Mrzout

• Finsko Mielensäpahoittaja (více)

Mrzout je muž z minulosti. Ví, že lépe už bylo a nebude. Před vším moderním se zavírá, protože pro něj svět skončil rokem 1953. Z ulity ho vyžene až bolestivý úraz. Nutnost navštívit fyzioterapii v Helsinkách znamená pro starého muže celou řadu nepříjemných epizod – třeba jízdu autem, které řídí žena, nebo setkání se svým synem, ke kterému nikdy neměl příliš blízko. Mrzouta zkrátka čeká jeden velký mrzutý víkend. A jako obvykle se postará o to, aby bylo horko i všem ostatním. (Film Europe)

Saintcrux

Milá odychovka o starcovi, ktorý stále žije v minulosti. Film je plný pekných myšlienok a obrazom ako vidí dnešný svet stará generácia. Doplnení krásnou hudbou od Hilmarssona. Sentinem a pátos na konci a na začiatku filmu mi vôbec nevadí. Toto všetko pridalo ešte jednu hviezdičku..inak by to bol taký priemer. ()

markotter

Takový ten generační a vesnicko/městský střet ve finském podání - takže černohumorný, cynický a přitom civilní.Ale dokonalé to nebylo. Myslím, že se z toho dalo vytřískat víc, než jen výborná scéna s kácením stromu na zahradě. ()

elimS

55% - komentář 20ti slovy: "Dokument" o 90% duchodců, kterým se nic nelibí a jsou nasraní na všechno. Když ale vidím dnešní, dementní "mládež" tak se ani nedivím :D ()

tlesk

Mrzout je filmem, který vás možná zpočátku nebude bavit, ale postupně si trpělivého diváka svou zvláštností získá. Příběh může na první pohled působit obyčejně, ale právě v tom tkví jeho kouzlo. V kostce jde o to, že starý pán, žijící na venkově ve starém domě, postaveném vlastníma rukama, utrpí při scházení schodů úraz koníku, kvůli němuž musí navštívit lékaře. Ten mu doporučí rehabilitaci. Starý pán se tu příležitost rozhodne využít k tomu, aby odložil návštěvu nemocnice, pomohl rodině svého druhého syna, a pokusil se s ní sžít. Více zde: http://nafilmu.cz/2016/02/recenze-mrzout-2014/ ()

Shitonit

Mrzout je pičus, spíš než mrzout je to takovej ten týpek, kterej úmyslně sere svět kolem sebe, a to není ani tak mrzout, ale prostě prduch. Dějově je to v pohodě, ale je to tak nějak polovylízaně natočený, že mi u toho nedržela lebka, a někde v půli jsem to zalomil. ()

johnny01

Jestli čekáte komedii, kde mrzout všechny trolí, budete zklamaní. Je zde několik vtipných okamžiků a první část filmu ještě jde, zhruba do jednání s Rusy. Samotné jednání probíhá a končí nelogicky a totéž lze říci o „vyléčení“ a obtížně uvěřitelném závěru filmu, který je prostě zklamání. Celkově je to spíše smutné psychologické drama o střetu generací. Na smutnosti přidávají filmu zejména nádherné vzpomínkové záběry. ()

SAINTS

Bilancovanie života môže byt niekedy mrzute,hlavne ak ste stary hundroš ktory sa nedokaže zmierit s zmenami okoliteho sveta.Filmu nechyba osobity seversky humor a sympaticky hrdina.Plusom su aj kratke flashbaky do hundrošovej minulosti.Generačne konflikty a obradena uloha muža a ženy v rodine su hlavnymi tromfami pribehu. ()

blondboss

Serverskí filmoví tvorcovia sú späť, a tentokrát s celkom svižnou light komédiou, ktorá vás nenudí a ktorá pekne ukazuje názorové rozdiely viacerých generácií. Film je stavaný tak klasicky európsky, takže sa tam nájdu žiaľ aj hluché miesta, avšak na svojom čare to nestratí. Antti to zahral ako pán. 60 % ()

DonBraso

Když máte tátu mrzouta a pošlete ho k manželce.Takový ty figurky,kdy dědek je nesnesitelný už určitě nějaký ten filmový fanda má za sebou,zde je to okořeněné hodně finským humorem.Tam kde mohl být vtip ještě silnější se upozadil a naopak.Charakteristika Mrzouta je zde značná,bohužel mu k tomu chybí to druhé.Všechny náboje se vystřílí po ruském náletu,kdy má dojít k uzavření smloluvy.Zde by člověk hledal mraky vtipných scén,ale zde to máte takové kostrbaté.Antti Litja jako dědek je sice fajn a vlastně na něm snímek stojí určitě první hodinu.Pak příběh nabere směr opačný a kromě jednoho fóru se svým synem,kdy chtějí odříznout větev ze stromu se opět dostáváte k tomu Ford Escort.Ano ještě scéna v autě je super,ale nějak si už říkáte,že vás to tak úplně nebaví a sledujete spíš příběh jedné rodiny až v dramatické rovině vůbec o celém problému jako takovém,který prožívá i sám Mrzout.70% ()

mouzi

Ja proste skandinavske filmy miluju, predtim jsem videl Muz jmenem Ove a Fusi, jeden snimek lepsi jak druhy. Je to uplne jiny svet, nez je Hollywood a celkove zapadni tvorba. Tohle je proste sever a ten si toci filmy po svem. Dekuji. ()

bonovox

Milá severská komédia zo života. Stret generácii je tu trefne vystrihnutý a zachytený. Poteší aj dojemný záver. ()

KeskarM

Generační konflikt mezi mladou a starší generací vrcholící během několikadenní návštěvy u mladých v Helsinkách. Severské komedie jsou v Česku jen málokdy pochopeny, Mrzout má však takové ambice a to především proto, že staví na věčném tématu. Na jedné straně stojí staromilské hodnoty, patriarchální pořádek stavící ženu za plotnu a muže k sekeře, pořádná dávka kávy a stará dobrá Eskorta. Na straně druhé je emancipace, matté a salát s sebou, žena řídící nejenom auto, ale rovněž coby živitelka rodiny, v níž na manžela zbývá starost o děti a pečení. Nekompromisní šovinistické názory hlavní postavy jsou konfrontovány s realitou, v níž je třeba vzájemný respekt a úcta k rozhodnutí druhého. Dvě generace v jednom domě zkrátka nedělají dobrotu ani ve Finsku. ()

kaliakra

Ako škandinávska prerábka nesmrteľnej klasiky Jacqua Tatiho Mon oncle celkom uchádzajúce. No ak to mala byť pôvodná fínska komédia, zlyhala na prehnane, až do absurdnosti štylizovaných charakteroch, neuveriteľných východiskách, čudnom správaní sa postáv a aj veľmi prostoduchom prízemnom "humore", ktorý vlastne nie je humorom, ale iba sériou smutných trapasov a nedorozumení. ()

rezor

"...když žena řekla, že žádný dárek nechce, koupil jsem ji tak drahý dárek, že ji to ještě další rok mrzelo. Chtěla-li žena mluvit vzal jsem ji do ložnice a tam jsem ji, to ti nemusím vypravovat..." Náhodou objevený skvost novodobé severské kinematografie. Možná díky tomu, že jsem od filmu nic moc nečekal mě o to více překvapil. Od země, jejíž pověst říká o značné introvertnosti jsem netušil, jak propracovanou cynickou komedii s širokým přesahem umí vytvořit. Skvěle pracující kamera, která se nebojí využít zažitých filmařských prvků doprovázená taktním hudebním podkladem provede 113 minutami nejen finských lesů velmi pěkně. Přesto by šlo pár scén o něco zkrátit. Líbí se mi také nenásilná filmařská sonda do historie Finska se správnou mírou nadsázky. Hlavní motiv generačního rozdílu pak příjemně poukazuje na mnohá trápení (nejen) finské starší generace s tou dnešní a jisté zažité křivdy, které se mohou již pomalu vytrácet. Taky se mi líbí, jak se tvůrci vtipně vypořádali s dalšími tématy emancipace, migrace a integrace společnosti. Na pomezí 4 a 5* ()

draxxi

Z nekterych filmu voni lidskost na 100 honu... A tohle je prave jeden z nich. Nadhera kolik veci zahraji par gesty, jemnou mimikou a gesty... 26/3/2022 78% ()

dodanek

Prosímvás, lidi, jestli zrovna koukáte na program ozvěn LFŠ a vybíráte, na co byste šli, JDĚTE na tenhle film, je to čiré dobro. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech