Sex a Lucía

• Španělsko Lucía y el sexo (více)

Mladá servírka Lucía z restaurace v centru Madridu se po telefonu dozvídá, že její milenec, spisovatel Lorenzo Alvarez, zahynul při automobilové nehodě. I když jejich letitý vztah rozhodně nebyl ideální, hledá dívka okamžitou úlevu v útěku na osamělý středomořský ostrůvek. Ví, že právě zde Lorenzo před šesti lety prožil krátké a vášnivé milostné vzplanutí k neznámé dívce. Sex v moři pod úplňkovým měsícem vylíčil po návratu do Madridu ve svém románu - a právě tyto pasáže Lucíu přesvědčily, že Lorenzo je tím jediným správným mužem, kterého by mohla milovat. Na ostrůvku Lucía trpce prožívá svou samotu a vzpomíná na chvíle, které prožila po milencově boku. Zároveň však naráží na Lorenzovu minulost, ve které je teprve teď schopna rozluštit dříve netušená tajemství. Začíná vnímat složité vztahy mezi pravdou, lží a spisovatelskou imaginací. Některé romány totiž obsahují kapitoly, které byly dlouho skryty nejen čtenářům, ale i očím těch, kteří bezprostředně ovlivnili jejich vznik a podobu. A navíc ani samotný spisovatel nikdy nemůže tvrdit, že ví všechno... Dávná úplňková noc totiž nezůstala bez následků. Také prostřednictvím Eleny, která svou dcerku vzešlou z oné magické noci pojmenovala Luna, je teď Lucía milenci blíž než byla kdykoli předtím. Když se minulost dokáže tak nečekaně změnit, může být vůbec nějaká smrt definitivní? Temné vidiny, příběhy a touhy se slévají se skutečností podobně, jako se mořské vlny vpíjejí do bělostného písku na pláži. Každá přítomnost má budoucnost a Lucía je konečně připravena ji přijmout.

Španělský režisér Julio Medem nabízí příběh plný tělesné vášně, bolestně hluboké lásky a křehké mystiky. Stejně jako v jeho předchozích filmech i zde nacházíme jeho originální poetický pohled na svět, pro který je příznačná hra s představami a skutečností a s logikou časové posloupnosti. Důraz na osudovost mění soukromý příběh vášně, viny a odpuštění v podobenství o spletité provázanosti lidských osudů. (oficiální text distributora)

NinadeL

No, to ne. Kdybych netušila, že Medem může být podepsaný i pod poměrně sofistikovanými záležitostmi, tak bych ho odmítla celého. Takhle vyemařené problémy svět neviděl. ()

sud

Z filmu "Sex a Lucía" mám velmi rozpačité pocity. Na jedné straně je pro mne příjemným překvapením a na druhé straně zklamáním. Začíná velice příjemně a originálně. Celou první hodinu (která se téměř celá prosouloží), která je výtečně natočená a plná krásných záběrů jsem byl velice spokojen. Ovšem druhá polovina byla nudná a já se v ní ztrácel jako v bludišti. Jinak má film zručnou režii, krásnou kameru, charismatické herce a pěkný příběh. Ovšem příběh na shruba 80 minut. Závěr to sice trochu urovnal, bohužel ani hluboké oči krásné Paz Vegy mne nedokáží přemluvit k vyššímu hodnocení. ()

castor

Řada symbolů, které běžný divák jen těžko rozliší a dokáže zařadit, přesto velmi podmanivá hudba a poetická kamera, ovšem režisér Medem se snaží být „umělecký“ za každou cenu. Někomu ke štěstí „postačí“ krásná a přesvědčivá Paz Vegaová, četnost kýčovitých motivů, sexuálního napětí nebo magičnost lásky a snaha režiséra uchopit ji zase v jiné podobě! Hutné, mozaikovité, emotivní.. ()

viperblade

Tenhle film není o sexu, i když by se to mohlo zdát a podstatná část příběhu je mu věnována. Tenhle film je lidech, o vztazích a hlavně o Lucii, kterou neskutečně zahrála Paz Vega. Tohle byl pro mě po nějaké době film, u kterého jsem si říkal, že je naprosto perfektní a na kterém by nezměnil absolutně nic. Speciálně ten jednoduše složitý scénář, který by měl sloužit na filmových školách jako názorná ukázka toho, jak se dá vyprávět "jednoduchý" příběh. A Paz Vega je naprosto okouzlující stvoření. Rozhodně jsem tenhle film neviděl naposled. 100 %. ()

Niktorius

Ach jo, Medem se zkrátka začal pouštět do experimentů dávno před tím, než si plně osvojil řemeslo...Lucía y el Sexo je typický případ filmu, který namísto procítěného a osobitého umění nabízí prostou scénáristickou zvůli, v níž se nešikovně proplétá několik jednoduchých motivů, aby nakonec vyústily v tiché plácnutí do vody, které se ovšem tváří, jakoby v sobě skrývalo tajemství celého pozemského života. Aspoň že vizuálně se Medem trochu rozcvičil, aby pak mohl o šest let později natočit fenomenální Chaotickou Anu.... ()

Arbiter

Když lunu paprsky slunce laskají a z tmy vzejde světlo překrásné, tam kde hřích s chtíčem noci vládne, ztracená duše teskní potají. V každém skříňka utkaná z osudu pavučin a touha vlhce silná, nevědomky otevírá, rozplétá, až houstne viny stín a dopadne těžce přitažlivost okouzlující, lidská . Kde kruh nekončí, jen se jiným překrývá, světy drásá kruté tření a tvar udávají city z kovadlin. Klín rozráží klíny. Kladivo dopadá. Kdo odvahu má být soudcem cizí viny. Ať zhlédne do lůna rozkoše, jak niterná je ta cesta spletitá. V chybách tone. Kruhem bez konce prokletá. ()

nunka

Áno, presne ten typ filmu, ktorý si pozriem aj 10 krat, hlcem každučkú scénu ako "tenkrát poprvé", dojmem sa, plačem, teším sa...Je to film na ktorý neviem a ani nechcem zabudnúť... ()

salahadin

Sex a Lucía aneb zvrhlost uměním. Julio Medem nám s přehledem ukazuje sexuálně zvrhlé lidi, které místo rajcování člověku zvedají tlak nad hodnotu pokojového optima. A tihle lidi jsou ještě schopní citu - tohle už moc dobře nechápu, ale možná celá dnešní doba bagatelizuje cit na sex. Druhá proplétající se polovina, dramatický příběh kolem malé dcery a pocitu viny je výborná, ale to se dostávám stejně jako ve filmu doprostřed - hrají ji lidi, kteří si u mě nevydobyli ani kousíček z toho volného srdečního kousíčku věnovaného tomuto filmu. A má oblíbená Elena Anaya dopadla nejhůř ze všech...tohle jsem asi nikdy neměl vidět..... ()

Cappuccino

Ale hej, páčilo sa mi to. Čakal som teda viac sexu (nie že by ho nebolo dostatok) a menej depresie. Ony sa však tieto dve faktory v priebehu snímku jasne vyrovnali, čo vôbec nie je na škodu veci, práve naopak. Svojím spôsobom mi Sex a Lucia pripomínal môj milovaný film Abres los Ojos (1997). Na neho však, pochopiteľne, nemá, ale aj tak sa jedná o pozoruhodne rozhádzanú skladačku, ktorá sa pre pozorného diváka na konci sama poskladá. A keď všetky časti začnú do seba pomaly zapadať, buď vás Medemov výtvor dostane, alebo ešte viac odradí. Mňa osobne dostal. ()

ChewieDC

Úžasný příběh plný náhod a intenzivních emocí. Příběh, na jehož konci se propadnete do díry a objevíte se uprostřed, odkud můžete nabrat úplně jiný směr. Film dává možnost vlastních interpretací a potlačené herecké lidsky realistické projevy dávají pocit skutečnosti. Jde o film, kde není podstatný příběh (ačkoliv zde naplňuje důležitou součást), ale život. Každý si najde to své, a při bližším průzkumu nalezne i režisérské dárečky (přeexponované záběry bych si vyložil jako "sluneční paprsky", o kterých je často řeč v podání Lucíi). Rozhodně ne pro každého, ale kdo chce, zalíbí se mu. ()

Vančura

Asi nejlepší Medem - žádný jeho další snímek se mi už nikdy tolik nelíbil, jako právě Sex a Lucía. Z velké části je to díky úchvatnému zjevu Paz Vega - v titulní roli je natolik zajímavá a okouzlující, že si ji nejde nezamilovat. Její herecký protějšek Tristán Ulloa mě naopak moc nebavil, zčásti kvůli jeho příšernému účesu a zčásti proto, že jsem měl problém věřit mu postavu chlápka, na kterého tolik letí ženské. Řada lidí asi může mít problém se v orientovat v komplikovaném ději, ale osobně mi atypická vyprávěcí struktura tohoto filmu nevadí, naopak mi přijde zajímavá, a spolu s nádhernými lokacemi, atraktivním obsazením a spoustou skvěle natočených milostných scén ji řadím k hlavním přednostem tohoto snímku, kvůli nimž stojí za vidění. UPDATE 21.3.2021 - Pustit si po pár letech tenhle film znovu pro mě opět znamenalo nechat se jím zcela okouzlit. Myslím, že opakované zhlédnutí je zde dobré i kvůli tomu, že napoprvé to člověk nemusí všechno pobrat. Mimochodem nově mi tam byla postava Lorenza snad ještě více protivná než minule - nechápal jsem, co na něm ty ženské viděly, všechny 3 mu spadly do klína zcela bezpracně, podobně jako mi bylo záhadou, z čeho vlastně žije, když neměl žádné zaměstnání, a v životě napsal a vydal pouze jednu knihu (ano, sice je tam zmínka o vyplacené záloze nakladatele za druhý román, ale stejně). Přesto mi to nijak nebránilo si ten film znovu vrchovatě užít - ta jeho atmosféra léta, moře a vášně je tak neodolatelná, že nelze jinak (vše podbarveno dokonalým soundtrackem). Navíc mě tam strašně baví to prolínání spisovatelské fikce a reality - jako celek mi to přijde mimořádně promyšlené a umělecky působivé. Dokonce si myslím, že struktura toho filmu je na něm to nejzajímavější, a ten sex mi tam přijde skoro vedlejší, navzdory tomu názvu, který možná není úplně nejšťastnější (byť kdysi dávno to byl právě on, kdo mě k tomu filmu přivedl). ()

Snorlax

Těžká nuda trucovitě přešlapující před branou pornografie, kdyby se vystříhaly všechny erotické scény, zbyl by krátkometrážní snímek o čtyřech ženách, třech mužích, jednom dítěti a jednom psovi. A to by bohatě stačilo, na víc totiž námět nemá, než na krátkometrážní snímek. Tuhle hru na umění fakt neberu. ()

Legas

Tak zase jeden snímek, který mě naprosto dostal. Velice se mi líbil příběh - hezky vymyšlený propletenec s velice povedenou pointou. Co se týče erotiky, ta je zde nezvykle odvážná a pěkně natočená. Líbily se mi také záměrně přeexponované záběry letních pláží a moře, prolínačky s Měsícem a jiné milé drobnůstky. Rád si Sex i Lucíu brzy zopakuju ;-) ()

Šakal

Jedním slovem NÁDHERA! To se nedá popisovat, to se musí VIDĚT! K názvu filmu, bych před sex a Lucia přidal ještě jedno slovo a to LÁSKA! Julio Medem je bůh. Podle názvu by člověk čekal nějakou " erotickou slátaninu " , ale to, čeho se mi dostalo, předčilo veškerá moje očekávání a to v nejpozitivnějším slova smyslu! Neskutečná režijní invence Julia Medema, nádherná kamera, spousta hodně otevřených erotických scén, které ale nejsou ani trochu samoúčelné, výborné herecké výkony ( což při obsazení dvou překrásných žen jménem Paz Vega a Elena Anaya bylo nesmírně těžké ( soustředit se pouze na jejich hraní :o), překrásný příběh a opravdu povedený konec, který nepokazil dosavadní zážitek ( ba právě naopak ). O tom, jak mě snímek zasáhl, hovoří samotný fakt, že silně zvažuji, že změním mou TOP10 ,uvidíme..... ()

Jordan

ta čo už o tomto povedať . . . romantika jak sviňa :) ale nie, vážne vážny a poeticko-eroticky romantický film, ale môže, ten impresionizmus a to všetko okolo, ten sex a krásna lucia a tá diera a ten ostrov a všetko to proste pôsobí celkom pekne ()

Anderton

Nie je jednoduché natočiť romantický film originálne, každým rokom je to ťažšie a ťažšie a to v ľubovoľnej krajine. Sex a Lucia je zaujímavá práve onou originalitou, skvelou atmosférou a svojskou mystikou. Videl som dávnejšie vo filmovom klube na STV, ale okrem spomenutých kladov som nemal pocit, že som si z filmu odniesol aj niečo viac. Možno to chce zopakovať, vtedy som ešte nepoznal Paz Vega a pozrieť si ju znova vo filme o sexe nemusí byť vôbec od veci. ()