Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

DarjaKozloff

Krásný židovský film. I Nietzschemu by se jistě líbil. Kterak jsou naše kulturní dějiny od Atlantiku přes Berlín po Persii krásné! Není to velkolepá historická freska jako "Markéta Lazarová" nebo "Andrej Rubljev", ale zmocní se vás podobné kulturní nadšení po "Jménu růže" s Conerrym. ()

Krastom

Na to, že nemám moc v lásce historické filmy jsem byl příjemně překvapen. Náboženská nesnášenlivost mezi muslimy a křesťany, která je ve filmu velmi dobře znázorněna mi připomíná knihu Sedm sloupů moudrosti. Ten, kdo chce vědět více o islámu, ať si přečte tuto knihu. Člověk hned lépe pochopí, že infiltrace muslimských migrantů do evropy je pro nás velmi nebezpečným krokem. Jinak mi Ranhojič připomíná historický film Agora. Jen je mezi nimi malý rozdíl. V Agoře se hlavní hrdinka zabývá astronomií a v Ranhojičovi se Rob Cole zabývá medicínou. ()

behunka

Jedním slovem paráda. Původně se mi zdálo 150 minut dost, ale uteklo to...ani nevím jak. Klidně bych to ještě prodloužila. Opravdu jsem si celý film vychutnala a ani jednou mě nenapadlo projekci něčím přerušit. Ani pro zobačku se mi nechtělo. Byla jsem ráda, že některé pasáže se nijak nepitvaly ....třeba útrapy na lodi atd. Mělo to prostě švih a spád. Prostě paráda. ()

MayB2

Proti románu je to slabý odvar, a to mě ani ten zrovna neoslnil. Prostě mě míjí ta fascinace špínou středověku. ()

Tereza11

V tomto filmu vládne těžký středověk...přesto však znalost angličtiny na celém evropském kontinentě je dobrá...Rob odhodlaný to kluk, když mu umírala matka vycítil zvláštní dar....čas se na chvíli zastaví a on pocítí smrt...v dospělosti se z Anglie vydává až do daleké Persie odhodlaný najít největšího mistra řemesla a vše se od něj naučit...I když to cestou nemá lehké...nástrahy pouště jsou nevyzpitatelné....vše klapne :-) musí zapřít své křesťanství, protože arabové uznávají jen židy... Vcelku hezká podívaná....a němce hodně slušná :-) Po tomhle filmu mě začal bolet slepák :-) ()

Liesel

Ranhojič, první z trilogie knih o daru, jež se na samém počátku může jevit jako prokletí. Já vím, jsem trapná - zase kniha. Ale nemůžu si pomoct a tak si nepomáhám :-) Byla jsem zvědavá, jak se povede film. Přece jen je knižní předloha dost obšírná, což Noah Gordon umí. Autor knihy si dal hodně velkou práci se sbíráním historických faktů a předložil tak neotřelé téma a režisér filmu se toho zhostil skvěle. Zklamání? Ne. Skvěle natočené a přesně v mé fantazii vypadal bradýř Stellan Skarsgard, Robert v podání Toma Paynea se mi zamlouval hodně ( ne jen proto, že je pohledný ), ale odpusťte - Ben Kingsley jako Abn Sina? Podstoupila bych tu strastiplnou cestu hned zítra. Velice se mi líbilo právě zobrazení daru poznat smrt a říkala jsem si, jak to asi bude vypadat a to ,,zastavení času" - dokonalé. Pravda o tom, že židé a dálný východ byli vyspělejší v hygienickém minimu, že měli mnohem větší lékařské znalosti než evropský kontinent je fakt. Filmová podoba mě nadchla a jsem ráda, že je. Vrátím se k ní, stejně jako ke knize. ()

FairyTejl

Za 5. Nedá se nic dělat. Délka filmu tentokrát nenudila, skvělé herecké výkony, i když němce moc nemusím, tohle se jim vážně povedlo. Tak ještě přečíst knihu. ()

PowPow

Většinou se takovým filmům vyhýbám, protože mi přijdou zdlouhavé a nezajímavé. Tohle mi jelo jako kulisa při práci jen proto, že jsem po předchozím filmu nevypnul televizi. Nejen, že mě to zaujalo natolik, že jsem práce úplně nechal, ale naprosto mě to přikovalo do sedačky. Je to jeden z těch filmů, kde je jasné, že všechno nemusí skončit happy endem, takže se člověk skutečně zajímá o děj. Herecké výkony jsou skvělé, hlavně debut ústředního představitele. Celkově asi nejlepší německý film, který jsem kdy viděl (pravda, tohle není bůhvíjaká poklona). ()

Xakor20

Po neuvěřitelně dlouhé době je tu něco konečně „koukatelného“ z dílny německé produkce. Poprvé od dob Vinnetoua přišel film, který stojí za to. Originální příběh, který má spád a atmosféru. Ač se může zdát, že 2,5 hodiny jsou dlouhá doba, film vás vtáhne do děje poměrně rychle a poté už jen napjatě sledujete, co se bude dít. Můj obdiv patří i maskérům, bravurně namaskované mrtvoly, zkrátka po dlouhé době něco, za co se Němci nemusí stydět, rozhodně ne nic v podobě „…. podle bratří Grimmů“. Jediná výtka je u mě pak jen ten nesnesitelný český dabing. ()

PRASÁK

Celosvětová premiéra německýho historickýho dramatu „Der Medicus“ se uskutečnila 25. prosince 2013 v Německu a ve Španělsku. Do českejch kin film „Ranhojič“ zavítal v premiéře 8. května 2014. Snímek vznikl podle románu „The Physician“ (v USA vyšel 7. srpna 1986), kterej napsal americkej spisovatel Noah Gordon (11. 11. 1926 – 22. 11. 2021). Jeho první český vydání pod názvem „Ranhojič“ se datuje do roku 1996. Tenhle ROZSÁHLEJ PŘÍBĚH (jeho filmová stopáž činí 155 minut) je dobrodružnou cestou za poznáním ve světě, v němž vládne brutalita, pověry a předsudky. Církev v Evropě ve středověku tvrdě bojovala proti černý magii. Lékařský znalosti řeckejch lékařů, jako byli Hippokratés a Galén, byly pro medicínu středověký Evropy ztraceny. V Anglii 11. století se cestující holičští chirurgové pokusili poskytnout lékařskou péči běžnýmu obyvatelstvu, často s rizikem, že je církev bude pronásledovat za čarodějnictví. Robert Cole (herec Tom Payne) má mimořádnej dar. Dokáže vycítit, když někdo, kdo se neléčí, velice brzy umírá. Poprvý si toho všimne, když to vycítí jako malej kluk. Jeho nemocná matka umírá na nemoc, jejíž příčinu si tehdy nedokázal uvědomit. Po smrti obou rodičů se ho jako sirotka ujme jeden potulnej holič – chirurg, kterej si říká Barber (herec Stellan Skarsgård). Ten ho učí základům středověký medicíny se službami, jako je hrníčková terapie, pouštění žilou a trhání zubů. Už jako učeň si Robert uvědomuje omezení těchto jednoduchejch praktik. Barber onemocní na šedej zákal a Robert kontaktuje židovskýho doktora, kterej mu tento zákal vyléčí. Robert se při tý příležitosti naučí něco z židovský kultury a poprvý v životě uvidí mapu světa. Dozví se o známým lékaři, vědci a filozofovi jménem Ibn Sina (herec Ben Kingsley), kterej žil v letech 980 – 1037 v říši Kakuyidů v Persii a rozhodne se rovněž stát se lékařem. Během islámskýho zlatýho věku je medicína ve středověkým islámským světě mnohem vyspělejší než v Evropě. Ibn Sina vyučuje na škole ve městě Isfahán (v dnešním Íránu), v tý době nejvýznamnější škole pro začínající odborníky na světě. Robertovi je řečeno, že křesťané mají zákaz vstupu do muslimskejch zemí, zatímco židé jsou tolerováni. Po příjezdu do Egypta se proto Robert obřezává a začne si říkat Jesse Ben Benjamin. Předstírá, že je Žid, i když je ve skutečnosti křesťan. Stane se součástí putující karavany, v níž pozná dívku jménem Rebecca (herečka Emma Rigby). Ta mu čte z knihy o Aladinovi a námořníkovi Sindibádovi. Ibn Sina jej nakonec přijme mezi studenty a Robert Cole/Jesse Ben Benjamin se začíná vzdělávat v oboru medicíny… Historickej velkofilm „Ranhojič“ natočil německej režisér a scénárista Philipp Stölzl  (nar. 1. 1. 1967) a určitě stojí za to jej zkouknout. ()

mdf

Němci...klobouček.....skvěle technicky i vizuálně vyprávěný příběh,kde se potkává několik náboženství a touha získat informace o léčení a lidském těle a nevědomost,předsudky,intriky,pomsta hází klacky stát se dobrým ranhojičem... ()

Tonula

RANHOJIČe jsem viděl před několika lety v televizi a na rozdíl od mnoha jiných filmů si i po čase pamatuji obsah, některé detaily a atmosféru. Úžasný film. Nebudu zbytečně plýtvat slovy, ale pro mne je to jeden z nejzajímavějších filmů, jaké jsem kdy viděl. 95% ()

blanige

Film se mi líbil, to musím uznat... líbil sem i tak, že jsem si musela přečíst předlohu... A potom už film ztratil své kouzlo... Jako vážně tam je jediná zmínka o Mary v podobě zrzavých dívek z Anglie??? Škoda... Celé to dlouhé, složité a objevné putování je jen o tom jak si najde holku... Fakt??? Tady se rozhodně předlohy nedrželi... ()

BR23

Príbeh veľmi fajn: medicína, filozofia, prvky histórie... 1 hviezdičku strhávam za ---vložte peknú tváričku---. Nieže by mi vyslovene vadila, práve naopak: takéto ženy sa mi veľmi páčia ale v tomto snímku to bolo dosť nasilu. Tá tam doslova nič nerobí. Jediné v čom spočíva jej "úloha" je aby vyzerala. Toto- dosadenie peknej tváričky- si všímam u viacerých filmov a seriálov. Sem-tam mi to vadí, sem-tam až tak nie, no tuná to bilo do očí. Simpom a coomerom to vždycky bude stačiť (vid komentáre- ... a chválim krásnu Emmu Rigby, ...asi som sa zamiloval,... a pod), avšak toto sa dá povedať skoro na každú dobre vyzerajúcu ženu. A mne to, v tomto prípade, prišlo dosť lacné a trápne. Jasné, bola krásna a vôbec (iba závidím, žiarlim, túžim a všetko) ale zrovnatak môžem strúhať machra a tváriť sa že som nad vecou. :D ()

Richard768

"My neliečime choroby, liečime ľudí trpiacich chorobami." Toto by si mohli zapamätať aj dnešní lekári. Príbeh, ktorého sme tu svedkami, je samozrejme len fantáziou, ale natoľko pútavou, že sa pristihneme, ako ránhojičovi Robovi Coleovi fandíme vo všetkom jeho snažení vrátane prvej operácie "postrannej nemoci". ()