Teorie všeho

• slovenský

Teória všetkého

Životopisný / Romantický / Drama

Velká Británie, 2014, 123 min

Něco podobného jsem zažil i se svým tátou, obětí těžké nemoci znemožňující ovládat svaly, takže jsem měl bohužel příležitost porovnat film s realitou. Eddie Redmayne roli Stephena Hawkinga ztvárnil dokonale, všechna čest.(6.4.2015)

Úžasný výkon herce hlavní role. Dojemný příběh geniálního mozku, kterého zradilo tělo. Osud byl k tomuto fyzikovi a matematikovi zvláště krutý..(23.7.2015)

Trochu jsem doufala, že Teorie všeho srozumitelně poodhalí i absolutnímu nefyzikovi mého typu jak nejslavnější kvadruplegik světa vypočítal Boha nebo něco na ten způsob, no nakonec se z toho tvůrci docela šikovně vylhali Eddieho hereckým koncertem. Nenechte se odradit komentářem páně verbala, jehož tolik roztrpčuje, že tento zrzavý zjev věrně nekopíruje Adonise. Redmayne se pro tuto roli nejspíš narodil a Hawkinga si nastudoval tak pečlivě, že vás to do filmu vcucne jak čerstvě protažený odpad. Tedy jsem mávla rukou nad tím, že z mlíka motajícícho se v kávě genius sice vydedukoval singularitu černé díry, no já jsem pořád jen u espressa. Pro holčičky je totiž ve filmu kvantum jiné zábavy. Tím, jak se dějová linka motá především kolem vztahu s Jane, můžete například s přibývajícími Hawkingovými potomky rozjímat nad tím, jak mu to zázračně klape v rozkroku, anžto zbytek těla vlivem nemoci začíná připomínat mumifikovaného mongolského lámu. O nemoci a vztahu je film především. Vzdávám hold neskonalé síle ducha a intelektu, jakým tento dozajista výjimečný muž disponuje, nicméně teorie zůstává teorií a kromě chvilkové zvědavosti, kterou ukojily dvě krátká videa na youtube, jsem necítila potřebu zabřednout do hlubšího studia Hawkingovy práce. Připouštím, že to nejspíš nebylo ani cílem filmu a připouštím, že bych nejspíš stejně pochopila prd. Tedy lepší tři za hezký skutečný příběh o člověku s nádherným smyslem pro ironii, který sympaticky ukázal osudu fuck off a samozřejmě příběh o ženské schopnosti milovat a pečovat. Trochu mě mrzí, že mě takové silné téma nestrhlo víc, snad jsem v postavě Jane cítila zanícení a oddanost plynoucí spíše z její víry, než ze skutečné lásky, těžko říct, ale jako romantické drama rozhodně nenudí.(22.2.2015)

• Houdini

Oscar 1 : Herec HR - Eddie Redmayne + 4 nominace: Nejlepší film, Herečka HR - Felicity Jones, Scénář - A, Hudba(16.1.2015)

Jaký asi tak může být film o životě člověka s ochrnutým nervovým systémem a o životě jeho manželky? Nemusíte být zrovna člen Akademie, abyste si dokázali tipnout, že dojemný a smutný. Ach, jak překvapující... Nicméně upírat mu Krásu by nebylo fér. Akorát Eddie Redmayne to možná trošku přehnal, protože svou genialitou předčil i výjimečnost Hawkinga.(21.3.2015)

• - Adam Godley, který ve filmu hraje lékaře, si zahrál i v dalším filmu o Stephenu Hawkingovi. V roce 2004 ho bylo možné vidět ve filmu Hawking (2004) v roli otce hlavního představitele, kterého ztvárnil Benedict Cumberbatch. (MJana)

• - Pro dokonalejší mimiku strávil herec Eddie Redmayne (Stephen Hawking) denně několik hodin před zrcadlem, kde trénoval různé grimasy. (cihlenka)

• - Ve scéně, kdy si Stephen Hawking (Eddie Redmayne) hraje s dětmi, říká: "Exterminate" (česky: "Vyhladit"). Jedná se o narážku na rasu polomechanických mimozemských stvoření Dáleků ze seriálu Doctor Who (od r. 1963). Na stejný seriál odkazuje i slavnostní přípitek při Hawkingově oslavě doktorátu. (KillHurt)