Funny Games

• Rakousko Funny Games (více)

Nevěřte lidem, co vypadají poklidně a důvěryhodně. A nevěřte jim ani poté, co přijdou s prosbou o vypůjčení pár vajíček. Raději nevěřte vůbec nikomu. Nikdy nevíte, kdo si s vámi bude chtít zahrát funny games.  Že je téměř nemožné, aby v Rakousku vznikl thriller, který šokoval celý svět, záhy se dočkal amerického remaku a svého času dokonce pokukoval po Zlaté palmě z Cannes? Nenechte se mýlit, režisér Michael Haneke, kterého proslavila brilantní děsivá psychologická studie Pianistka, to dokázal. Jeho snímek Funny Games, který lze chápat jako zamyšlení nad zobrazováním násilí ve filmu, stejně jako promyšlenou manipulaci režiséra s diváckou pozorností, je zcela právem řazen k tomu nejoriginálnějšímu, co bylo v roce 1997 ve světě natočeno. Přitom začíná zcela nevinně a nenápadně - dva mladíci, dobře oblečení a s příjemným vystupováním, si přicházejí do sousedské domácnosti vypůjčit dvě vajíčka. Peter a Paul jsou ale připraveni přichystat rodině, u níž právě zaklepali na dveře, překvapení pocházející ze samotného pekla. V jejich původním plánu totiž zastává jídlo jen nepatrnou roli. Oni si přišli hlavně hrát. Moc ošklivě hrát. A jejich sadismus, byť úmyslně nezobrazovaný v plné síle, nezná hranic. V hlavních rolích znepokojivé a drsné exhibice zla se představují Arno Frisch, Frank Giering, Susanne Lotharová, Ulrich Mühe a další. (oficiální text distributora)

LBsmoke

abych pravdu řekl americká verze se mi líbila víc.. i když je skoro na chlup stejná příde mi dotaženější a hleďavější.. +Pitt je na tohle šlechtěný.. ()

Mikino00

Film se snaží za každou cenu šokovat a schválně jde do absolutních extrému přitom zkoumá chování postav v daných situacích, a já se ptám proč, takové situace v životě nevznikají a doslova přepálené minutové záběry nebo přetáčení scén na mě nepůsobí dojmem velkého umění rozhodně nepůsobí. Nejhorší jsou ale ti dva mladící, on první chvíle co jsem je viděl jsem měl chuť jim tou golfovou holí udělat něco zlého. ()

Garch

Vůbec jsem netušil o čem film bude. Vychovaný chlapec, co si přišel vypůjčit čtyři vejce mi dal hned tušit. Vše je velmi pomalu uvedeno do nevyhnutelného extrému. Nikoli konce. Čistá hrůza, daná jakousi samozřejmostí a narůstajícím pocitem bezmoci. Musím dát minimálně čtyři, ale nikomu Funny games nedoporučuji. poškozuje důvěru k lidem. ..."Fikce je taky reálná. Protože ji sleduješ." ()

wampire23

Tak tomuto hovorím kultový európsky film. Jednoznačne najlepší stredoeurópsky film aký som kedy videl. Natočiť niečo tak extrémne zábavné s takým malým rozpočtom a minimom hercov je naozaj umenie. A množstvo vychytáviek,ktoré si Haneke dovolil ( prehovory k divákom, pretočenie filmu, ......). No proste bomba. A postava Paula mala byť nominovaná na Oscara. Bravooooo Haneke. Len tak ďalej. 90% ()

pwh

Má touha vidět remake se tímto ještě snížila. Ač mě Haneke hodně zajímá, zrovna do tohodle se mi moc nechtělo, a nakonec mě to celkem vtáhlo, moh sem si užít toho, co mam na Hanekeho rukopisu rád. Divácký zážitek je, jak se na Hanekeho sluší, notně nepříjemný a znova už bych to asi nedal. Jde jistě o film, který se zareje pod kůži a to oceňuju. Hlavní záporáci mi byli dost odporný. Zcizovací efekty se zpočátku dali snést, ale když se začaly používat slova jako film a diváci, to už bylo moc. Ani nápad s ovladačem mi moc nesednul, čekal sem, že se někdo podívá do kamery a nějak mi to zdůvodní, ale ono nic...Další z filmů na téma posedlost dnešní společnosti násilím a krví ve filmech, televizi a dnes už i na internetu (viz obliba videozáznamů různých nehod na netu) a současně otupělost vůči násilí a emocím, krterá vede k tomu, že málokteré nasílí je pro současného diváka natolik uspokojivě brutální, aby dokázalo vytrhnout ze znuděnosti. Jeden server s extrémními videi je přímo nazván areyoubored (nudíš se?). Ano, i já se občas na taková videa dívám, a tak se cítím patřit do skupiny diváků, s nimiž se tento nelítostný film snaží komunikovat. V rámci těchto "obviňujících" filmů řadím Funny Games výš než Natural Born Killers. ()

bolan

Měl jsem to štěstí (nebo smůlu, těžko říct) vidět americký remake Funny Games US jako první a vzhledem k tomu, že jde o naprosto totožný film, tak na mě sledovaní rakouského originálu nezanechalo takové následky jako první palba. ()

TheSpearCZ

Čekal jsem větší terno bohužel. Omáčka okolo není špatná, ale v tomhle žánru to chce jednoduše přidat na obrátkách, tohle je v porovnání s tím, co z toho mohlo být jen slaboučký odvar. Chápu, že v devadesátkách z toho bylo haló, ale dneska už pro to není důvod. Čisté 3* ()

Martyr

Funny Games nie je film genialny, ako sa clovek moze nazdavat z niektorych doterajsich komentarov, avsak zaujimavy je urcite. Mladi psychopati tryzniaci /hrajuci hry/celkom sympaticku rodinku s nepredvidatelnym vyvojom situacii budu tazkou skuskou psychiky pre kazdeho cloveka, ktory nie je zvyknuty na psychicke a fyzicke vydieranie prekracujuce predstavy obycajneho alebo neskuseneho divaka. Pre neskusenych moze byt vyvoj situacii sokujuci, ale kto videl Bloody Aria, ktory je podla mna absolutnym skvostom v zanri, v ktorom boj o prezitie poraza dej alebo zapletku, moze ocakavat o dost slabsie kafe. Rad by som spomenul vykon Susanne Lothar, ktora ma dokazala svojim herectvom naladit do totalnej beznadeje, a na ktorej vykone stoji asi cely film. Napadne ma len otazka, ci je vobec nutne aby sa tocili filmy, v ktorych chyba dej, chut predviest nejaky kusok umenia alebo nejaka, co i len mala snaha o posolstvo. Nutne nie, ale raz za cas nezaskodi ani takato psychiatria. 75% ()

Juliane

V první polovině velmi sugestivní - ponížení, odpor a strach se přenáší z hrdinů přímo na diváky. Na scénu s vajíčky nikdy nezapomenu. Druhá polovina ale překvapivě přestává fungovat a divák si začíná přát, aby je už proboha všechny oddělali. ()

Viperine

Ojediněle zpracované psycho-sado-hrátky. Jemnocitně podaná drsňárna. Velice dobře zahraný film; parádní volba herců, o jejich výkonu nemluvě. Tenhle film mě překvapil. Víceméně postrádá klasická klišé. Je opravdu originální a diváka drží v neustálém napětí, je těžké odhadnout, co se stane s další vteřinou. Bavilo moc. ()

Petrus1

Docela zábavná hra - fakt, že jo. Tady teda rozhodně neplatí pravidlo, že ten, kdo uteče, vyhraje. A režisér vám dá tu možnost, abyste se vsadili, kolik členů domácnosti tuto funny hru přežije. No, ona je zábavná jak pro koho, že…nepřipadalo mi, že by se terorizovaná rodinka zrovna bavila. Prostě dva mladí zmetci, Tom a Jerry, zřejmě četli nebo viděli Mechanický pomeranč a rozhodli se, že je na čase taky si užít trochu toho ultranásilí. A pan režisér jim v tom vypomůže tím, že jim dá do ruky mocnou zbraň – ovladač. Takže oni si to fakt můžou užít se vším všudy. Působí to drsně, syrově a bez slitování. A kupodivu to funguje i bez hektolitrů krve. Trošku mě zaráželo chování rodičů – táta mi připadal jako posera a máma zase až moc klidně po tom, co všechno musela vidět. A že dospělí lidé neznají číslo na fízlárnu…no teda styďte se! Ovšem hra na „kočičku v pytli“ resp „svlékni se, má lásko“ zase působí natolik věrohodně, že by ji slabší povahy nemusely zvládnout. Druhá půlka obsahuje pár „nudných“ několikaminutových záběrů a já nevím, jestli tím měla být navozena atmosféra většího napětí, ale na mě to nefungovalo. Všichni přece víme, že do konce filmu ještě nějakej ten čas zbývá a že tihle ti malí náckové v bílých rukavičkách, Beavis a Butthead, se ještě vrátí. Sázka je sázka a oni mají, co si budeme nalhávat, docela výhodu. A určitě vás neoblafnou ani tím, že se rozloučí: “Díky moc. Takže, přejeme krásný večer! Nashledanou!“ No paráda, asi nejlepší část filmu. Dostala sem záchvat smíchu, miluju ironii. Já vím, jsem cynik. Pokud vám není jasný, jak to všechno dopadne, tak po akci „ovladač“ už na pochybách nebudete. A ono to vlastně ani konec nemá, jde se prostě o dům dál…něco jako v té písničce „Pes jitrničku sežral…“ Takže rozhodně nikdy nevěřte nikomu, kdo si k vám přijde pro vajíčka, ani kdyby ho posílali vaši sousedé. Nikdy. Mě v podstatě tenhle film odzbrojil hned na začátku. Lepší soundtrack v podobě Bonehead od Naked City jsem už hodně dlouho neslyšela. Dostal mě tak, že jsem se hned o tuhle kapelku začala zajímat a dokonce si Bonehead nastavila jako vyzvánění na mobilu. Jen teda doufám, že mi nebude nějaká dobrá duše volat třeba ve tři ráno…to by nemuselo mé staré, několikrát zlomené srdce vydržet :-D Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "V tomto brutálním a provokativním snímku o "invazi do soukromí" - což lze považovat za podžánr, jehož stopy můžeme najít už u D. W. Griffitha a dnes ho známe z filmů jako Mechanický pomeranč (1971), Strašáci (1971) nebo Úkryt (2002) Michael Haneke tlačí diváka až na mez únosnosti, nutí nás zamyslet se nad nesmyslností náhodného násilí i nad naší zřejmě nekonečnou fascinací sledováním takového násilí na plátně či obrazovce." ()

warrenur

Uzasne herectvo (hlavne postihnutej rodinky), uzasna hra s nervami divaka, na ktoreho priania sa vobec neberie ohlad. Perfektne psycho, ktore je dokazom toho, ze uzkost a nervydrasajuce situacie mozno divakovi privodit i prostym hovorenym slovom a kamerou, ktora nie je upreta na piame nasilnosti. Myslim, ze film sa dostane pod kozu kazdemu, i menej vnimavemu divakovi. Hoci som najskor videl americky remake a je tomu uz nejaky ten rok, original i jeho klon su oba vynimocne kusky. Odporucam. ()

Everyone

Šach mat za 104 minut. První dojem je omyl. Šaty nedělají člověka. Uhlazenost není dobrota. Zažít nudu, jóó to vadí...aneb když je nuda spouštěčem. Destilované zlo schované pod pozlátkem slušnosti. Nesedejte k cizím lidem do auta a nepouštějte cizí lidi domů, ani když už Vám není devět. ()

ASSBURGER

........Kde by som začal. Už to mám,film som doposiaľ mal v pláne vidieť už niekoľko dní,dne s večer sa to len uskutočnilo, proste tak tvrdý,odvážny film som nevidel aj ked to neskončilo podľa mojich predstáv ale aj tak to bolo proste nevysvetliteľné,kto to videl a číta tento komentár tak vie o čom hovorím,možno to niekomu neprišlo také ako mňe ale ja na to mám svoj názor a myslím si o tom svoje. Michael Haneke má dosť odvahy natočiť niečo také a dať to do kín síce už to má svoje roky ale aj tak to bolo veľa... ()

Tet.Ew

Mocný Haneke a jeho Funny Games ve kterém jde jen o to že si dva chlápci přišli pujčit pár vajec. A film obsahuje i nezapomenutelnou scénu s ovladačem, kterou jedna část diváků miluje a druhá nenávidí. Já se řadím k té první skupině ()

Punkey

Prvně jsem viděl americký remake, který mě bavil o něco více. Patrně díky lepšímu vizuálu, krásné Naomi Watts a skvěle zahraného slizouna v podání Michaela Pitta. Je to už několik let, kdy jsem viděl US verzi, takže veškeré detaily si přesně nepamatuji, ale vypadá to, že zde žádné niance mezi 2 verzeme nejsou a oba filmy jsou na chlup stejné. ()

in4mator

Co na to říct? Na jednu stranu originální a provokativní, ale na stranu druhou zdrcující a nemorální. Jeden z filmů, který snese jak nejlepší tak i to nejhorší ohodnocení. ¤¤¤ Z filmu si ale odnesu jedno ponaučení - jestli mně někdo zazvoní u dveří, že chce půjčit vajíčka, tak ho hned přetáhnu něčím po hlavě a zavolám na něho policajty ;-) ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV