Píší se 70. léta 19. století. Uprostřed nových osadníků a psanců čeká dánský přistěhovalec Jon (Mads Mikkelsen) už dlouhá léta, aby mohl svou ženu se synem přivést do Spojených států. Když se mu to konečně podaří, oba se jen chvíli po příjezdu stanou obětmi hrůzného zločinu. Jon ze žalu a zoufalství pachatele zabije, což se neobejde bez ostré reakce. Bratrem zabitého vraha je totiž bezcitný plukovník Delarue, který terorizuje městečko Black Creek a nezastaví se před ničím, co by mu zabránilo pomstít svého sourozence. Bez pomoci komunity, která ho opustila a zavrhla, se Jon mění z mírumilovného osadníka v neohroženého bojovníka, který musí zachránit město a najít klid v duši. (Bontonfilm)

Shakers

Westerny niesu moja silná stránka, ale kvôli tomu castingu som si to musel dať. A neľutujem. Nekompromisní začiatok ma síce moc nebavil, aj keď áno, uznávam, diali sa tam zaujímavé veci. Tie nakoply celý nekompromisní film, ktorý nekompromisne zakončí Mads Mikkelsen zo svojím nekopromisním xsichtom, kvérom a ide si nekompromisne za svojou nekompromisnou pomstou, aby na konci mohol nekompromisne naskočiť na koňa a odísť nekompromisne so svojím úlovkom (Eva Green). Fajn nekompromisný film. 70% - 3* ()

Big Bear

Moderní westerny mám rád a tenhle měl všechno co měl mít. Mstícího se hrdinu, sympatického záporáka i nezbytné zaprášené městečko snad kdesi v Texasu, kde pod povrchem klokotá mazlavá hmota. Ano ta hmota díky níž o pár dekád později zbohatnou všichni ti Ewingové z Dallasu :-). V obsahu distributor vykecal vlastně všechno o čem film je, takže si tu mohu lehce zaspoilerovat anižbych něco vykecal. Dánové umí natočit lecos a i tohle bylo řemeslně velmi povedené. Děj je drsný jak se na svoji dobu sluší. Problémem tohoto filmu je jediné a to přímočarý děj. Vše co se bude dít prostě dopředu tušíte. Víte co se stane v dostavníku, víte co se stane pak. Víte, že hrdina to tak nenechá... Absence napětí umocněná kamenným výrazem Madse Mikkelsena tomuhle filmu asi nejvíc uškodila. Neříkám, že to nebavilo a že se na to dobře nekoukalo. Ale nezůstalo z toho ve mně nakonec nic. A skončilo tak jak divák čeká. Dávám tedy za 3 jízdenky na dostavník. * * * ()

Boogeyman

Severský western :-). Jednoduchá salvation story v nejčistší (anti)westernové podobě zahřeje u srdce každého, kdo má pro kovbojky aspoň trochu slabost. ()

Aky

Ouha, kdo by to řekl! Dánové a western v roce 2014 - a taková paráda. Při zachování westernového schéma chytře a vynalézavě vedený příběh sice s předvídatelným závěrem, ale mnoha nečekanými zvraty. Výteční herci v čele s Mads Mikkelsenem, který je schopný zahrát úplně všechno, jako by právě to byla ta jeho nejlepší poloha. ()

S.Quentin QUALE

Odpovědí na otázku, proč mají Dánové zapotřebí točit kovbojku, sem si jistý asi jako výsledným pocitem z celého filmu. Hnus dané doby se tvůrcům podařil zachytit pěkně, to opravdu ano, herecké obsazení se taky prsí jak holub, no dementně jednoduchý a klišoidní scénář nedává spolu s plytkými charaktery postav tomuto asi ambicióznímu snímku vybřednout ze sorty "průměrná zábava na jedno podívání". Pokud nejste nějací skalní fandové westernu, klidně to vypusťte, protože tady se ničeho nového nedočkáte. 65% ()

vteco

Skvělá westernovka, která většinu svého kladného hodnocení těží hlavně z hlavního hrdiny v roli vynikajícího a charismatického Madse Mikkelsena. Mnohokrát viděný jednoduchý příběh s klasickou zápletkou a postavami celý pohled na film možná trochu kazí, ale ostatní aspekty na něj dávají z větší části zapomenout. Výrazným pozitivem je také celkový vizuál aneb filtry odvádí opravdu exkluzivní práci a dodávají výbornou atmosféru. /75%/ ()

misterz

Dánom sa podarilo natočiť perfektný western aký tu už dávno nebol. Dejovo jednoduché, za to však prehľadné a priamočiare. Atmosféra bola priam nabitá živočíšnou krutosťou divokého západu. Potešilo aj pár pripomienok a asociácií s Leonem, napr. hneď na začiatku ako bratia čakajú na prichádzajúci vlak, bez rečí, bez slov, ktoré aj tak boli zbytočné, pretože všetko potrebné sa dalo vyčítať z ich tvárí. Nádhera. Mikkelsen typovo perfektne zapadol do postavy cudzinca a o tom, že hral ako z profesorskej knihy sa hádam ani netreba zmieňovať. Príjemne prekvapil aj Morgan, po všetkých tých slaďárňach, kriminálkach a priemerných akčných alebo hororových filmoch konečne rola, kde vynikol ako nekompromisný, bezcitný záporák. Jednoznačne zatiaľ jeho najlepší film. Škoda Evy Green, jej postava mi tu prišla trocha nevyužitá a slabá. Nepomohol tomu ani ten jej vyrezaný jazyk, veľmi mi tu chýbal jej nádherne zafarbený hlas. Keby tu bola trocha výraznejšia, osobitejšia hudba, mohlo ísť o snímok kvalitou zrovnateľný s tými najlepšími klasickými kúskami od legendárnej dvojky Leone-Morricone. 87/100 ()

Omnibus

"Krotká i divoká, němá ... divoký západ? To se nemá. Zdivočelý scénář? Fakt blbý nápad, koho jen napad ..." Neuvěřitelně smutný film. A čím? Že jediné dvě životaschopné postavy tohoto podivně, zřejmě pro náročné diváky moderně zmršeného dánského westernu, byly jen ty dvě vedlejší. Princezna s vyříznutým jazykem (to asi ta indiánská zvířata, dobře jim tak, nová Ameriko) a bratr padoucha. Dostavníkový prznič a nelítostný vrah, který alespoň uvěřitelně prosil, přímo škemral o holý život, již postřelený a s vědomím, že prohrál. Zbytek postav a scénáře bych naložil do hořícího dostavníku a utopil v řece. Nebo dal na hraní pomstychtivým Komančům. I když ve filmu vlastně žádní indiáni ani nejsou. Natož nějaký živý mustang. ()

liskam

Syrová úsporná a málomluvná záležitost, která se s ničím nesere a divákovy vše servíruje rezavou starou lopatou. A jestli se vám nelíbí, co na té lopatě vidíte, tak prostě táhněte do hajzlu. Děkuji. Za mě 80% ()

IQ Tiqe

Celý je to dost líný, úvodní bezmoc vás navíc dost vysaje. Akce je víceméně až na závěr, takže zbývá atmosféra – westernovým fandům se to možná bude líbit, nese se to v tom oldstylovym duchu –, jinak průměr. Pustil jsem si to kvůli Evě, ale ta má spíš menší, neukecanou roli. # [monitor, 5.1] # příběh *** | hudba *** | humor – | akce * | napětí * | pustil bych si znovu ** ()

Anderton

Spása je film pre tých, ktorí sa zaobídu bez ženského kecání. Eva Green nepovie zhola nič, nemá totiž jazyk a Madsova manželka len niečo po dánsky, čaká ju ale hneď zkraja krutý osud. Spása sa vizuálom príliš nepodobá na súčasné americké westerny, je akási chladnejšia a nesnaží sa ani kopírovať vizuál tých staších, čo je asi tiež dobre. Mikkelsen má ale potenciál veľkého detailu očí tesne pred prestrelkou, ale vidíme ho iba vo väčších záberoch. Nie je to až tak prvoplánovo priamočiare, ako by sa na prvý pohľad zdalo, ide tu aj o nejaké tie pozemky a ropu... ()

