Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Zdánlivě zdlouhavé drama, kde se jakoby nic moc neděje. Opak je pravdou. Jde o velmi dynamický film, který je nabitý dějem od začátku do konce. Vždyť celý příběh na lodi Surprise je protkán hromadou minipříběhů, které se odehrávají mezi skvěle vykreslenými charaktery. I přesto ale Master & Commander nepůsobí roztříštěně, protože každý minipříběh je důležitou součástí celku. Navíc je po celou dobu přítomno napětí, kdy člověk nedokáže předpovídat, jak to bude dál, jestli bude vzpoura nebo ne, jestli ten přežije nebo ne atd. Ve skvělých výkonech všech se odráží Weirova pevná režisérská ruka. Velmi dobře je zvolena také hudba, zejména častá provázanost hudby na scéně a hudby v pozadí. Nemálo potěší také Bettanyho postava Dr. Maturina, což je vlastně Charles Darwin. Takže i když se může zdát, že jde o nudný příběh bez děje, jde o velice živelný dynamický film plný napětí, akce a lidských dramat.(11.6.2010)

Peter Weir netočí špatné filmy. Pokud to víte a jdete do kina s důvěrou, pak vás tenhle výlet do doby napoleonských válek určitě nezklame. Příběh (celý se odehrává na jedné lodi) zdánlivě v poklidu plyne a vede vás nejen bojovými scénami (mimochodem velmi působivě nasnímanými a hlavně ozvučenými) jako by se nic nedělo. Přesto má vnímavý divák spousty důvodů k zamyšlení - nejen na vojenské téma... Russel Crowe a Paul Bettany jsou hvězdami filmu v tom nejlepším slova smyslu a role jim sedí jako ulité..... Je to jeden z mála filmů, kde se nevyskytuje žádná žena ! - já vlastně jiný neznám :)(28.2.2004)

Diky komentarum, ruznejm recenzim atd., jsem vedel co me priblizne ceka a tudiz jsem nebyl zklamanej, ze tu neni moc akce, ale presto jsem se nejak extra super nebavil. Uvodni souboj sice neni nejak zvlast efektivni, ale na druhou stranu mi prisel docela realistickej a to se taky pocita. Problem je, ze pak posadka furt jen nekam jezdi s lodi a obcas se neco resi. Navic ani neresi nic duleziteho, vztahy mezi posadkou se tu resi fakt minimalne, takze jediny silnejsi dialogy obstaravaj hlavni dve postavy, skvele zahrany Bettanym a Crowem. A kdyz uz to vypada, ze pride nejaka zmena (domorodci, galapagy), Weir honem pospicha zpet na lod, aby moh dal ukazovat tezkej zivot namorniku. Neni to ani moc akcni, ani moc dramaticke, proste takova smeska, ktera je ve vysledku docela o nicem a ma silene jednoduchej pribeh. Skoda, ze to tvurci neozivily aspon nejakou poradnou hudbou, i kdyz obcas zazni dobra pisnicka. Zaverecna bitva je sice perfektni a konec je docela vtipnej, ale uz to film moc nezachranuje. Par lidi tu strasne chvali Billy Boyda, coz ja nemuzu, jednak proto, ze neni moc videt a taky proto, ze pokazdy kdyz sem ho videl, vybavil jsem si Pana prstenu a vubec sem se pak nesoustredil na dej. Weir natocil hezky realistickej namornickej film, kterej stoji za skouknuti jako protiklad Piratum z karibiku, ale krome kamery a dobrejch hereckejch vykonu nema v podstate co nabidnout, ale nenudil sem se a to se taky pocita, takze 4*.(8.11.2006)

V tomto filme by som mohol pochvalit asi vsetko okrem scenara. Nebudem klamat, ked napisem, ze som sa musel v druhej tretine filmu premahat a sustredit sa na dej filmu, pretoze bol nudny. Delostrelecke boje dvoch lodi boli natocene bravurne a v tej chvili som ani nedychal, pretoze som si na DVD mohol nadstavit cez zosilovac DTS zvuk. Ti ktori tento zvukovy system poznaju, vedia o com pisem. Mal som pocit, akokeby som sa ocitol priamo na mieste boja. Nominacie na Oscara boli zasluzene, ale ako najlepsi film roka 2003 by som ho nenominoval. ________ Russell Crowe - (Kapitan Jack Aubrey) +++ Paul Bettany - (Dr. Stephen Maturin Surgeon) +++ Billy Boyd - (Barrett Bonden Coxwain) +++ James D´Arcy - (Tom Pullings) +++(27.6.2008)

Už si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem se před vyvrcholením filmu přistihl, že napětím skoro nedýchám. Muselo to být dávno a muselo to být u podobného filmu, jakým je Master & Commander. Tohle je nádherné volání starých časů, robustní filmařiny s jasnou vizí, precizním vedením a skvěle poskládanými dramatickými vrstvami. Peter Weir má velitelské schopnosti a nezlomnost kapitána Jacka, zároveň ale zůstává analytickým pozorovatelem jako doktor Stephen. Způsob, jakým jsou vybudovány jednotlivé postavy, jakým způsobem je udržována chemie posádkou, by měl být v nějaklé učebnici filmové taktiky. Během pár minut je člověk na palubě a účastní se plavby, která je zároveň poučná, napínavá i emotivní. Navíc tu vysvítají Weirovy typické duality malých a velkých vesmírů, když se válka, politika a věda ústrojně zrcadlí ve vztazích a rozhovorech postav, aniž by film sklouzával k nějakému přehnanému mudrování. Všeho je tam tak akorát a prach tomu nezvlhne ani navzdory hromské stopáži. Tohle mi ustřelilo hlavní stěžeň. Huzzah! (a ten druhý díl, prosím, dle toho, co nám Peter Weir říkal, to není utopie).(3.4.2011)

• - Kvůli filmu se Russel Crowe naučil hrál na housle. Řekl, že to byla ta nejtěžší věc, kterou kdy kvůli filmu udělal. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Samuel Taylor Coleridge ve své básni "Rým starého námořníka" pojednává o lodi, která během své plavby narazí na albatrosa, který podle námořníků přináší lodi vítr a štěstí a který je jedním z námořníků střelen, čímž na sebe i na loď přivede smůlu. Jedna ze scén filmu tak dle všeho vychází právě z této básně. (Adrai)

• - Za účelem spojení a lepší týmové práce hrál Russell Crowe se svou posádkou v době, kdy se nenatáčelo, často rugby. (Adrai)