Velké ticho

• Česko Velký klid (více)

Brutální vrah Tigrero alias Loco (Klaus Kinski) vede skupinu chamtivých lovců lidí, kteří pronásledují bandu desperátů skrývajících se v zasněžených horách Utahu. Silence (Jean-Louis Trintignant) je němý pistolník, jehož si najme mladá žena Pauline (Vonetta McGee), když Locova banda zavraždí jejího manžela. A Silence rozpoutá boj dobra se zlem pro spravedlnost a pro pomstu... (monolog)

MontyBrogan

Trochu spoiler! Asi najväčší opak filmového happy endu, aký som zatiaľ videl. Horšie to už dopadnúť nemohlo. A zároveň jediný film, ktorý sa mi podarilo stiahnuť vo forme priečinka obsahujúceho ešte jeden menší súbor s názvom: Happy Ending. A v ňom bola logicky pozitívna alternatíva záverečnej scény. Sranda. No ale aby som sa vyjadril aj k filmu, páčilo sa mi prostredie - zasnežené hory, to viem vždy oceniť. A tiež casting. Veľké ticho vlastne stojí a padá na postavách. Kto videl, pochopí, že aj názov sa od toho odvíja. Príbeh je samozrejme tiež dôležitý, ale že by bol nejako sofistikovaný, to sa nedá povedať. Spracovanie mi prišlo dosť béčkové a šablónovité, preto hodnotím ako hodnotím. A tiež tempo nebolo práve najživšie, aj keď by malo byť, nakoľko sa stále niečo dialo. ()

anais

Všechno v tomto filmu je tak trochu jinak. Klasické atributy spaghetty westernu nejsou na první pohled tak patrné. Corbucci točí příběh hodně syrově, dalo by se říci až "evropsky" či "artově". Trintignant je spíš romantickým hrdinou a ne typickým vychytralým ostrostřelcem, upocené pistolníky a rozpálenou poušť vystřídala zasněžená krajina, kterou stěží projede jezdec na promrzlém koni. A pak je tu samozřejmě neuvěřitelný závěr, který vás nechá s otevřenou pusou němě zírat na ubíhající titulky. Il grande silenzio. Velké ticho. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 24.4.1992, v pôvodnom znení s titulkami+ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = ?.?.199?+ČESKÁ DVD PREMIÉRA: EUROPE PRODUCTION = 15.10.2010, réžia českého znenia (NOVA 1994) = HANA HUSNÍKOVÁ - vydanie do "pošetky".+ČESKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČT 2 = 22.11.2015, réžia českého znenia (ČESKÁ TELEVIZE 2015) = JANOŠ VACULÍK (18.2.2010) ()

špaček421

Velmi mrazivý a depresivní western se zdrcujícím koncem. Všechny postavy až na šerifa jsou záporné - hlavní hrdina je vrah, záporáci taky, hlavní hrdinka je děvka, vesele se mrzačí, vraždí, znásilňuje a do toho hraje Morricone. nejlepší Corbucciho film, který patří na špičku žánru vedle Leoneho filmů. Nebo aspoň blízko k nim. ()

mm13

Nuž Trintignant ani náhodou nie je Eastwood... čo ukážkový sviniar Kinski veľmi dobre vedel a bez zaváhania využil. ()

Listeroman

Nádherná zimní krajina Alp (čti Utah) a krutá atmosféra neobvyklého westernu, který očividně sloužil, jako velká inspirace pro Tarantina a jeho Hateful Eight (2015). Souboj němého Silence a nemilosrdného lovce lidí Loca je nepředvídatelný a zatraceně napínavý. Skoro bych hledal v režii stopu Sergia Leone, protože příběh Silence to od jeho veleděl opravdu nemá daleko. Sice se toho ve filmu zas tak moc nenamluví. Zápletka není nějak složitá. Přesto je to ale jeden z těch nejlepších spaghetti westernů, kde ovšem vyprahlé pouště a zpocená čela nahrazují bílé hory a zmrzlé kníry. Hudba Ennia Morriconeho samozřejmě ještě o velký kus přidává na tuhé atmosféře. ()

