Výchozí bod

• Česko I Origins (festivalový název) (více)

Oční duhovka je jedinečným znakem každého člověka, je nezaměnitelná a nepřenositelná, stejně jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat tuto jedinečnost a využívají se při identifikaci jednotlivých osob. Na letištích, v porodnicích ... Ale co když je to jinak? Film Výchozí bod vypráví příběh Dr. Iana Graye (Michael Pitt), molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka. Jeho práce jej zcela pohlcuje až do okamžiku, kdy se na večírku setká s krásnou tajemnou dívkou Sofi (Astrid Berges-Frisbey) a požádá ji, aby si mohl vyfotografovat její nádherné oči. Oproti vědecky racionálnímu a profesionálně skeptickému Ianovi je Sofi tvorem divokým a nespoutaným. Jejich protiklady je k sobě přitahují, jejich vztah je intenzivní a pro Iana i nečekaně vášnivý. Bohužel však končí tragicky. Po drsné životní ráně se Ian ještě více ponoří do své práce. Ta jej plně zaměstnává až do okamžiku, kdy se svou kolegyní Karen (Brit Marling) učiní nečekaný objev, který zpochybní jeho dosud neotřesitelnou víru ve vědu a změní jeho skeptický postoj vůči mystickým a spirituálním silám. Potvrdit či vyvrátit novou teorii, která by postavila na hlavu vše, v co lidstvo doposud věřilo, může jen cesta na druhý konec světa. Ian se rozhodne riskovat vědeckou reputaci a vlastní racionalitu a vydá se na šílenou misi, jež má jen mizivou naději na úspěch. (CinemArt)

kolly13

Vědec může nalézt něco ze spirituálního světa, na který bez důkazu nevěří. Romantický vztah je pěkný a uvěřitelný. Shoda náhod zajímavá a vcelku solidně to přepadlo do 4 hvězd. ()

paradoxman

Kdo by nechtěl prožít takovouto lásku? Asi každý. Kdo by chtěl prožít její konec u výtahu? Asi nikdo. Ale i přesto zahřeje u srdce, když přijde závěr filmu a hlavní hrdina raději sejde po schodech. Jsem znaven, nadšen, smutný, povznesený. Děkuji za skvělý zážitek, ale tu potitulkovou doložku pro diváky bez představivosti jste si mohli odpustit. ()

FIorian

Co kdyby věda potvrdila reinkarnaci? Nebyla by to ta nejúžasnější věc, co by se mohla přihodit..lidem a Zemi...? Konečně by se člověk v tom každodenním shonu na chvíli zastavil a uvědomil si, že se sem zase vrátí a sklidí to, co zasel...aproto by se mohl začít chovat na lidské i globální úrovni smysluplně a ne si jen užívat.. Nejen to vám bude probíhat hlavou při tomto lehce meditativním díle o hledání pravdy a odvahy projít skrze Dveře.. ()

Fajung

Myšlienkovo a emocionálne nabitý film o "súboji" medzi vedou a spiritualitou, náhodou a osudom. Osobne som za to, že tam, kde končí veda začína Boh a nič v našom živote nie je náhoda. Pre mňa spolu s Interstellar najväčší filmový zážitok roka. 95% ()

wick

Inteligentní....podívaná s hlubším myšlenkovým poselstvím, i když zabalená do divácky přístupného balení. ()

RomaS

Velmi pohodový film neustále polemizující o tom kde končí věda a začíná "něco" jiného. I když byla v dialozích neustále snaha oba světy rozdělit a analitického Tomáše přesvědčit, že jeho pravda nemusí být ta jediná (zkuste to u věřícího a nepochodíte) tak si myslím, že se tu oba světy pěkně doplňovaly ani se vzájemně nevyvracely. Jinak řečeno. V roce 1899 řekl údajně Charless H. Duell z U.S. patentového úřadu "Všechno, co mohlo být objeveno, už objeveno bylo". Dnes to zní úsměvně, ale stejně bychom mohli znít i pro naše potomky, kdybychom stejným způsobem zavírali oči nad tím co nechápeme nebo ještě neznáme. ()

universal

Velmi příjemný, i když pár věcí mi vadilo, přesto jeden z lepších filmů Závěr mě dostal i díky Radiohead, takže plný počet hvězdiček je na místě. 10/10 ()

Richi007

Zajímavé drama a zajímavé pojetí přechodu duší z jednoho těla do dalšího. Scifi? Možná! Ale zdaleka ne velké scifi, protože tohle může být klidně realita, že existují lidé se stejnými oči. Bohužel to nebylo tolik napínavé a chyběla tam nějaká silná zápletka navíc, nebo to víc rozvinout. Prostě klasický příběh, scifi bych tomu ani nedával. Čtyři hvězdy určitě za krásné filmařské zpracování. ()

david666

Film s civilními hereckými výkony, který ač pomalu plujícící je hodně zajímavý a konečné vyústění klade zajímavé otáztky. ()

whimsy

myšlienka vychádzajúca z očí ako okien do duše. Jednoduchý (možno až naivný) film o konflikte medzi vedou a duchovnom a o pozadí ľudského bytia (o reinkarnácií, ktorej pravidlá však nepoznáme). Ian (vyznávajúci vedu a prírodné zákony ako niečo, čo sa samé ohraničuje a nepotrebuje hlbší zmysel) a Sofi (jej zaujatie mystikou, ktorá sa však môže stať len povrchnou zmäsou povier a okultizmu, respektíve jej otvorenosť k veciam, ktoré sa nedajú ľudskými zmyslami a intelektom poznať) reprezentujúci tieto protichodné náhľady na život a človeka a realizujúci túto dialektiku (prístupne pre človeka nemajúceho žiaden prehľad o koncepciách k týmto otázkam (človek, jeho podstata, zmysel existencie...)). ak však hľadáte provokatívny alebo argumentujúci film, tak tento ním určite nie je. celé je to súčasne spojené so sekvenovaním genómu červov a zastrčeným malým laboratóriom, v ktorých tisícky vedcov čakajú na ten svoj prelomový objav (téma, ktorú mám rada, takže pre mňa plus). v podstate nekonfliktný film bez výraznejšej argumentácie (aj keď záver je jednoznačným priklonením sa k tajomným spirituálnym prepojeniam duší), ktorý vyzýva (?) alebo možno len hovorí o nejakom spirituálnom something above us.... ak by išlo len o pocit, tak ten bol veľmi príjemný (zamyslenie sa nad ľudskosťou v melancholickom duchu). je tu vytvorený svet, ktorý dokáže poskytnúť dôkazy o duši človeka založené na vedeckých metódach a štatistickom pozorovaní. Ian prechádza touto cestou od vedeckého ateizmu k spiritualite založenej na dôkazoch. neviem, či tento film nejako vypovedá o „človeku dneška“, možno je to len môj zmätený pocit, ale akoby sa "človek minulosti", keď sa snažil preniknúť tajomstvami prostredníctvom vedy posunul k "človeku súčasnosti", kde je odhalenie tajomstva spojené s rozkolom s vedou (vedecká metóda je bez jasného výsledku, ale v niektorých situáciach jednoducho pravdu poznáte..) – ako to prezentuje záver filmu. zaujímavou je záverečná minúta po titulkoch, ktorá predkladá otázku, ak by existovala reinkarnácia/prepojenosť duší, ako je prezentovaná v tomto filme, do akej miery by odlišné prostredie determinovalo ľudí a ako by na nich vplývali predchádzajúce skúsenosti nachádzajúce sa za hranicami ich pamäte... na to, ako jednoducho a priamočiaro sa tento film tvári, tak dokáže predkladať skôr otázky ako odpovede. a to je možno dobre.. ()

rigby

Film o věcech mezi nebem a zemí. Zpočátku možná moc sladkobolné, ale později i přes značnou naivitu téma k zamyšlení. Příjemný film, velmi dobře natočený, který není jen o tupém sledování děje, ale i o zamyšlení nad věcmi někde nad námi nebo v nás. Není to dokonalost sama, ale má to hlubší smysl. ()

Maraboy

no víc než Drama/Sci-fi mě to příjde mysteriózní romantické drama. Zajímavej a poutavej příbeh od začátku do konce kdy děj je nepředvídatelnej . Nevím jestli to je tím že mě je za měsíc 30,ale dojalo mě to . ()

halberdier

Mike Cahill po vynikající Another Earth natočil další originální a inteligentní sci-fi. Skvěle tu skloubil prvky vědy a náboženství a vytvořil tak stejně jako u jeho prvotiny drama, které se snaží svému divákovi něco sdělit a hlavně se mu to i daří. Pomohl mu k tomu i uvěřitelný výkon Michaela Pitta a Brit Marling. Na další jeho film už se moc těším. ()

Saxos

První třetina filmu určitě nikoho moc nenadchne. Možná tak oftalmologa a to ještě takového co věří na lásku na první pohled. Celkem bez děje. Postelové scény v co největším příšeří; snaha o to, aby žížala viděla. Asi, aby se jí lépe lezlo pod zemí. Tragická nehoda ve výtahu však posune film do nové dimenze. Následným vývojem osudu hlavních postav dojde ke změně, která bohužel netrvá dlouho. Až moc přehnaný závěr. Holčičku v miliardové Indii konečně najde a co čert nechtěl dokonce mluví i anglicky. Poučení - už je jasné, jak vznikla např. klaustrofobie, můžou za to již jednou použité oči. ()

fafejt001

Tohle možná nebylo scifi , to se již blíží k realitě . Lze jen doporučit tomu , kdo hledá a chtěl by nalézt .Ten závěr u výtahu - silná tečka . Bravoooooooooo . . . . ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz