Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Illy

Severský Forrest, který byl díky své idiocii u všeho důležitého, vyráží na svůj road trip a snažil se mě trochu marně pobavit. Tenhle humor jde maličko mimo mě, připomínal mi balkánský sýr a ruské rybolovy. Tohle není úplně můj šálek rumu. ()

husokachna

Nevím, přišlo mi to uřvaný, ne moc nápaditý a celkově vypatlaný. Jednu velkou výhodu ale tenhle film má. Ukáže, jak byl Forrest Gump geniální. ()

dee.n

Zcela upřímně nechápu přemrštěné hodnoceni tohoto filmu. Nápad filmu dobry - pochopitelně, když vychází z té legrační knihy, ale zbytek - des a hrůza. Film mě hrozne zklamal a kdybych nečetla knihu, vůbec se v něm neorientuji, no i tak mi připadal jako nehorázná slátanina. Za mě palec dolu. Nebavila jsem se, nesmála jsem se. Ani nevím, co bych na něm mela pochválit. Dvě hvězdičky a to jenom z úcty ke stáři :D ()

Vesecký

Ohromně vydařená parodie na Forrest Gumpa. Stoletý stařík, to je něco mezi Forrestem a naším Cimrmanem. Ale na rozdíl od toho amerického výtvoru to je hodně odlehčené řadou vtipů a gagů, snad těch vulgarismů by tam na můj vkus nemuselo být tolik. Chlapík, který se díky své poctivosti a pravdomluvnosti zaplete do všech možných konfliktů na úplně opačných stranách fronty. Španělský revolucionář a Franko. Truman a Stalin. KGB a CIA. On takový svět politiky opravdu je, nic čistého to není. Na můj vkus krásně vyřčená charakteristika Ronalda Reagana. Stařík, který se zaplete do krádeže 50 miliónů, načež úspěšně likviduje jednoho člena motorkářské bandy po druhé. Takový neuvědomělý James Bond taky, že. Vím, že jde o přepis bestselleru,, trochu mi to připadalo zvláště ke konci překombinované. Jinak ale příjemně strávený čas. ()

PhillM.

Mno. Do (audio) knihy jsem šel naslepo, bez znalosti obsahu nebo jen žánru. Z nějakého podivného důvodu jsem si myslel, že jde o další ze severských detektivek, podobajících se jako varle varleti. Když se ale Allanův otec vydá do Ruska dělat sociální osvětu sovětu, zbystřil jsem a začal tušit, že půjde o něco trošku jiného. Knihu bych nakonec hodnotil asi 4 hvězdami, protože přestože jde o slepenec, je to zajímavý (pr)úlet napříč "krásným dvacátým stoletím" (jak dí bard Jarek). Kniha tráví většinu času v minulosti (což je dobře) a film v přítomnosti (což je špatně). Chápu, že bylo třeba mnoho materiálu z 400 stránkové knihy vyházet, ale setkání s Kimem, Maem, jeho ženou, pobyt v Iráku nebo v Indonésii - to vše mi ve filmu chybělo. Navíc jsem celou dobu přemýšlel, jestli bych se aspoň trochu chytal, kdybych neznal předlohu. A došel jsem k závěru, že asi moc ne. Takže tak. ()

petikacka

Pro mě naprosto překvapivý úkaz, který je vlastně takový skandinávský "Forrest Gump"...Víc asi netřeba dodat, to se musí vidět...Za mě 100% ()

Chudobka

Film mě vůbec neoslovil. Nepobavil, nevyvolal ve mně ani náznak úsměvu. Forrest Gump? Ani náhodou. Chyběla laskavost, humor, který neuráží, žádné pohlazení po duši jako u Forresta, kde jsem se smála i plakala zároveň. Hlavní představitel byl svým věkem naprosto nevěrohodný a nevzbudil ve mně žádné sympatie. ()

Lapacka

Tenhle film má určité komediální ambice, ale děj bohužel posunuje dost samoúčelná a nepravděpodobná agresivita. Je to vlastně taková draze natočená laciná televizní jednoaktovka. Historické odbočky jsou možná zajímavější, ale celkově nevím. Srovnání s příběhy bratrů Cohenů možná není od věci, ale stejně je to myslím jen průměr. Není vhodné pro děti. ()

killpunker

Příběh typu Forrest Gump ok, herci ok, náckové ok. Ale celkově nuda, zdlouhavé dialogy a unylé tempo. Možná kdyby se linka v současnosti neprotínala s tou minulou, možná dát více prostoru Allanovu vzpomínání, možná bude Godzilla lepší volbou. ()

Heffleyka

Nebylo to špatné, ale že bych se smíchy válela po zemi, jako spousta lidí, kteří mi film i knížku doporučovali, to ne... Má to pár vážně vydařených vtipných scén, u kterých jsem se vážně zasmála, ale to je tak všechno. Nemůžu posuzovat knihu, jelikož jsem nečetla, ale na základě filmu to šílenství spojený se staříkem nechápu... ()

Eragon93

Příjemné překvapení ze severska. Ty bezmála dvě hoďky utečou jak voda a člověk se slušně baví. Dost mi to připomíná Benjamina Buttona - takovejch filmů není nikdy dost. ()

kijifa

Možná to bylo tím, že jsem viděl film moc brzo po dočtení knihy, ale pro mě osobně trochu zklamání. Jo, některé scény jsou super, ale celkově mi přijde, že se z tohohle materiálu dalo vytěžit trochu víc. Bohužel autoři vypustili některé momenty, které celému příběhu v knize dodávají ještě absurdnější nádech. A trochu problém mám s představitelem Alana, kterého jsem si podle předlohy představoval úplně jinak. Ale i přesto se jedná o celkem povedenou knižní adaptaci a za 2 hodiny vašeho života film určitě stojí, jen se nedívejte hned po dočtení knihy. ()

edie sedgwic

Tak trosku gycovy film, ktory obsahuje vsetko, co film pre priemerneho divaka obsahovat ma. Severska produkcia sa nezaprie, napriek tomu je to obcasne hollywoodske opicenie trosku nasilu. Kniha je vraj lepsia, ako zabavu na nudny vecer celkom prijemna zabavka. ()

Saur.us

Derivát Forresta Gumpa, Velké ryby a dalších, který ale ani zdaleka nedosahuje jejich kvalit. Nesmál jsem se ani nenadchnul osudy 100 letého staříka. Jediný okamžik, který mě utkví v paměti bude pouze debilní dvojče Alberta E. ()

Matli

Váhal jsem, slabé 4 hvězdičky. Nemůžu si pomoct, ale musím srovnávat s Forestem a na něj to v žádném případě nemá. Ale je fakt, že to má něco do sebe a že tam je dost zajímavých (i vtipných) scének. Každopádně filmy severských zemí mi asi nikdy nepřirostou k srdci :-) 67% ()

piranha

Skvěle bláznivé a výborně poskládané. Nevtíravě vtipné po celou dobu trvání filmu. A slon tam, kde byste ho nečekali. Prostě to nemělo chybu. ()

katalog

Čekal jsem jsem trochu jiný příběh, a o to více mě potěšila satira vyprávěné životní cesty jednoho starého pána. ()

allebra

Výborně jsem se bavila, mám ráda severský humor a stařík Alan Karlsson okouzlí každého! Líbilo se mi také prolínání minulosti se současností. Neuvěřitelný život stoletého staříka - plný dobrodružství, určitě stojí za vidění. Týden před zhlédnutím filmu jsem dočetla knihu, která je samozřejmě mnohem rozsáhlejší, je v ní tedy i více událostí a humoru, ale film mě v žádném případě nezklamal, naopak příjemně překvapil! Takže dávám pět hvězdiček a doporučuji! ()

TrebleClef

Knížka pro mě byla nudná, jako ostatně většina bestsellerů a ani film, který byl totální kopírkou knihy, nebyl výjimkou. A taky proč ne, žejo, když se dobře prodá knížka, proč něco měnit ve filmu a riskovat tak menší nadšení diváků. Skoro dvouhodinová plejáda herců, kteří uměle hrají natvrdlé blbce mě k smíchu nepřiměla. Jde o Forest Gumpa na švédský způsob. Zasmála jsem se sotva třikrát a zas si hořce uvědomila, že jsem totálně mimo mantinely mainstreamu. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík