Výchozí bod

• Česko I Origins (festivalový název) (více)

Oční duhovka je jedinečným znakem každého člověka, je nezaměnitelná a nepřenositelná, stejně jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat tuto jedinečnost a využívají se při identifikaci jednotlivých osob. Na letištích, v porodnicích ... Ale co když je to jinak? Film Výchozí bod vypráví příběh Dr. Iana Graye (Michael Pitt), molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka. Jeho práce jej zcela pohlcuje až do okamžiku, kdy se na večírku setká s krásnou tajemnou dívkou Sofi (Astrid Berges-Frisbey) a požádá ji, aby si mohl vyfotografovat její nádherné oči. Oproti vědecky racionálnímu a profesionálně skeptickému Ianovi je Sofi tvorem divokým a nespoutaným. Jejich protiklady je k sobě přitahují, jejich vztah je intenzivní a pro Iana i nečekaně vášnivý. Bohužel však končí tragicky. Po drsné životní ráně se Ian ještě více ponoří do své práce. Ta jej plně zaměstnává až do okamžiku, kdy se svou kolegyní Karen (Brit Marling) učiní nečekaný objev, který zpochybní jeho dosud neotřesitelnou víru ve vědu a změní jeho skeptický postoj vůči mystickým a spirituálním silám. Potvrdit či vyvrátit novou teorii, která by postavila na hlavu vše, v co lidstvo doposud věřilo, může jen cesta na druhý konec světa. Ian se rozhodne riskovat vědeckou reputaci a vlastní racionalitu a vydá se na šílenou misi, jež má jen mizivou naději na úspěch. (CinemArt)

danny_21

Festivalový film, který nemá moc co nabídnout - směr, kam se bude ubírat je rychle daný. Překvapení jedno - výtah, emoce dvoje - opět výtah, tentokrát č. 2, a indické děvče, s neuvěřitelně krásnýma očima. Pseudofilozofický námět mě nijak nebral a to jsem si na to zašel do kina s ženou !! - Nic zásadního, Clint v Životě po Životě rozhodně několikanásobně lepší - 55 % ()

rivah

Melanž (či spíše patlanina) pseudovědy s citovým vydíráním, navíc s artovými ambicemi. Díky zvládnutému řemeslu a sympatickým hercům se na to jde docela dobře dívat. ()

s1r1us

Krátce: naivní ale vcelku hezké spirituálně-romantické drama o lásce až za hrob. Dlouze: Za prvé musím nesouhlasit s POMO. Po zhlednutí prvních pár sekvencí je naprosto zřetelně jasné a prokouknutelné jak to asi skončí a rámcově o čem to bude. Za druhé, děj sice hezky plyne, ale obrazy a situace jsou očividně přitažené za oči, pardon, za vlasy. Jak to sakra celé udělat, aby se událo to, co se má stát v dalším obrazku? Nevyšlo to původně jako kniha? Určitě bude lepši než tento film. Za třetí, indická holčička asi nebude zrovna filmový talent :). Přesto, a můj avatar napoví, film stojí zato vidět, a to vč. posledních pět minut. Neotřelá "zápletka", romanťárna až za hrob, všichni viděli, co chtěli a žádné oko nezůstalo suché. Dávám **, s přihmouřenýma očima asi i ***. ()

hyena1

Za to, ze to tu nesympatickou vyzablou kozu s obrima bradavkama fiklo - jedna hvezda... Jinak tohle veledilo melo vic der v deji nez emental a rozhodne si vic hvezd nezaslouzi... Me by teda hlavne zajimalo jestli opustil manzelku a svoji nove objevenou Sofi si nakonec vzal...... PS: strasne moc touzim videt zenskou, ktera by se po nachytani sveho muze, pri honeni nad mrtvou byvalou, zachovala stejne retardovane. Jo pockat, jeji gen zarlivosti je vlastne recesivni... ()

West

I Origins je unikátní film. Námět je osobitý a originální. Mike Cahill nám naservíroval minimalistické artové sci-fi, z mého pohledu né tak vzdálené budoucnosti a technologie. Na úplném začátku nás příběh zavede k doktorovi který se zabývá genovou mutací očí a jeho životem a láskou , které na sebe vlastně navazují. Začíná to jako milý a velice citlivý snímek a tím také do 40minuty je.. A pak přijde zvrat (šok) a vše se začíná měnit. Herci hrají skvěle, Michaela Pitta jsem si oblíbil už v Boardwalk Empire a Àstrid Bergès-Frisbey jsem snad nikde v žádné jiné roli ještě neviděl, ale velice se mi tu líbila. Nikdy bych nevěřil že by mě oči tak fascinovali. Scénář je tak realistický , že by se mohl stát klidně i zítra.. Jednou nám třeba věda dokáže naši pravou podstatu, kdo ví.. jestli se vracíme zpět nebo na jiné místo.. Na konci filmu , asi každému ukápne slza. Nejzajímavější Film Roku 2014 ()

RAY~

Zajímavá myšlenka, děj dobře plyne a herci působí přirozeně. Oproti Cahillově prvotině - Another Earth - je to opoznání lepší film. Pro mě fakt příjemný překvapení. ()

bakeero

Další zajímavý mix žánrů. Od romantiky přes drama až ke sci-fi a zase zpátky k romantice. Nejzajímavější na celém filmu je asi jeho hlavní myšlenka, ale přesto stojí za to. Více na Filmfanatic.cz. ()

Demonic189

Úžasný film...PS: scéna s výtahom je pre mna najsilnejší filmovy zazitok roku 2015. Z prvej som sa spamätaval hodnú chvilu a pri druhej upustil i nejakú tú slzu.. ()

Forty-

Priznám sa, že keď som si prečítal o čom to má byť, tak som bol skeptický. Zasa nejaká banda náboženských hnidopichov si ide robiť film pre cielenú skupinu svojich ovečiek. Meh. No veci sa majú inak. Toto je kvalitný emocionálny masaker. Úžasný kontrast medzi racionálnym vedeckým svetom hlavného hrdinu a spirituálnym svetom ľudí okolo neho. Veľmi charizmatické postavy, zaujímavá téma. Film sa s divákom perfektne pohráva a keď človek, čaká že už-už to ide padnúť do totálnej klišé jamy, tak ho film tri krát predbehne, vytiahne "wow" efekt a nádherne to znova rozohrá. Škoda troška precukríkovaného gýčovitého konca, ktorý mi na konci pokazil chuť, ale po dni "odstátia" a uležania v hlave vo mne zostali len veľmi dobré dojmy. Treba mať na pamäti, že to nie je vedecký výskum (lebo kontroverzie by tam človek našiel mnoho), ale film o pocitoch. Ako racionálno-vedecký typ som sa perfektne vžil do hlavného hrdinu a bavil som sa od začiatku do konca. 85% ()

ER

Zajímavé téma,jehož zpracování balancuje na hranici melodramatu a scifi. Bohužel určitá nevyváženost v nastoleném tématu sráží divácký dojem dolů. V první půli filmu sledujeme romantiku,která je v druhé polovině zpochybňována,poté přichází podivně naroubovaná story o světové databázi očí a náhle se s tím objevují otázky duše a nahlížení ,nejen vědeckým pohledem, na možnosti s tím spojené (střet s tajemným člověkem u výtahu). Těžko se potom přijímá fakt o holčičce v Indii,která má (možná) v sobě část duše člověka,který je již mrtvý. Ale aspoň donutí se nad tím zamyslet. ()

Mouchal

Začínající vědec a fanatický fotograf všemožných očí je zdejším hlavním hrdinou, pro kterého je vědecký přístup k životu ten jediný správný. Tedy až do chvíle, kdy potká dívku, která mu zamotá hlavu nejen svým osobním kouzlem a krásně neobvyklými kukadly, ale i svými spirituálními žvásty. Prožívají spolu vášnivou love-story, která skončí tragickou smrtí. Ale je smrt opravdu konec? Celá zápletka se točí okolo jedné laboratoře, kde se zdejší vědci pokoušejí žížalám "namontovat" oči, aby mohli konečně vidět, ale nejsme to nakonec právě my - lidé, kdo je ve svém vnímání života slepí? Pokud hádáte, že je to film na zamyšlení, máte pravdu. Každopádně na své skromné poměry film funguje opravdu velmi dobře. Ne moc známé a tudíž neokoukané tváře zde přítomných herců hrají své role opravdu parádně, jen je škoda, že celý příběh je natočen tak nějak neosobně a proto si jen těžko k někomu dokážete vytvořit nějaký vztah (snad jen s výjimkou Karen a toho asiata z Walking Dead). Sem tam se objeví i nějaká nelogičnost v konceptu vyprávění, ale nic co by výrazně rušilo dobrý zážitek a navíc to všechno dokonale přehluší opravdu výborně napsané dialogy (především hlášky s velkým třeskem a s padajícím mobilem). 85% ()

tutulinka

Ale pacilo sa! Sympaticke argumenty za existenciu boha, ako ta sranda s cervikom a jeho zmyslami. Pre mna ako ateistku velmi zaujimave. A ta laska zas a tie hipsterske kecy do toho (bez ironie). Ale budem objektivni, keby mi to nehrablo na city, asi sa z toho nezblaznim. Lepsia trojka (neobjeknivne kludne aj lepsia stvorka) ()

tančísvlky

Tak druhý pokus režiséra oblažiť tento svet a znovu bez výhrad. Už od úvodnej sekvencie sa jedná o mimoriadny film a jeho téma je tak nadčasová ako treba. Musíte vnímať každú vetu, aby ste dosiahli naplnenie svojich myšlienok v tom pravom zmysle. Má zmysel to všetko, alebo nie a prečo tu sme. Je určitým zázrakom, že ešte takéto filmy vznikajú. Je to hlboké a je radosť sa do týchto 107 minút zaboriť. Aj druhý pokus potvrdil nesmierny talent režiséra a niet úniku od plného hodnotenia... ()

Ergon

Elegantně a poutavě pojaté spojení vědy a spirituality, kde vše pěkně harmonicky zapadá. Příběh netlačí na pilu a jelikož pointa je odhalena až hrubo ve druhé polovině filmu, drží diváka v napětí. Velice krásný a dojemný film. ()

Gendarme

Dobrý soundtrack... Díky skupině The Do jsem vlastně objevil tenhle film. Pár hodně dobrý replik, hudba, a hipstersky filmový look. ()

markotter

Příjemná skoro sci-fi, u které jeden nemusí úplně zavírat obě oči, aby si dokázal představit, že by se to takhle mohlo stát. A jeho drahá polovička neusne a na konci není úplně zmatená a dokonce řekne, že se jí to líbilo. Takhle by měl vypadat večerní rodinný program u bedny. Originální nápad podpořený dobrou režií a kamerou a doplněný nevtíravou hudbou, která tu mystiku okolo toho perfektně doplňovala. A ve světle nedávno proběhlých událostí zde na ČSFD mě samozřejmě nejvíc upoutal dialog dvou vědců nad dvěma pokusnými myškami (upozorňuju, že jsem koukal na česky dabovanou verzi): 1. vědec: "No to mě POSER". 2. vědec: "No to mě KURVA POSER". No není ta čeština krásná???? ()

balcazar

Až do smrti Sofi to bola jednoducho paráda. Tá živelnosť, myšlienka, súhra mi tancovali v oku. Potom sa to presunulo viac do vedeckej roviny, a síce aspekty, ktoré som v prvej časti filmu doslova žral, boli v tej druhej utlmené a aj keď sa o ne tvorcovia snažili, už neboli také účinné. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz