Jedenáctiletý Tomáš se chce stát filmařem, a když dostane k narozeninám kameru, rozhodne se natočit svůj první film – o své rodině a kamarádovi. Postupně tak poznáváme jeho tatínka, maminku, babičku, ale i kamaráda Harise, který mu pomáhá s natáčením. Kluci blbnou a užívají si natáčení, ale jen do chvíle než zjistí, že kamera dokáže odhalit i věci, které jsou nepříjemné - například pravdu o jejich spolužačce, kterou Tomáš miluje anebo že mu jeho táta lže! Dvakrát týdně tajně odjíždí místo práce bůhvíkam, ale zapírá to. Tomáš, i když má obavu, že se dozví něco, co bude bolet, se rozhodne tomu přijít na kloub. Netuší, že narazil na rodinné tajemství, které má mnohem hlubší kořeny, než se zprvu zdálo.... Jeho odhalení je šokující i čisté svou neokázalou jednoduchostí a lidskostí. (Falcon)

PetrPan

Povedený dětský film pro dospělé. Mádlovi se podařilo udržet úsměv na mé tváři až do samotného závěru, a to i přes citovou vydíračku stran rodinných pout hlavního hrdiny a jeho kamaráda. Potěšila i zvládnutá a originální forma, de facto found footage, ovšem nijak syrové a neučesané, hravému pojetí filmu by ani neslušelo. Nenucené drama s citlivě vedenými herci, typický malý velký film. V našich vodách vzácný druh. Čtyři pohodové hvězdy. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov ()

Slarque

Jiřího Mádla jsem dosud bral jako výborného herce, který bohužel málokdy hraje v dobrých filmech. Jenže není dobré ho podceňovat, protože sám si takový dokáže napsat i natočit. Jeho dětský experiment je hravý už od úvodních titulků, ale nemá problém ve vhodný čas absolutně zvážnět. Perfektní je zejména vedení dětských herců, kteří tu vypadají naprosto přirozeně a na rozdíl od drtivé většiny jiných českých filmů se chovají jako děti svého věku (a to nemluvím jen o dvou hlavních hrdinech). Na sebe trochu sebeparodicky autor upozorňuje pouze ve scéně nevydařeného rande, kdy jde dvojice na film s ním v hlavní roli, a dokonce jim lístky prodá osobně jeho režisér. Jen tak dál! ()

dopitak

Je mi stokrát milejší, když se někdo o autenticitu nepokouší rozklepanou kamerou, ale výborně hrajícími herci. Nevím, jak se Jirkovi Mádlovi tohle podařilo, pravdou ale je, že upřímnější film v poslední dekádě v tuzemech nevznikl. Některé herecké výkony jsou sice vetché, dva kluci za kamerou ale mají všechny body a především vypravěč Petr Šimčák je talentem Holého formátu (a přejme mu víc rolí a štastnější osud). Jenom bych zakázal místní zajímavosti, v nichž jedna dokonale vyzradí detektivní rozuzlení příběhu. Jestli tohle točili fakt na foťák, pak klobou dolů nad technickým zvládnutím, a také nad nápady. ()

SeBig

Začátek byl takový cancer, že jsem myslel že napařím odpad, ale nakonec ztoho vzešlo celkem obstojný, dívatelný drama, leč s debilníma hereckýma výkonama (až na Vetchýho a Táborskýho). Když to srovnám s těmi českými komediemi, co vznikají, je tohle celkem obstojný. ()

Chrustyn

Originálně natočená režijní prvotina Jirky Mádla, zobrazující dětský pohled na dospělý dospělé problémy. Překvapivě svou kvalitou strká do kapsy 80% české produkce, ale bohužel v sobě nemá nic, co by se v divákovy uhnízdilo na delší dobu. ()

Arsenal83

Na debut celkom fajn a bolo z toho cítiť autobiografické prvky, hoci Mádl ich priznáva len čiastočne. Dobrá práca s kamerou a nechávanie diváka v napätí, čo za tajomstvo je tu ukryté. Len chlapci mi prišli, že vyzerajú staršie ako na 11 a aj sa tak správali. A veru aj tak bolo - 13 a 14-ročný chlapec, čo je vek hercov, myslí inak, nerozumiem, prečo to nešlo upraviť, keď chlapci riešia aj intímne veci, čo už je stav pred pubertou a nie práve vyliahnutého vajca resp. z vajec. Ten "Jugoš" bol zobratý asi len preto, že strihom v štýle kastról dokázal Mádla pripodobniť najviac. Druhý, ten hlavný, mi prišiel prirodzenejší. ()

marhoul

Já jsem ještě nekomentovala Pojedeme k moři? To se vcelku divím, protože se jedná o velmi pěknou prvotinu Jiřího Mádla, která mě vyloženě překvapila, potěšila a příjemně dojala. Letos mám za sebou povedené Na střeše a s klidným svědomím se tedy vyjádřím, že se moc těším na další Mádlovy režisérsko- scénáristické počiny. ()

packa

Matně si vybavuji, že posledním českým filmem který ode mě dostal plný počet, bylo Pupendo. A voila, po pouhých jedenácti letech tu máme opět snímek, který si své diváky opravdu, ale opravdu zaslouží. Mádlova režijní prvotina pochopitelně není bez chyb, na druhou stranu vše je vykompenzováno úžasnou formou, na své si kupodivu přijde i filmový estét, neb v některých scénách se dočkáme velmi pěkných kamerových záběrů (kluci blbnou v parku, na asfaltce či při západu slunce, a posledně jmenovaná scéna je opravdu skvěle nasnímaná!). A když se k opravdu povedené formě přidá i výtečný obsah, výsledkem je filmové překvapení roku! A chvála nekončí, musím smeknout i před castingem. Od dob Toma Holého jsem neviděl v českém filmu tak dobré dětské herecké výkony, přičemž pochválit musím celou ústřední trojici, tedy nejen oba chlapce, ale i mladou slečnu - všichni své role zahráli tak uvěřitelně, že jsem normálně zíral! Můj verdikt - jasných pět hvězdiček. Za nadšení a hravost tvůrců, brilantní herecké výkony celého ansámblu (tedy nejen dětí, ale i dospělých) si ode mě maximální hodnocení určitě zaslouží. A ještě dodám, že tenhle film si zaslouží i všechny peníze utracené za vstupenku, neváhejte tedy a jeďte k moři. ()

triatlet

Vzhledem k tomu, že jsem viděl Film o filmu a četl pár rozhovorů s Jiřím Mádlem, tak jsem podobný výsledek čekal. Zachytil příběh dětskýma očima a podařilo se mu navíc naplnit haddonovský pohled na svět. xxx V úvodních klukovských vtípcích autor celkem umně a s nadhledem kritizuje klubismus, sportovní fanatismus. Ale už při odjezdu na zápas zarazí pohled Harise - při čekání před panelákem je patrné, že v sobě něco ukrývá, takže mi přišlo trochu zbytečné opakované nucení, aby natáčel u nich doma. Zachycení rodinné situace u Harise vnímám jako nejméně věrohodné (i když anonymita velkého paneláku může skrývat i velké problémy). xxx Tomášovo odkrývání tajemství jsem rozklíčoval až po Tomášově a Harisově návštěvě u babičky a přiznám se, že mě dojalo. Vypointováním si u mě Mádla jako scénárista získal mnohem větší respekt než u pseudokritiků. xxx Dojemné bylo i zachycení babiččiny smrti - nevnímal jsem, že někdo Tomáše natáčí, ale že si třeba podobnou scénu snově představuje. Navíc smuteční smoking působil kontrastně k svatebním představám. xxx V neposlední řadě oceňuji začlenění režisérových rodných Budějovic. ()

heyda

Minimálně v roce 2014 Mádl všem vytřel zrak a natočil rozhodně nejlepší ČESKÝ rodinný film posledních let. Vzhledem k tomu, že jsem si o filmu nic nezjišťoval, mě celkem dostalo, jak moc je název i plakát zavádějící :D.... O to ale líp. Fakt smekám....perfektně odehrané, originálně pojaté, navíc na zamyšlení, a to já dokážu ocenit. 90% ()

mat.ilda

Aha, takže to netočil Mádl, ale ten jedenáctiletý chytrolín, ju? ;-) Tak s klukem urychleně zpátky na fotbal (tam nemá šanci moc pokazit), nebo nám ještě v kině nejednou pěkně zatopí, ambice na to určitě má! Ne, vážně, vše nasvědčuje tomu, že se budu muset omezit pouze na filmy od Svěráka, já zas a znovu odmítám tu falešnou atmosféru, dějovou kostrbatost, dětské repliky tahající uši, výkony dospělých na půl plynu a zde navíc vrchol všeho - šmíráckou zápletku rozuzlenou slzopudným důvodem, proč že se to tedy nejezdí k moři - bože, ty zoufale natahované štráchy okolo tátovo super tajných úterků a čtvrtků nabraly takových obrátek, že kdyby si Vetchý někde v temném sklepení vyndal roubík a prohodil k ženě: "Přiveď Mrzáka", ani nemrknu... berte to jak chcete, třeba jako důkaz, že jsem vydržela až do konce. Dvě hvězdy - jedna proto, že na české filmy používám jiný metr (ten blahosklonnější, aby nebyla mýlka), druhá za zajímavý nápad, třebaže pohřbený realizací. Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Flakotaso

Hořké a posmutnělé dětské filmy u nás dělal zejména Kachyňa a byly to většinou filmy výtečné (a jeden dokonce s lehce podobným tématem - "fotografická" Smrt mouchy) a neuškodilo jim ani zestárnutí reálií socialistického Československa. Samozřejmě nemůžu po debutujícím Mádlovi chtít tak jedinečnou míru empatie, ale jde mi vůbec o jakési základní vcítění do dětského světa, upřímnost, ucelenou poetiku a uvěřitelnost (chování, reakcí, kauzality událostí). Je to paradoxně strašlivě zcizující film, nedá se do toho bez obelhávání sama sebe příliš dostat, prostě takové ploché, barevné leporelo, které se najednou zlomí. Chápu, že chtěl Mádl udělat nikoli tradicionalistický, ale moderní film, v kontrastu s jakože svěžím a neokoukaným stylem je ale nepříjemná pomalost a dějová řídkost snímku, jelikož je neustále cíleně oddalována pointa a tak přicházejí na řadu nicneříkající "výplňové" scény. Jsou tam sice určité záblesky - epizodka se spikleneckým taxikářem Táborským, Vetchého řeč těla v závěru, vypointování obou paralelních příběhů je taky docela povedené, ale celkově se nejedná ani o lehce nadprůměrný film, natož vynikající. ()

Stanislaus

Sympaticky natočený snímek s úžasnými a dechberoucími hereckými výkony dětských představitelů, který dokazuje, že to Mádlovi "sluší" spíše za kamerou než před ní. I když jde o režisérský debut, snímek nabízí netradiční a hravé vedení herců, místy mile pobaví, zatímco jinde upřímně dojme. Zaujal mě koncept filmu, který mísil dětskou hru na detektivy s reálnými problémy, jež nejsou většině z nás vůbec cizí, čímž vznikla solidně natočená tragikomedie ze života. ()

MontyBrogan

Svojím spôsobom opak Hanekeho Siedmeho kontinentu. Ten chcel len točiť bez ohľadu na to, do akej pozície stavia ľudské životy. Zatiaľ čo Mádl chce točiť aj žiť. Pochopil to najzákladnejšie, že prvé bez druhého nejde. ;) A súvislosť mi napadla kvôli tým názvom, ktoré znejú síce prozaicky, ale nie sú tak úplne myslené... Videné v KC Dunaji, v predpremiére, za prítomnosti niektorých tvorcov, ale "diváci boli v presile". Pre mňa veľmi milé prekvapenie. Bolo to horkosladké, hravé a originálne. ()

VášaVF

Film, který v české kinematografii dlouho chybět. Nadějných mladých režisérů není v ČR dostatek, tak snad se konečně zadařilo a pan Mádl tímto snímkem na režisérské křeslo nezanevře. Originální počin, kterému by mohlo pokračování hodně ublížit. Pan Miroslav Táborský dokazuje, že není malých rolí. ()

Flego

Priznám sa, mám trochu problém s tými premudrovanými pubertiakmi ( v Občianskom preukaze dokonca s disidentskými názormi ), ktorí vedia o živote skoro všetko. Našťastie v tomto filme to nie je až také hrozné. Ďalší problém Mádlovho snímku je akákoľvek strata pointy, film len tak plynie a plynie a príde ku koncu. Lenže... potom to príde a všetko dostane zmysel, dokonca by som povedal, že celý film sa dostane do úplne inej dimenzie. Ak k tomu pridám nevšedný sposob rozprávania ( celý film je v podstate film jedenásťročného chlapca o svojej rodine ) a zakomponovanie ľahkých tém s vážnymi do jednoliateho celku, musím byť spokojný a dokážem odpustiť spomínané prehrešky. ()

poz3n

Jako experiment opravdu zajímavé, nicméně si myslím, že právě snaha o to, aby film působil tak, jako by ho natočilo dítě, tlačí scénář k absenci dramaturgie. To sice může působit věrohodně právě z hlediska dané formy, ale stále se jedná o film do kina. A dítě prostě dobrý film do kina asi těžko natočí. 5/10 ()

claudel

Očekával jsem, že Pojedeme k moři se dostane do mojí osobní top trojky českých filmů v tomto roce. Co jsem však vůbec neočekával, je celková nálada a žánrové zakotvení filmu. Myslel jsem, že půjde o rodinnou komedii s nějakým mírným, vážným podtónem a ejhle. Nemohu říct, že bych z kina odcházel s úsměvem na tváři. Dá se říct, že se všechno povedlo, jednoznačně zaujme forma, která je opravdu netradiční. Mě osobně hlavní hrdina a způsob jakým na kameru mluvil děsně iritoval, ale to asi jen můj osobní problém. Jiří Mádl dávno dokázal, že je výtečný herec, možná nejlepší ve své věkové kategorii a nyní prokazuje, že mu to jde i za kamerou. ()

eraserhead666

Abych pravdu řekl, docela jsem se toho filmu bál. Dvakrát jsem si ho pustil a dvakrát prakticky hned vypnul, páč jsem si říkal, že na něj nejsem dobře rozpoložen. Nebál jsem se ho kvůli M8dlovi, ale kvůli jeho formě. A pak jsem si ho pustil dnes po půlnoci a docela mi sedl. Hlavní dětský hrdina byl sice poměrně nepřesvědčivý, kompenzoval to ale jeho kamarád Haris, ten naopak byl přesvědčivý až dost. Trochu nechápu to označení komedie (asi takový český zvyk, jak to není komedie, lidi to nezajímá). Tohle není komedie ani náhodou. V tomhle ohledu může divák zažít nemile překvapivé zklamání. A vlastně to může uškodit i filmu samotnému. Tohle je ryzí syrové rodinné drama. ()

becki_tu

Mádlovi vyšel jeho režisérský experiment tak napůl. Je potřeba ocenit autorskou originalitu, závěrečnou pointu a nevtíravý humor, který ostatně Mádlovi vlastní. Na druhou stranu jsem měl trochu problém s formou, kterou je příběh vyprávěn. Ano, originalita se cení, ale do té doby, než se začnou jednotlivé postupy opakovat a než začnete pochybovat, co je skutečný filmový materiál a co už by spíše hodilo do vystřižených/nepovedených scén. Každopádně slušný režijní debut a držím Mádlovi palce, aby se pokusil pohnout se zdejšími stojatými filmovými vodami. 70% ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz