Trabantem až na konec světa

• slovenský

Trabantom až na koniec sveta

Trabant vs. South America

(festivalový název)

Dokumentární / Road movie

Česko, 2014, 98 min

Ďalšia s Pŕibáňových ciest. Nejako som si na toho usmievajúceho sa a stále bohujúceho čecha zvykol. Tentoraz ide trabantom po Južnej Amerike a spolupútnici sú mu jeden Slovák, dvaja Poliaci a zvyšok domáci Čechúňi. Páčilo sa mi to. Aj napriek tomu, že to nemá atribúty naozaj sa niečo o krajinách dozvedieť, koncept s akým je film spravený je natoľko bláznivý, že ich eskapády sú zábavné a dokážeme sa s tymi problémami aj celkom vžiť. Taký ten dôkaz, že ísť si tvrdohlavo po svojom sa oplatí. Teším sa na ďalšiu cestu.(6.4.2015)

Škoda jen, že oproti Africe už Jižní Amerika nepůsobí tak divoce.(17.3.2014)

Dokument? Ale kdeže. Do cestopisného hávu zaobalená priamočiara dobrodružná komédia o strastiach a slastiach medzinárodnej česko-poľsko-slovenskej výpravy na ceste až na samotný koniec sveta, to už skôr. Dan Přibáň a jeho kolegovia menej fakticky, ale o to zábavnejšie vykresľujú svoje divoké putovanie najkrajšími, najpustejšími a najnebezpečnejšími oblasťami latinskoamerického kontinentu plné čakaných i nečakaných príhod, nehôd a eskapád na ceste za vysneným cieľom. V hlave to zrejme (ako bolo jasné aj z rozhovoru s Přibáňem po projekcii) nemajú úplne v poriadku, ale vďaka tomu a multikultúrnej spolupráci s nemenej šialenými Poliakmi a až ikonickým Marekom Slobodníkom na Jawe sa stávame svedkami všemožných situácií, ktoré sme doteraz videli len vo filmoch - od strateného pasu, ktorý je miestnym úradníkom na smiech, cez zapadnutie do blata, červený cestný prašný mejkap zdarma či vratké drevené mosty, ktorých prechod už pár automobilov neprežilo a mnohých ďalších, čo pre potešenie môjho diváckeho ja absolútne postačuje. Silne subjektívne hodnotenie: 90% P.S.: Projekcie s účasťou tvorcov začínam mať stále radšej; buď sa s nimi môžete odfotiť, to ak sa vám film páčil, alebo po nich hodiť najbližšou použiteľnou zbraňou, to keď až tak nie.(22.7.2014)

Česi, Poliaci a Slovák na cestách alebo Západoslovania opäť bláznia, no proste zábavné, aj keď nejaký extra informačný a pôžitkový dokument to nie je, pobavil som sa minimálne ohľadom vybavovania pasov, či jazde na soli.(11.4.2015)

Jsem sice zvyklý na kvalitu vánočních speciálů Top Gearu, ale na české poměry je trabantové dobrodružství také svým způsobem zábavné. Bohužel tento dokument trpí nevyvážeností mezi nudnými pasážemi (přejezdy, opakování podobných scén, koupání) a potenciálně zajímavými pasážemi, které jsou nastříhané zase zbytečně zkratkovitě (problémy na cestě, opravy, technické záležitosti). Předchozí Afrika mi proto přišla zpracováním o něco lepší. 70%(14.10.2014)

• Dan Přibáň