Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Gaaron

Už v knize je celý koncept dvou paralelních příběhů bez jediného styčného bodu špatně, ale "minulost" je aspoň zábavnou exkurzí do historie s vtipnými a propracovanými (ač repetitivními) historkami. Ty jsou ve filmu ze tří čtvrtin vyházeny a ze zbytku zrychleny na sotva pár minutové gagy. Kdyby je vynechali úplně, příběh ze současnosti by pro neznalé předlohy vytvořil alespoň lehce zajímavý a zábavný film. Takhle vše jen bolí: podprůměrná režie, ochotničtí herci, neexistující tempo. Obrovská bída a zklamání. ()

necisty

Překvapivě svěží snímek díky originalitou, neznámým hercům a prostředím. Prostě si tu ztřeštěnou podivnost skvěle užijete tak, jakoby jste poprvé viděli třeba Foresta. ()

papaJA21

Netradiční švédská černá komedie, která těží především s námětu Forresta Gumpa. Mohlo to být ještě o kus neserioznější a temnější. ()

WolfR

Zklamání, první dějová linie ze současnosti je dost klišovitá a ne až tak zábavná, druhá je sice v některých momentech dost feel good, ale nevede vůbec nikam, kdyby se vyškrtla, nic se neděje, 3 hvězdy. ()

campix

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je adaptací světového knižního bestselleru a zároveň také nejdražším švédským filmem všech dob, který ve Švédsku zaznamenal rekordní tržby. Konečně se dostal i k nám a musím uznat, že severská kinematografie nás neustále zásobuje velice kvalitními filmy. Ačkoli je stařík podle mého názoru velice atypický severský film. Styl humoru, který se úměrně dávkuje od začátku do konce není typicky severský. Opravdu takovou taškařici jsem nečekal. Ale bavil jsem se královsky již od prvních minut a sled událostí, které eskalují v průběhu děje je prostě jedinečný. Švédský ''Forrest Gump'' se vyvedl na výbornou. ()

dr.fish

Černá kočka bílý kocour křížená Forrestem Gumpem. Bohužel ta hybridizace nebyla dotažena k dokonalosti, ale spíš k rozpačitosti. Pár nápadů či zvratů je zábavných, je znát úporná snaha o vtip, ale skutek utek´. Nezůstalo ve mně nic...60% ()

Icefist

Nemůžu napsat nic jiného, než že jde o evropskou verzi Foresta Gumpa. Nevím, zda je to podobnost čistě náhodná, ale tento americký snímek mi vytanul na mysli nejednou. Narozdíl od něj, je zde humor víc černý, ale docela funguje a párkrát se určitě zasmějete. Slabší tři hvězdy a 60 %. Oblíbená část- nahrávka o (ne)zbourání zdi ()

morgos

Měl jsem velká očekávání a bohužel nebyla úplně naplněna. Strašně jsem se těšil a nakonec byl na mě film strašně dlouhý. Je strašně moc inspirovaný Forrestem Gumpem. Stoletý stařík který je na pomezí debility a génia. Celý film nás provází flashbacky do jeho mládí. To je velký problém. Jsou to pouze na sebe nenavazující příběhy. Jsou plné černého humoru a člověk se opravdu zasměje ale stačilo by je vidět jako samostatný příběhy. Nevím co na to říct dál, už mám koupenou knihu a doufám, že se v knize dozvím další příběhy a snad budou na sebe navazovat nějak a vyvíjet se. Nicméně pořád je to nadprůměrný film. Hlavně to spojení senility, debility, geniality s černým humorem je naprosto výborný. I postava komisaře který po něm pátrá má svoje kouzlo :-) Tudíž beru to jako doporučení k přečtení knihy ale film taky doporučuji. ()

E=mc2

Je to pomerne vtipne natočené, ako už spomínali iný, Cimermanovsko - Forresto - Buttonovsky poňaté. Problémom sú však dve základné časové línie, kde jedna retrospektívna línia nepodporuje druhú - prítomnosť a nemá na ňu žiaden reálny dopad - okrem záverečného vstupu postavy z minulosti a jeho pomoci presunu na Bali. Každopádne, neurazí, pobaví a mohlo to mať ja 100 min. 77% ()

AdaMM

Čistá groteska, nic víc od toho čekat nelze a gagy vlastně nejsou nějak extra chytré, ale vtipné to je. Smál jsem se docela dost a navnadilo mě to pouvažovat o přečtení knížky :) ()

kocik1

Tak jsem chtěla objevně napsat, že mi to místy připomíná Foresta Gumpa a teď koukám, že to tady píše každý druhý. Takže nic psát nebudu.:-) ()

sator

Slaboučký odvar švédského Forrest Gump, ten zásadní rozdíl já vidím v tom, že Forrest byl čístá duše a Carlsson jen bezcitný hlupák... ()

Mol

Některý věci v tom filmu jsou fajn, ale trošku ten příběh v kterém dědula vyvolává flashbacky unavoval. Nakonec jsem totiž fandil štikovy. ()

MJMilan

Zdá se, že už i v severských zemích se naučili dělat skvělé filmy. Dosud totiž byly "jen zajímavé". Po thrilleru Lovci hlav jsem viděl opět povedený film, ovšem komedii natočené podle stejnojmenné knihy. Musím naznat, že ač za to možná sklidím kritiku, film se mi zdál zábavnější a především spádovější. ()

URBAN

Je to milé, ale to je asi tak všechno. Nic jiného to ve mně nenechalo. Většina postav jsou sympatické a milé, technická stránka je zvládnuta na výbornou a jak už jsem řekl je to milé, prostě taková milá oddychovka. ( 7.2.15/PC ) ()

flyboyeda

Takovy mile usmevny film potvrzujici primou umernost mezi vekem a nadhledem. Muze se zdat, ze si tvurci vypomohli inspiraci i jinde, ale pres vsechny mozne vytky se jedna o vybornou zabavu s dostatecnou porci osobitosti. Nic vic, nic min. Snad jen se nemohu ubranit dojmu, ze kterakoliv soucasna evropska kinematografie nam pomalu ale jiste ukazuje zada. V tom lepsim pripade... ()

StanislachKo

Videné 2x za 24 hodín a obe premietania príjemne odsypali. Švédi sú čo sa filmovej stránky týka proste blázni. Ale toto bola tak trochu výnimka na americký spôsob. Nepochybne sa to musí lepšie čítať, ale natočili to s obdivuhodnou gráciou. Nebyť tých "zbytočných" scén so slonom, možno by som išiel aj vyššie. V rámci storybuildingu som totiž videl profesionálnu a fungujúcu robotu. Proste také čosi, že dajme to do kina. Z tohto pohľadu je to ok. Možno tomu chýba trochu viac "Forrestovej duše". Pokus ale dobrý. A zábava výborná. ()

Radiq

Tak trochu švédskej přestárlej Forrest Gump - všechno zažil, u všeho byl a hlavně tam figuruje hromada náhod. Náhody, náhody, ty podělané náhody, ty to kazí. Humor, černej humor, ten to zas zlepšuje. Ale není to tak, že bych se u toho vyloženě bavil. Byly tam i hluchá místa, kdy se na to jen koukalo a nic. Některé nápady se mi nelíbily v podstatě vůbec (např. debilní brácha Alberta Einsteina Herbert) a některé nápady zůstaly podle mě jen tak napůl rozjeté... asi jak tahle věta. Knížku jsem nečetl, což je asi dobře, protože pak bych byl zklamanej ještě víc. Ta stařecká maska, i když ne špatná, taky ne zrovna dobrá. Ale rozhodně to nemůžu úplně odepsat. Za jedno skouknutí to stojí... možná i dvakrát, s dobrou partou, flaškou chlastu a s dabingem. PS: normálně s předlohou nesrovnávám, ale dostal jsem se ke knize a ve stínu toho musím z úcty k TAK kvalitnímu čtivu snížit ještě o hvězdu. Protože v porovnání s knihou, která je opravdu hodně vtipná, je film slabej slaboučkej odvar (i když ty náhody v knize taky jsou...). Nejvíc mě zklamala představa Bennyho, jehož knižní vzor vůbec neodpovídal tomu, co jsme viděli ve filmu (ten herec mi neseděl hned od začátku). ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík