Fenomenální herci Tom Hardy (Temný rytíř povstal) a James Gandolfini (Rodina Sopránů) září v hlavních rolích drsného kriminálního thrilleru od scenáristy Dennise Lehaneho (Tajemná řeka) a Michaëla R. Roskama, autora a režiséra na Oscara® nominovaného filmu Býčí šíje*. Osamělý barman Bob Saginowski (Hardy) společně se svým ostříleným bratrancem Marvem (Gandolfi ni) provozují bar, který místní gangsteři využívají k tajným předávkám peněz. Když se ale oba zapletou do nepovedené loupeže a nemají čím splatit dluhy, budou se muset rozhodnout mezi loajalitou a přežitím. (Bontonfilm)

angloumene

Z popisu filmu by člověk mohl usoudit, že se jedná o něco relativně akčního. Nenechte se ale plést, Špinavý prachy si hlavně pohrávají s psychologií hlavní postavy a navíc přináší velice hutnou, těžkou atmosféru a to vše bez zbytečných řečí. Prostě ideální film na dlouhé deštivé odpoledne. ()

Milodar

Sázka na Toma Hardyho, bez něj by to byla veliká nuda. S ním je to skvělý. Matthias Schoenaerts odvádí taky skvělou práci, je to prvotřídní zmrd. Ostatní herci (Gandalf, Rapace) jsou spíš takové křoví. Příjemné pomalé tempo, žádné poťapané přestřelky, žádné bláznivé honičky v autech. Fajn. A ten pes, ten je fakt pěknej. ()

Santino7

Pomaličky, pokojným tempom plynúca krimi/dráma nesúca sa v komornejšom duchu, pri ktorej ak čakáte nejaké zbesilé tempo, bitky, prestrelky, dynamiku, grády a kadečo, odídete takmer zákonite sklamaný, avšak pokiaľ vám naopak pokľudné dávkovanie na prvý pohľad skromnejšieho (respektíve nenápadnejšieho, no za to maximálne uveriteľného) príbehu nijak neprekáža, ste tu správne. Ja osobne som aspoň zhruba tušil do čoho idem, nakoľko som mal možnosť vidieť Roskamovu režijnú prvotinu (t.j. Rundskop), ktorá bola podobného rázu, no a keďže laťka tam bola - aspoň z môjho pohľadu - nastavená dosti vysoko (spomínaný debut môžem len a len odporučiť), očakávania boli i tentoraz vcelku vysoké. Nuž a dočkal som sa do poslednej bodky toho, v čo som dúfal, opäť mi bola naservírovaná pomerne atypická záležitosť nesúca sa v brilantne ťaživej, ponurej atmosfére, kde je divák po dobu takmer celej stopáže v značnej neistote, čo sa vlastné chystá a čo sa z toho celého vykľuje. Sprievodnými znakmi sú navyše aj skvelo koncipované vzájomné výstupy/dialógy postáv, ktoré diváka-nedočkavca akiste môžu svojským, podivínskym rázom poľahky priviesť do šialenosti, avšak mne sa takto zvolená štruktúra vyložene páčila. Rovnako nadšený, či vlastne snáď najväčšmi, som bol i z hereckého obsadenia – najmä teda ústrednej dvojice Tom Hardy/James Gandolfini (ale zaujal i Matthias Schoenaerts, ktorý mimochodom zahviezdil v mnou už toľko ráz omieľanom Rundskope), pričom obidvaja patria k mojej osobnej TOP5 najobľúbenejších hercov (Hardy je u mňa – spomedzi hercov súčasných – azda na samom vrchole, no a druhý menovaný, to je skrátka pojem čoby kultový Tony Soprano, seriálová super-postava, ktorou som bol - obrazne povedané - priam odchovaný, a ktorú James priviedol takmer do dokonalosti, viď tu). Nuž a hoc už len stretnutie týchto dvoch mien je teda pochopiteľne z môjho pohľadu akýmsi filmovým sviatkom samo o sebe a ich spoločných dialógov som sa nevedel nabažiť, o to príznačnejšie a vzácnejšie to je vzhľadom na fakt, že sa jedná o vôbec poslednú rolu, ktorú Gandolfini stihol pred svojom smrťou. Akiste dôstojná rozlúčka. Nuž a druhý dotyčný, Tom Hardy, tak ten tu čoby svojský podivín Bob Saginowski priam exceloval, ako je to u neho ostatne v posledných rokoch už akýmsi zvykom. Snáď sa neurazia milovníci blockbusterov, fantasy žánru atď. bažiaci po Hardyho obsadení v takomto type filmov, no ja osobne dúfam, že k tomu nepríde (respektíve ak už, tak že sa popritom nevzdá i takýchto menších, komornejšie ladených projektov), nakoľko som toho názoru, že práve stvárnenia takýchto všemožných magorov, nevypočitateľných pošukov, agresívnych psychopatov, nevyrovnaných maníkov a iných „sympaťákov“ mu sedia úplne najviac (a už nejedenkrát o tom stihol presvedčiť). Nepopieram, že v rámci hodnotenia som sa nechal istým spôsobom trošku uniesť a svoju rolu v tom nepochybne zohral i spomínaný faktor onoho "snového" obsadenia, avšak tak či onak sa jedná o vysoko nadpriemerný film, atmosferickú lahôdku, ktorá by objektívne mala dostať pravdepodobne hviezdičky „len“ štyri (a to silné), no keďže tento Roskamov počin je stopercentne podľa môjho gusta a výrazne mi polahodil, čert to ber, idem na plnú. A už teraz sa teším, kedy si strihnem opakovanú projekciu. // Aktualizácia - Po zhruba roku a pol k onej opakovanej projekcii prišlo, tentoraz s dabingom, nuž a musím konštatovať, že pokiaľ máte tú možnosť, rozhodne si zožeňte verziu v pôvodnom znení. Hardyho a Gandolfiniho hlasy sú skrátka nenapodobiteľné, a keď absentujú, dosť to uberá na výslednom dojme. 90% () (méně) (více)

Mikino00

Taková nevýrazná pomalu plynoucí záležitost, která vypadá retro a servíruje Hardyho v netradiční roli, která není tak úplně pro něj a přesto ji zvládl dobře. Příběh je komorní, což filmu sedí, konec se dal zcela očekávat. ()

zelvicka.

Velmi zajímavé, jak rozejdu s mnoha mými oblíbenými uživateli. Možná za to může "kino-efekt", příp. i KVIFF, ale pro mě jednoznačných 4,5 * za Toma Hardyho a jeho dobrosrdečného troubu, co mlčí zatímco přemýšlí. Možná rozvláčné tempo leckoho ukolébá nebo otráví - můj medvídek koala tentokrát o eukalyptu nesnil, ale závěr stojí za to. ()

Erik7595

Včera som to pozeral a popravde si už dnes nedokážem spomenúť na jednu konkrétnu scénu. A to je hlavným problémom, filmu chýba niečo obzvlášňujúce, niečo divácky atraktívne, čo by dokázalo vylepšiť priemerné dojmy z pozerania. Je to škoda, pretože jadro zápletky je zaujímavé, atmosféra slušná, natočené je to dobre a najlepšie na celom filme je herecké obsadenie na čele s hereckou triedou s menom Tom Hardy, ktorý dokázal stvárniť postavu, ktorá Vás dokáže prekvapiť a aj po skončení filmu mi jeho charakter pripadal velmi zaujímavým a tajomným prvkom vo filme. Bohužial tieto pozitíva idú ruka v ruke s obyčajnou a ničím nadpriemernou zápletkou, takže vo výsledku ide o čistý priemer. 5/10 ()

jerenymo

A já prostě čekal, že na konci vyklepne všechny a bude klid. Bohužel se na konci rozhodl jen pro nehezkou a nehereckou Noomi :( ()

Nolanofil

Malý žánrový klenot, ktorý vybočuje z tradičných filmových klišé, do netradičných náznakoch. Skoro každá dejová línia naznačuje ako sa film bude vyvíjať, no skoro každá sa zmení a uberie sa iným smerom. Už zo zvyku si nečítam obsahy filmov, a čím dlhšie to robím, tým viac sa utvrdzujem v tom, že je to správna voĺba. Tom Hardyho debilko je bohovský, hlavne vo finále. ()

Illy

Lehanův rukopis, poslední role Gandolfiniho a brilantní Tom Hardy. Film přesně podle mého gusta, který si vystačí s málem, ale zažere se pod kůži. Perfektní atmosféra spodních vod Brooklynu zvýrazněná na malém prostoru. Veliká spokojenost, ale pokud chcete akci a střílení, táhněte jinam. ()

Sunny.69

Třetí hvězdu za jednu dobře mířenou ránu a nejspíše mírně retardovaného Hardyho, který miluje svýho psa... Jinak nuda a nuda a zase nuda... ()

Brylin

Pohodová gangsterka, na kterou se docela pěkně kouká. Nic víc ovšem The Drop nepřináší. Základní zápletka je průměrná, romantická linie samoúčelná a předvídatelná, herecké výkony mě také moc nevzaly - i Tom Hardy nemusel být tak úsporný. Konec sice znamenal plusové body, ale celkově nemohu jít výš než na tři hvězdičky. ()

Wardan

Pomalé, nenápadně vypadající, ale pečlivě budované drama. Tenhle film to bude mít těžké. Protagonisty je pár obyčejných lidí a zápletka nevypadá příliš zajímavě. Na konci se však zužitkují všechny motivy a člověk zjistí, že ten konstrukt byl vlastně dost pozoruhodný. Hardy samozřejmě rulez. Velká spokojenost. ()

warrenur

Vyborna pomalo-plynuca a atmosfericka zalezitost. Tom Hardy v ulohe trochu tarbaveho a jednoduchsieho barmana je perfektny, kym Noomi (ktora mi ucarovala vo svedskom Man som hatar kvinnor) je tiez velmi zaujimavou postavou, prenasledovanou vlastnymi demonmi. Stena je samostatnou kapitolou, ale vobec neposobi rusivo. :) Dycha z toho proste super atmoska az po masakralne vyustenie, kedy som ani nedychal. Jednoznacne odporucam. ()

gonga

Naprosto nevím, proč bych měl kladně hodnotit film se zcela dementními dialogy, nesympatickými a taktéž dementními postavami, film, kde nesympatický psychopat je hlavní hrdina a jeho posláním je zachránit psa , získat hnusnou roštěnku ze sousedství a tak nějak přežívat svůj shnilej a prázdnej život. Film úplně na hovno, leda na zkažení nálady. ()

theSaint

Zdá se, že kam Tom Hardy vleze, tam je o kvalitu postaráno. Na tom chlapovi prostě něco je. Krimi rozhodně ne pro každého. ()

dawe787

Kdyby se dalo v životě tak jednoduše zbavovat (zasranejch hajzlů) jak to dělá Tom Hardy v tomto filmu, tak by se na tom světě krásně žilo....každopádně dobře zahrané, jen nečekejte film přeplácanej akcí, to fakt ne. ()

joudas

Nemusí sednout každému, ale mi se to očividně strefilo do nálady. Takový mnohem méně akční a stylový Drive, dalo by se říct. Uznávám, že i řeči o nesmyslnosti děje mají něco do sebe, ale mě to prostě bavilo a závěr za to stál. Navíc taky konečně vím, jak to dopadlo s Tonym. ()

Hardy vs. DiCaprio

Hardy vs. DiCaprio