Legendární ruská pohádka o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky.  Bylo nebylo, žil kdysi stařeček, který měl hodnou a pracovitou dceru Nastěnku, jenže si vzal za ženu zlou, která je oba týrala stejně jako její rozmazlená dcera Marfuša. A protože Marfuša příliš krásy nepobrala, o to víc macecha nenáviděla půvabnou Nastěnku, a přemýšlela jak se jí zbavit, až ji nakonec jedné kruté zimy do lesa vyhnala a doufala, že tam zmrzne nebo ji vlci sežerou. V lese naštěstí pečoval o zasněžené stromy kouzelný Mrazík, strážce zimního lesa, car metelice a bouře. A ten, protože byl spravedlivý, pomohl Nastěnce a postaral se oni. A ve stejný čas, ovšem na jiném místě zas, vydal se do světa pohledný silák Ivan. Loupežníky přemohl, s ježibabou si poradil, ale dědečka hříbečka urazil, takže se stal medvědem a musel konati dobré skutky, aby znovu získal zpět své lidskou tvář. Však to všechno dobře znáte, vždyť s touhle pohádkou se na televizních obrazovkách setkáváte rok co rok už více než třicet let. (oficiální text distributora)

Stanmi

Počítám, že je asi zbytečné, se příliš rozepisovat o pyšném a chvástavém Ivanovi, hodné a pracovité Nastěnce a mocném Mrazíkovi a jeho berle Mrazilce, protože tuhle v ČR s přehledem nejpopulárnější ruskou/sovětskou pohádku viděli snad téměr všichni. Na Mrazíkovi je však nejvíce zajímavé, jak se o jeho popularitu postaral překlad a především dabing. Zde totiž dabéři opravdu hrají společně s herci na plátně a na výsledné práci je to opravdu vidět. Především se to ukazuje na postavě Baby Jagy, která je mistrně nadábována Františkem Filipovským a též skvěle zahrána Georgijem Milijarem. Ale i například Josef Zíma, Eva Klepáčová nebo Otomar Korbelář svými výkony vyzdvihují snímek na vyšší úroveň, což platí i o samotných hercích a herečkách. Ať to však nevypadá, že popularita snímku těží jenom z českého dabingu, on totiž i příběh není vůbec špatný, byť se rozjíždí trochu pomalu, především s příchodem Baby Jagy a Mrazíka pak začne mít pořádné grády a je dostatečně poutavý, zábavný i s nezbytným morálním ponaučením. Mrazík je tak naprostá vánoční klasika na kterou jednou za rok nemám žádný problém se opět podívat. ()

ESNYR

Mrazíka bych si sám jen tak určitě nepustil. Jenže byla na návštěvě sestra i z dětma a při běžném hovoru o všem možném, přišla řeč i na filmy. Jak jsme se dostaly zrovna k Mrazíkovy už si nepamatuju, ale když jsem vyslovil onu větu že jsem ještě nemněl to potěšení, bylo vymalovaný. ××× .No tak možná si to zaslouží 1 hvězdu, ale je to jen kvůli tomu že je to pohádka, jinak je mi záhadou jak se tohle někdo odváží nazývat kultovním filmem. Herci byly dost nezáživní a vesměs nesympatičtí - možná účelově. Tato filmová "klasika" u mé osoby nijak nezabodovala. ()

M@x.sK

Naši možno spravili chybu, keď nám ako deťom kúpili videokazetu Mrazíka... V češtine. A to ovplyvnilo celý môj pohľad na túto rozprávku, keďže som jej pasáže vedel naspamäť, ale po česky. A potom prišiel ten šok, keď som ho videl v rodnej slovenčine a dabing mi prišiel neskutočne blbý a trápny. Nuž, zvyk je železná košeľa a do dnešného dňa mi "slovenský" Mrázik trhá uši ()

lobo87

Kultová sovietska rozprávka, ktorá v sebe skrýva neuveriteľné čaro a je neodmysliteľnou súčasťou každých Vianoc. Zaslúžene... 85% ()

jfaba

Po 10, 20 letech (nevím ono to strašně letí) jsem se na to opět podíval. A kupodivu mě to bavilo. Má to spád a nápad. A ten dabing!!! ()

ZHODNOTITEL

Rusy jsme nenáviděli, ale Mrazíka jsme si nechali. Jako malej jsem na to čučel rád, ale čím jsem starší, tím ten film nesnáším čím dál víc :D ()

jungewolf

Silně přeceňovaná ruská kostýmní pohádka z r. 1964 . Nebýt vynikajícího dabingu (hlavně F. Filipovský) , tak už je dávno zapomenutá ... . Takže : 2 - 2,5 hvězdy a 40 % . ()

Sefik

Kult, i když sovětskej, tak je to pořád kult. I když jsme době jeho promítání všecko ruský nesnášeli, Mrazík běžel v období Vánoc ve většině domácností (sice tehdy moc programů nebylo...). Příběh má nápad, veršovaný Dabing s velkým "D" kvůli FF nemá chybu a vůbec, je to taková pohodička, která už v zimnímu období patří. A co je s podivem, samotní Rusové tento film moc nemilují, takže je to asi kult pouze pro nás... ()

carl.oesch

Kouzlo nechtěného. Nesmírně zábavné právě tou prezentací "ruska" a jeho charakterů i v pohádce. Hloupá namyšlenost a sebestřednost Ivana, Marfuša a její lživé vychvalování matkou přesně v intencích "potěmkinovy" vesnice s falešným copem, nevkusným make-upem a nesmysly o jejích vlastnostech, kdy se ukáže, čeho je schopná ve skutečnosti, když má připravit polodebilnímu nápadníkovi husí jatýrka. Tahle pohádka předvadí rozdíl kultur víc, než záplava sociologických, historických i kulturních rozborů všech možných "povolaných". A hlavně ten dabing. Nikdy jsem film neviděl v originálu, ale jsem si jist, že do toho dabingu dali naši herci skutečně vše. A hlášky z filmu jsou taky součástí lidové mluvy - "Okradli stařenku", "Je ti teplo děvenko? " , "Chaloupko ke mně čelem..." nebo moje nejoblíbenější "Nastěnku chci za ženu". Ani mě nepřekvapuje těch 75% hodnocení, ke kterým jsem přispěl i já, ale asi to každý dává z různých důvodů. ()

Simako

Nevim, nechci spekulovat, ale opravdu nevim proč dal pan Hardy Mrazíkovi "ošklivou" trojku. Myslím, že by mě tu nejměně půlka osazenstva zabila, kdybych nedal za pět!! Já ani jinak nemůžu. [Kaniec filma]!! Za pět!!! ()

Vosje

Charakteristické vlastnosti klasických pohádkových postav dotažené až ad absurdum a jejich klasická skladba dělá z tohoto kultovního filmu v mých očích jakousi ruskou "komedii del arte". :-) O tom, že hlášky z Mrazíka se staly okřídlenými snad všude, mluvit netřeba. Dá se říct, že když jsem to viděla poprvé, užasla jsem především nad objevem, že i Rusové si dokážou dělat ze sebe srandu. Skvostná parodie. ()

kissilen

Jedna z najlepších, ak nie najlepšia ruská rozprávka, akú som videla. A to som to videla aj v slovenčine, aj v češtine a aj v ruštine... ()

spqr

diamant medzi rozpravkami zatial nikto nenatočil lepšiu, čakam kedy sa to stane, len to preboha nepozerajte v českom dabingu je to otrasne, absolutne to strati atmosferu horšie sfušovany dabing bol už len k I,Myself and Irene ale to sa zase podarilo slovakom, ()

mikina74

Tak tahle záležitost nemá chybu. Ač v Rusku už dávno nefrčí, v Česku si vánoce bez této "kultovní " pohádky ani neumíme představit... ()