Trabantem až na konec světa

• slovenský

Trabantom až na koniec sveta

Trabant vs. South America

(festivalový název)

Dokumentární / Road movie

Česko, 2014, 98 min

No je to už asi rok, co jsem byl naposledy v kině, ale nemohl jsem si po tak dlouhé době vybrat lepší film než mé oblíbené trabantíky, jak si to peláší napříč Jižní Amerikou. Kdybych měl být objektivní, tak Afrika byla přece jen o maličký chloupek lepší, především díky úžasné hudbě a divočejší přírodě. Také bych se nebál do filmu přidat ještě nějakých 15 - 20 minut záběrů z amazonských pralesů, pouští a hlavně setkání s místními lidmi. Takto skvělý projekt by klidně utáhl stopáž 110 - 120 minut. Nicméně v tomto sestřihu je zase větší sranda, takže pokud má člověk chmury, tak tohle mu jednoznačně zvedne náladu. Co se týče hodnocení, tak určitě zde bude klesat, přece jenom je to fanouškovská záležitost, každopádně jsem rád, že jsem si zpříjemnil večer a alespoň zas trochu podpořil Dana a ty ostatní blázny v tom, aby nic nebalili a co nevidět vyrazili pokořit třeba Austrálii a Nový Zéland. My fanoušci se nechme překvapit a vy ostatní radši sledujte Ordinaci v Růžové zahradě. :-D 90% ___ (Africe jsem dal 100%)(19.3.2014)

Multinárodní cesta za snem, která vede napříč nádherným kontinentem. Už Afrika si mě absolutně získala. Na tohle pokračování jsem čekal hrozně dlouho a hrozně moc jsem očekával. Moje očekávání byla překonána. Opět je každičká vteřina neuvěřitelně zajímavá, ale v tomhle dílu se mi navíc zdálo, že se mnohem více myslelo na diváky u televizních obrazovek a byl jim dodán mnohem lepší materiál k obdivování. Posádka se rozrostla o další sympatické členy, polského Fiata a zapáleného slovenského frajera na Jawě. Zmíněný Marek Slobodník mi brutálně připomínal jednoho slovenského spolustudenta. Vyjadřováním, chováním a prostě vším. Opět nádherné záběry krajiny, špatně sjízdné cesty a další věcičky, které cestu zdravě komplikovaly. Zmíním třeba nádherné mosty se shnilého dřeva, po kterých už nějaký ten čas zřejmě nikdo nejel. Kdybych přes ně měl trabant přepravit, tak bych se nejspíš tak rozklepal, že bych neudržel ani volant. O polském Radkovi, kterému se podařilo během cesty ztratit ne jednou, ale hned dvakrát pas je lepší raději ani nehovořit. Zkrátka dokonalá oslava života v té nejryzejší podobě, kterou musí zákonitě ocenit každý, kdo má ten svůj život alespoň trošičku rád. O tomhle je dokument především. Jediné, co bych zde vytknul je délka stopáže. Většinou nadávám na příliš dlouhou stopáž, ale tady bych si moc rád dal několikrát přidáno. Naštěstí tu je seriálové řešení, které je cca 5 hodinové!(14.7.2014)

O Trabanťácích jsem tak nějak věděl převážně z doslechu, protože je má hrozně ráda má žena. Takže jsem věděl kdy kde byli plus jaká je to takhle z tepla domácího gauče sranda. Přímo jsem se s nimi střetl až loni v prosinci, kdy jsme se ženou navštívili krumlovskou přednášku Dana Přibáně o jejich cestě do Austrálie a přilehlých destinací. A přednáška mi přišla hodně parádní. A tak když na silvestra dávali tenhle film, podíval jsem se na něj. A návštěva přednášky byla zřejmě největší chybou toho filmu. Protože jsem z něj (ač o jiné cestě) cítil, kolik toho v něm z té cesty chybí. Což je, samozřejmě, pochopitelné, čtvrt roku do hoďky a půl jen tak nenacpete. Ale mrzelo mě to, protože jsem věděl, jak je ten film najednou plochý. ne že by nebyl zajímavý, jako seznámení s trabanákama je to určitě fajn, ale když vám do ucha žena skuhrá, kolik toho v tom filmu chybí, protože viděla seriál.... Takže jsem se hned vrhl na seriál. Ale jako úvod do filmových a dokumentárních trabanťáků dobrý. protože nevíte-li o nich vůbec nic, tak vás to chytne. Ale víte-li o nich něco, pak ty nedostatky nutně krátké stopáže a absence mnohých důležitých aspektů celé cesty prostě vadí.(4.1.2016)

Svoje ciele si plniť treba ... a oni si ich plnia, mna by tam minimálne 10 krát porazilo ...(4.7.2015)

Záviděníhodný roadtrip po Jižní Americe! Navíc jsme viděli jen zlomek cesty, protože ze 400 hodin materiálu je ta hoďka a půl jen neskutečné vnadidlo, pro nějakou vlastní raodtrip parádu. Velice mě to bavilo. Je to nezávislé a nezaškatulkované se spoustou úsměvných situací, ale i situací, kdy divákovi zatrne ... takový "výlet" pár lidí, kteří si vzali kameru a pod záštitou české televize aspol. si to celé zdokumentovali. Jednou, možná v příštím životě, bych tohle chtěl podniknout :) PS: Solná poušť V Bolívii je neskutečná!(10.8.2014)