Reklama

Reklama

Master & Commander: Odvrácená strana světa

  • USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (695)

Lima 

všechny recenze uživatele

Díky poutavé filmařině a realistické výpravě mohu klidně říci - byl jsem tam s nima. Na lodi při bouři, při bitvě i při chvílích oddychu a vůbec jsem se nenudil. Při úvodní bitvě jsem byl vržen do víru dění, krev, pot a slzy byly na dosah, při scéně s bouřícím mořem se mno loď se smýkala ze strany na stranu a na Galapágách jsem relaxoval společně s doktorem za tónů kontrabasu a bylo to příjemné. Jestli chtěl Weir ukázat detailní portrét života na jednom anglickém bitevníku, tak se mu to povedlo. Jestli chtěl natočit dobrodružný příběh, tak rozhodně nestřelil vedle. A s vybraným hereckým ansáblem už vůbec ne. Croweovi a Bettanymu jsem jejich kapitána respektive doktora věřil každou sekundu. A mimochodem - chcete vědět, jak jedna maskovaná strašilka dokáže pomoci vyhrát námořní bitvu? Tak potom s tímhle filmem neváhejte. ()

Cival 

všechny recenze uživatele

Peter Weir se po letech vrátil na špičku současného filmu, tentokrát s dobrodružnou námořnickou podívanou, která však není postavená na šermířských soubojích a přestřelkách z děl. Chybí i krásná dívka jako odměna pro odvážného velitele. Master and Commander totiž není romance na moři, ale psychologická studie velitele, jenž riskuje životy posádky, když neoblomně pronásleduje silnějšího nepřítele. Weirova novinka spíše pohltí příběhem a atmosférou vyprávění, než svou vizuálním zpracováním. Triky mají slabší místa (voda tříštící se o trup lodi je v některých záběrech jasně digitální) a kamera se při dlouhých průletech kolem lodi prapodivně třese, ale nijak výrazně to nevadí. Weir nechce šokovat velkolepostí, nenatočil opulentní výpravný snímek, ale v jádru intimní pohled do duše námořníka. Tím námořníkem je opět skvělý Russell Crowe – toho Oscara bych mu dal:-) ()

Reklama

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Poměrně netypický námořnický dobrodružný film. Peter Weir opět zaválel, soustředí se hlavně na vztahy mezi jednotlivými členy posádky britské lodi a touhou (hraničící až s posedlostí) jejího kapitána po vítězství nad francouzskou lodí. Snímek není příliš akční, což je jen pro dobro věci. Weir se podobně jako ve svém starším válečném snímku Gallipolli nevyžívá v žádných krvavých scénách a tak i v bitevní vřavě neuvidíme téměř žádnou krev. Výborně natočené drama potěší příznivce Weira, fanoušky akčních velkolepých podívaných nejspíš zklame svým pomalým tempem. Herecky filmu vévodí umírněný Russell Crowe, jemuž jeho kapitána bez problémů uvěříte a Paul Bettany v roli doktora-přírodovědce a kapitánova nejlepšího přítele. ()

golfista 

všechny recenze uživatele

Peter Weir netočí špatné filmy. Pokud to víte a jdete do kina s důvěrou, pak vás tenhle výlet do doby napoleonských válek určitě nezklame. Příběh (celý se odehrává na jedné lodi) zdánlivě v poklidu plyne a vede vás nejen bojovými scénami (mimochodem velmi působivě nasnímanými a hlavně ozvučenými) jako by se nic nedělo. Přesto má vnímavý divák spousty důvodů k zamyšlení - nejen na vojenské téma... Russel Crowe a Paul Bettany jsou hvězdami filmu v tom nejlepším slova smyslu a role jim sedí jako ulité..... Je to jeden z mála filmů, kde se nevyskytuje žádná žena ! - já vlastně jiný neznám :) ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Nech čakáte čokoľvek, dočkáte sa niečoho úplne iného. MASTER & COMMANDER je ako James Ivory na vode. Bez fabule veľkofilmu, bez akcie, bez veľkých hrdinov. Psychologická exkurzia do života posádky starej bojovej lode, jej osobných konfliktov a pravidiel, ktorými sa musí riadiť. Najsvetlejšou scénou vo vojnovom filme by bola nejaká záverečná bitka, tu je to zber chrobákov poraneným doktorom na zelenom ostrove. Krásna kamera, v tuctoch detailných nuansí vykreslujúca charaktery jednotlivých postáv. Crowe je na plátne dve minúty a už ho milujete. A k ostatným hlavným si vytvoríte vzťah, akoby ste ich poznali celé roky. Weir je zvláštny a geniálny režisér. A hollywoodski producenti ho za to zaškrtia. ()

Galerie (42)

Zajímavosti (34)

  • Při točení scén na rozbouřeném moři byl na place přítomen námořní historik Gordon Laco, jehož rady režisér Peter Weir potřeboval každou chvíli. (EMMY)
  • Ačkoliv se kniha odehrávala v roce 1812, děj filmu se odehrává o sedm let dříve. To umožnilo tvůrcům, aby nepřítelem nebyla loď americká nýbrž francouzská, protože v roce 1805 byla Anglie ve válce s Napoleonovou Francií. (ČSFD)
  • Režisér Peter Weir si vzal na paškál dvadsaťdielny románový rad kníh zosnulého írskeho spisovateľa Patricka O'Briana. O'Brian bol údajne počas svojho života proti sfilmovaniu svojich kníh, pretože ich sám považoval za nesfilmovateľné, ale ako to už chodí, keď ste už raz a navždy z hry von, nikto na vaše želania neberie ohľad. (BadoXXII)

Související novinky

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) každoročně kromě známého a mediálně ostře sledovaného předávání Oscarů na přelomu zimy a jara organizuje o pár měsíců dřív i menší ceremoniál předávání…

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala…

Proč Crowe odmítl Pána prstenů?

Proč Crowe odmítl Pána prstenů?

06.07.2019

O natáčení trilogie Pána prstenů od režiséra Petera Jacksona vznikla velká spousta dokumentů a různých featutrettů, které jsou ještě spolu s komentáři tvůrců součástí všelijakých Blu-ray a DVD edicí.…

Crowe opět na palubě?

Crowe opět na palubě?

20.07.2009

Už během premiéry Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 se mluvilo o možném pokračování. Dobrodružství kapitána Aubreyho, palubního lékaře Maturina a lodi Jejího Veličenstva…

Reklama

Reklama