Tommassi3

"Dobrej způsob, jak někoho zabít, ale zůstat chráněnej před zákonem.." - "Ale tohle každej neumí !! To musíte bejt rychlejší než ďábel !!" - "Tohle možná ďábel byl.." Nene, to Klaus Kinski je skutečný ďábel !! Jakkoli tu vypadá spíš jako Klinger..;) Velké ticho jen potvrzuje hned několik skutečností.. Třeba onu neopakovatelnou schopnost tuzemských distributorů zprznit vlastně jakýkoli filmový název, což zvláště zamrzí u podobně skvostného spaghetti westernu Sergia Corbucciho, netypicky typické žánrovky, v níž mimo jiné spolu s dalšími sněžnými westerny hledal inspiraci Quentin Tarantino pro svůj geniálně inspirativní filmový komentář k americké historii s názvem Osm hrozných.. Oba bijáky navíc spojuje osoba velkého Ennia Morriconeho.. A že právě krvavé Velké ticho nutno brát také jako promyšlený v důsledku naopak nihilistický komentář jistého neblaze proslulého období amerických dějin, jen potvrzuje samotné nehollywoodské finále snímku, které většině vyrazilo dech.. Il grande silenzio rovněž potvrzuje, že hrobař Corbucci podobně jako zmiňovaný Morricone opravdu velmi rád a velmi často varioval své oblíbené motivy.. ()

erl

Naprosto surový , autentický a smutný Spaghetti Western mistra Corbucciho. Netradiční prostředí zasněžených hor jen podporuje pesimistickou atmosféru. Trintignant je jako Silenzo skvělý a Kinski démonický. Nádherná Morriconeho hudba předznamenává konec. Ten konec..... ()

MrCreosote

Sergio Corbucci nebyl žádný patlal těžící pouze z popularity žánru a Morriconeho geniální hudby. Stejně tak ani jeho Velké ticho není pouhopouhým béčkem s litry krve a přehrávajícími herci - má totiž neskutečnou ATMOSFÉRU. Zatímco ostatní spaghetti westerny se topily v potu a slunci, tenhle se topí ve sněhu a bahně. Hlavní, bezejmenný hrdina nepromluví jediné slovo, zato Klausi Kinskému jede huba na plné obrátky. Dobro versus zlo, pomsta za zastřelené rodiče versus střílení chudáků za pár šupů. Kdo asi zvítězí? Jenom abyste nebyli na konci překvapení, závěr totiž přesně odpovídá průběhu celého filmu - krev, sníh a pocit, že jste viděli něco výjimečného. ()

Padme_Anakin

Tento snímek má mýma očima několik výrazných předností, tou první jsou herci, Jean-Louis Trintignant v roli němého pistolníka výborný, on prostě mluvit nepotřebuje, zvládne to i beze slov skvěle, no a Klaus Kinski mi opětovně potvrdil, že je démon, jeho hraní ve mně probouzí obavy, tíseň, možná i strach, ztvárnil toho grázla na jedničku s hvězdičkou, odporné stvoření.. Krásná příroda zasypaná sněhem a podmanivá hudba působí dokonalým kontrastem k tomu, co se divákovi odvíjí před očima.. Pravděpodobně nejkrutější westernové drama, které jsem viděla.. ()

liquido26

Takhle pochmurnou a svíravou atmosféru jsem už hodně dlouho u žádnýho westernu nezažil. Sníh společně s Morriconeho hudbou (která mi v určitých náznacích lehce evokovala asijské filmy) a tím totálně neromantickým, syrovým pojetím vytvořili něco fantastického, co nemá na westernovém poli obdoby. ()

ledzepfan

No tvl-normální psycho.. Celou dobu se to tváří jako hezký zasněžený western, ale časem se to přehoupne do něčeho co nekompromisně vyráží dech. Víc psát o ději nebudu, protože tohle je asi jeden z těch filmů o kterých je lepší před projekcí vědět málo. Kinski si to zase střihnul parádně-tentokrát do toho dal něco trošku jiného než je u něj-u takových rolí-zvykem+Nevtíravá, ale krásná Morriconeho hudba. Plnou palbu asi nedám-i když vlastně pořádně nevím proč..Možná časem až to ve mě dorezonuje a celé se to usadí. Pravověrní milovníci špageťáren mají jako povinnou výbavu ke sledování jedny pampersky, protože si 100% ustříknou :D ()

Orlau32

První film, kde největší lump přežije. Film má na DVD i alternativní konec (bez zvuku), kde přežije SILENCIO, kterého hraje LOUIS TRINTIGNANT, herec, kterého jsem v žádném filmu nemilovala, ať hrál jakoukoliv roli. Nevím proč, nedokážu to vysvětlit. Pravda je, že takovou averzi jsem dosud nepocítila k žádnému herci. Ve filmu velmi emociálně působí hudba. Není se co divit, napsal ji Ennio Morricone. Jako motiv zde nevidím nic mimořádného, nevím... ale jsou lepší westerny. Přesto dávám 4* a to proto, že jsou tam záběry kamery, které stojí za to. KLAUS KINSKI - báječný záporák - jako vždy. ()

kaylin

Nelze než souhlasit, že místy je Trintignant až příliš podobný Eastwoodovi, na druhou stranu, tohle je pořád parádní western, který má zajímavý příběh, zajímavé postavy a navíc neokoukané prostředí, které je ve snímku naprosto skvěle využito - ten sníh není jen na okrasu, ale má pro některé dění důsledky. Po dlouhé době jsem si zase mohl užít western a tenhle mě dostal. A to ani nemluvím o tom, jak výborný je konec, respektive, jak jiný je. ()

Spike17

Syrový spaghetti western, nacházející se ve střetu zájmů. Zaprvé Il grande silenzio zcela očividně odkazuje k Dolarovkám, přičemž nejsilněji skládanou poctu můžeme vidět ve scéně v hospodě, kdy se Silence snaží vyprovokovat Tigrera k vytáhnutí zbraně (nepřipomíná vám to někoho? - ano je to Douglas Mortimer!). A zadruhé snímek sloužil jako podklad Quentinu Tarantinovi při tvorbě Hateful Eight (kdy Tarantino variuje scény s dostavníkem a scénou v horské chatě, kdy ještě vyšperkoval motiv dveří). Velkému klidu nechybí většina z toho, co by měl kvalitní western mít - drsné chlápky tasící kolty při každé příležitosti, krásnou krajinu (v tomhle případě krásně zasněženou krajinu), hudbu (i když zamrzí, jak je Morricone upozaděn) a samozřejmě příběh pomsty (Harmonika). Z hlediska narativních záležitostí na jednu stranu příběh zcela ozvláštňuje závěr filmu, který vyznívá opravdu mrazivě, na stranu druhou mě příšerně iritovala milostná linie (ženě umře manžel a za několik dnů už hluboce miluje Silence - prostě mě to nesedělo a je to spíš moje chyba, asi jsem moc idealistickej). Že jsem ještě nezmínil Klause Kinskiho? Tady přece není třeba dalších slov.. ()

Rakosnicek77

Trintignant a Kinski jsou prostě jedineční! Tu jedinečnost zde násobí, už jen jako doplněk, přesto nezapomenutelně, excelentní hudba od mistra Morriconeho! Není co dodat! ()

Maq

Tak on vznikne scénář k řádně originálnímu westernu, a kdyby ho někdo trošku inteligentně docizeloval, mohl být fakt výborný. No a pak se produkce ujmou samí vrtáci... ()

italka63

Chvíli jsem se rozhodovala, zda tři nebo čtyři hvězdy, ale dám ty čtyři, ať mě třeba sníh zasype. Trochu netradiční western natočený v okolí Cortiny, což mělo na mně také vliv, neboť jsem tam párkrát byla, a skvělý padouch, lovec lidských odměn, Kinski, a ten báječný Francouz Trintignant, jenž vypadal zajímavě a ruku s koltem měl proklatě nízko, i když nebyl zdravotně zrovna redy. Kopce sněhu, hory sněhu, fujavice, bořící se koně, občas nějaká mrtvola přepravená na střeše dostavníku a strach mezi obyčejnými lidmi. Do toho ten ďábel Ennio, jenž k tomu hrál, drásavě, kvílivě, teskně a dobrá kamera. Zkrátka, tak trochu jiný western, v němž padá idea, že dobro by mělo vždy zvítězit. ()

YURAyura

6/10 Mno porad mi to unikalo, ale nakonec velke zklamani. Vyprava - dobra. Preneseni do zimy se v pripade italske produkce dalo z financnich duvodu cekat a neni to na skodu - ale MrMcCabe to neni. Pribeh jalovy - chytani valecnych uprchliku, dosazeni noveho serifa, najemny zabijak. Postavy promenlive - Klaus je vyborny vzdy a vsude, tomu frantikovi uz leta nemuzu prijit na jmeno - neco jako Triangltanglt ;]] me opet presvedcil, ze je schopen svou pritomnosti podelat sebelepsi film. Konec podareneny vcetne vsech umrti to trochu zveda. A pravda atmosferu by to melo. Durazne varuju pred anglickym dabingem - berte original vsema deseti!!!! ()

JohnMiller

Jedná sa o Western v zimnom prostredí ktorý je však nasiaknutý špagetami až až. Chladná réžia Sergia Corbucciho, čudná hudba Ennia Morriconeho a nečakane morbídny koniec robia s tohoto diela originálnu a s davu vytŕčajúcu snímku ktorá nemá vo svojich kruhoch obdoby. Snehu je tu na každom kroku po kolená, chladnokrvné zabíjanie sa tu nezastaví ani na chvíľku. Dokonca mi neprekážal ani Klaus Kinski a ten mi zatiaľ vadil v každej jeho snímke. Je to jeden s mojich najneobľúbenejších hercov, no rola Loca mu sadla ako uliata. Nebojím sa tvrdiť že išlo o jeho životnú úlohu. Jediné čo mi tu vadilo bola kamera ktorá snímala často v zoome aj keď to nemalo zmysel. Corbucci to robil rád. Tuto to však už trocha prehnal. 4,5* ()

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant