Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Naozaj veľmi kvalitný historický film, v ktorom R. Crowe zase odohral nezabudnuteľnú úlohu.P.Bettany podobne. Takto nejako si predstavujem život na lodi. Vyzerá to dosť realisticky a o bitkách ani nehovorím. Aj keď ich vo filme veľa nie je, v tomto filme samozrejme nejde o akciu. Výstrely z kanónov sú premakané do posledného detailu a zvukovo to znie fantasticky. Pripočítajme k tomu nádherné exteriéry, kvalitné triky a výbornú hudbu a výjde vám jeden z najlepších filmov roku 2003. Pre mňa osobne jeden z filmov na ktorý sa dá pozerať opakovane a stále nenudí.90%.(11.2.2009)

Soundtrack Christopher Gordon: 1. The Far Side Of The World ,2. Into The Fog ,3. Violin Concerto No. 3 'Straussburg' K.215, 3rd Movement ,4. The Cuckold Came Out Of The Amery (Traditional) 5. Smoke N' Oakum ,5. Fantasia On A Theme - Barry Wordsworth 7. Adagio From Concerto Grosso Op. 6. No. 8 In G Minor Christmas Concerto - Arcangelo Corelli Listen Listen Listen ,6. The Doldrums ,7. Prelude (From The Unaccompanied Cello Suite No. 1 In G Major, BWV 1007 - Yo-Yo Ma ,8. The Galapagos Listen Listen Listen ,9. Folk Medley: O'Sullivan's March/Cuckold Came Out Of The Amery/Mother Hen/Mary Scott/Nancy Dawson - Jim Walker ,10. The Phasmid ,11. The Battle ,12. Boccherini La Musica Notturna Delle Strade Di Madrid No. 6, Op. 30 ,13. Full Circle ,(18.5.2011)

M&C je snímek, který není ani tak o velkých námořních bitvách, ale spíše o studiu kapitána "šťastného Jacka" Aubreyho. Chytrá režie Petera Weira je podpořena skvělým Russellem Crowem a neméně vynikajícím Paulem Bettanym. Nádherné záběry na moři střídá úžasná příroda na Galapágách. Hodně na mě zapůsobila i hudba.(2.9.2007)

Wier opäť potvrdil, že pole červenoštvorčekových filmov na ČSFD mu právom patrí. Skvelý vojnový film s ešte lepšími hercami, Crowe je proste dokonalý, kvôli filmu sa dokonca naučil hrať na husle, čo je obrovská drina (viem o tom svoje, hral som 9rokov) a išlo mu to brilantne. Takže klobúk dole. Samozrejme, že film si stavia na tom, že morské bitky nie sú na plátne často zobrazované, takže klišéovitosti sa tvorcovia až tak báť nemuseli. Ale aj tak to dopadlo nad moje očakávania. 90%.(15.11.2006)

Na kapitánském můstku stojí odhodlaně a zarputile, a když už si jeho posádka myslí, že ji tenhle geniální stratég námořních bitev nemůže ničím překvapit, vytáhne znovu do boje proti silnějšímu protivníkovi, který jeho loď před pár hodinami solidně proděravěl. Když má příležitost alespoň částečně utnout řádění cílevědomého Napoleona, kapitán Jeho Veličenstva neváhá. Žánrově pestrý a umělecky jistý Peter Weir nespoléhá na velkolepé bitvy, ač měl úctyhodný rozpočet, nepředvádí se, sází na herce, na vztahy mezi nimi, na poctivou atmosféru. A ukazuje palubu i podpalubí zhruba tak, jak to mohlo být. A já mu to věřil. Stejně jako přátelství mezi kapitánem Russellem Crowem a palubním doktorem Paulem Bettanym, který je i jeho úhlavním oponentem. Herecky jsou oba přesní a soustředění. Přirozené, chytré, elegantní, dokonale natočené.(11.7.2015)

• - Byly využity i miniatury lodi, na kterých pracovala slavná novozélandská WETA. (Karlos80)

• - Ve filmu je použito zhruba 2000 kostýmů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Při zamaskování za účelem nalákání francouzské fregaty Acheron se změní název lodi Surprise na Syren - jedná se o slovní hříčku a odkaz na sirény, jakožto mořské nymfy z řecké mytologie, které lákaly námořníky do záhuby. (Adrai)