Frajer42

Mě to tedy nijak závratně nenadchlo. Jedná se o další z filmů, které se zde podařilo vydatně nadhodnotit. Velmi mě zklamal herecký výkon Evy Green. Ačkoli měla skoro až od ucha k uchu proříznutou držku, tak toho moc nenamluvila, jelikož po indiánském způsobu přišla i o svůj jazyk. A nebo spíš dánština není jazykem, který by ovládala. S jistotu tohle označuji za nejhorší výkon její dosavadní kariéry. Dost možná to bylo i tím, že byla v roli, která pro ni byla velmi netypická, alespoň že se nemusela učit ani jediné slovíčko. Příběh mě absolutně nebavil. Člověk ve westernu nemůže čekat zázraky, ale tento příběh byl nepřehlédnutelně debilní. Všichni ze skupinky záporáků byli postavičky velmi nudné a pramálo záporné. Co bych tak vyzdvihl je maximálně finální přestřelka, ale opět se nejednalo o nic kvůli čemu by se mi hromadila krev jinde než obvykle. Prostředí bylo krajně nezajímavé. Pár domečků a široko daleko nic. Dialogy byly hrozně blbé. Jako by spolu komunikovali absolutní retardi. Westerny mám rád, ale tenhle opravdu musím zařadit mezi ty krajně nevydařené. Čekal jsem opravdu nářez. ()

Kothy

Dánský western? Proč ne. Mads Mikkelsen tu hraje tvrdého pistolníka, který po smrti své ženy a syna nemá problém sejmout vůbec nikoho. Plukovní Delarue sužuje drobné městečko díky jeho strategické poloze pro budoucí těžbu ropy. Někdo se této tyranii musí postavit i za cenu ztráty svých blízkých. Konec je trochu přehnaný. Madsovi v jeho tažení pomáhá i němá a pohledná Eva Green. Výhodou je i krátká stopáž. "Nikdy tě nezkrotil." ()

DwayneJohnson

Hodně slabý western, nebo spíše parodie, tak mně to občas přišlo. Jednoduchý a dost nelogický děj a potom už jen obyčejný příběh o pomstě, kde už je předem jasné, jak to nakonec dopadne. Eva byla zcela tragická a tak jednu hvězdu dávám za Madse a tu druhou za Erica Cantonu. I když v Manchesteru válel mnohem líp, o tom není sporu. A srovnávat tenhle film s the Proposition je hodně mimo mísu. ()

Ant

Velmi přímočarý a generický western se vším, co k tomuto žánru patří. Mikkelsenovi jeho mstitelkská role jde a Jeffrey Dean Morgan je fajn padouch. Nic moc navíc toho ale film nenabízí (Eva Green ve westernově atypicky emancipované roli je každopádně velké plus) a za týden si ho jen ztěží budu pamatovat. Nicméně tleskám Dánům za snahu vůbec se do takové žánrovky pustit. ()

PetrPan

Dánské špagety a táhnou! The Salvation potvrzuje pravidlo, že krása se skrývá v jednoduchosti. Zarputilí milovníci hutných příběhů a hlubokých myšlenek patrně ohrnou své nosy, zamumlají něco o primitivismu a plytkosti a potáhnou o dům dál. My ostatní se necháme opájet touhle nesmírně sexy filmovou striptérkou, která má všechno na svým místě. Možná není z nejchytřejších a její největší životní touhou je kabelka od Gucciho, ale to co předvádí na pódiu vás přivádí do varu. A pozvete-li ji na skleničku, máte velkou šanci poznat, že tyhle holky mají v jistých situacích neomezenou fantazii, kterou se nebojí realizovat... A přesně takovej je i tenhle film, jeho přímočarost a bezelstnost je naprosto okouzlující. Čtyři hvězdy, plnou pozornost bych přece jen věnoval skutečné striptérce. Navíc Eva Green se nesvlékla a já se jí tak celou dobu bál. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov ()

Ratemus

Čekal jsem opravdu zvrácenou akční jízdu v čele s dvěma velikány, Madse a Jeffreyho, ale dostal jsem nudnou táhlou klišoidní tuctovku bez špetky napětí či překvapení, takovýhle filmů existují stovky. ()

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona