Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

|| Scenár: Peter Weir, John Collee / Podľa námetu: Patrick O'Brian: Master and Commander | Hudba: Iva Davies, Christopher Gordon, Richard Tognetti | Produkcia: Alan B. Curtiss | Distribúcia: 20th Century Fox, Miramax Films, Universal Pictures | Rozpočet: 150 miliónov $ | Tržby: 212,011,111 $ || Jeden z najpevnejších počinov bez umelých prísad kalifornskej receptúry, hrajúci nielen na violenčelo a violu, ale hlavne na realistickú strunu. Crowe už nemá čo dokazovať, len potvrdzuje. Celovečerňák bez akejkoľvek hlavnej alebo vedlajšej postavy nežného pohlavia však nemôže mať plný počet. Je to dané prírodou a taktiež faktom, že dnešný človek má od námorného života asi tak ďaleko, ako človek z roku 1805 od počítačov. Nič to ale nemení na tom, že je to krásny kus s velkým srdcom Petera Weira, ktorý vytvoril jeden z najvernejších námorníckych filmov všetkých čias. (Ps: Prstovú techniku hry na čelo a violu doktora i kapitána by závidel i profík z filharmónie, čo je zároveň jedným z najnereálnejších prvkov celého filmu :)(5.5.2012)

Souboj dvou lodí a dvou postav. Přes veškerou snahu zůstává ostatní v rovině emocionálního křoví. Aby ne, určitá neuzavřenost vyplívá i z 15. dílné předlohy, film působí spíš jako prostřední epizoda nějakého seriálu. Co předcházelo a jak budou bude vše pokračovat se bohužel nedozvíme. Bohužel, protože po vizuální, zvukové, dramatické, herecké a dokonce i historické stránce je to v rámci žánru snad maximum možného. Mimochodem, žen je v tomto filmu tak polovina než v 'Lawrenci z Arábie', po zhruba polovinu času. Čili jedna, asi na tři vteřiny.(13.4.2005)

V tomto filme by som mohol pochvalit asi vsetko okrem scenara. Nebudem klamat, ked napisem, ze som sa musel v druhej tretine filmu premahat a sustredit sa na dej filmu, pretoze bol nudny. Delostrelecke boje dvoch lodi boli natocene bravurne a v tej chvili som ani nedychal, pretoze som si na DVD mohol nadstavit cez zosilovac DTS zvuk. Ti ktori tento zvukovy system poznaju, vedia o com pisem. Mal som pocit, akokeby som sa ocitol priamo na mieste boja. Nominacie na Oscara boli zasluzene, ale ako najlepsi film roka 2003 by som ho nenominoval. ________ Russell Crowe - (Kapitan Jack Aubrey) +++ Paul Bettany - (Dr. Stephen Maturin Surgeon) +++ Billy Boyd - (Barrett Bonden Coxwain) +++ James D´Arcy - (Tom Pullings) +++(27.6.2008)

Určitě jeden z nejkrásnějších snímků, jaké jsem kdy viděl, to pravím bez jakékoli nadsázky, zcela při smyslech, aniž by ze mne mluvil milovník O'Brianových a Foresterových knih. Viděl jsem jej asi 100x, ba možná i vícekrát, a dodnes jsem v jeho výstavbě i řemeslném zpracování nenalezl jediné slabé místo, jediné zaškobrtnutí v režii, jedinou přebytečnou scénu, jediný bezprizorní záběr. Dokonalá je kamera Russella Boyda (za kterou byl po právu oceněn zlatou soškou), dokonale je zvolená nepůvodní dobová hudba, dokonalá je i hudba původní, fantastická je zvuková kulisa (po právu oceněná zlatým plešounem), fascinující je historická věrnost a smysl pro detail, nezapomenutelně jsou vykreslené vztahy mezi postavami i jejich jednotlivé charaktery (netýká se pouze lidí), bezchybné jsou herecké výkony a to nejen ústředního dua doktor (Bettany) x kapitán (Crowe), tedy dvou názorově protichůdných směrů, jejichž složitá konfrontace je ústředním bodem vyprávění (stejně jako pronásledování přízračného Acheronu z rozkazu Admirality), ale i ostatku skvěle vytypované posádky, úchvatné jsou námořní bitvy, atmosféra, přírodní lokace a mohl bych pokračovat do nekonečna. Málokdo v dnešní rychlokvašné době věnuje přípravě a výrobě snímku takovou láskyplnou a pedantskou péči jako Peter Weir a je to zatraceně znát.(6.4.2007)

Je to asi očividné, ale napíšu, že takhle to na moři prostě chodilo. Běžný chod plavidla, problémy a starosti všech propracovaných postav, od lodníků, přes doktora až po kapitána, jsou pečlivě vykresleny. Člověku, plovoucímu po povrchu, se může zdát, že se ve filmu zdánlivě nic neděje, chce to ale se trošičku více ponořit. I srovnání s Piráty je více než přesné. A opět: nehodnotit na první pohled. Jen když se nad tím člověk trošičku zamyslí. Vivat Weir!(16.11.2004)

• - Russell Crowe kvůli natáčení přibral, ale na sto deset kilo, které váží jeho knižní předobraz, to nedotáhl. (EMMY)

• - Ačkoliv se kniha odehrávala v roce 1812, děj filmu se odehrává o sedm let dříve. To umožnilo tvůrcům, aby nepřítelem nebyla loď americká nýbrž francouzská, protože v roce 1805 byla Anglie ve válce s Napoleonovou Francií. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Kvůli filmu se Russel Crowe naučil hrál na housle. Řekl, že to byla ta nejtěžší věc, kterou kdy kvůli filmu udělal. (Zdroj: ČSFD.cz)