Mrzout

• Finsko Mielensäpahoittaja (více)

Mrzout je muž z minulosti. Ví, že lépe už bylo a nebude. Před vším moderním se zavírá, protože pro něj svět skončil rokem 1953. Z ulity ho vyžene až bolestivý úraz. Nutnost navštívit fyzioterapii v Helsinkách znamená pro starého muže celou řadu nepříjemných epizod – třeba jízdu autem, které řídí žena, nebo setkání se svým synem, ke kterému nikdy neměl příliš blízko. Mrzouta zkrátka čeká jeden velký mrzutý víkend. A jako obvykle se postará o to, aby bylo horko i všem ostatním. (Film Europe)

honajz2

Dalo se to udělat líp. První půlka se snaží být především vtipná - a to se jí i docela daří - , ale ta druhá se snaží být hlubší a něco říct, zato je nudnější. Bál jsem se toho, že režisér v Mrzoutovi nakonec rozjede politiku a bude celý o tom, jak jsou staří lidé hloupí, ale naštěstí se tak nestalo. Spíš to bylo o tom, jak staré časy odcházejí a přicházejí nové, pro starší lidi zmatenější a jak se lidé od sebe více a více oddalují a věnují se spíš materiálním věcem - s čímž i celkem souhlasím. Fakt jenom škoda, že se tu nerozehrálo něco víc, že to není kratší a že to vlastně nemá ani pořádný děj. Právě kvůli tomu mám z Mrzouta průměrný dojem. 3* ()

Cheeter

Na jedné straně tam byly pasáže, které byly prostě parádní, jako setkání mrzouta s Rusy, ale taky tam bylo hodně částí, které byly jenom o reptání. Takže celkově to bylo dost nevyvážené. Je to trochu škoda protože nápad a potenciál dobrý. Nicméně si dovedu představit i opačnou cestu. ()

zette

Postava dedy byla neskutecna a i kdyz na prvni pohled vypadal jako totalni prudic, se spoustou jeho myslenek a nazoru jsem se ztotoznil. Nadcasovy film, ktery poukazuje na fakt, ze rozdily mezi generacemi se stale vice prohlubuji... Mrzout narazi i na aktualni temata a s laskou vzpomina na minulost, kdy jeste Finsko bylo Finskem a Evropa, Evropou. Bavil jsem se dobre, asi jako vetsina navstevniku kina. Skoda slabsiho konce, jako by filmu trosicku dosel dech. Tento film deli jen chlup od meho plneho hodnoceni. Videno v ramci Scandi II v ostravskem Minikine. ()

laik_60

milá severská komédia o uhundranom starom mužovi, ktorému vadilo všetko vrátane elektriky, hmmm ktovie na čo mi budeme nadávať o desať dvadsať rokov (ja už teraz nadávam a hundrem a nostalgicky spomínam na časy bez mobilov, dva štátne programy v telke, žurnály v kinách zimy plné snehu a vôni dymu z komínov). Na uliciach bolo menej aut - a všetko sa dalo opraviť bez výmeny za nové. ()

angel74

Hluboce lidský příběh o muži, který se nechce smířit s tím, že svět funguje jinak než za jeho mladých let. Film je plný lehce humorných situací, u kterých jsem se i nahlas zasmála, přesto bych ho úplně za komedii nepovažovala. Je to takové severské pohlazení po duši podbarvené vskutku nádhernou hudbou, i když stařík byl občas na zabití, jak všechny kolem sebe dokázal vytáčet. ()

LadyPupu

Nerudnej dědek, zastánce starých časů, likviduje a kritizuje všechno a všechny v dosahu 100 metrů, aby posléze pochopil, že ne vše, co adoruje, může v dnešní hektické době fungovat. Třeskutá legrace to není, ale obstojná zábava ano, humor je tu dávkován jemně (vyjma scény s kácením stromu, páč to je prdel obrovská), dojemné scény citlivě a já jsem navíc byla okouzlena hudbou, protože ta byla opravdu skvělá. ()

netahlo

Az moc malo uveritelne. Fini komedie neumeji. Meli by se drzet toho, co jim jde nejlip - depresivnich filmu o zivotnich ztroskotancich. ()

kolemjdouc

do filmu nasypali tvůrci spoustu moudra.A ano každý zanecháme na této zemi svou stopu která vede odněkud někam a někdy i zpátky..V akci s kácením stromu jsem čekala že to dopadne jinak ale on si tu větev pod sebou neufikl :-)))).Vynikající výkony herců a to dětí.I ten červený ford,který mimochodem vynikl v tom modrošedém prostředí,měl svoji klíčovou roli.Záběr,kdy je zakousnutý do stromu a má jakoby naštvaný výraz ,to bylo fakt dobré!íDobrá režie.. ()

Vesecký

Ten obsahový komentář je hloupý, protože nepochopil smysl filmu, zřejmě ho psal mladší člověk, který sám žije "v přepychu věcí", místo aby se snažil žit v "přepychu ducha"... A o tom je tenhle film především. O vzájemném nepochopení dvou generací, které mají úplně jiné žebříčky hodnot. Která je ta lepší? Jsem už taky stár, a tak jsem vlastně taky skončil žít v roce 1989 a v něm jsem zakonzervován. Mnohé technické vymoženosti jsem sice zvládl, ale jen v základu, z přemíry tlačítek a ikonek jsem taky zmaten. Příhoda s kávou, to jsem celý já. I pro mě je káva turek a nic jiného a ty ostatní názvy jsem slyšel, ale nic si pod nimi představují a nejsem schopen si jejich názvy zapamatovat. A zubím kartáčkem na baterky bych si taky neuměl zuby vyčistit... Má nám být proto vysmíváno? Já jsem sice na práci levý jako ten stařečkův syn, ale jinak - nemáme právo se vysmívat i my mladé generaci, jak ji zkazila moderní technika, jak jí poničila citový život. Vidím to vedle sebe dnes a denně a jsem z toho zničen stejně jako ten stařeček, který se nakonec rád vrací na rodnou hroudu. ()

nonick1

Další severská dramedie z ranku "stoletých staříků" jako třeba Muž jménem Ove, jehož kvalit však nedosahuje. Přesto, myslím, stojí za zhlédnutí. ()

owwidius

Najviac sa mi asi pacil ten melancholicky zaciatok a koniec. Zvysok je fajn, vobec to neni zle, dokonca naopak, aj slusne natocene, len to spracovanie generacnych rozdielov ma nejak extra nechytilo. Tema kludne moze byt, ale asi by som si zelal, aby to natocili znovu a inak. Nemyslim si, ze mi to ostane dlho v pamati, uz takto po mesiaci som sa musel rozpamatavat o com to bolo. [#16/2016] ()

Ombak▼Penari

Spíše než komedie bych řekl úsměvný film o mezilidském nepochopení a přesvědčení o vlastní pravdě. Film je místy opravdu vtipný a místy naopak až lyricky a nostalgicky hloubavý, ve výsledku příjemný. K dokonalosti chybí dotáhnout či vygradovat některé důležité momenty, aby byla myšlenka snímku lépe uchopitelná. ()

moikki

Na tento film jsem šla jako na komedii a komedie to rozhodně není. Ač jsme se u filmu hodně nasmála, tak po skončení jsem si uvědomila, že tohle není příběh, který by byl vytržený z kontextu, tohle byla srážka s realitou. Ač jsou situace vedené do extrémů, tak se zde ukazuje střed dvou tvrdohlavých generací a představa člověka, že jeho názor je nejlepší a nad něj není. Je to správná severská komedie. Plusem rozhodně bylo, že jsem byla na promítání ve finštině. ()

Rockerman

Dá se to přirovnat k jinému severskému podivínovi, jménem Ove, ale finský mrzout není zlý, on je jen zapouzdřený v době svého mládí, kdy samozřejmě všechno bylo lepší, než teď když už je starý. Je tu několik kouzelných scén ( ruská delegace, kácení stromu, termostat). Také dvoudenní čekání na autobus, jehož linka byla před osmi lety zrušena, potěší. No a na závěr nechybí ani usmíření a dojetí. Výborné, ale přece jen Švédsko (Ove) - Finsko (Mrzout) 5:4! ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech