Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

|| Scenár: Peter Weir, John Collee / Podľa námetu: Patrick O'Brian: Master and Commander | Hudba: Iva Davies, Christopher Gordon, Richard Tognetti | Produkcia: Alan B. Curtiss | Distribúcia: 20th Century Fox, Miramax Films, Universal Pictures | Rozpočet: 150 miliónov $ | Tržby: 212,011,111 $ || Jeden z najpevnejších počinov bez umelých prísad kalifornskej receptúry, hrajúci nielen na violenčelo a violu, ale hlavne na realistickú strunu. Crowe už nemá čo dokazovať, len potvrdzuje. Celovečerňák bez akejkoľvek hlavnej alebo vedlajšej postavy nežného pohlavia však nemôže mať plný počet. Je to dané prírodou a taktiež faktom, že dnešný človek má od námorného života asi tak ďaleko, ako človek z roku 1805 od počítačov. Nič to ale nemení na tom, že je to krásny kus s velkým srdcom Petera Weira, ktorý vytvoril jeden z najvernejších námorníckych filmov všetkých čias. (Ps: Prstovú techniku hry na čelo a violu doktora i kapitána by závidel i profík z filharmónie, čo je zároveň jedným z najnereálnejších prvkov celého filmu :)(5.5.2012)

Peter Weir dokazuje, že výpravné filmy skutečně umí, Master & Commander je možná jeho "nejkrásnější" epos, který zdárně kombinuje velkolepost a skromné vyprávění o několika charakterech v uzavřeném prostředí otevřeného moře. Mlha se snáší ke hladině, vlny se tříští o palubu, děla bijí o život, posádka drží při sobě a všem jim velí charismatický Russel Crowe. K menším neduhám patří ne až tak úderný, nebo naopak chcete-li, jednodušší, děj, cílem filmu je však podat především válečnou atmosféru a bratrské vyznění, také proto se zde nevyskytuje žádný ženský charakter a to je výjimečně dobře... Sympatický snímek pro správné chlapy :) 8/10(7.10.2012)

Už si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem se před vyvrcholením filmu přistihl, že napětím skoro nedýchám. Muselo to být dávno a muselo to být u podobného filmu, jakým je Master & Commander. Tohle je nádherné volání starých časů, robustní filmařiny s jasnou vizí, precizním vedením a skvěle poskládanými dramatickými vrstvami. Peter Weir má velitelské schopnosti a nezlomnost kapitána Jacka, zároveň ale zůstává analytickým pozorovatelem jako doktor Stephen. Způsob, jakým jsou vybudovány jednotlivé postavy, jakým způsobem je udržována chemie posádkou, by měl být v nějaklé učebnici filmové taktiky. Během pár minut je člověk na palubě a účastní se plavby, která je zároveň poučná, napínavá i emotivní. Navíc tu vysvítají Weirovy typické duality malých a velkých vesmírů, když se válka, politika a věda ústrojně zrcadlí ve vztazích a rozhovorech postav, aniž by film sklouzával k nějakému přehnanému mudrování. Všeho je tam tak akorát a prach tomu nezvlhne ani navzdory hromské stopáži. Tohle mi ustřelilo hlavní stěžeň. Huzzah! (a ten druhý díl, prosím, dle toho, co nám Peter Weir říkal, to není utopie).(3.4.2011)

Jeden z nejlépe natočených námořních filmů, jehož děj se odehrává výhradně na moři, na dávných fregatách. Doporučil bych všem mužům do období, kdy je serou už jen pouhé myšlenky na ženy. Jelikož Master & Commander je patrně jediný film, který znám, v němž se neobjeví ani jediná žena. V Hlavní roli výborný Rusell Crowe.(11.7.2008)

Ani se mi nechce věřit, jak citlivě umí být natočena tak jednostranná problematika. Na dvě hodiny jsem si přál sloužit na Překvapení pod dokonalým kapitánem Crowem a bojovat za Anglii. Škoda, že se scénář nedokáže uzpůsobit Weirově parádní režii a občas sklouzne do zcela zbytečných zákrutů jako v případě pověry o Jonášovi.(17.7.2007)

• - Do role Dr. Maturina byl zvažován Ralph Fiennes a Heath Ledger. (Karlos80)

• - Název francouzské fregaty Acheron pochází z řecké mytologie - jedná se o jednu z větví řeky Styx obtékající svět mrtvých. (Adrai)

• - Z desiatich nominácií na Oscara (okrem iného aj za réžiu a najlepší film) si snímka odniesla dve sošky – Russell Boyd za kameru a Richard King za strih zvukových efektov. (ash99)