Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

• USA Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (více)

Díky tajemným stopám, které Jakeovi zanechá jeho milovaný dědeček, a které poodhalují tajemství jiných světů a doby, Jake objeví kouzelné místo, známé jako sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Jeho tajemnost i nebezpečí se začnou prohlubovat, jakmile Jake pozná jeho obyvatele a jejich zvláštní, neuvěřitelné schopnosti, ale i jejich strašlivé nepřátele. Jake nakonec zjistí, že jen jeho vlastní a výjimečná "podivnost" může zachránit jeho nové přátele. (CinemArt)

VasaX

Takhle nějak si dokážu představit zfilmování nějakého díla od Neila Gaimana, jen s větším důrazem na dětsky-hravou fantazii - obrazotvornost, a dospěle temnou formu. A Třeba i Timem Burtonem, protože tohle konečně není dílo, ze kterého Tim není hned poznat. A to spíše v tom smyslu, jako když se dítě naučí napsat své první slovo - své jméno Tim, a potom pastelkami všech barev ho zvěčňuje na všechny dostupné povrchy. Prostě až příliš. Příběh je zde vyprávěn řemeslně a pečlivě, film je skvěle obsazen a všichni se snaží, co to jde. Tohle je přesně podle prototypu pohádek balancující na hranici reálného dospělého světa a stejně reálného, ale fantaskního "dětského" světa. Ema Green je fantastická slečna Peregrinová a Sam Jackson skvělý hlavní záporák, co má trošičku plastičtější charakter než "absolutní zlo, které se musí porazit". Sirotčinec je opravdu skvělý fantasy film. A v Dolby Atmos (v Permiere Cinemas) ještě o stupínek příjemnější. Původně jsem chtěl dát jen čtyři hvězdičky, ale za zmíněné a mnohé další si o jednu více rozhodně zaslouží. ()

venalce

Uf, tak Tim Burton pořád umí, když se mu dostane do ruky ten správný materiál. Neříkám to často, ale tenhle film byl lepší než kniha. Většinu času jí byl věrnější, než by se z trailerů mohlo zdát, vynechání zbytečné omáčky a učesání charakterů a motivace postav pomohlo k většímu spádu a zprůhlednění děje. Navíc, co si budeme povídat, tahle kniha přímo žebrala o burtonovské zpracování a režisérův rukopis je znát (oči, panenky, kostlivci...). Finále je buď čistě Burtonův vklad nebo převzatý z druhého dílu (který už jsem neměla sílu dočíst), rozhodně je ale ku prospěchu věci. Eva Green byla fenomenální (té by se měl Burton držet) a Samuel L. Jackson si to taky užíval, jak se patří. ()

hroubek

Nakonec to bylo lepší, než jsem čekal. Tima Burtona jsem měl hodně moc rád, jenže za posledních pár let nenatočil nic pořádného a jeho experimentování nikam nevedlo. Proto jsem rád, že se pokusil vrátit k žánru, který mu byl vždy bližší. Pořád to není stoprocentní, alespoň je v tom cítit trochu filmařského řemesla a nápadů. Sice nevím, jestli je to zásluhou předlohy nebo Burtonovi vize. Tak jako tak, na film se dobře kouká a má spoustu zajímavý vizuálních nápadů. Nebudu lhát, že mě některé momenty přišly trapné a k smíchu a vidět to v kině, tak bych se divně křenil. Na druhou stranu, co se týče vyprávění, tak to mě nenudilo. Jasně má to své mouchy, ale v příběhu a v postavách se dá dobře orientovat, a v závěru to vyžaduje i malinko pozornosti, což beru jako plus u filmu, který se celou dobu tváří docela přímočaře. A i ty hrátky s časem jsou dobře využitý. Největší problém samotného filmu je v tom, že se nikdy neutrhne ze řetězu a vždy je cítit, že by se dalo jít dál, co se týče akce, mytologie nebo temnoty. I z Burtona mám pocit, že nejede na sto procent, ale spíše si to organizuje a koriguje, aby výsledek byl takový jaký má být. Zamrzí to o to více, když si vzpomenete na jeho starší kousky. Po herecké stránce je v pohodě. Asa Butterfield není vůbec špatný. Ella Purnell je sympatická a dost fajn. Eva Green je opět až moc sexy a svou postavu si užívá. A Samuel L. Jackson přehrává takový blbým způsobem, že spíše ruší, než že by z něho šel strach a bral bych ho vážně. A o to více mě to mrzí, jelikož to ubližuje tempu a vážnosti filmu. Samozřejmě pořád jsou tam zajímavé nápady jako ten s lodí, ve finále nebo se schopnostmi dětí. Dlouho jsem se nemohl rozhodnout jestli tři nebo čtyři hvězdy, ale nakonec dám slabší čtyři, jelikož si to Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaslouží, ale bylo to jen tak tak. ()

Danny F.

Krásně roztomilé a temné. Vizuálně přijatelné a přechod do "pohádkového" světa plynulý. Povedený film, místy i napínavý. 80% ()

VanTom

Dětští doboví "X-Meni" (výstižnější přirovnání nenajdete) se celkem překvapivě nezvrhli v chaotickou akční horskou dráhu, jejich hledání, představení i teen romantická "omáčka" zabraly hodně času. Nucená zápletka s chapadlovitými netvory požírajícími oči už takové štěstí neměla a kromě zkratkovité mimóznosti se prezentovala i dost hororově a nechutně (brát do kina malé děti bych si fakt rozmyslel). Čili zdánlivě ideální materiál pro Tima Burtona, který ovšem zjevně (pokolikáté už?) jel na neutrál - nic nepokazil, ale ani nic osobitého nevložil. ()

bizz_mjc

Moc se mi líbil příběh, ačkoli podobnosti s např. Harrym Potterem nebo X-Meny lze vystopovat, ale to by nebyl Burton, aby "pohádka" nebyla hororová. Jenže "dětské" filmy jsou pro "děti", byť odrostlejší, a děs a hrůza nemůže být mainstreamovému diváku zobrazena, jak by bylo vhodno. ()

zdenny

Tim Burton a zklamání? Nepředstavitelné. A přece… Co do výtvarné stránky opět nadprůměrné. Ale… Svou charakteristikou mi film silně připomínal „Huga a jeho velký objev“. Prostě nezařaditelné. A už vůbec ne rodinný film. To by se na to totiž musela (se zaujetím) dívat celá rodina. Jedna z mých dvou dcer se zvedla již v úvodu, ta druhá vydržela jen proto, že jsme to s manželkou pustili a prostě u toho dělala úkoly. S manželkou jsme postupem času střídavě klimbali. Takže asi tolik o nezáživnosti filmu, který chtěl ukázat velké nebezpečí pro svět, přičemž ukázal jen pár volů bez očí a s pahýly místo rukou a nohou. Ani S. Lee Jackson neměl šanci to zachránit. Film neměl náboj ani napětí, jen pořád kecy o tom, jak je třeba zachránit svět, tvořit a uzavírat časové smyčky atd. atd. Snad to celé měl být apel na to, aby se již nikdy nezopakovala světová válka. Ale proč potom takový film a proč s tak sterilním obsahem? Nejvíc mě dostala ta parta „divných“ dětí. Fakt exoti. Možná by se hodily do případného propagandistického filmu ministryně školství Valachové o školské inkluzi. Nejlepší byla ta holka s ocelovými botami – lehčí než vzduch. No fakt síla.Jako dítěti nebo náctiletému by se mi to zřejmě líbilo. Jako člověk po čtyřicítce v tom vidím „X-meny“ pro děti. Prostě každý má nějakou speciální vlastnost a to nám v zásadě naplní pokladnu. Už moc nevadí, že zde není atmosféra nebo děj. Je vymyšlen jen jakýsi stupidní příběh o vzniku velkého nebezpečí. To jako aby byly děti v napětí. Ale jinak a celkově je to plytké a vyčpělé. ()

Sany33

Na Burtonovom rukopise mám rád jednu vec. ktorú som pri iných režiséroch ešte nevidel. jeho filmy sú situované neexistujúcemu divákovi. Pre deti je to príliš strašidelné a pre dospelých príliš detinské a tak si z jeho filmov musí každý zobrať to svoje. Tento film nie je výnimkou. Zamiloval som si ho hneď na prvé pozretie. Vtiahla ma vynikajúca Eva Green a dokonalá atmosféra, ktorej som absolútne podľahol a tuším som do konca filmu ani nežmurkol. Záver bol trocha krčovitý ale všade tam kde majú iné filmy vatu na pochopenie príbehu bola tu, pútavá dejová premisa. Neviem prečo ma tento film tak zobral ale mal som po jeho dosledovaní veľmi zvláštny príjemný pocit a to je v mojom prípade dôvod na udelenie toho najvyššieho hodnotenia. 93% ()

blackJag

Burton na domácím hřišti opět selhává - i po TEMNÝCH STÍNECH jde stále o překvapivou zprávu. Před očima diváka se neděje nic překotně originálního, to "nic" není ani nijak spektakulárně představeno a navíc tomu všemu chybí něco, co soukromě nazývám přirozenou reakcí. Působilo to na mě, jako by celou tu fantaskní látku převyprávěl Burton bez zvláštního zaujetí, jen jako nutný kšeft. 60% ()

mkubalikova

Mírné zklamání. Vypadá to jako Burton, ale rozhodně to tak nechutná. Tim se asi během natáčí v karavanu věnoval malování a režírování přenechal asistentovi. 😮 70% ()

stitch7

Super nápad se smyčkama a očima! Hlavní protagoniska mi byl bohužel úplně nesympatcký, což se blbě zachraňuje. Já vím, že u fantasy bych měl vypnout, ale... iritovalo mě až moc nelogičností Top blbosti: Docela by mě zajímalo, jak se dostal z Anglie na Floridu, úplně sám, bez peněz? :D Asi na na kole. A ještě? nemohla ta dvojčata svou krutopřísnou schopnost využít, ehm, o něco dříve? ()

Tft

Tim Burton se vrací na koleje a po odbočení na stanici Big Eyes se vrací zpět do starých známých vod, v kterých si je přeci jen jistější a rozhodně filmu o divnýh dětech a monstrech pojídajících jejich oči dokáže lépe vtisknout svůj rukopis. Nic méně pořád je to Burtonův průměr, řemeslně dobře odvedený film, ale že by se jednalo o převratné dílo v jeho tvorbě to se říct nedá. To ale neznamená, že se jedná o špatný film. Rozhodně se musí uznat, že je to stylová fantasy pohádka s několika zajímavými koncepty. Burton prostě tenhle žánr umí. Herecké obsazení v pořádku a hlavní dětská dvojice překvapivě funguje a je jedním z největších plus filmu. Děj v poklidu plyne, až na ten konec, který je trochu uspěchaný, filmu by slušelo alespoň těch 10 minutek navrch. Burton prostě ví jak tyhle divnopohádky točit v budoucnu bych si ale přál, aby se pustil do nějakého megalomanského projektu, kde by mohl pustit svojí fantazii uzdu a posadit nás všechny na zadek. 70% ()

ghatos

Takový ojetý Burton. Něco málo z jeho stylu tam bylo, ale skoro se to rozplynulo v digi cirkuse. Co k tomu napsat? Asi nic. Vše dle očekávání...60%. ()

kklepkaa

Jako čtenář předlohy jsem celkem spokojená. Líbí se mi, jak to Burton pojal, naprosto mu to sedlo a hlavně se mi líbí, že to končí tak, že ani nemusí být další díl. ()

Dagoussek

Mám ráda tento styl filmů a možná po přečtení knihy hodnocení přehodnotím. Musím přiznat, že jsem od Tima Burtona očekávala mnohem víc. Uvítala bych lepší vysvětlení "smyček" a více ukázek od "podivných" dětí...uvidíme třeba v dalším díle😊 ()

dragon94

Docela jsem se tohoto filmu obával, ale musím říct, že zcela zbytečně. Film má dobře vykreslené postavy, krásný vizuál, herecky dobře zahrané a docela zajímavý děj, ve kterém se postupně odhalují tajemství. Nebýt toho možná, až moc infantilního konce nebál bych se dát plný počet. Takhle "jen" pěkné 4* a 75%. ()

Guzo

První polovina (možná dvě třetiny) filmu je bohužel o mnoho lepší, než druhá část. Vinu na tom má hlavně scénář, kdy s blížícím se koncem jako by chtěl film gradovat s množstvím akčních scén, ale povedl se přesný opak. Akce obsahuje až moc nepodařených digitálních efektů, je bez nápadu a nudí. Možná za to může už předloha, kterou jsem ale nečetl, tak nemohu posoudit. Každopádně Burton od Alenky jen tápe a ani jeden film mu pořádně nesedl. ()

PollyJean

Burton definitivně ve spárech Holywoodu. Když strašit, tak jen decentně, aby se mainstreamem odkojení diváci moc nelekli. Nejhorší byl padouch, který neustálým rádobyvtipným hláškováním spolehlivě zabíjel strach, který by jinak jako postava mohl vyvolávat. A, nemohla jsem si pomoct, ale místo Evy Green jsem v té postavě pořád viděla Helenu B-C. ()

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona