Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Válečný / Historický / Dobrodružný / Akční / Drama

USA, 2003, 138 min

Jeden z nejlépe natočených námořních filmů, jehož děj se odehrává výhradně na moři, na dávných fregatách. Doporučil bych všem mužům do období, kdy je serou už jen pouhé myšlenky na ženy. Jelikož Master & Commander je patrně jediný film, který znám, v němž se neobjeví ani jediná žena. V Hlavní roli výborný Rusell Crowe.(11.7.2008)

Diky komentarum, ruznejm recenzim atd., jsem vedel co me priblizne ceka a tudiz jsem nebyl zklamanej, ze tu neni moc akce, ale presto jsem se nejak extra super nebavil. Uvodni souboj sice neni nejak zvlast efektivni, ale na druhou stranu mi prisel docela realistickej a to se taky pocita. Problem je, ze pak posadka furt jen nekam jezdi s lodi a obcas se neco resi. Navic ani neresi nic duleziteho, vztahy mezi posadkou se tu resi fakt minimalne, takze jediny silnejsi dialogy obstaravaj hlavni dve postavy, skvele zahrany Bettanym a Crowem. A kdyz uz to vypada, ze pride nejaka zmena (domorodci, galapagy), Weir honem pospicha zpet na lod, aby moh dal ukazovat tezkej zivot namorniku. Neni to ani moc akcni, ani moc dramaticke, proste takova smeska, ktera je ve vysledku docela o nicem a ma silene jednoduchej pribeh. Skoda, ze to tvurci neozivily aspon nejakou poradnou hudbou, i kdyz obcas zazni dobra pisnicka. Zaverecna bitva je sice perfektni a konec je docela vtipnej, ale uz to film moc nezachranuje. Par lidi tu strasne chvali Billy Boyda, coz ja nemuzu, jednak proto, ze neni moc videt a taky proto, ze pokazdy kdyz sem ho videl, vybavil jsem si Pana prstenu a vubec sem se pak nesoustredil na dej. Weir natocil hezky realistickej namornickej film, kterej stoji za skouknuti jako protiklad Piratum z karibiku, ale krome kamery a dobrejch hereckejch vykonu nema v podstate co nabidnout, ale nenudil sem se a to se taky pocita, takze 4*.(8.11.2006)

Pokaždé, když se na film dívám, mám chuť přidat mu jednu hvězdičku navíc, jenže to bych už dnes byla asi na sedmadvaceti. V mých očích je tohle příklad dokonalého filmu, nedovedu si představit jakýkoliv aspekt jinak než tak, jak je teď. Příběh velmi konkrétní a realistický, ale celek je zároveň povznášející a esejistický, doufám, že se tahle slova dají takhle spolu použít v jedné větě. Fascinující mi přijde zejména to, že většinou mi takový ten extrémně vyleštěný neviditelný režisérský styl není příliš po srsti: Třeba ve Společnosti mrtvých básníků už je pro mě Weir na hraně - je to o poezii, takže je nakonec v suchu, ale hodně, hodně - a hlavně v závěru - zkouší, co ještě vydržím. V MaC tenhle dojem emocionální manipulace vůbec nemám, vše se mi zdá pravé, civilní, kruté a morálně platné, ach, zkrátka jsem v lásce. Plus vždycky brečím, když slyším ten Mozartovo třetí akt třetího koncertu pro housle nebo jak se ta skladba správně pojmenuje v hudební terminologii. A Španělské dámy už navždy jen čistým hlasem Lee Inglebyho, děkuji.(18.11.2016)

Film z kategórie "čistá filmárčina". Krásne natočený, vynikajúce herecké výkony (Bettany, Crowe je "len" dobrý) čo však filmu vytýkam je dejová zápletka. Samozrejme chápem, že takéto lode sa po moriach naháňali aby sa mohli potopiť. Ale na dve a štvrť hodiny je pre mňa naháňačka lodí jedna veľká nuda, i keď majstrovsky natočená..(26.12.2004)

Je to asi očividné, ale napíšu, že takhle to na moři prostě chodilo. Běžný chod plavidla, problémy a starosti všech propracovaných postav, od lodníků, přes doktora až po kapitána, jsou pečlivě vykresleny. Člověku, plovoucímu po povrchu, se může zdát, že se ve filmu zdánlivě nic neděje, chce to ale se trošičku více ponořit. I srovnání s Piráty je více než přesné. A opět: nehodnotit na první pohled. Jen když se nad tím člověk trošičku zamyslí. Vivat Weir!(16.11.2004)

• - Za účelem spojení a lepší týmové práce hrál Russell Crowe se svou posádkou v době, kdy se nenatáčelo, často rugby. (Adrai)

• - Do role Dr. Maturina byl zvažován Ralph Fiennes a Heath Ledger. (Karlos80)

• - Herci absolvovali dvoutýdenní soustředění, kde se učili jak vypadal život na lodi, jak střílet z děl nebo jak šermovat.