Funny Games

• Rakousko Funny Games (více)

Nevěřte lidem, co vypadají poklidně a důvěryhodně. A nevěřte jim ani poté, co přijdou s prosbou o vypůjčení pár vajíček. Raději nevěřte vůbec nikomu. Nikdy nevíte, kdo si s vámi bude chtít zahrát funny games.  Že je téměř nemožné, aby v Rakousku vznikl thriller, který šokoval celý svět, záhy se dočkal amerického remaku a svého času dokonce pokukoval po Zlaté palmě z Cannes? Nenechte se mýlit, režisér Michael Haneke, kterého proslavila brilantní děsivá psychologická studie Pianistka, to dokázal. Jeho snímek Funny Games, který lze chápat jako zamyšlení nad zobrazováním násilí ve filmu, stejně jako promyšlenou manipulaci režiséra s diváckou pozorností, je zcela právem řazen k tomu nejoriginálnějšímu, co bylo v roce 1997 ve světě natočeno. Přitom začíná zcela nevinně a nenápadně - dva mladíci, dobře oblečení a s příjemným vystupováním, si přicházejí do sousedské domácnosti vypůjčit dvě vajíčka. Peter a Paul jsou ale připraveni přichystat rodině, u níž právě zaklepali na dveře, překvapení pocházející ze samotného pekla. V jejich původním plánu totiž zastává jídlo jen nepatrnou roli. Oni si přišli hlavně hrát. Moc ošklivě hrát. A jejich sadismus, byť úmyslně nezobrazovaný v plné síle, nezná hranic. V hlavních rolích znepokojivé a drsné exhibice zla se představují Arno Frisch, Frank Giering, Susanne Lotharová, Ulrich Mühe a další. (oficiální text distributora)

skinnee

Vcelku zaujimave aj ked v druhej polke vlaznejsie a niektore staticke sceny boli dost o nicom a ziadalo sa aby sa nieco udialo...alebo radsej skoncilo? Kedze ide o to na koho si stavite a vlastne mu drzite palce tak som si najskor myslel, ze to je rodinka ale vlastne nakoniec som si uvedomil, ze to bola prave ta druha strana. Celkovo slabsie 4. Uvidime ako sa s tymto sustom popasovali za velkou mlakou. ()

Mythago

Dokonalost sama. Nebo také klidná zběsilost. Už když jsem slyšel, že se jedná o psychologický exploitation, moje očekávání se dostala nebezpečně vysoko. Nebezpečně pro film, který je však překonal stejně lehce, jako výškově překoná Mt. Everest Sněžku. Absolutní teror a mučivá krutovláda terorizujících nad oběťmi. Není snad ani možné aby ty dva hajzly měl někdo rád a o to větší jsou sympatie s oběťmi. Já teda ty přizdisráče chtěl nějak hodně bolestivě a pomalu zabít celou dobu. Rozhodně bych se nechtěl stát součástí rodiny, kterou by si vybrali ke svým Funny Games. Někomu se to může po nějaké době začít zdát nudné, to ale není můj případ. Dlouhé zaběry, ve kterých se nic neděje a kamera pouze sleduje maximální utrpení obětí mě naopak fascinovali. Tenhle film je také důkazem, že kvalitní horor se dá natočit bez hektolitrů krvé, zombies, upírů nebo jakýchkoliv nadpřirozených jevů. Pro mě to je zážitek na hodně dlouhou dobu a jak se píše v popisu - Nebudu věřit lidem, kteří vypadají poklidně a důvěryhodně. ()

Sdoom

První hodina je ukázkou naprosto skvělé filmařiny, stupňování atmosféry a napětí snad ještě nikdy nebylo tak rafinované. Jenže po prvním zvratu jako by Haneke začal trošku tápat, najednou napětí opadlo a do původních kolejí už se film nevrátí až do konce. Nicméně i tak, kam se hrabe se šponováním nervové soustavy diváka většina hororů, reálnost situace v tomhle snímku je naprosto děsivá! (HDrip, orig.) Edit 23.6.2016: Napodruhé už jsem byl tak nějak připraven na to, co přijde, i když dost věcí jsem zapomněl (nebo možná raději vytěsnil?). Každopádně o trošku méně působivé než napoprvé, což ale neubírá na kvalitě filmu. (HDrip, orig.) ()

srbak

''Nevěřte lidem, co vypadají poklidně a důvěryhodně. A nevěřte jim ani poté, co přijdou s prosbou o vypůjčení pár vajíček. Raději nevěřte vůbec nikomu.'' A radšej už neverím ani sám sebe. Úprimne, neviem či mám byť úprimný, ale ...Kebyže viem dopredu, čo je to ten Haneke za psychopata (teraz si to nemýlim s pojmom psychológ, ten má od toho ďaleko), tak si Funny Games v živote nepustím. Paranormálne morbídny, sadistický, krutý a dokonale vymakaný snímok, odrážajúci chorú myseľ nejakého 18-ročného chlapíka bez štipky duše. Vlastne tento počin je až tak nenormálne bezchybný, že mi z toho je zle. Majstrovská štúdia všetkých postáv do najmenšej kvapky, človek jednoducho súcití s postavami (hlavne s poškodenými), že ho to zdrvujúco ničí aj za nich. Ale taktiež prehnane vníma správanie tých psychopatov s vajcami (alebo nakoniec bez nich??). Geniálna práca s filmom, kamerou a hlavne s divákmi. Nedokážem popísať, obsah tohto filmu, ja ani nedokážem opísať moje pocity. Teraz nebudem mať dlhší čas odvahu na niečo z dielne tohto pána, vlastne neviem či budem mať ešte niekedy chuť na hocičo. Unikátny snímok, pri ktorom som zažil asi všetky pocity, ktoré pozná,, a bohužiaľ aj tie, ktoré som doteraz nepoznal. Haneke by sa mal dať liečiť! ()

joylis

Z Funny Games mám znepokojivě rozporuplné dojmy, což neubírá filmu na zajímavosti. Od absolutního znechucení po dokonalost, od chladnokrevnosti po lítost. Při některých scénách si okoušete nechty, u jiných byste se nejraději dívali jinam, ale neuděláte to, protože je to zvrhle přitažlivé. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Nepříjemný (což by ještě tak nevadilo) ale bohužel pro mne i poněkud nudný film. O čem vlastně? Smysl toho všeho? Já ho nenašel. A možná nejvíc to pro mě sráží právě ta hra s divákem, to pomrkávání do kamery atd...pak to člověk ani nemůže brát vážně a je to tím pádem nuda. Ale to možná Haneke chtěl. Dokázat nám jen že se "rádi díváme"... u mě to ale nefungovalo... Pianistka tak pro mě nadále stojí na Hanekeho piedestálu jako jeho opus magnum. ()

RockChick

Ach, jak zkažená musím být a kolik zkažených filmů jsem už musela vidět, že se mnou Funny Games ani trochu emocionálně neotřásly, a dvojice rakouských bastardů mě nijak nad bežný normál nepobouřila. Shame on me! Dávám dvojku a jdu se léčit! ()

klukluka

Vadilo mi: že tady umíraly děti. To ze všeho nejvíc. Že to Haneke pojal tak bezvýchodně (tragický konec, náznak dalšího běsnění). Že se Žoržík senior celou dobu divně tvářil (měl jsem z něj pocit, že se směje). Že jeden z desperátů komunikoval s diváky (proč? jenom to rušilo). Že byla Anna tak otřesně ošklivá ženská. Že se to může stát? Ano, může. Ale taky nemusí. Pořád je to víc film, než realita. A film nehodnotím jako nějakou úžasnou petelici. Obyčejná komorní věc, kde se lidi chovali jinak, než bych se v dané situaci choval já. Převaha pěti pecek? Tomu nerozumím... Za co? ()

Dr.Horror

Nebýt promluv do kamery k divákovi a scény s přetáčením času zpět dálkovým ovladačem byl by Funny Games dokonale sadistický thriller. Těmahle drobnostma to Haneke docela posral a hodně mě to mrzelo.Kdybych si odmyslel tyhle asi 3 scény, dal bych filmu bez debat 100%. Takhle ale bohužel nemůžu. ()

B4TM4N

Mrazivé obvinění hlavně nás - diváků. Občas s poněkud málo rafinovanou demonstrací moci tvůrce a čistou nenávist probouzející dvojicí jugendů. Navíc jeden vypadá jako Jirsák Čeněk. ()

EKLEKTIK

"Vím, že nechceš hrát, ale bude to psina, uvidíš." Byl jednou jeden divák, který chtěl vidět film, ve kterém je hodně násilí a tak poprosil režiséra, aby natočil film, ve kterém je hodně násilí. Ten režisér tedy natočil film, ve kterém je hodně násilí, ale pak přišel pan Haneke, který obvinil diváka z toho, že chtěl vidět film, ve kterém je hodně násilí, aniž by obvilnil režiséra z toho, že divákovi natočil film, ve kterém je hodně násilí. ()

pakosak

Blah! Tak vážně, to byl hnus. Ještěže jsem to večer v půlce vypl a dodíval se až druhej den odpoledne, protože z tohodle bych se asi moc dobře nevyspal... je to film přeplněný beznaděje a zoufalosti že by to vydalo na pár dalších... a když už tam na chvíli svitne naděje!.... hned ji zahalí mrak čistého zla... eh ()

Ixbalanke

Asi se ze mě stává Hanekeofil. Neuvěřitelná práce s atmosférou. Člověk má úplně pocit, jako by byl v tom filmu (např. scéna v kuchyni, když si ten první přijde pro vajíčka). Opravdu jen koukám s otevřenou pusou a čekám co bude (píšu komentáře už v průběhu divání na film). Oceňuji opravdu originální práci s kamerou (vrah mluvící na diváka, vracení reality zpět jako na videu). Film patří do realistických děl už tím, že vás neotravuje hudba, která vám napovídá, co máte právě cítit. Absurdita celého filmu je prostě tak silná, že člověk nad tím nemůže dlouho přemýšlet, jinak by se zbláznil. ... Poznámka po čase: nemohla jsem spát a přemýšlela jsem nad tím a nezbláznila jsem se :) A přišla jsem na to, že o tom násilí je - je nesmyslné, hloupé a vychází z nejtrapnějších lidských pohnutek a egoistického smýšlení. Haneke neuvěřitelně vystihl podstatu násilí jako takového. Válečné konflikty jsou postaveny na principech tohoto filmu. Např. Putinova činnost... ()

angloumene

Opravdu nepříjemná hra, kterou by snad nikdo nechtěl hrát v roli poklidného občana a většina ani v roli elegantního návštěvníka. Existují pouze jedny pravidla a to ta, že za dvanáct hodin hra skončí. Jak? To asi brzy pochopí každý. Funny games jsou hry v pravém slova smyslu, oba elegáni drží celý děj pevně ve svých rukou a jednoduše si hrají nejen se svými hostiteli, ale častokrát i se samotným divákem. Ve filmu se chvílemi vyloženě nic neděje a většinu času jsem se na něj dívala s odporem, přesto prostě nejde jen tak ho vypnout a odejít. ()

Schuldiner

Hm, tak tohle je dobré psycho!!! Brilantně zahrané a z hlediska filmového skvěle a intenzivně zachycená bezmoc a utrpení! Nečekal bych, že v Rakousku vznikne takhle šokující a zároveň prvotřídní film. ()

dormouse

Viděla jsem nejprve Hanekeho druhou verzi, ale obě jsou stejně vynikající a i při tomto druhém sledování jsem se neubránila pocitům že to přeci musí dopadnout jinak. ()

Rozjimatel

4,5 Tak nepríjemne znepokojivý film, že som ho mal problém sledovať, niekoľko krát som ho musel zastaviť a rozdýchať to. Michael Haneke snáď musí byť sadista, keď takto prevádza svoje experimenty na divákovi. Vysmieva sa z divákovej fascinácie násilím a zároveň mu ho servíruje vo veľmi surovej forme. Svojim spôsobom paroduje hororový žáner a pritom predkladá jeden z najlepších žánrových kúskov. Tento nervydrásajúci príbeh sa odohráva v atraktívnom prostredí luxusnej oddychovej oblasti. Herci sú veľmi  presvedčiví, tak vo svojej zvrátenosti (jedna strana), ako aj v bezmocnosti a strachu (druhá strana). Desivo autentická kamera diváka prenesie priamo do stredu diania a ten sa tak stáva súčasťou toho desu a hrôzy. Konečne jeden inteligentný horor, ktorý môžem vrele odporučiť. ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV