Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata. (Artcam Films)

agassi68

Hohó, veľké prekvapenie z Holandska! Ťažko zaraditeľné a bodovateľné. Ale invenčné, čiernohumorné a nenudiace. Alex van Warmerdam má u mňa fľašu červeného s fasa práškom :) ()

Axident

Pravděpodobně, možná, snad, mělo vše v tom iracionálním, haluškoidním ději svůj hlubší, metaforický, symbolický význam, mrazivé poselství a tak, bla, bla... Určitě mnozí jak hlubocí, tak širocí mudrlanti budou Borgmana nadšeně pitvat. Mě ovšem, přiznávám, zcela unikl. Nikoliv nudil. Opojné to je, bez diskuse. První polovinu jsem se dokonce bavil nad podivně švihlou abstraktní,dramatickou černokomediálností až kusturicovskou a marně hledal thriller/drama, druhou už mě smích hořkl na rtech až do neklidných obav a znepokojivých cuků mé měkkosti a v duchu jsem se modlil, aby tvůrci alespoň ta árijská dítka v surrealistickém holocaustu smetánky nechali na živu... Nejdivnější film roku, píše se tady někde, ať je to jakkoliv, to sedí!! ()

Heroine odpad!

Asi jsem to nějak nepochopila. Celou dobu sledování si říkám, jak hezky naznačují, a jsem celkem napnutá a zvědavá, co že se to tam vlastně děje, jak to dopadne, jak to vysvětlí. A on závěr zvolil cestu nejmenšího odporu, kdy se nemusí žádnou odpovědí zaobírat, a ještě si připadá tajemný a kdoví jak neklade "víc otázek než odpovědí", což mne naprosto zklamalo a otrávilo. Buďto je to metafora, kterou nechápu, a nebo je to jen na oko, a skutečný význam tam není. Každopádně nemám zájem takové filmy sledovat, to je ztráta času! ()

Iriquindae

Nerad se dívám na to, když jsou poměrně hodní lidé zbytečně terorizování a postupně ničeni zlem. Zcela tu postrádám nějakou katarzi, vysvětlení, cokoliv. Ne, že bych něměl rád filmy o zlu, ale musím ho chápat. Dogville je skvělé, Borgmanovi nerozumím. ()

mirecek

Možná přehodnotím hodnocení pokud tento film uvidím někdy pod vlivem... potom by to možná mohlo dávat smysl... ()

PEZ

Tazky film na hodnotenie. Film je technicky natoceny paradne, zahraty bravurne, ale nejednoznacnost toho, co chce autor povedat je tak velka, ze priamy dopad filmu na mna kratko po dopozerani nebol az tak vyrazny. Inymi slovami, prilis velka haluz. Na druhu stranu, Borgman rastie casom a chutou hladat zmysel veci videnych a este aj po dlhom case si vela scen do detailov pametam. Idealny film na interpretacne debaty po filme. Ja som nasiel v Borgmanovi alegoriu na zapadnu kulturu a jej hroziaci upadok pod vplyvom importu inych kultur v ramci multi-kulti experimentu, ktory na zapade ukazuje svoje limity. Ale nepochybne je mozne najst v Borgmanovi omnoho viac (alebo nieco uplne ine). Film nenudi a moze byt idealnou volbou pre tych, ktori chcu hladat vyznamy v niecom, co sa odlisuje od 90% zvysnej filmovej produkcie. (Cinematik 2014) ()

Corbinian

Těšil jsem se, že si nad tímhle filmem trochu zapřemýšlím. Člověk musí být asi trochu sjetej, protože já jsem z toho nedokázal vytěžit víc než pointu přišel jsem, vyvraždil jsem, odešel jsem. Autorův filozofický podtext mi jaksi utekl. Hlavou mi celý film tak neběhalo nic jiného než velké WTF? Alespoň výkony herců byly solidní, když pominu scény, kdy "hrát" znamenalo dívat se filozoficky do prázdna. |15%| ()

Drom

Cože? Aneb návod, pro impotentní potomků chtivé svobodné masové vrahy, jak získat mladou krev. Taková fakt moderní pohádka zručně smíchaná s vlhkými sny Foxe Muldera. Thriller ani náhodou a ten popis filmu zde je zcela zavádějící. Připomnělo mi to Funny Games, ale jedinou zobrazenou emocí byl hněv a samotné podání bylo zcela odtažité, nezůčastněné, samozřejmé. Tvůrci se neobtěžují vysvětlovat cokoliv a chladný naturalismus scén do velké míry nahradilo mystérium, nijak však explicitně pokřikující na všechny strany, a s ním spojené nenápadné zlo . Člověk pak nakonec ani neví, jestli ty nesrovnalosti jsou chyba nebo záměr. Výborná hudební kulisa. Ano, je tam, ta ostrá jehla číhající v kupce sena. A pro znalce i něco k pousmání. Nicmě... Cože??? ()

spacylemon

To je samé: "Kde se Borgman a jeho kumpáni vzali? Proč maj jizvy? Kam zas šli? Fňuk sem, fňuk tam".. pfff, koho to zajímá? Tyve, to už lidi nemáte špetku fantazie?! ... co bylo předtím a bude potom si rád domyslím; samotný příběh je přitom jasně ukotvený - Borgman přijde na scénu, udělá svou práci a zase odejde. A mezitím se občas dějí události mimo naší realitu, hm... mi přijde třeba divný, že Karkulka vyskočila z vlka (i s babičkou) živá zdravá, jen lehce natrávená; ale je to holt pohádka... A Borgman je holt mysteriózní, takže se v něm taky dějí divné věci. Není co řešit. Námitky se nepřipouštějí; jediné, co uznám při reklamaci, že je to film zlý, brutální, černohumorný... takže rozhodně nevhodný pro sluníčkové a slabé povahy. Jinak cajk. ()

markotter

Teprve v závěrečných titulcích jsem se dověděl, že režisérem je Alex van Warmerdam. Přitom to bylo od počátku zřejmé - holandský film, plný úchylností a absurdit, černohumorných situací apod. Tentokrát na rozdíl od jiných filmů tohoto režiséra to bylo od samého začátku napínavé a vypadalo to, že se na konci dozvíme něco hodně důležitého, co nám pomůže pochopit, proč se to všechno dělo. Bohužel - nic. Film skončil, bez jediného slova vysvětlení, či náznaku, jakou měl zahradník motivaci, co všichni kolem něj udělali s dětmi, služebnou, vlastně i s manželkou...Na takové zklamání jsem teda připravený nebyl. ()

Mitisko odpad!

Nezvyknem byť vulgárny, ale toto je čistý KOKOTIZMUS a aj to je slabé slovo. V živote nič podobné som nevidel a dúfam, že už nikdy ani neuvidím ()

Lupes

Znepokojivě stísňující. Holandská "Lynchovina", opravdu hodně divná a šokující atmosféra. Jednodušší milovníci přímočarých příběhů nemají šanci si z filmu mnoho co odnést. Tenhle film není efektní podívanou, je spíše jakousi podprahovou informací. Nejedná se však jen o podivné odrazy skutečnosti v nedefinované fantazii, které by se prolínaly s realitou. Oproti Lynchovi jde tohle pojetí mnohem víc na tělo divákovi; bytostně zde prožíváte nezastavitelný průlom děsivého mystična do reality jako takové, do reality bezpečně známé, naší, evropské. Extrahované zlo může vstoupit i do našeho domu. I do nás samotných. Po tomto filmu se neusíná lehce. ()

dwbmb

Hodně WTF film s WTF efektem trvajícím prakticky celou stopáž filmu s obrovským WTF na konci, které popírá to celé WTF předtím. Celou dobu jsem napjatě sledoval, přikovanej k židli, co se z toho vyklube, a ono jenom WTF. Mělo to pár světlých, vtipných okamžiků, ale ne dost na to, abych to nazval černou komedií. Prostě jen WTF. Jsem rád, že jsem to viděl, ale znovu už to vidět potřebovat nebudu. ()

RadkaF

Neobvyklá podivnost. Klíčem je prý první věta, i s tou je ale těžké najít uspokojivé odpovědi. Je třeba velká fantazie aby film vůbec dával smysl, právě v tom je ale taky něco zajímavého. Nehledat odpovědi je myslím klíčem ke všemu, nechte se pohltit, víc toho udělat nejde... asi ()

papadoce

Súhlasím s komentárom LIVINGDEAD. Jednu hviezdu dávam preto, že to bolo natočené vcelku atmosféricky, aj keď to nedávalo žiadny zmysel. Myslím, že je čas vysadiť lysohlávku pán Warmerdam. ()