Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

VanTom

O nic se nestarat, nic neplánovat, ničeho nelitovat, vždyť jedno vede k druhému a nikdy nevíte, co bude lepší – s takovou životní filosofií to dotáhnete nejdál! Stejně jako stoletý stařík Allan, který rád vyhazuje věci do vzduchu a "forrest-gumpovsky" proplouvá konflikty 20. století, aby se bezděčně "cimrmanovsky" potkával s nejvýznamnějšími světovými osobnostmi. Absurdní, černá, inteligentní komedie neztrácí nic ani v kriminální lince ze současnosti plné bláznivých náhod. ()

D28

Zábavno-šialený návod na dlhovekosť. Allan nie je retardovaný, len sa v ňom skombinovala extrémna prispôsobilosť situáciam, ľuďom i režimom s tvrdohlavou snahou zaistiť si osobné pôžitky - jedlo, alkohol a vyhadzovanie čohokoľvek do luftu.Škoda, že nebol film dlhší, nie kvôli minulosti, ale chýbalo mi z knižky viac odbočiek a motaníc v "súčasnej" línii. I tak osviežujúci príbeh i humor neamerického typu. ()

R1CH1E

Přirovnání s Forrestem Gumpem tady sedí jako prdel na hrnec. Jen s tím rozdílem, že Stařík je mnohem syrovější, plný černého humoru a nadhledu, zatímco Gump je plný amerického patosu, leč v přesně dávkované míře. Severská kinematografie opět jednou zabodovala. ()

TheRoller

Ku knihe: Storočný starček bol veľkým prekvapením, že aj v súčasnej literatúre môže vzniknúť niečo tak originálne, vtipné, napínavé a zaujímavé. Kniha je tak dobrá, že by sa dala ospevovať minimálne na toľko strán, z koľkých sama pozostáva. Jediné, čo sa mi na nej trocha nepáčilo bolo, že spomienkové časti sa sústredili v drvivej väčšine na politiku a keď nie priamo na ňu, tak na udalosti, ktoré ovplyvnila - a to sa mi celkom nepozdávalo, keďže Allan o politiku nemal záujem, resp. mi chýbali udalosti daných rokov v iných sférách, najmä v umení (ak už nič iné, tak geniálne by zapadlo také stretnutie Allana s The Beatles :) ). Najskôr sa mi nepáčilo aj ukončenie, ale keď som sa pozrel späť, bolo to lepšie riešenie ako to, ktoré každý čakal. Takže kniha, povedzme za 95% :) K filmu: Ten s knihou, okrem hlavných a niektorých menej hlavných postáv a veľmi preriedenej dejovej kostry veľmi spoločné nemá. Pre tých, ktorí nečítali knihu to môže byť zábavná jazda na švédsky spôsob. Tí, ktorí ju čítali... proste vedia. Mne sa v tomto prípade absolútne nepodarilo brať film s rezervou a neustále som porovnával neporovnateľné. A povedal by som, že tak to aj dopadlo. Dej odohrávajúci sa v prítomnosti bol skutočne veľmi dobrý, zamrzel len jeho koniec, ktorý sa pokojne mohol držať predlohy, aj keby to znamenalo nejakých 10-20 minút navyše. Už len tá geniálna pasáž s bibliou, ktorá bola pre mňa zároveň aj jeden z najlepších momentov knihy, "A zazvonil zvonec a rozprávky je koniec." - to sa nedá odpustiť. :) Zredukovanie deja odohrávajúceho sa v minulosti na približne polovicu sa celkom vydarilo, ale opäť - ten zvyšok tam proste chýba. Nedá sa to vyčítať, keďže to reálne nie je možné, ale... aj tak... Navyše som sa tešil, ako bude Alan Ford hovoriť švédsky a on zase s tou bloody angličtinou. :) A pre tú skupinku nás, nevzdelancov, ktorí nevedia švédsky (resp. max počujú, že veľká časť angličtiny pochádza aj z tohto jazyka, ale inak je to pre nich len páska nahraná v ľudskej reči, len pustená naopak) to nebola tiež žiadna výhra. 3* sa mi zdajú krivdou, 4* ale trocha prehnané. Holt, to je ale údel filmov natočených podľa knižnej predlohy, o ktorej vedia, že nemajú šancu vyrovnať sa jej. S tým sa ale muselo rátať od začiatku. A popri ceste alebo aj Btw, také malé pohladenie na srdcovej svalovine je fakt, že ani dnes natočený film sa (našťastie) stále ani zďaleka nevyrovná dnes napísanej knihe. :) Tri a pol stálic, nech nežerem. ()

Puyi

Na film jsem se jednoduše těšil a to vlastně ani nevím pořádně proč (ne, knihu jsem nečetl, i když teď už jsem rozhodnut toto mé drobné zaváhání napravit). Těžko říct, co vyzdvihnout více, tak to zkusím nějak postupně. Děj byl prostě skvělý a to ať vezmu v potaz Allanův celý život či „současnost“… Ovšem to první jmenované bylo přece jen vtipnější. Výborné byly, vesměs, všechny postavy, ale na hlavního protagonistu neměl nikdo a důvod je jasný, jeho hlášky. Které byly, tedy tu a tam, suprové. Ještě bych podotkl, že mě rozesmívá už jen zdejší soupis v kolonce tagy. ()

Kosmik 1

Dvě příběhové linie a obě neskutečně ulítlé a zábavné. Těžko si vybrat, která z nich je víc k popukání, obě by totiž mohly vydat na samostatný vtipný příběh. Vtipný je ale slabé slovo, páč ty dávky humoru (především černého) jsou zde v tak husté konzistenci, že by to odrovnalo i slona (kterého ani kulky neskolí). :) Kdo potřebuje zvednout náladu a chce se pořádně od plic a srdce zasmát, tak tohle je ta nejlepší možná volba. Jedná se vlastně o takovou severskou variaci Foresta Gumpa, jak už tu bylo zmiňováno, jen více inteligentnější. 90% ()

JohnSmith

Knižní předlohu jsem nečetl, ale prý je skvělá. Prostě Forrest Gump po Švédsku. Bohužel film je hodně slabý, není moc vtipný a snaží se skutečně napodobit Gumpa a jeho naivní pohled na evropské události posledních sta let. ()

Autogram

Aj Švédi chceli mať svojho Forresta Gumpa, ktorý tvoril dejiny, a majú ho. Tentoraz nie je vo filme blbec iba jeden, ale blbci sú úplne všetci a tak nie je núdza o extrémne absurdné situácie, ako už napovedá samotný názov filmu. Láskavý humor je nahradený humorom najčernejším a trochu viac sa toho deje v prítomnosti ako v starčekových spomienkach. Osobne by som prijal aj viac tých spomienok, hlavne keď je v nich niečo originálne, a tým nemyslím veľké množstvo vypitej vodky. Hlavný hudobný motív starčeka v podaní dychovky mi evokoval skôr balkánsky alebo moldavský film, ale bolo to príjemné prekvapenie. –––– Jak se jenom člověk může ztratit ze svý vlastní oslavy? Dala jsem si s tím takový práce, všechny jsem pozvala a on si zmizí. –––– Spousta lidí na mě v životê křičela. Od přednostu stanice po diktátory. ()

Jaro.Krafcik

Švédska kinematografia zjavne pokročila. Parádny začiatok otváral jeden skvelý film. Avšak zbytočne scény s minulosti starčeka tu vôbec nemuseli byť, koho zaujimalo že poznal Stalina a robil vybušniny, ale na druhú stranu som nečítal knižnu predlohu tak neviem. Ale celkovo nápad a skvelá energia z filmu nechýbala. 4* ()

jefff

Stařík je typickým severským filmem s nezaměnitelným humorem a ujetým ale strhujícím příběhem. Rozhodně jeden z nejlepších filmů letošního roku. ()

Georgex

Švédská komedie ve stylu Foressta Gumpa, kde místo přitroublého mladíka pobíhá stoletý stařík a rozmítá nad životem, který ho náhodou svedl dohromady s významnými osobnosti minulého staletí a aniž by to sám tušil ovlivnil směřování dějin. Je pravdou, že film je velmi nápaditý a za některé scény by se jistě nestyděli ani tvůrci Járy Cimrmana. Na druhou stranu selhává na nevyváženosti děje a přílišně dlouhou stopáž. Zatímco první hodina je naprosto perfektní a královsky jsem se při ní bavil, druhá je již zoufalým dojezdem, kdy se tvůrci zabývají mnoha vedlejšími postavami a zbytečnými scénami, čímž film absolutně ztratí tempo. Samozřejmě představitelé Allana Karlssona podávají skvělé výkony, dobře sekunduje i druhý stařík, nicméně ostatní postavy byly nevýrazné a mnozí herci nesympatičtí. Moje hodnocení 65%. ()

tommmy89

Vlastne som zostal dosť sklamaný a to doslova... Film začal zaujímavo - ostal som v napätí (bohužiaľ len na pár minút). Začiatok s výbuchom dynamitu, strojený ako pasca na líšku - výborný nápad, kde som očakával hladký priebeh až do jadra plný zaujímavých frkov a výmyslov starého pána Allana. Film sa náhle akosi pretransformoval v skladačku rôznych udalostí a "nezmyslov" - pre mňa nepochopiteľných. Prišlo mi to skôr ako "Išlo vajce na vandrovku" v nejakom lacnom americkom komixovom šate. Starý pán Allan to trochu nedomyslel a vzal so sebou na výlet troch čudákov (ešte čudnejších než on sám, vskutku). Jedného buzíka, starú cirkusantku a prehadzovača výhybiek - vlastne toto je kompletná zostava filmovej štvorice, ktorá sa Vám bude snažiť počas filmu vnuknúť štipku komédie a dobrodružstva. Posúdte sami :) 2* ()

Alisa

Film je rozdělen na dvě dějové linie, přičemž jedna opravdu připomíná Forresta Gumpa a ve druhé se odehrává poněkud za vlasy přitažený příběh. Musím ale uznat, že jsem se u filmu dlouho takhle nepobavila. Za to, jak stařík dokázal ovlivnit zásadní dějinné události, by se ani Putin nemusel stydět. :) ()

Wbcko

Kniha mi přišla až příliš absurdní, celkem utahaná a bez větší nadstavby. U filmu je to podobné, ale nevadilo mi to a ty dvě hodiny jsem mu mile rád věnoval. Velmi zábavné, svižné, vtipné. Jeden z nejmilejších filmů tohoto roku. ()

venca163

Je fakt, že jsem to sledoval na hotelový televizi s titulkama, na který jsem prakticky neviděl a ve švédštině, který prakticky (nojo, vůbec) nerozumim. Na konci jsem taky dost usínal. Takže tomu možná křivdim. Jen nemam rád to prvoplánový uctívání skandinávie... ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík