Velké ticho

• Česko Velký klid (více)

Brutální vrah Tigrero alias Loco (Klaus Kinski) vede skupinu chamtivých lovců lidí, kteří pronásledují bandu desperátů skrývajících se v zasněžených horách Utahu. Silence (Jean-Louis Trintignant) je němý pistolník, jehož si najme mladá žena Pauline (Vonetta McGee), když Locova banda zavraždí jejího manžela. A Silence rozpoutá boj dobra se zlem pro spravedlnost a pro pomstu... (monolog)

major.warren

Sergio Corbucci a jeho drsná kritika amerického právního systému konce 19. století, kdy se efektivita využití lovců odměn proměnila v čiré vraždění lidí. Trintignant a Kinski předvádějí rovnocenný herecký souboj až na krev. Těžko říci, kdo z nich je význačnější. Trintignant coby němý mstitel mrtvých duší či modrooký ďábel Kinski, jenž v roli Tigrera nabývá podoby anděla smrti? Výjimečnou složku tvoří i lokace (severní Itálie) a zasněžené prostředí hor, jejichž ráz podtrhává grandiózní hudba Ennia Morriconeho, která film zásadním způsobem obohatila. Když se dnes řekne "spaghetti western" (osobně nemám tuto nálepku rád), vybaví se mi dva filmy - Leoneho Tenkrát na Západě a Corbucciho Il Grande Silenzio. Naprosto zásadní průlom (jeden z pokusů o demytizaci kultu divokého západu) ve snaze o politizaci westernového žánru. Top. ()

kinderman

Do kategorie pětihvězdičkových (tedy nezapomenutelných) filmů povyšuje tento mrazivý a brutální western S.Corbucciho především hudba E.Morriconeho, ať už je to ústřední melodie, nebo naléhavý milostný motiv. ()

gumli

Je to western,ale úplne iný,na aké sme zvyknutý.Ennio Morricone urobil dobrú hudbu,čo je ale u neho bežné.Atmosféra je veľmi drsná,surová.Zasnežené kopce a lesy ju robia až neskutočnou.Klaus Kinski ako vždy hraje veľkého darebáka.V takýchto filmoch stále,alebo v drvivej väčšine víťazí dobro nad zlom,ale v tomto filme je to ináč.Tú zvíťazilo zlo.Takže žiadny happyend,na aký sme zvyknutý.No ale stále nemôže spravodlivosť zvíťaziť nad nespravodlivosťou,hoci väčšina ľudí by to tak chcela.Ale málokto vie že na DVD verzii je aj alternatívny šťastný koniec.Aspoň v USA to tak vyšlo.Záverečná scéna je poriadny masaker,krutý a nemilosrdný.Je tam viac zvláštnych momentov,ako ťahanie mŕtvol po snehu,čo pôsobí niekedy až bizárne.Nadpriemerný western so svojimi kladmi aj zápormi. ()

/Pablo

Zasazení příběhu do zimního období hodně připomínalo další netradiční western "McCabe a paní Millerová". Ovšem poetika, dáli se o ní tak mluvit, je zde naprosto odlišná. Nádherný začátek, výborná hudba, krásné detailní záběry na postavy v dramatických okamžicích. SPOILER: Nečekal bych, že mě hlavní hrdina dokáže natolik okouzlit, aniž by za celou dobu filmu promluvil jediné slovo. ()

Martin741

Sergio Corbucci a jeho spaghetti western, presne to je Yl Grande Silenzio. . Priroda na urovni a prestrelky tiez, inak ma to nezaujalo. Je tu vsak vyrazne minus, velmi vyrazne : na Cinema Italiano mi casto vadi ich prilisna amerikanofilia : film sa odohrava vo filmovom Utahu, zatial co realne sa tocilo pri talianskych dedinach Badia a San Casiano. Sneh je umela biela pena vyrobena strojmi. 60 % ()

Topco

Spaghetti western pocukrený snehom! Minimalistický, nemý hrdina Trintignant vs. uhrančivý zlosyn Kinski v zasnežených drsných kulisách a za Morriconeho tónov, pripomínajúcich orient. Je tu veľa „ale“ (občasná vykrádačka Sergia Leoneho, miestami lacnosť kulís, nie stále výrazný soundtrack a občas neprítomný Trintignant), ale cez všetky mini-výhrady sa dá preniesť a užiť si tento herecky a atmosférou presný špagetový western o pomste a lovcoch ľudí z prostredia amerického Utahu. Záver je odvážny! ()

zette

Klaus Kinski ve sve typicke roli padoucha je vyborny. Celkem netradicni western s vybornym zaverem, ktery rozhodl o ctvrte hvezdicce. ()

Juto

Je to brutálny príbeho o biede, chamtivosti a sebectve, nespravodlivosti a túžbe po pomste. ,,Veľké ticho" je nekompromisne pochmúrnym filmom. Režisér Corbucci využíva zasneženú krajinu na maximum a vytvára strašidelne mrazivú atmosféru, ktorá sa vás bude držať od začiatku do konca a s najväčšou pravdepodobnosťou aj dlho po zhliadnutí filmu. Komentovať záverečnú scénu by bola vyslovene škoda pre tých, ktorí film ešte nevideli. Ale je to jeden z najpamätnejších zakončení, aké boli kedy natočené, ktorú by vo westerne nikto nečakal. To pomáha posilniť hlavnú tému boja proti násiliu, keďže titulky sa začínajú valiť a divák sa musí vyrovnať s nečakaným finále. 8/10 ()

mortak

Co se týče dialogů, hereckých výkonů a režie čisté béčko vykrádající Leoneho (s tou stylizací Trintignanta jako Eastwooda to tedy přehnali), jenže naštěstí Corbucci využil dokonale lokaci (Silance kráčející nocí mezi vločkami, dostavník v bílých pláních), a hlavně čím víc se film blíží ke konci, vynořuje se čtvrtý rozměr (Vše podle zákona), který posunuje spaggeti žánr do dalšího levelu. ()

laik_60

Film opisuje časy, keď na Západe fungoval systém "chytania zločincov za úplatu", čo šikovnejší pištoľníci brali ako výhodnú zárobkovú činnosť (Jemine, uvažujem, , že keby to fungovalo momentálne u nás, či by sa nezamestnanosť neznížila ):)) Je to pripodobenina známych Leonovských - Corbucciovských "špagetti westernov") s dobrou hudbou, tragikomickými postavami (šerif) osadená v nádhernej zimnej krajine Skalistých hôr. Vrátane takých drobnôstok v nedostatkoch ako ... kurnik, kto tým dostavníkom v zime odhrabával cestu Keď s týždňovým meškaním prichádzali po odhrnutých poľných cestách ... :) ....Z hercov viacej vyčnieval Kinski, ako Trintignant, ale na tom až tak nezáležalo. V pohode dávam 4 b. ()

majo25

Špageťáku nemožno uprieť drsnosť, miestami dobrú atmosféru a zasadenie do zasnežených hôr, ale to je asi všetko. Rozvláčne tempo a nezaujímaví herci ho sťahujú nadol. Prosto nezáživné - keď som nepozreral na hodinky každých 15 minút, tak ani raz. Nepomáha ani Morriconeho hudba, ani zápletka s pomstou, ani hláškujúci šerif a ani netypický koniec. Nebyť atmosféry v krásnom horskom prostredí a pre western netypicky zasnežených scenérií, išiel by som veru v hodnotení nižšie, takto to sú slabé 3 hviezdy. ()

vesper001

Mám moc ráda klasické kovbojky a indiánky, spaghetti, leoneovky i mayovky, ale italské brutal-westerny nejsou moje gusto (mám po nic v srdci pusto). Líbí se mi oči Franca Nera, temné party Jean-Louise Trintignanta a maniakální kreace Klause Kinski, ale zato se mi nelíbí Corbucciho posedlost scénami mrzačení rukou (zájemcům v tomto směru doporučuji původního Djanga z roku 1966) a přehnaná temnota příběhu, který je až po okraj napěchován bezcitností, krutostí a nenávistí. Jistě, všechny snímky z divokého Západu/Mexika/Španělska/Chorvatska/Itálie nemusí být naivními pohádkami s morálně a designově nezávadnými hrdiny, ani na opačnou stranu se to ale nemá přehánět. Zkrátka a dobře, kečup mi vyhovuje jako příloha k čemukoli, ale po kotli rajské netoužím. ()

alchac

Brrrr!! Tak z tohohle filmu mi málem omrzly palce, dech se mi srážel u huby v kostkách a při většině scén s Klausem Kinskim jsem zatoužil po šálku kapalného dusíku pro zahřátí. Zcela určitě po všech stránkách nejmrazivější western, co jsem kdy viděl, byť tedy značně neklasický i ve špagetovém rybníku - což ovšem ve výsledku vůbec není na škodu. ()

Mylouch

Zběsilost na sněhu. V českém znění na DVD téměř nehodnotitelný celek, z něhož vyplyne hlavně kvalita výpravy, režie s kamerou jsou na společně vlně ale daleko pozadu za scénou zdaleka nejen vinou dobového trendu natáčení. Asi 2(-3)* ()

VaHo

Zasněžené městečko, hnusné počasí, tichý hrdina a jedna blonďatá bestie. Do poslední chvíle jsem byl hodně napjatý, vůbec jsem netušil jak to skončí. Závěr mi opravdu vyrazil dech. Nic takového jsem nad nikde neviděl. Tleskám. ()

andrii

Ten, kterému bylo zabráněno promluvit. "Všude, kudy projede, zanechá velké ticho, ticho smrti..." Zvuk konce. Paní Zima dotkla se svým žezlem této krajiny, pokryla ji sněhem a mrazivým brněním. Hrdina ticha Jean-Louis - ztepilý samotář, charismatem ojíněný, zavátý tajemstvím, pozvedl hlavu a jeho mužnou tvář zaplaví výraz, který promlouvá k masám bez příkras. Klaus Kinski - mazaná liška, malý netvor, zákeřný "Kerberos" v ďábelském pláštíku. Třaskavě polární mráz, léčku protivníkovu ještě málo znáš. Rozléhá se krajem nemilosrdný chór antických sirén. Ani po letech není této zemi dopřán klid, bude spílat, naříkat, z půdy krev navždy vyvěrat. ()

hanagi

Tak tohle jsem vážně nečekala! Šokující závěr, který celý příběh posouvá někam hodně daleko od klasických westernů. ()

Kubaso

Tohle je přesně ten film, který bych hrozně rád ohodnotil všemi hvězdami světa, ale nemůžu. Vždycky mi tu po celou dobu vadila tragikomická postava šerifa, kterou Frank Wolff, co se mi tak líbil v "Bůh odpouští, já ne!", pojal tak trochu jako klauna. A také ti psanci z hor se jeví oproti ostatním postavám jako svatí. Mrzí mě to o to víc, že zbytek filmu je naprosto skvostný: neortodoxní prostředí, v němž se odehrává, výborná Morriconeho hudba, originální nápad, KLAUS KINSKI a hlavně závěr, který člověka řádně kopne do ksichtu a uhnízdí se mu v lebzně napořád. ()

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant