Teorie všeho

• slovenský

Teória všetkého

Životopisný / Romantický / Drama

Velká Británie, 2014, 123 min

Stephen je jeden z těch, kterým bych chtěla číst jeho myšlenky, ale teď nemyslím ty, které se týkají jeho teorií a jiných geniálních znalostí, ale jeho skutečných myšlenkách a pocitech jako člověka. Co skutečně cítil jako mladý muž, když se dozvěděl tu strašnou diagnózu?Jaký byl opravdu jejich vztah s Jane (kterou hrála Felicity roztomile, citlivě a dojemně) ? Nevím, asi jsem v tomhle směru trochu skeptik, Jane musela být světice, aby něco takového zvládla bez psychické újmy na zdraví. A o charakteru Stephena jsem slyšela mnohé rozporuplné názory. Nicméně, před Eddiem Redmaynem hluboce smekám. Nevěřila bych, že to zahraje s takovou přesvědčivostí, až jsem se musela po projekci jít podívat jak vypadá normálně. Vynikající výkon, který si zaslouží zvednout mé hodnocení směrem nahoru.(18.12.2014)

Klasický životopisný film o neobyčajnom človeku. Film vyzdvihuje predovšetkým výborný výkon Eddieho Redmaynea. Pri tomto filme som zistil, že asi mám rád životopisné filmy, alebo mi The Theory of Everything naozaj učaroval? Plné citov a silných emócií, no nie nasilu tlačené na diváka aby ronil slzy. Skvelé herecké výkony, parádna kamera... tejto teórií budem určite fandiť pri udeľovaní cien. Možno je škoda, že film sa snažil obsiahnuť väčšiu časť Hawkingovho života, než by sa zamerali na určitý úsek, ale zvládli to. Za mňa v poriadku.(8.1.2015)

Drámy nie sú môj štýl, romantické sa dajú, ale životopisné už vôbec nie. Tiež som si pokladal otázku, prečo to vlastne idem pozerať. Vlastne kvôli tomu, že tento filmík mal na Oscaroch dosť ocenení. Tak som si povedal, že prečo nie. Ron Howard natočil dobrý životopisný film (Čista duša), ktorý ma bavil. Skúsil som šťastie, pri niečo neznámom (áno neznámom, o Hawkingovii viem len to, že je slávny). A musím povedať, že aj keď som fandil na Oscaroch Benedictovi Cumberbatchovi za Imitation Game, ani Eddie Redmayne to nezahral zle. Celý film je celkom slušne zostrihaný, takže nuda pri dvoch hodinách a pri celkom zaujímavom príbehu sa nedostaví. Síce ma nedojal, tak ako by mal a tak ako si tvorcovia predstavovali, ale buď sa im to nepodarilo, alebo som skratka tvrdý chlap. Asi to druhé. Určite to druhé a niečo aj s toho prvého. Inak okrem samotného filmu a baví aj samotný soundtrack. Ten považujem nie len za veľmi dobrý, ale aj hlavne ako jeden z výrazných kladou filmu. No najlepšia skladba nepochádza od Jóhanna Jóhannssona (Arrival Of The Birds). Oblúbený soundtrack: Jóhann Jóhannsson - Cambridge, 1963, A Game Of Croquet, Forces Of Attraction. The Cinematic Orchestra - Arrival Of The Birds, Transformation. 80% - 4*(15.6.2015)

Poměrně standardní životopis, který ale vyzdvihují brilantní výkony (Redmayne je nejméně na nominaci na Oscara), kouzelná kamera a na 100% fungující emoce. Kdo má rád "lidské" příběhy, určitě si přijde na své.(6.12.2014)

Dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Film je krásný snímek o životě, lásce, nemoci a všem, co s tím souvisí. Oba herci jsou prostě dokonalí v jejich rolích a Eddie si Oscara rozhodně zasloužil. Jediné co mi vadilo, že délka filmu možná byla zbytečná, o 20 minutek zkrátit a bylo by to příjemnější :) ale jinak SUPER!(18.3.2015)

• - Manželka Jane je už nyní exmanželkou. Nahradila ji ošetřovatelka Elaine. (Mimochodem, její muž byl ten, kdo Hawkingovi sestrojil syntezátor a napojil ho na počítač). Elaine přebrala Hawkinga jeho první ženě. Nové manželství vydrželo dvanáct let. Pak následoval rozvod. Hawking měl monokly, zlomená žebra, zlomené zápěstí a další úrazy, které mu údajně druhá manželka způsobovala. (nicolcat)

• - Ve scéně, kdy si Stephen Hawking (Eddie Redmayne) hraje s dětmi, říká: "Exterminate" (česky: "Vyhladit"). Jedná se o narážku na rasu polomechanických mimozemských stvoření Dáleků ze seriálu Doctor Who (od r. 1963). Na stejný seriál odkazuje i slavnostní přípitek při Hawkingově oslavě doktorátu. (KillHurt)

• - Eddie Redmayne pracoval během natáčení s tanečním instruktorem, aby byl schopen pohybovat se jako osoba, jejíž svalstvo ochabuje každým dnem. (Zdroj: huffingtonpost.com) (MJana)