Kosti a skalp

• Česko Kostěný tomahawk (festivalový název) (více)

Divoký západ. Městečko Bright Hope, stojící uprostřed ničeho, zatím vytrhávala z jeho ospalosti pouze loupežná přepadení. Tuto „idylu" ovšem velice rázně utnou příslušníci indiánského kmene, kteří unesou půvabnou Samanthu. Nejedná se totiž o kmen tradiční, nýbrž... kanibalský. A také notně vyhládlý. Místní muži dávají dohromady ne právě klasickou záchrannou výpravu v čele s šerifem Franklinem Huntem (Kurt Russell), která musí za každou cenu Samanthu vysvobodit dřív, než si na ní divoši začnou pochutnávat. Krutost jejich protivníků je však mnohem větší, než si kdo dokázal představit, a jejich mise je v čím dál větším ohrožení. (Magic Box)

mclenin

Dejom a reáliami komorne pôsobiaci snímok so surovou atmosférou a takmer kriminálnou zápletkou. V prostredí divokého západu s hororovým podtónom si vystačí s minimálnym hereckým obsadením, za to však veľmi slušným (K. Russell, P. Wilson, M. Fox). Ja osobne som sa nenudil ani minútu, napätie je tu vrstvené postupne a konštantne vzrastá až do záverečného "sad-endu". Úroveň morbidity istých scén však nemusela byť účelne preexponovaná, atmosfére to nepridalo a mne ostalo nevoľno. ()

Hanes88

Dost drsný western, což ale všichni před shlédnutím filmu věděli. Proto je hloupost si stěžovat na brutální záběry. Mi to spíše připadalo, že si tento film na nic nehrál. Výborné herecké výkony, navíc dobrý děj. 75%. ()

peetriss

Další z řady slow westernů, jejichž vlna restartovala skomírající westernový žánr jako takový. Tentokrát je divák zaveden na Divoký západ v horovém kabátku, a tato kombinace nedopadla vůbec zle. Zcela funkční je Bone Tomahawk po technické, režijní i herecké stránce (třeba takový Kurt Russell si zaznamená rok 2015 jako velmi úspěšný, a zcela po zásluze). Atmosféricky dokáže bez problému v divákovi vyvolat pocity napětí, nervozity i strachu, čímž plní svůj účel. Minimalistická dynamika děje přesně sedla, jen v poslední půlhodině se na můj vkus tlačí až příliš na gore notu, která nejen, že až šokantně ukončuje předchozí minimalismus, ale paradoxně se finále poněkud vymyká z rukou, protože kvalita děje zcela účelově uvolňuje místo ve prospěch krvavých jatek. 70% ()

dormouse

Nikdo mne nepřipravil na skutečnost, že film je absurdní komedie! V mnohém to připomíná Tarrantina, neuvěřitelně absurdní dialogy, pocta klasickému žánru, ale na to, aby to člověku vyrazilo dech a odneslo si to pět hvězdiček, se film trochu vleče a něco mu chybí. Ale jestli to něco režisér objeví, bude před námi nová klasika, na kterou bych se ráda těšila. ()

Lefty86

Některý záběry zbytečně nechutný, to nemám rád. Ale nebylo toho tolik. Atmosféru to mělo perfektní. Na "starý" kolena začnu koukat westerny :-) Jak už jsem psal, tyhle novější mám radši než ty klasiky ze 60. let. I když těch jsem zas tolik taky neviděl. 70% ()

woodsman

videl som to dost davno matne si cosi pametam o akýchsi indianov co uniesli zenu a isli ju hladat ale dalo sa to pozret dobre herecke obsadenie ()

janesX

Škoda, že dve tretiny filmu sú tak premrhané - roztiahnuté a vyplnené vatou a nezaujímavím žvástaním, lebo na konci je masaker, aký nevidieť ani v tých najšialenejších hororoch. Na vine je jednoznačne scénár, ktorý v 133 minútach má žial tak veľké medzery, že tomu Kurt Russel, ani ktokoľvek iný nemal šancu pomôcť. 57% ()

Mikino00

Nenápadný film bez větších ambicí příjemně překvapil netradičním spojením westernu s přidáním hororových prvků. Ve výsledku se jednalo o napínavou přímočarou cestu za záchranou, která si nechtěla hrát na něco co není (únos, pronásledování, konflikt) a právě v tom je její síla. Sympatické postavy s kvalitními herci a konstantní pocit všudepřítomné smrti činí z filmu netradiční zážitek. ()

ProgLaney

Hodně příjemný překvapení... z mýho pohledu suprově a realisticky natočenej western, atmosféra velice dobrá. Já osobně jsem těch něco přes dvě hodinky zhltnul na jedno nadechnutí, akce i napětí fakt nechybí a Kurt je prostě výbornej a přesvědčivej. Ostatně, nikdo mi tam není protivnej, všichni jsou uvěřitelný a prostě tak akorát. Kanibalové skutečně brutální, ale tak to myslím mělo bejt. Fakt lahůdka, dávám plnej. ()

aLPaC

O poslední půl hodině a šoku tu mluví skoro každý, takže nemá smysl se o tom více rozepisovat, snad jen, že to bylo fakt maso. Ale i předtím ta "horse movie" s dost zajímavými postavami a charaktery musela nadchnout. Osobně mě mi navíc některé dialogy a konání, zvlášť postavy Matthewa Foxe docela připomínali Tarantina. Nenapadá mě žádný jiný western, u kterého bych měl takovou husí kůži. Zahler zaujal! ()

