Výchozí bod

• Česko I Origins (festivalový název) (více)

Oční duhovka je jedinečným znakem každého člověka, je nezaměnitelná a nepřenositelná, stejně jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat tuto jedinečnost a využívají se při identifikaci jednotlivých osob. Na letištích, v porodnicích ... Ale co když je to jinak? Film Výchozí bod vypráví příběh Dr. Iana Graye (Michael Pitt), molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka. Jeho práce jej zcela pohlcuje až do okamžiku, kdy se na večírku setká s krásnou tajemnou dívkou Sofi (Astrid Berges-Frisbey) a požádá ji, aby si mohl vyfotografovat její nádherné oči. Oproti vědecky racionálnímu a profesionálně skeptickému Ianovi je Sofi tvorem divokým a nespoutaným. Jejich protiklady je k sobě přitahují, jejich vztah je intenzivní a pro Iana i nečekaně vášnivý. Bohužel však končí tragicky. Po drsné životní ráně se Ian ještě více ponoří do své práce. Ta jej plně zaměstnává až do okamžiku, kdy se svou kolegyní Karen (Brit Marling) učiní nečekaný objev, který zpochybní jeho dosud neotřesitelnou víru ve vědu a změní jeho skeptický postoj vůči mystickým a spirituálním silám. Potvrdit či vyvrátit novou teorii, která by postavila na hlavu vše, v co lidstvo doposud věřilo, může jen cesta na druhý konec světa. Ian se rozhodne riskovat vědeckou reputaci a vlastní racionalitu a vydá se na šílenou misi, jež má jen mizivou naději na úspěch. (CinemArt)

mouzi

Skoro to dosahlo na 5*, ale dlouho trvalo, nez film nabral na obratkach. Ten zacatek byl zbytecne roztahany a rekl bych, ze zbytecne svym obsahem rozptyloval a ubral na stopazi daleko zajimavejsi druhe polovine. Kazdopadne me ten snimek donutil k zamysleni a navodil mi zvlastni mrazeni v zadech. A to se ceni. 90%. ()

Willynka

Průměrný scénář s nadprůměrnou myšlenkou vyšuměl už kompletně do prázdna kvůli ne pro mě úplně dobré postavě Sofi, který mě svými spirituálními žvásty štvala víc než Popoff, což dávám za vinu ne úplně dobrému castingu Astrid, protože výkon je to bohužel na takovouhle afektovanou postavu značně mdlý. Byť její oči jsou bez debat nádherné. A pokud se této osobě věnuje víc jak polovina filmu, tak se to vážně nedá vydržet. Postavy se chovaly psychoticky bez ohledu na své vlastnosti, film neplyne, ale skáče jak nadržený zajíc a wtf (a zároveň strašně předvídatelný) konec působí dojmem přetržené pásky. ()

MadyDollar

Excelentně jak napsáno, tak zrealizována. Všechno bylo - pro mne - bezchybné: scénář, různorodost žánrů, obsazení, herecké výkony, filozofická úvaha, myšlenky a charaktery postav (především ateista, co chce být pohřben, a věřící, která chce být zpopelněna), lyrická stránka... zkrátka já nemám jedinou výtku. Za mě DOKONALÉ dílo. 100% ()

kaukola78

Velice zajímavý film.Pokud mu uvěříte,tak Vás pohltí a uteče jako voda.Mě příjemně zahřál na duši.Určitě mužu doporučit kteří se zajímají o duchovno a baví Vás filmy jako Atlas mraků,Perfect sense atd. ()

Rebeca35

Už dlouho mě žádný film nevybídl k napsání komentáře, ale toto emocionální drama ano. Chápu, že velikášství v rovině velkých témat a myšlenek je pro někoho neodpustitelné pro svou prvoplánovost, ale emoce z filmu tak sálaly, že to nehodlám brát v potaz. Více než sto minut se vlnilo příjemným kolébavým tempem, které by mě za běžných okolností nejspíš uspávalo, ale Výchozí bod není tento případ. Předně bych vyzdvihla hudební stránku filmu, která pro mě nebyla jen nějakou kulisou, ale významně podněcovala moje pocity, což se mi tak často nestává. Symboly, nutkání, hrátky s významy, ale především kontrasty - pole vědeckého racionalismu ve střetu s duchovními výšinami a něčím, co naše racio převyšuje. Do toho lidské emoce a touhy, které mě ve finále zajímaly mnohem víc než to, zda je "něco nad námi". Protagonistou je Ian, vědec pohlcený svým oborem, který ztratí srdce pro nespoutanou éterickou Sofi, a troufám si tvrdit, že jej ztratí pro vždy, přestože Sofi z jeho života fyzicky zmizí. Ian zakotví vedle své asistentky Karen, se kterou si je sice svým racionálním nahlížením na svět blízký, ale snaha navždy v sobě popřít cit, který ho převyšuje, je marná a ona to dobře ví. Napětí vyvěrající z minulosti, která se stále zpřítomňuje, je až hmatatelné. Myšlenka jisté reinkarnace by mohla pomoci Ianovi s očistou vlastní duše. Je v malé Salomíně trocha jeho Sofi? ()

uhlerado

Pre niekoho absurdná a nereálna téma. Pre mňa, trochu duchovne žijúceho, sčasti možná pravda. Otázka dedičnosti, karmy, minulých životov, spriaznenosti duší je pri dnešnom materiálne a úponáhlane smerujúcom svete pohladenie duše. Dramatický a citlivý výbuch emócií uchutený dávkou originality a exotična Indie s príjemným hereckým výkonom menej známych aktérov. Zadíval som sa žene do dúhovky.. 5 stars. ()

LencaN

Jak jen tento film popsat? Napoprvé jsem z toho měla pocit, jako bych se vzbudila ze sna, který byl celý podivný a zmatený. Jenže napodruhé to bylo mnohem lepší. Šokové scény už nebyly tak bum bum jako poprvé, ale zase jsem si mohla všímat detailů, narážek a různých propojení. Celé je to jedno velké mystery, ale co když na tom něco je... takto začne hlodat v člověčí hlavě červíček a nedá mu nějakou dobu spát. Hlavní hrdinka byla spontánní a krásná, ale většinou mi lezla na nervy, pardon, nedá se svítit. Musím pochválit gradování děje, kdy na konci jsem opravdu trnula, jak to dopadne, jestli to klapne nebo dojde k velkému zklamání doktora Graye a tím pádem i diváka, protože by jinak celý film přestal dávat smysl. No nechte se překvapit... nutno vidět osobně. ()

mich4l.b

Tak zase po nějaké době plný počet, protože ten závěr je tak nečekanej a dojemnej, že nemůžu jinak. Nicméně je to spíš festivalovej film - žádný velký rozpočty, ale poetiku a styl to má. Moc pěkný! ()

hrdygay

dobry komorny vedecky film, ktory mal dobry zaciatok aj dobry koniec, jebacka astrid berges-frisbey ukazala kozy, vyhonil som si na nej 6/10 ()

zigy

Chladný navenek, plný citů uvnitř, takový je tenhle vědátorský romanťák se dvěma kočkami a jedním divným týpkem. Pomalý film a scificky nevýrazná zápletka. ()

brasek

Po preštudovaní niekoľkých tunajších komentárov som očakával úchvatný film. Zo začiatku sľubovali komentáre zo dvadsať minút nudy a že potom to príde. Neviem čo mysleli, že príde ale tento snímok je nepodarená romantická dráma o ničom. Celý príbeh je podávaný plytko a nezáživne, emócie sa niekde stratili. Jednou vetou: zbytočná strata času. ()

Gregor_Samsa

Tenhle film si pamatuju už jen matně, ale mělo to příběh, hlavné v té druhé části. Zajímavý nápad, zajímavej biják. [80%; 02-2015 Home sweet home] ()

chozze008

Ok, bezpochyby dokonaly film. Duvod proc pisu todle po x-letech co jsem to videl je ze bych chtel divaky v teto souvislosti upozornit na film Upstream Color - jestli se I Origins neinspiroval tímto, tak jsem blázen. Navíc pokud máte chuť vidět film vícekrát, protože má mnohočetná vysvětlení, tak narozdíl od přímočarého I Origins je todle film pro vás. ()

MrKrahujec

Docela zajímavě udělaná, musím uznat, další (kolikátá už?) variace na teorii stěhování duší, protože žádný jiný způsob posmrtného života si už dnes, bohužel, prostě představit nejde... ()

PTuranyi

Spočiatku to vyzerá ako romantický film o láske na prvý pohľad s mierne mystickým nádychom rozporu medzi vierou a vedou. Doktor Ian Gray je totiž vedec, snažiaci sa vyjasniť evolúciu oka a spor vierou v tom hrá nemalú úlohu. Hoci jedna romanca končí tragicky, druhá začína a otvára dvere zaujímavej možnosti a tou je prevteľovanie duší. Bez ohľadu na to, že je to fikcia, či mystický blábol, je to veľmi dobre napísané a natočené. Herci hrajú svoje role dobre a produkcia má všetko pevne v rukách. ()

carnacv

V průběhu filmu jsem přemýšlel o průměru, ale po shlédnutí musím jít se známkou dolů. Film je založen na konfrontaci duchovna a čisté logiky s tím, že duchovno "překvapivě" převáží nad prostou logikou. Jenomže cesta, kterou musíme sledováním podstoupit je neuvěřitelně bezduchá a bez hlubší návaznosti (zkuste si konfrontovat úvodní sdělení se závěrečnými výstupy. Také jste tak zklamaní?). A tak se pro mě čas strávený cestou za prostoduchým slědením stává neuvěřitelným utrpením. Shlédl jsem již mnoho zajímavějších duchovních filmů, které rozhodně člověka donutily se nad problematikou více zamyslet či ho svým způsobem obohatily. Zde není nad čím... nehledě na to, že film z počátku pokládá víc otázek, než na kolik odpovídá. Proč tato disproporce? ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz