Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

jefff

Tohle dostat Fincher, je z toho trhák. Jenže si to vzal do parády Joffe a z nadějného materiálu je plytké psycho-drama s nevýraznými herci a extrémně špatnou režiií. Napětí? Nulové, a přitom knižní předloha je skvělá. Zbytečný film, snad někdy jindy a lépe. ()

venca163

Herecký cvičení. Kidman i Firth mají za jedna, Strong jedna s tečkou. Je ale trochu nefér, že postavy v určitých fázích filmu řikají věci jen pro diváka (aby ho zmátli), ale jako lidi v tý situaci by přece...no víte co myslim. (65%) ()

netahlo

Za ten nesnesitelnej melodramatickej konec jedna hvezda dolu. Do te doby to byl relativne obstojny thriller, byt s neprilis strhujici zapletkou. ()

Lukoboss

Pokud už jste nějakej ten film viděli, Before I Go To Sleep Vás vůbec nepřekvapí. Přestože se mně v hlavě rodily různý teorie, kdo za tím může stát atd., minimálně do poloviny jsem to uhodl a pak už jen čekal, jak to bude zpracovaný a jak naservírovaný to dostanu. Nooo a co je ještě taky dost šílená věc, že ten film má hodinu a půl a je místama tak nudnej, že kdyby to mělo o 20min míň, nikdo by se nemohl zlobit. A pak ten závěr... to bylo zase tak "americký", achjo. Aspoň, že ty herecký výkony za něco stály. ()

sedm.1

Poměrně zajímavý a výrazný thriller, s neotřelým námětem, který mě po většinu stopáže držel v očekávání a napětí, a to prakticky až do poslední půlhodinky, která se pak ovšem bohužel krapet zvrhla v tuctovou podívanou se silně nezáživným vyústěním. Celá ta zápletka mě každopádně opravdu oslovila a bavila, ikdyž se sice na první pohled mohla jevit jako monotonní, s minimálním posunem děje, opak je nicméně pravdou, gradace postupného odhalování je skvělá a jak už jsem zmiňoval, škoda jen ne až tak podařeného finále. Atmosféra se ale podařila tvůrcům zachytit působivá a musím přiznat, že zde docela fungují i emoce, což jsem skutečně nečekal. Co mě ovšem upřímně zklamalo, byl nesympatický výkon Nicole Kidman, kterou mám jinak velmi rád a většinou mi připadá i sexy, zde mě ale fakt přišla divná a vůbec mi nesedla. A Firth se Strongem zas neměli ani možnost a čas, být nějak přesvědčivější a filmu více prospěšnější. Dřív než půjdu spát je zkrátka průměrný thriller, s klady i zápory, já ho z čistým svědomím mohu ale jako žánrovou jednohubku klidně doporučit, já se totiž upřímně bavil. ()

herr_carter

Pokračuji ve sledování filmů Netflixu, který KONEČNĚ začal do databáze přidávat i nějaké starší kousky a ne pořád jenom idiotské novinky, která v 90 % případů nestojí za nic. Tenhle film se mi dlouho vyhýbal (čti: vždycky jsem usnul, když dávali pozdě v televizi, nebo jsem byl otráven prvním reklamním blokem po prvních 9 minutách filmu). Bylo zajímavé sledovat Firtha v negativní roli (možná vůbec první,co jsem viděl) a histerickou Kidmanovou (myslím,že to ani moc hrát nemusí) ve hře na kočku a na zapomnětlivou myš......................moje hodnocení = 6 z 10. ()

KoRner

Výborné paranoidné výstupy zo začiatku zničí "nečakané odhalenie" a po ňom to už je len klasický tuctový thriller, akých sú stovky v telke po desiatej večer cez týždeň. ()

klukluka

Příběh, který by se nemohl nikdy odehrát. Berte mě, prosím, s rezervou, nejsem neurolog, ale například wikipedie nezná podobný typ amnézie. Nepamatovat si všechno před nehodou? OK. Ale zapomínat jakékoliv další nově nabyté poznatky? Film s tímto druhem poruchy pracuje poměrně často, jde ale o to, jestli ji zná i věda. Pak je tu soužití oběti s tyranem. Připusťme, že by se mu ji podařilo získat a pomiňme otázku, co by z toho mohl mít. Mohl by s ní motat a motat a motat. S takovým handicapem by ho partnerka nikdy nedokázala ani zpochybnit, natož odhalit, pokud by tomu věnoval 5 minut denně. Jasně, je to jen film. Ale nefunguje. To je ten problém. A za to trestám. ()

Wally

Všechny fanynky Bridget Jones či Lásky nebeské honem pryč! C. Firth je tady opravdu všechno jen ne roztomilý a k zulíbání... Škoda, že film šlape jen cca posledních 30 minut..proto i to průměrné hodnocení. ()

matolas

Napísané, ale ako to pri filmoch založených zvratoch býva, do výraznej miery sklamú. V tomto prípade navyše postava Firtha nemala nijakú logickú motiváciu a "lebo je psychopat" proste nestačí. ()

MareT.

Az televizni status je z filmu citit na mile daleko. Nicole je ok (nic extra), Colin jakbysmet a cele to je prumerne. Nemam se snimkem nejaky velky problem, ale uz ted (3 dny po shlednuti) si na neho skoro nepamatuju. ()

divak84

šokující zvrat ? ani ne, když se odpověd nabízela na začatku poslendí třetiny. solidní film, Nicole i Colin klasicky sehraná dvojka. finále celkem tuctové.. ()

Litvicek

Blablablablablabla a blablabla blabla blablablabla, blablabla bubu bibi bobo bebe bo bů, bla bla bla, konec. Cože se to ve filmu stalo? Ale, nějaký sociopat zase řádil a opakovaně oprcával ženu, která díky amnézii nevěděla, že vlastně neprcá se svým manželem. Když žena pátrá po pravdě, tak nakonec dostane pěkně přes držku. Typické manželství. 3 hvězdy - skvěle zahrané ale proč vůbec něco takového sledovat? ()

ti88na

Skôr než zaspím je psychologický thriller, ktorý sa časovými premisami a kvalitným obsadením snaží tváriť ako niečo viac, no v skutočnosti ide len o veľmi priemerný film, ktorý sa podobá na množstvo jemu podobných z kanadskej produkcie. O čom svedčí hlavne nevydarený akčný záver. ()

Hanys_

50x a stále Memento. Botoxová Kidman se tváří celý film pořád stejně, čekání na zvrat (tzn kdo z těch dvou fešáků je ten zlý) je nekonečné a celkově to nemá moc co nabídnout. Tohohle obsazení (Firth, Strong) je na takovouhle béčkovou kravinku škoda. ()

Aslan

Tento film o strate identity, manipulácii a ovládaní jedného človeka druhým sa môže pozrieť, ale nie je potrebné dávať mu príliš veľký význam. ()

kolemjdouc

Slabota. Kidman hrála jak o život ,ale její role byla opravdu náročná.Divák je dějem smýkán sem tam a chvílemi bylo náročné se orientovat..V okamžiku kdy jsem si myslela :ha vrah je zahradník :-) střih na další obraz a ono bylo vše jinak.Konec měl zřejmě zabrnkat na city ale nějak to nezafungovalo.No nic. ()