Magika82

Kluci TheDon, Bloody13, luka4615 a Marceloo., shrnuli dohromady vše, co bych uvedla já sama. Kluci, zkrátka jste mi po čase opět vzali myšlenky a pocity z nějakého filmového snímku :o) ... Takže jednoduše: Známka Velmi dobrá...80%, a tedy krásné 4 hvězdy. ()

qxkamo

Zaciatok vyzeral velmi slubne, herecke obsadenie to podciarkovalo, ale potom nastalo 100 minut nicoty ba az filmovej komy, pocas ktorej som neustale sledoval uplynuty cas a mal som chut film vypnut. Ak bol film otitulovany aj zanrom horor, mal na mysli tie 2 sceny z dvojhodinoveho filmu? Nerozumiem celkovemu hodnoteniu filmu. Ak sa posnazim, chapem ho tak, ze je tam jediny adekvatny herecky vykon serifa (Kurta Russella) a rozlahle scenerie typicke pre western. V nemom uzase som ostaval pri pokecoch zastupcu serifa a Samanthy, kde som si pripadal, ze sa nachadzam v materskej skolke, kde sa deticky ucia prvykrat konverzovat (nemyslim si, ze texty pre nich boli schvalne, ale proste cisto dementne). Z letargie, ospalosti, ba az komy ma prebrala posledna polhodina, ktoru staci, de facto, vidiet, aby ste nasledovali vyssie napisany obsah. Resume, 2 hviezdicky za vykon Kurta Russella, scenerie a poslednu polhodinu. ()

Santino7

Alebo tu toho na poli vyše dvojhodinovej stopáže bolo naservírované žalostne málo (a pre mňa v značne neatraktívnom obale), alebo som mal skrátka prehnané očakávania (nakoľko som pár dní predtým mal možnosť vidieť Zahlerov neskorší - a podľa mňa o poznanie lepší - Brawl In Cell Block 99). Tak či onak, čoby horor to absolútne nefungovalo (a teda kto čaká niečo viac v tomto smere, bude takmer zákonite sklamaný), a k ostatným žánrovým zaradeniam sa vyjadrovať radšej nebudem. Mňa osobne totižto maximálne otrávilo ono putovanie za troglodytmi, ktoré bolo naozaj nekonečné. Trýznivé. A nudné. Akiste dialógy mali určitú úroveň, avšak nebavili ma ani tie, a navyše mi do tohto prostredia absolútne nepasovali (ako tu už niekto spomínal, šušťalo to papierom). Snáď jediné, čo nesklamalo, bola záverečná pasáž stretu s onými "indiánmi", ktorá bola vcelku brutálna - i keď taktiež to nemalo nijak extra spád či tempo. Na mňa osobne by to možno viac - rozumej aspoň trojhviezdičkovo - zapôsobilo, keby to bolo zostrihané o takú pol až trištvrtehodinu. Takto to bolo príliš vláčne a nezáživné, a to mi pritom pokľudné, pomalé filmy zväčša vyhovujú. 45% ()

Renfield

Kosti a skalp sice nejsou dokonalé, přesto kvalitní western dnes těžko pohledat, tady navíc western se špetkou hororu. Úvod vtáhne do děje a lehce naznačí oč půjde. Poté se děj přesouvá do městečka, kde jsou více představeni hlavní hrdinové. Z těch nejvíce baví kdo jiný než Kurt Russell, do tohoto žánru nesmírně padnoucí. Těší mě, že film není plný akce a přestřelek, že je to spíš takové plánování a dlouhá výprava. Co mě naopak netěší je občasná velice podivná režie a nevyužití potenciálu vedlejších postav. Mám na mysli především postavu indiánského řekněme poradce, ten by měl do příběhu jistě více co říct, přesto se tu objeví pomalu jakoby náhodou a zmizí. A režie? Její podivné vedení se projeví především v přehnaně uspěchaném závěru. Zde bylo možné příběh více rozvést, dovysvětlit... ono vůbec k natahované části cesty je ten spěch opravdu s podivem. Přesto film překvapil a to nejen netradičním příběhem, ale také dosti otevřeným zobrazováním násilí... ten horor tam prostě je. 70% ()

Oralfabet

Celkem příjemně mě překvapil důraz na postavy a dialogy - rozhovory o čtení při koupání nebo o bleším cirkuse fakt potěšily. Těch drsnějších momentů je ale pořád dost, a jeden konkrétní se mi do paměti určitě zapíše na hodně dlouho - nevím, kdy naposledy jsem viděl něco takhle brutálního... Kromě násilí samotného na mě ale závěr v jeskyni nezapůsobil tak intenzivně, jak by asi měl, hlavně proto, že všechny uvězněné postavy působily trochu moc klidně. Jejich reakce prostě nějak neodpovídaly tomu, čemu přihlížely, a co musely v tu chvíli prožívat. Taky vizuální stránka filmu mi nějak úplně neseděla, vypadal z mého pohledu většinu času tak nějak příliš čistě a moderně, ale s přihlédnutím k celkem minimálnímu rozpočtu asi není úplně nač si stěžovat. Takže celkově trochu nevyvážený film, ale hodnotím spíš pozitivně - hlavně kvůli očekávatelně fantastickému Rusellovi a překvapivě ještě fantastičtějšímu Jenkinsovi. 7/10 ()

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

18.12.2019

Režisér Yorgos Lanthimos (Favoritka, Humr) oznámil svůj další projekt. Bude jím gotický horor The Hawkline Monster podle knihy Richarda Brautigana. Příběh se pak točí kolem dvou pistolníků, které si… (více)

Ridley Scott chystá drsný western

30.12.2015

Star-Lord hledá tátu

Star-Lord hledá tátu

16.12.2015

Z loňských Strážců Galaxie se vyklubal obrovský hit, který se 4. května 2017 dočká pokračování. O čem bude? To režisér James Gunn tají, docela jistě ale víme, že se na plátně objeví otec hlavního… (více)