným originálním způsobem, ikdyž prolínání současnosti, minulosti, reality a fikce není nic nového pod sluncem. Stejně tak námět. Zrcadla jsme tu už přece měli a dopadlo to o dost lépe...Hvězda navíc za super hudbu ()

TommyDiamond

Za vysoce kvalitní horor považuji ten, který u mě dokáže vyvolat pocit strachu a jsem schopen příběhu, alespoň na malou, nepatrnou chvíli uvěřit…. Úroveň a kvalita hororu v posledních několika letech velmi upadla. Jen velmi zřídka se najde něco co mě opravdu dokáže přesvědčit, že kvalitní horory nevymřeli. A právě horor Oculus mě o tom přesvědčil. Nejenom, že u mě dokázal vyvolat strach, ale také mě dokonale vtáhl do děje. Oculus není pouze zrcadlo a ohrané hororové scény, ale je to propracovaný a chytře poskládaný příběh plný děsivých zvratů, který umí plynule přejít z minulosti do přítomnosti a naopak. Mike Flanagan dobře ví, že divák po tak traumatizujícím zážitku očekává konečný happyend a poražení zla. V úspěšném hororu však zlo nemůže nikdy prohrát..... Za tento skvělý zážitek dávám čtyři hvězdy.... ()

darthhokro

Sněhurčina macecha na Aukru prodala zracadlo, které si koupila velice nesympatická rodinka..... Tatínka hrál nějaký vysloužilý pornoherec, šerednou maminku si vyšvihla Katee Sackhoff ( za tu jsou ty dvě hvězdy) děcka v obou stádích otřesný. No a máme tady další nestrašidelnou téměř dvouhodinovou nudu. Kdo čeká nějaký mysteriózno nebo lekačky, radši běžte potmě v noci na záchod, bude to strašidelnější. Fakt jsem se na tenhle film hodně těšil díky zdejším komentářům a doporučením v diskuzi, zase omyl. ()

sluzevsky

Na film jsem po přečtení recenzí koukal velkýma očima a s nadějí, že po dlouhé době uvidím horor na úrovni. Mé předpoklady byly zmařeny a nakonec bohužel dávám dvě hvězdy za pravda, slušné napětí, ze kterého, alespoň mně osobně, ve finále ale nic nevzešlo a jediného, čeho se mi v zrcadle, od kterého jsem čekal větší teror, dostalo, bylo velké zklamání. ()

Megynka

Už dlouho jsem neviděla něco tak nudného, vlastně úplně bez děje, dá se říct ... Čekala jsem fakt pěknou duchařinu a co jsem dostala? Zvadlé kytky. Ani žádná hudba tam nebyla, která by mi alespoň trošku přivodila napětí ... Nenene, tohle se fakt nepovedlo. A o hercích ani nemluvím, nesympatičnost z nich opravdu sršela ... ()

Clark_Kent

Tak takový zrcadlo, doma nechci teda. Celkem pěkný nápad na hororový příběh, jsou tam děsivé momenty a to patří k dobrému hororu. ()

Renci

Trailer navnadil, film ako celok sklamal. Ide o klasickú ,,duchárinu,, ktorá výrazne nevybočuje z priemerných pravidiel žánru. To čo Oculus robí iným je spôsob rozprávania príbehu. V celom filme sa prelínajú dve časové línie. Úlohou tej prvej (staršej) je objasniť čo a ako sa stalo, nuž a v druhej ,,o desať rokov neskôr,, sa ,,preživší,, snažia vyhrať súboj so zlom raz a navždy. Práve tento element sa ukázal byť veľmi nešťastný, pretože namiesto toho aby celé dianie oživil ,ho neustála zabíja. Časové skoky sú rozpačito prestrihané, niekedy je prelínanie urobené len tým, že sa zmenia svetlá, zatvoria dvere,otvoria dvere, zatvoria okná, otvoria okná (v podstate whatever čo). Tento systém prináša taký guláš, že divák ani nevie čo sa vlastne v súčasnosti deje. Ukážkovo na papieri funkčný nápad režiséra graduje so strihom cvak-cvak-cvak každé 2 sekundy. Frustrujúce? Určite áno. A bude ešte horšie, počkajte na finále, to sa ešte pritvrdí v rýchlosti. (!!!) Pritom celá story nie je najhoršia a v rukách niekoho šikovnejšieho by som určite mal problém zaspať. Hľa, takto sa ničí dobrý scenár priatelia! V tomto žánri nebývajú často obsadzované ,,hviezdy,, ale neznáme tváre. Aj tie by však mali byť vybrané s citom a už keď nehrajú, mali by mať aspoň také ksichty, ktoré nechcete vylepšiť rozbitou sklenenou fľašou. Hudobnú zložku neidem komentovať (bola tam nejaká??). Pochválim len aké-také vykreslenie démonickej atmosféry (dajme tomu) a jednu dobrú ľakačku. A to je na dobrý horor skutočne veľmi, veľmi málo.... ()

sWONDER

Čerstvý vietor v radoch horou, ktorý mi spôsoboval príjemne-nepríjemné mrazenie. Celková atmosféra, spolu s hustým hudbným motívom, úspešne zatieňujú trochu nedotiahnutý scenár. Príbeh som však aj napriek tomu doslova hltal. Flanagan to má pevne v rukách a herci sú presvedčiví. Dnešný trend v horore, by si už ale zaslúžil zmenu. Neštastných, "šokujúcich"koncov je tolko, že som čakal prekvapenie. Márne. Škoda, ale rozhodne dychberúce prekvapenie. ()

El Patron

Tak se chci podívat na film, horor, kde hraje Karen Gillan a Katee Sackhoff abych viděl jak jim to v hororu půjde. A ze začátku vidím jenom příběh o strašidelném zrcadlu (Zrcadlo, zrcadlo, ukaž mi kdo je....bla, bla, bla). Jak plyne čas, začínám se ponořovat do děje a chápat myšlenku v plném znění. Atmosféra zahání do kouta, a i na lekačky dojde, sice málo, ale něco se tam najde. Paranormal activity je proti tomu jenom naprostá katastrofa o ničem. Někdo tomu dal krásný nápad nebo se mi to vše jenom zdálo. ()

Zombiepod

Oculus je v niekoľkých ohľadoch slušným pokusom o psychologický horor o démonickom zrkadle, ktorého najväčším problémom je, že jeho dej, zmiešaný z flashbackov a súčasnosti, v takmer dvojhodinovej stopáži stojí v jednom bode. Nápad by bol, atmosféra je pomerne hutná, no film je tak neuveriteľne nezáživný a rozťahaný, až má človek pocit, že je o hodinu dlhší ako by mal byť. Jediným vydareným mindfuckom je snáď len posledná štvrtina, finále je pochopiteľne už iba debilná fraška s otvorenými dvierkami pre pokračovanie, ktoré snáď ani nebude. ()

Miagy

Ja som sa nejako nebavil, neviem ani čo by som mal hodnotiť, keďže som v podstate celý film čakal kto, alebo čo vybehne z toho starodávneho zrkadla, avšak nejakej zmysluplnej pointy som sa nedočkal, páčil sa mi nápad, niektoré scény ( odhryznutie zo žiarovky...) ale nejak extra ma film nezaujal. ()

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

29.01.2018

Ano, čtete dobře. Hororová klasika Stanleyho Kubricka by měla nafasovat pokračování, a to celých 38 let po premiéře. Koho za něj můžete vinit? Samotného Stephena Kinga! Autor knižní předlohy totiž v… (více)

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)