Síla slov a fantazie je ukrytá v knihách. Ale jen pro toho, kdo je umí a chce přečíst. Film Zlodějka knih vypráví příběh Liesel (Sophie Nélisse), která se během druhé světové války dostane do pěstounské rodiny Hanse Hubermanna (Geoffrey Rush) a jeho ženy Rosy (Emily Watsonová), aby zde začala nový život. Liesel se snaží zapadnout – doma i ve škole, kde si z ní spolužáci utahují, protože neumí pořádně číst. Liesel je odhodlaná situaci změnit s jednostrannou posedlostí rodícího se učence. A získá k tomu pomoc svého dobrosrdečného nového tatínka. Hans se s Liesel učí dny i noci, během nichž se Liesel snaží podrobně prostudovat svoji první knihu, Hrobníkovu příručku, kterou si tajně „odnesla" z pohřbu svého bratra. Liesel se také spřátelí s jejich novým hostem, židovským uprchlíkem Maxem (Ben Schnetzer), kterého před nacisty skrývají ve sklepě. A právě Max je dalším, kdo ji povzbuzuje ve čtení a v touze po vzdělání. Postupně se mění i její přátelství s mladým sousedem Rudym (Nico Liersch), který Liesel sice škádlí, ale přitom se do ní zamiluje. Dobu plnou utrpení a strádání pak všichni společně překonávají pomocí knih, které nejen pro sebe Liesel krade v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi. (CinemArt)

PORTER44

Dojemný a na konci hodně smutný příběh,až ten konec to pro mě trochu zachránil jinak jsem se docela nudil,mám radši napínavější a akčnější příběhy a tady se nic moc nedělo,s hereckými výkony spokojenost. ()

wendy221

Upřímně nechápu, proč byl kolem toho filmu a knížky takovej boom. Hlavní představitelka mi byla ze srdce nesympatická a film byl strašně kýčovitej. Možná, že knihu bych hodnotila jiná. Ale čekala jsem teda víc. ()

jendys68

Za me malo autenticke a oroti knize vyrazne zjednodusene. Bohuzel anglictina. Verim , ze nemecka studia by knihu dokazala pretocit lepe nez holywood. Hlavni hrdinka spis jako by vypadla z modniho casopisu nezli valkou stradane decko. Presto vse je to mily dojaček na cestu do letadla. ()

PavolJay

Rozhodne sa viac oplatí prečítať rovnomennú knihu (ako takmer vždy). Ale film nie je sklamaním a pre tých, ktorým sa čítať nechce, to je dobrá náhrada. ()

petr87_

Jestli se dá Zlodějce knih něco vytknout, pak je to podle mně to, že je místy trochu utahaná, což ale neznamená nudná. Příběh vás ale dostatečně vtáhne, a ač některé pasáže jsou opravdu dlouhé, nenudíte se. Moc se mi líbí celková atmosféra filmu a decentní zpracování. Nejsem vůbec žádný válečný znalec, takže nemůžu posoudit, jak se film má po téhle stránce, ale zdá se mi že to přesně takhle klidně mohlo být. Na mne až moc smutný závěr, kdy jsem přemýšlel jestli to není přehnané kvůli celkovému dojmu z filmu, ale nemyslím si to. Takhle hrozné to prostě bylo, a že člověk ztratil všechny, které měl rád, bohužel vůbec není k neuvěření. 90% za někdy možná přílišnou utahanost. ()

Falanx

80%. Sophie Nélisse předvedla takovou Liesel, že mne v pravdě posadila na pozadí a sledoval jsem jí s otevřeným požerákem až do posledních záběrů. Rush byl dokonalý, ale viděl jsem ho už v kvalitnějších kouscích. Trochu mne zarazil přerod Emily Watson z příšerné megery a eses macechy v soucítící manželku a mámu nejmaminkovatější.****Vydařený špektákl. ()

Tom10000

Působivý a jedinečný film vyprávějící příběh dívky, kterou musela její máma přenechat svému osudu, a o druhé světové válce a jejích následcích na nevinných občanech odmítající ideály říše. V Německu v roce 1938 není příjimán nikdo, kdo by měl cokoliv společného s komunisty. Mladá Liesel má mezi nimi předky a jen se štěstím a pomocí jedné doktorky,starostovy ženy, se dostane do chudé rodiny Hubbermanových. V ní nalézá pochopení a lásku, ačkoliv počátky seznámení bývají vždy těžké. Desetileté děvče si v menším městečku nalezne kamaráda, jenž jí pomůže překonávat nástrahy nacistického režimu, a nejenom to: Její nový otec ji naučí číst. Kouzlo knih má pro její budoucnost klíčovou roli. Jen díky nim si naučí vážit síly slov. Když do města přijde židovský uprchlík, její rodiče ho schovají do sklepa. Liesel nesmí nic prozradit, nikdy. Během dalších let se jak ona, tak i Max skamarádí, jenomže stále balancují na hraně. Mladý muž pociťuje následky zimy a smrti se blíží čím dál tím víc. Jen díky jejímu (Lieselninu) vyprávění dokáže přežít. Síla slov mu zachránila život. Realita však zůstává krutá. Max už nechce dál ohrožovat život její i její rodiny, a proto odejde. Válka graduje a Hans, nový otec dívky, musí odejít do války, stejně tak i táta jejího kamaráda Rubyho. On sám čelí výzvě přidat se do elitního oddílu, ale odmítne. Když se bitva otočí a město čelí bombardování, dokáže Liesel svými příběhy uklidnit nervózní přátele. Hans se vrací a vypadá to, že válka brzy dojde svému konci. Další nálet na město však zničí půlku města. Lieselniny rodiče umírají, Ruby krátce na to též. Dívka se cítí zlomená, ale musí kráčet dál. Ujme se jí starosta i jeho žena, a po osvobození Američany čeká již dospělou dívku návštěva od Maxe. Spolu zůstanou dalších sedmdesát let, než si je odnese smrt, ta, která vše vypráví. Příběh je zfilmován moc hezky, v průběhu filmu můžeme obdivovat schopnost maskérů učinit ze Sophie Nélisse nejprve desetiletou holku, a poté osmnáctiletou ženu. Herečka mi připadala velmi sympatická, stejně tak i představitel Hanse a Rosy. Obecně se mi celé dílo vrylo do srdce. 95 procent, doporučuji! ()

Will_

Nádherné kostýmy, nádherné prostředí a možná na danou dobu až příliš nádherné líčení. Ale: Děj postrádající kouzlo, které představila kniha. Nejsilnější scénou celého filmu je nacista ve sklepě, mimo tuto scénu a závěr působí film na emoce poměrně slabě. Ve srovnání s knihou si člověk všímá všech vynechaných scén, které s ním emočně hnuly a které mu pomáhaly jednotlivé postavy poznat. Kvůli tomu nakonec ani závěr filmu zcela nevynikne. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014