Kosti a skalp

• Česko Kostěný tomahawk (festivalový název) (více)

Divoký západ. Městečko Bright Hope, stojící uprostřed ničeho, zatím vytrhávala z jeho ospalosti pouze loupežná přepadení. Tuto „idylu" ovšem velice rázně utnou příslušníci indiánského kmene, kteří unesou půvabnou Samanthu. Nejedná se totiž o kmen tradiční, nýbrž... kanibalský. A také notně vyhládlý. Místní muži dávají dohromady ne právě klasickou záchrannou výpravu v čele s šerifem Franklinem Huntem (Kurt Russell), která musí za každou cenu Samanthu vysvobodit dřív, než si na ní divoši začnou pochutnávat. Krutost jejich protivníků je však mnohem větší, než si kdo dokázal představit, a jejich mise je v čím dál větším ohrožení. (Magic Box)

VasaX

Od tohoto filmu jsem čekal leda to, že je to něco "western-ish". A on je to trochu existenciální, trochu western, trochu drama a kapánek horor. A je hodně komorní. Malé městečko (na naše poměry stěží vesnice), několik hlavních charakterů, pár ústředních, všichni jsou šedí a nesou si břímě svého specifického charakteru a osudu. Úvodní westernová nota, říznutá hororem, je následně vystřídána zdrcujícím roadtripem pomalu Dead manovského formátu. Co bohužel jinak nevšednímu a hodně zajímavému filmu ublížilo, je finále a konec. Jako by si tvůrci uvědomili, že už i tak přetáhnou druhou hodinu, ale do toho, co natočili, zasahovat nechtějí, a tak to rychle vygradovali a přitom přepnuli budovanou atmosféru do něčeho, co prostě pro celé předchozí dějství není důstojné finále, a zakončili to odbytým koncem bez jakéhokoli poselství či přesahu. Ale i přes to je Bone tomahawk velmi velmi zajímavý počin, na který si rád vzpomenu. ()

zdenny

Čím jsem starší, tím méně mne westerny lákají. Jenže zde byl lákadlem "horror" v popisu a Kurt Russell, kterému postava šerifa fakt sedne. V úvodu je nám fádně představeno westernové městečko, kde chcípl pes. Děj se začne odvíjet někde po třicáté minutě zahájením záchranné akce. Celá záchranná skupinka má u diváka prachmalou šanci uspět - manžel s dosti zraněnou nohou, arogantní vychloubač, starý zástupce šerifa a šerif samotný. Divák si může jen tipovat, za jak dlouho zemře tento tým a v jakém pořadí. Nejdelší část filmu je věnována "cestě" k místu vzdálenému pět dní na koňském hřbetě. Tato cesta je neměnná, až má divák pocit, že je pan režisér v koncích a prostě neví, jak dál. Cestování se střídá se spánkem. Divákův klid naruší jen pár ne příliš rušivých momentů. Vše je doprovázeno nenucenými dialogy, které jsou podle pana "Poma" stupidní, jenž jsou ale stejně "stupidní" jako dialogy Quentina Tarantina například ve filmu "Auto zabiják". Nevím, o čem by se tito chlápci měli celou cestu bavit. Proto má u mě tento film tarantinovský nádech. Někdo vidí u jednoho genialitu, u druhého nudu. Každopádně atmosféra, i když se nic neděje, je opravdu hustá a dost na člověka doléhá. A je to jednoznačně dáno kamerou, která záměrně divákovi neumožňuje pohled dopředu a do okolí. Divák je nucen dívat se prakticky neustále do tváře hlavních protagonistů,. Takže když v jejích očích cokoliv zahlédne, nemá šanci vědět, o co se jedná. Dalším faktorem je absolutní neznalost kanibalských indiánů, myslím tím vizuální neznalost. Divák je napínán až do závěrečné fáze filmu, kdy z něj strach z neznámého alespoň trochu opadne. Ale to se už dostáváme do poslední fáze, která je bez legrace jen pro otrlé. Přestože je tato fáze "pouze" asi půlhodinová, fakt stojí za to. Divák je vystaven neskutečně brutálnímu násilí, které je umocněno absolutní nelidskostí kanibalů. Divák tak vůbec nemá šanci domnívat se, jak tato nechutnost skončí. Velice jsem byl tímto filmem nadšen, přestože jsem u něj zažíval všerůzné pocity. Jediným minusem filmu zůstává fakt, že unesená manželka nebyla nahá a znásilněná. Ne, že bych si to kdovíjak přál. Jde pouze o to, že toto by takovýto bezmozci vždy udělali jako první. Zřejmě chtěl pán režisér uchovat jakousi romantičnost. PS: Proč distribuční názvy kurví názvy originální? Hlavní vražednou úlohu vykonával kostěnný tomahawk, proč nemohl zůstat i takový název? PPS: Jsem velice vděčný za to, že můžeme na csfd zcela svobodně hodnotit filmy a také je komentovat. ()

ZeroCZ1233

Western je jeden z nejstarších filmových žánrů a v minulém století to mělo na diváctvo a návštěvnost kin stejný efekt jako dneska snímky s tématikou lidí v pláštěnkách, trikotech, brnění či dalším ošacení. Ale ke konci tisíciletí minulého a začátkem tisíciletí nynějšího zájem o psance a desperáty dost klesl, což se ale k mé velké spokojenosti začíná pomalu měnit a tito tento žánr se hrabe z pomyslného hrobu zpět do kin. Rok 2015 přinesl druhý western od toho blázna z videopůjčovny jménem Osm hrozných, který byl naprosto perfektní, zase svým unikátním způsobem originální a mnoho lidí nad tím slintalo stejně jako já. Ale tentýž rok se na stříbrná plátna dostal i jiný film z divokého západu, takový malý, nenápadný, s nízkým rozpočtem, který většinově asi padl na honorář pro Kurta Russella, jenž jako jediný vystrkuje hlavu ze stínu té majestátní hory Osmi hrozných (ve kterých mimochodem taky hrál a naprosto bravurně) a upozorňuje na tento film. Kosti a skalp, nebo-li Bone tomahawk je stejně jako Osm hrozných unikátní western, který má stejně silné aspekty, jen provedené po svém. Tento western není nic jako Sedm statečných a westerny jemu podobné, žádné romantizovaní kriminálníků, žádné velkolepé přestřelky, důraz na hrdinství, nic takového. Je to příběh zcela prostý, v jednom zapadlém městečku jednoho krásného dne unese prapodivný kmen původních obyvatel Severní Ameriky kriminálníka, půvabnou paní doktorku, která měla tu smůlu, že onoho kriminálníka musela ošetřovat a zástupce šerifa, který na celý proces dohlížel, aby se zmíněné půvabné doktorce nic nestalo. Což vyvolá důsledek toho, že šerif v podání právě Kurta Russella, zástupce zástupce šerifa, manžel paní doktorky a neskutečně stylový gentleman se vydají na záchranou výpravu. A to je všechno. Ale přesto dostačující k naprostému uchvácení. Tento snímek hlavně stojí na naprosto výborné atmosféře, která je okořeněna smítkem hororu a mysteriozního feelu. Dál to rozhodně stojí na celkové uvěřitelnosti, jak jsem už říkal, tohle nejsou typičtí romantizovaní pistolníci, ale partička obyčejných lidí, kterou tvoří v podstatě jen jeden, který by se do onoho typického popisu kovboje hodil. Akce je tu pomálu, ale když na ni přijde, tak je to opravdu drsné a bez skrupulí tu teče krev, trhají se končetiny, prskají mozky a všechny ostatní zábavy, které každý gore milovník se slinou u koutku ocení. A tam, kde akce chybí, je prostor na dialogy, které jsou na tomto filmu to nejlepší, kdy jednak skvěle rozvijí charaktery a dodávají jim ještě více na uvěřitelnosti a k tomu jen tak mimochodem bez žádného tlační na sílu se krásně vyvíjí vztah mezi nimi. Soundtracku je pomalu, což ještě více přidává už tak husté atmosféře, ale když se nějaký motiv rozezní, tak to opravdu stojí za to. Opravdu překvapení, které mě neskutečně potěšilo. 9/10 ()

Castrator

Jakožto nejen zdejší expert v žánru western a člověk s talentem pro humor, vtip a gag mohu tento snímek ohodnotit tak, jak se sluší a patří a jak si tento snímek zaslouží. Hodnotím ho jako snímek napínavý a převelice vtipný. Jsou tam například situace, kdy bandička barbarů zaživa skalpuje oběť a poté ji rozseká vejpůl, to vše, když je oběť stále naživu. Poté dvojka sehraných maníků tahem oběť rozpůlí. Vyvalí se vnitřnosti, krev stříká, to jsem se málem zechcal smíchy. A to vše v rámci žánru western. Tento snímek si nesmíte nechat ujít, přátelé. Uděluji velmi silných pět hvězd za zábavný a dobře natočený western. ()

lykan9

Kosti a skalp je čistým a poctivým westernem plným respektu a slušného chování, kde čest, láska a odvaha jsou na předních místech. Tímto diváka i tento film dlouhou dobu konejší, dokud nedospěje do brutálního závěru, u kterého mi huba zůstala po celou dobu otevřená v údivu. Film spojuje to nejlepší jak z westernu, tak i z hororu a dosud mě nenapadlo, že takové spojení může tak skvěle fungovat. A Kurt Russell byl boží. ()

Killda

No ty krávo! Nízkorozpočtovej filmík, místy připomínající spíš studentské kousky... ale bravurně zpracovaný. Netradiční a velmi originální western. Atmosféra dokonale hutná, místy až mrazivá. Zajímavé charaktery, které přiživuje herecká špičková práce. Nedozrálost režiséra je znatelná, ale byl jsem ochotnej tomuto filmu odpustit víceméně cokoliv. Obrovský zážitek a překvapení roku! 8/10 ()

zigíš

svého druhu unikum (!) pokusy skloubit s žánrem westernu žánr jiný (cowboys and aliens, jonah hex, lone ranger) dopadli prachbídně a tady jde ruku v ruce jak horor, tak místy až jarmuschovský ´dead man´ humor, skvěle vedený casting a scénář ..sebevědomý debut (90%) ()

ghatos

Jednoduchý a dosti dlouhý kvaziwestern. Natočeno to není špatně, ovšem obsah je nepřehlédnutelně podprůměrný. 47%. ()

FrajerTom

Pragmatický bručoun Kurta Russela v syrovém westernu, u kterého si budete přát aby hlavním hrdinům přijela na pomoc kavalerie, tanky, vrtulníky nebo aby měli alespoň kulomet... ()

R1CH1E

Velmi komorní snímek s pomalým tempem, které při cestě buduje gradaci a napětí, přitom se soustředí na vývoj postav a na konci nám dá syrový akční zážitek. Celý je snímán statickou kamerou, aby působil co nejrealističtěji, minimum hudby podporuje tíživou atmosféru, a proto snímek asi nesedne každému. Mě se to jako velmi temný western ale vrylo pod kůži velmi efektivně. ()

Eoin

Divoký západ v tej divokejšej podobe. Skvelý príklad priamočiarej gradácie deja, ktorý vyústi do divokého finále. Jediná vec čo filmu vytýkam je explicitné zobrazovanie násilia, ktoré síce v malom časovom rozsahu, kladie pred oči niečo čo by aj skúsený rezník považoval za barbarský čin. Atmosféra filmu sa dá krájať, herecká zostava je perfektná, dialógy ma bavili a chcem na svete viac filmov ako je tento. ()

Dagoussek

Zřejmě nebudu objektivní, potrvdilo se mi, že westerny fakt ne-e. Když psali, že je to spojené s hororem- byla jsem zvědavá. Takže asi tak.. dlouho nic a nic...až poslední půl hodiny, se začalo něco dít. Kapinka krve a řezání , špinaví a uječení indiáni a The End. ()

L_A_D_A_S

To se sejde profesionální zabiják indiánů, zhrzenej manžel, šerif, jeho senilní asistent a je z toho neuvěřitelnej mix westernu s hororem někdy tak brutálním, že jsem po letech u filmu odvracel zrak. Tohle by mělo být nikoliv 18+ ale alespoň 30+. Zrak jsem ale rozhodně neodvracel kvůli tomu, že bych nebyl napnutej. 4* ()

MI-380

Zajímavé a aktuální podobenství o tom, že každá civilizace má své nastavení morálních hodnot. A jejich promíchání je většinou pro jednu z nich zničující: 70% (zatím 7485 hodnotících, průměr 70%). ()

vyfuk

Zvláštní film, natočený zvláštním způsobem. V podstatě jde o něco, kde chybí hudba, která asi lépe vytváří tupou atmosféru, ale spolu s tím by hudba zapůsobila dle mě více. K tomu to trvá bůh ví jakou dobu, než se film vůbec rozjede. A to skoro opravdu. Postavy kvůli protažení děje mluví svoje moudra á la 19. století. To je poté doplněno o zvláštní směsici hereckého jednání a reakcí. A poté přichází znechucení. To je něco, co mne ne vždy dokáže potěšit, ale s odstupem času, to dokáži ocenit. Zde se to tak asi dá brát, ale i ne. Kdo ví. Ukáže asi čas. Nicméně nic to nemění na tom, že tento film nebyl pro mne tolik záživný, jak jsem doufal, a ani tolik jak jsem si i v průběhu filmu myslel. ()

blackJag

Drsná kovbojka. Neříkám, dějově tu pár věcí k diskuzi je, když ovšem dojde na bourání lidského masa, mozek naráz nedokáže nic moc dalšího zpracovat :-) 80% ()

Autogram

Záchranná výprava v počte štyroch koní a štyroch mužov, z toho jeden invalid, nie je proti neznámym zrůdam veľké terno. Aj na novodobý western je príbeh trochu čudný s mnohými nelogickosťami. Už len existencia nejakého brutálneho kmeňa v čase existencie strelných zbraní je na zamyslenie autora, či nepíše bláboly. No ale napätie to malo, brutality trochu prehnane, tak sa to dalo dopozerať s preskočením niektorých zbytočných kecov. –––– Bolest je hlas tvýho těla. Je dobrý mu naslouchat. –––– Chytří muži se nežení. ()

KASUGI

Další povedený western s Kurtem Russellem (a ne, opravdu tím prvním nemyslím tu utahanou sračku od Tarantina) na který se znovu rád podívám. Kdyby si tvůrci něco z konce nechali i na prostředek filmu, bylo by to na plný počet. Ne, že by mi vadilo pomalé tempo a absence nějaké větší akce. Bavilo mě to od začátku do konce i s těmi dialogy (úmyslně) o ničem, jako třeba debata, jak číst ve vaně knihu, aby se nerozmočily stránky. Jenže pak příjde právě to finále a člověk si po skončení přece jenom posteskne, že to mohlo být lepší. Každopádně neskutečně miluju tahleta žánrová osvěžení. ()

drackula

Paradoxne ma westernový úvod a putovanie krajinou bavilo viac ako záverečný masaker. Čím viac príbeh postupuje, tým viac sa prejavuje nemohúcnosť scenára zvládať aspoň elementárne základy logiky. Napriek tomu som sa bavil a viac ako dvojhodinový film ma príjemne prekvapil. 60% Voyo ()

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

18.12.2019

Režisér Yorgos Lanthimos (Favoritka, Humr) oznámil svůj další projekt. Bude jím gotický horor The Hawkline Monster podle knihy Richarda Brautigana. Příběh se pak točí kolem dvou pistolníků, které si… (více)

Ridley Scott chystá drsný western

30.12.2015

Star-Lord hledá tátu

Star-Lord hledá tátu

16.12.2015

Z loňských Strážců Galaxie se vyklubal obrovský hit, který se 4. května 2017 dočká pokračování. O čem bude? To režisér James Gunn tají, docela jistě ale víme, že se na plátně objeví otec hlavního… (více)