Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

zahadum

Predstavte si dokonalý film Forrest Gump....vezmite z neho ľudské teplo..srdce...cit pre krásny ľudský úsmev ktorý nebolí ani neznechucuje ale pohladí na duši....vezmite sympatické prechody minulosťou kde sa príbehu podriaďuje beh sveta...vlastne vezmite tak 90 % toho dobrého z Forresta a pridajte poriadnu porciu nudy...detinského až trápneho humoru...miestami ho ponorte do fekálii a máte film ktorý z mne neznámych príčin je ospevovaný a vychvaľovaný do nebies a blízkeho vesmíru. Komentár ktorý lepšie vystihol moje dojmy z toho filmu podal : liborek ()

jandula00

Skoro to vypadá na mou novou oblíbenou komedii. Nejvíc nejlepší je, že film sviští od první minuty až do závěrečných titulků a vůbec neztrácí na tempu. Navíc díky spojení dvou dějových linií není film zdlouhavý a pořá se něco děje - a co víc, oba děje jsou stejně zábavné! Mno, musím si přečíst knihu, setkání s Maem bude jistě zajímavé (mimochodem, to je přesně to, co dělá z filmu výjimečnou záležitost - včlenění historicky významných postav). Prostě 114 minut parádní jízdy a další nezapomenutelný severský zážitek! ()

TuT

80 %, fajn komedie, bezprostředně po shlédnutí filmu si nemůžu vzpomenout na žádné hluché místo ()

Everyone

Něco mezi americkým Forrestem Gumpem, Cimrmanem, příběhem Alvina Straighta a se špetkou poetiky Velké ryby a Kustoricovy ztřeštěnosti. A jak si čtu ty komentáře pod, tak vlastně nepíšu, až na tu syntézu, nic ojedinělého. ()

Silencia90

2,5*. A to asi proto, že jsem prvně četla knihu, která je podle mě úplně něco jiného. Tento film mi svou absurdností a hloupostí až připomínal francouzské komedie. Zase je sympatické, že hlavní hrdinové nejsou tradičně americky mladí krásní úspěšní a chytří. Koukám, že někdo (tvůrci) pochopil tu knihu úplně jinak než já. ()

Chundys

Asi mne to neoslovilo, tak jak bych čekal, jelikož každý s kým jsem mluvil a film viděl ho chválil a říkal, že se tlemil od ucha k uchu. Pro mne to byla taková bohudík na podruhé oddychovka. Poprvé jsem u toho usnul a že bych se tlemil? Ne, to bych neřekl a knihu číst opravdu nechci!!! ()

Bozvav

Kniha byla lepší než film, což je obvyklé. Film byl vynikající, skvěle udělaný, ale přišlo mi, že pokud bych před tím nečetla knihu, tak by mě tak nechytl. Přesto rozhodně patří k těm nejlepším, co jsem za poslední dva roky viděla. ()

mh.mail

80% - Kniha i film byly nejspíše inspirovány Forrestem Gumpem. Knihu jsem zatím nečetl, takže film mohu hodnotit bez ovlivnění. Jedná se o poměrně bizarní příběh, který mi kromě již zmíněného Forresta Gumpa velmi vzdáleně evokoval jiný švédský počin, a to seriál „Sinkadus“, který u nás kdysi běžel ve slovenském znění pod názvem „S troškou šťastia“. Docela jsem se u něj bavil, ale velká podobnost s Forrestem, která hraničí až s opisováním, mi nedovoluje udělit maximální hodnocení. ()

jasanka

Velké zklamání. Skoky do historie mě nebavily absolutně vůbec, "humor" trapný a nudný, a celkově prostě ne. V polovině jsem skončila. ()

fila.tes

Fakt, že se jedná o švédské ztvárnění Gumpa mě provázel celou dobu sledování a podle mě na si tom ten film dost zakládal, každopádně pokud tomu tak nebylo, i přes to, že film měl skutečně podobný nádech, byl opravdu povedený. Jako Forrest Gump senior u mě rozhodně uspěl :) ()

Majkak

Příběh začíná v den, kdy má Allan slavit sté narozeniny. Představa, že zbytek života dožije v trepkách, o kaši a jiných podobných radovánkách, vyburcuje Allana k činu. Vyleze z okna a vydá se na nejbližší nádraží, aby odcestoval kamkoli, kam peněženka stačí. Do cesty se mu připlete kufr, jehož obsah neumožňuje prožít život v nouzi, ale současně z něj udělá jednoho z nejhledanějších staříků. Nejedná se však o thriller nebo drama, ale o černou komedii, a proto jsou dobrodružství zásadně zábavná a padouši se zlikvidují především vlastním přičiněním. Při putování se k Allanovi postupně přidá několik stejně rozkošných a rázovitých figurek, aby všichni nakonec spočinuli v jednom z pozemských rájů. ()

owwidius

Taky Forest-ov mensi brat.. ci skor jeho pradedko? :D Fakt vo vela ohladoch podobne, akurat mensie a skromnejsie, plus trochu krimi zapletka. Ale aj dost mile a vtipne, taky vesely filmik a velmi prijemne pozeranie. Retrospektivne sceny s historickymi postavami/udalostami tiez pekne zapracovane. K dokonalosti nechybalo vela. Ale napr. mal som pocit, ze jednotlive sceny z filmu akoby kopiruju postupnost scen z knihy a nenadvazuju na seba s lahkostou. Neviem, asi treba vo filme to rozpravanie ponat trochu inak (i ked neviem jak, ale ine filmy plynu tak nejak 'filmovejsie'). A mozno este silnejsi zaver. [#30/2014] ()

kerkulka

Má to vtip, sílu, neusínáte, ale nadšeně nadskakujete na židli. Neskutečně jsem se pobavila a odcházela se skvělým pocitem, nicméně... pořád nemůžu dát plných pět. Ano, je to tím, že jsem nejprve četla knížku, přiznávám. Mám zkrátka nějaký svůj obraz a představu, která se jen velice těžce překonává - ovšem, jistě, Felix Herngren se jí přiblížil poměrně blízko. 4,nevim *, určitě stojí za to vidět - a ještě více přečíst:) ()

rekkky

Od začátku až do poslední minuty se jedná o pozoruhodný severský film. Film obsahuje velmi pestrou škálu prvků, které dodávají oběma dějovým linkách náboj, ze kterého sálá exkluzivní zábava. Retro spektrální podívaná na životní příběh Allana Karlssona začíná pozvolna nabývat na síle až do samého závěru, kdy se jednotlivé dějové linky protnou prostřednictvím starého známého přítele Olega a samotné vygradování probíhá na ostrově Bali. Kdo by to byl čekal, že z nevinného odpálení nálože společně se škodnou liškou, může vylézt taková paráda, která je nápaditá, zábavná, pestrá a v jistém smyslu poučná. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, nejenže zaujme chronologií popisující nejdůležitější události 20. století, ale také představí osobnostní rovinu jednoho velice (ne)normálního švédského občana.//Kino Kopřivnice//110,-//30.5.2014 ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík