V zimě roku 1820 byla velrybářská loď z Nové Anglie napadena čímsi neuvěřitelným: velrybou mamutích rozměrů s obrovskou vytrvalostí a téměř lidskou touhou po odplatě. Toto skutečné námořní neštěstí inspirovalo spisovatele Hermana Melvilla k napsání románu Bílá velryba. (Freeman Ent.)

JohnMiller

Keby bola úvodná hodinka troška kratšia a pobyt na člnoch spolu s hladovaním a trápením sa, trocha dlhší a viac psychologicky prepracovanejší, išiel by viacej do hĺbky až na doraz, bola by táto snímka jasnou voľbou na film roka aj Oscara za najlepší kúsok. Takto je to "iba" skvelé, a aby som pravdu povedal, nad moje očakávania. Ron Howard je režisér ktorého úprimne nemám rád. Nemusím, Da Vinciho kód, Anjeli a démoni a im podobné "kontroverzné, konšpiračné, komerčné kraviny. Ale uznávam, že pán je skvelý režisér a to čo robí, robí dobre. Napríklad A Beautiful Mind či Rush sú filmy ktoré hovoria zaňho, bez debaty, hoci námety ani jedného so spomenutých, nie sú mojou šálkou kávy, neuznať ich by bolo filmové kacírstvo. Skutočný príbeh lode Nantucket Essex ktorú v prvej polovici 19 storočia sundala obrovská veľryba je námet parádny, ale po pravde, pokiaľ si tam tvorca nevymyslí nejaký akčný (a rozhodne trápny) prídavok, na celovečerný film, ktorý by mal v dnešnej presladenej dobe trhať návštevnosti v kinách, je to málo. Na nejakú hlbšiu drámu by prostí Američania asi nechodili. No, a to je asi odpoveď na moju prvú vetu.. Keby bolo keby. Ale Howard to bez problémov dokázal. Páčilo sa mi strašne, že tam v jadre toho konceptu nešlo vôbec o tú veľrybu. Ústredným bodom bola posádka a cieľ výpravy. Loď sundala za 2 minúty a zmizla, bol to komplexný príbeh samotnej lode a jej posádky, žiadny heroický súboj s krakenom. Ten taký kvázi realistickejší prvok do toho sadol neskutočne. Ďalšia vec ktorá človeka uchváti je vizuálna stránka. Oscar za špeciálne efekty musí byť!!!!!! Celé to bolo oblečené v takom teplom zelenom šate, že divák niekedy netušil, či ide o cgi alebo o skutočné more. Obraz vyrážal dych. Masky takisto skvelé. Premena hercov z námorníkov na šialené vyhladované kostry v stroskotaných člnoch bolo tiež niečo neuveriteľné. ()

FilmFan24

"V srdci moře" je krásně natočený příběh o věcech dávno minulých, kde ale díky malému důrazu na konflikt kapitána a prvního důstojníka, chybí právě ono v názvu zmiňované srdce. ()

PP66

Příběh Bílé velryby byl převeden na plátno umně a uvěřitelně, děj dovedl vtáhnout a pohltit. A ve 3D zejména vyzněl živě. ()

Vědma

Tak jasně že je to vlastně animák s živými herci, ale zkuste něco takového natočit v reálu. Najděte v moři Moby Dicka, přinuťte ho, aby vám rozflákal loď a ještě na vás mrknul. To nedokázal ani Spielberg v Čelistech a vzpomeňte toho papundeklového žraloka. Ale zase na druhou stranu - báli jsme se ho všichni. Příběh i jeho orámování se mi líbily, dívat se na Hemswortha je vážně radost i v okamžiku, kdy je úplně hin. Škoda byla, že Cilian Murphy, jehož postava byla jediná zajímavá, měl tak málo prostoru. Naopak představitel kapitána nebyl schopný zahrát ani to, že je úplně neschopný. ()

Trevor

Výborný dobrodružný film, ktorý napriek množstvu digitálnych efektov pôsobí realisticky. Ďalším veľmi pozitívnym faktom je spôsob spracovania, v ktorom autor Bielej veľryby počúva svedectvo podané z úst plavčíka Thomasa. Prestrihy v deji medzi oboma obdobiami sú zvládnuté veľmi dobre, nenarušia dej ani v najmenšom. Celkové hodnotenie 5* je hlavne za vynikajúco zvládnutú prvú časť filmu, po stret Essexu s Moby Dick. Druhá časť filmu z celkového dojmu trochu uberie, na druhej strane tak nejako by to asi vyzeralo v skutočnosti. 85%, poteší aj ľudí, ktorí nie sú najväčšímu fanúšikmi dobrodružných filmov. . ()

Martpod

Parádní vyprávění, tak epický, že sem měla husí kůži až na zadnici, půlku filmu zatajenej dech a nevim, jestli sem víc fandila velrybě nebo rybářům. Jedinou poskvrnkou na úžasným vizuálu byla (nikoli přemíra) ale moc patrný bluescreeny. Kolem a kolem, zasloužené čtyři hvězdy. ()

stuntmanMIKE

Chlapci a dievcata.... to som si zase nabehol. A to som sa na toho tesil lebo zrzek Hownard byval pri podobnych projektoch zaruka. Tesil som sa na nasratu velrybu...posadnuteho kapitana...zufalu posadku a boj kto z koho. Miesto toho som dostal Godzilu kombinovanu so Stroskotancom. Kapitan lode mal charizmu rejnoka...nasrata velryba tam hrala vseho vsudy 15 minut a zvysok bola nudna kokotina o desiatich smutnikoch v zachrannom clne. Cakal som, ze ma to nadchne, no nekonalo sa. Neostava nic ine ako si pockat na Rothovho Megalodona nech mam ku velkym rybam zase respekt. ()

dee-key

Na pohled líbivé, fakticky zajímavé, ale příběhově záživné jen jakž takž. Podle vypravěče byly třenice mezi kapitánem a první důstojníkem hrozné. Tak to jsem si nějak nevšiml. Stejně jako to přeskakování měsíců a let v příběhu prakticky nepostřehnete, kdyby vám to výslovně nepřeříkal. Čili velrybářům všechna čest, musela to být makačka, ale film spíš průměrný. ()

TheDon

V srdci moře je všude samá voda, jak překvapivé. Ale i tak je Tchór pořád dokonale melírovanej a svůj souboj prohrává jasně na body. Moby je totiž pořád sakra velkej dick a nenechá se přechcat žádnou trapnou harpunou. Škoda toho digitálního bordelu, protože je to překvapivě koukatelnej film. Ale nutno říct, že co se týče lodní dopravy a lovu, je takovej Michiel de Ruyter asi o třicet levelů vejš. A to je prosím evropská produkce. Každopádně Tchór vs Moby 0:1 a tak to má bejt. 60% P.s.: cannibalism at its finest ! ()

ilemas

Nové zpracování oblíbeného románu mého mládí už mě po letech tolik nebralo, v dnešní záplavě filmů a knih nemá už co nabídnout. ()

applause

Na to, jak film začal, tak mě pokračování filmu zklamalo. Čekala jsem od něj trochu víc. Dovedu si představit, jaké by to bylo být 3 měsíce o hladu, to film vylíčil velmi dobře. Nicméně něco tomu chybělo, proto dávám nižší hodnocení, než jaké by si film zasloužil, kdyby využil veškerý potenciál. I tak doporučuji. ()

M.i.k.e

objektivně jsou to čisté čtyři hvězdy,protože Howard opět natočil to co mu sedí a i když sem čekal trošičku něco jiného,nakonec jsem mu to celé sežral a celé ty dvě hodinky jsem se bavil víc než dobře.Jakkoliv všechny herce válcuje poměrně hustá digitalní velryba,všichni si odvádí svoje a jsem rád,že Howard nechce diváka prvoplánově dojímat.I když sem celou dobu fandil vodnímu běloušovi,nebyl mi osud postav (ne všech postav) úplně lhostejný...pátá hvězda pak přistává proto,že si myslím,že těch nízkých...zbytečně nízkých hodnocení je tu až dost...85% ()

Figu

S panem Hemsworthem se dá prožít i parádní dobrodružství bez kladiva a brnění. Velice pěkně natočenej filmek podle knižní předlohy, kterej vyhrává především díky století jeho natočení a to jest - díky krásným digitálním efektům. Lodě, ryby, bouře a celkově veškerý dění na vodě je pastva pro oči. Hlavně za to čtvrtá hvězda. Kdo má rád dobrodružství, námořníky a trochu větší rybky, hurá na palubu. 70% ()

Martin741

Reziser Ron Howard /Cista Duse, Ryvalove/ natocil celkom slusny, ale stale len priemerny film o tom, ako roku 1820 bola velrybou napadnuta ista lod. Ta lod sa nasledne vydala na cestu. Tem je vo filme viac, ci uz stret kapitana s posadkou /1. dostojnik/, alebo zachrana zivota, pricom treba riesit, kam sa da az zajst pri zachrane zivota, pochopitelne. Hemswortha /Tchor 1 a 2/ mam doteraz na haku, ale hral dobre, Cilian Murphy /28 days later/ hral na urovni a hoci mi dost vadil novy Q Ben Whishaw, dalo sa to napokon prezit. Velryba az priserne digitalna, a tie morske sceny dobre, ale uz som videl aj lepsie. Hlavne sceny, ked herci bojuju s akoze vlnami : je mi naprosto jasne, ze to bazen sa tvaril ako ocean a ze to lial vodu na nich asistent produkcie zaveseny na zeriave z nejakej zahradnej konvice. To pochopil aj taky zakomplexovany debil a obstarozny mentalny invalid ako som ja. Celkovo len taky znesitelny priemer, verzia o Moby Dickovi s Gregory Peckom z 50. rokov je u mna stale vysie, jo, jo : 55 % ()

rakovnik

Kvůli mému silnému ekologickému cítění jsem fandil pochopitelně decimovaným velrybám, byť v 19. století byly ještě lidem celkem vyrovnanými soupeři. Tomu, co jsem viděl, odvaha neříkám. Touha po penězích, přetavená v touhu a vůli po životě, s nadějným koncem, byť víme, že pro kytovce bohužel smutným. ()

Nach

Ron Howard nás před několika lety překvapil výbornými Rivaly. Hodně lidí právě je s filmem V srdci moře porovnává a není to dobře. Rivalové a tento snímek jsou, jak žánrově, tak stylově dosti odlišné. I zde máme střet dvou postav. Tentokrát ale není ústředním tématem jejich vzájemný konflikt, ale souboj s matkou přírodou. Respektive skutečná událost, z níž se později stane fikce pod názvem Moby Dick od Hermana Melvilla. Chris Hemsworth opět dokazuje, jaký herecký prim v sobě skrývá. Benjamin Walker je tak často do počtu (na záporáka není dost záporný, na klaďáka zase není dost kladný) a výrazně vpřed se dostane až v samotném závěru filmu. To nejsilnější, co film tak má je vcítění se do kůže námořníků v 19. století. Doby, kdy muži byly z ocele a lodě ze dřeva. Ovšem i po této stránce nejde o ten nejlepší snímek. Master & Commander je ještě o kus lepší. Přesto však tento snímek nijak moc před flákem s Russellem Crowem z roku 2003, nezaostává. Dočkáte se zde i ztroskotání, umírání na moři, vážných zranění, úmrtí, souboje s velrybou a v neposlední řadě i kanibalismu. A to vše v míře, která vás nestihne nudit. Takže suma sumárum jde o nadprůměrný snímek, který dělá čest svému žánru a děkuji jeho tvůrcům, že jej zrealizovali. 75% ()

BarryLyndon

Jak mohli tak parádně obsadit trojici z vypravěčských scén (tohle imho líp obsadit prostě nešlo) a totálně to pohřbít jedním z nejhorších blockbusterových castingů? Mlátilo to do očí každou scénou Ciliana Murpyho, který přehrával zbytek posádka tak 3x dokola. A mám pocit, že proto ho tak prostříhali. Hemsworth je hrozně fajn jako sebeparodický Thor (v Rivalech btw dost podobná role), ale jenom mu proboha nenamlouvejte, že umí hrát, protože neumí, prakticky podobný případ jako JLaw. A škoda, že neměl Howard koule ústřední roli čoupnout Murphymu a cocky protěžovaného kapitána právě Thorovi. Vůbec škoda, že Howard neměl svůj den, tohle byl totálně zoufalý projekt už od scénáře a to mám moc rád mořská survival dramata a jsem ochotný odpustit dost i těm horším, ale panebože tohle bylo o dost horší, než Unbroken... 3-4/10 ()

C0r0ner

Ač vodu příliš rád nemám, tak filmy, které se odehrávají na lodích a na mořích, mám rád. O Moby Dickovi jsem do téhle chvíle jenom slyšel, a tak jsme si s chutí tenhle film pustil, zvlášť z rukou tak skvělého režiséra. A líbilo se mi to moc. Samozřejmě se dá pochybovat o IQ bílé velryby, ale film to byl skvělý. 90% ()

PavelVanekArt

,,Bylo možné naplnit velrybím olejem 3.000 sudů..." ,,Bylo?" ,,Dokud se neobjevil ten bílej démon..." Já Vám nevím přátelé. Kniha Moby Dick je sice epos hodný Homéra, ale tohle zfilmování má nějakou tu vadu na kráse. Banda zkušených lovců velryb, za dob pirátských, se vydala na moře pro ukořistění tučného nákladu velrybího oleje. Jako na potvoru ale nic v okolí neulovili, tak se dle povídačky vydali 1.200 mil po rovníku, 3.000 mil od břehů Jižní Ameriky. Čekalo tam na ně obrovské hejno velryb. A taky jeden bílej Ďábel. Opravdu nehorázně mě tu srala kamera. Hlavně ve vodě, pod vodou a na lodi. Šmarja pano, koho zajímají GoPro záběry na pádle? Nebo na stožáru? Snímání kolikrát z těch nejvíce idiotských úhlů tomu jen nasadilo korunu. Dalším negativem budiž naprosto odpudivé CGI triky. To jako vážně nemohli natočit pár záběrů na opravdovém moři? Velryby bych chápal, ale vlny i s člunem a posádkou? Tak ušetří se love, že. Poslední negativum je řídký scénář. Jasně, nemůžu chtít zázraky, ale nějakej ten silnější emotivní moment tomu chyběl jako sůl v moři. Samotnej Dickens v srdci moře byl fajn záporák tak deset minut. Pak si s Hemsworthem vyměnil kukuč a bylo po hrozbě. Může to znít jako že se mi film nelíbil. Opak je však pravdou přátelé, dost se mi líbil. Hemsworth nečekaně dobře zahrál (na Rush to však nemá), Murphy vydatně sekundoval, masky byly hodně cool a celkově mám rád tuhle pirátskou dobu (Aye sir). Zkrouhnout to o půl hodinky, vyladit scénář, vysrat se na CGI a měli bychom tu mořskou extázi. Takhle tu máme jen kaluž s bílou žížalkou. Ale hezky se na tu kaluž kouká. Ron Howard šlápl tentokrát vedle. V kině to musel být ale hukot. Silnější 3*, slabé 4* a.k.a 70% ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)