Alenka v říši divů

Alica v krajine zázrakov

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál / Fantasy

USA, 1951, 75 min

Aldous Huxley

Netypická Disneyovka, ktorá sa líši od ostatných svojou kresbou ale aj výjavmi akoby z huličskej párty. Neviem si vôbec predstaviť ako by som tento film vímal vo svojom rannom detstve. Moc by som si z toho asi neodniesol. Avšak tie krátke epizódky, kde každá je svojim spôsobom úchylná, sú naozaj hodné pozretia si.(30.7.2009)

"Byl to kráčer se svou krámoškou... a ten kráčer jsem já!" Fantasie nikdy nebyla krásnější a vtipnější. Tvůrci jsou děti, Carroll můj idol. Plus nezapomenutelná hláška od květiny: "Aby ses z toho nevysemenila!"(5.10.2006)

Nejbarevnější trip, jaký si kdy má chorá mysl dokázala představit :) Fantazie tu opravdu nezná hranic. Poťouchlá kočka Šklíba, mluvící zajíc, šílený kloboučník, Srdcová královna hrající kroket s ježky a plameňáky, barvení bílých růží načerveno... Geniální výtvor, vizuální klenot a naprostá klasika mezi animovanými filmy, která ani po 60 letech neztrácí svůj půvab. A blondýnka Alenka v těch modrobílých šatech byla k sežrání.(25.2.2011)

Moje nejmilovanější disneyovka. Není tu žádný silný morální imperativ a jeho didaktické vyjádření, jen okouzlení fantazií (i když obě knihy L. Carrolla jsou vlastně uměleckým ztvárněním Základů logiky). Film se potkal s knihou a sledovat zahradu živých květin, Tydlitáka aTydliteka a jejich Mrože a tesaře, kočku Šklíbu a hlavně závěr s kartami mi činí rajské potěšení. Everything is possible, but some ways are impassable.(20.7.2009)

Alenka se dostává králičí norou do podivného snového světa, na kterém se Disneyho animátoři vyloženě vyřádili. Bizarní postavičky, z nichž vede věčně uspěchaný králík a „zhulená“ myš z nenarozeninové párty, zabydlely fantastický svět plný tak pestrých barev, že ti animátoři snad každé ráno fasovali LSD. „Pokusný“ kraťas Za zrcadlem s Mickey Mousem však Alenka nepřekonala.(16.12.2010)