Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Nádherné dobrodružstvo, krásny filmový zážitok a ďalší dôkaz, že Rex musí pozerať filmy, na ktoré dostane chuť :-) Keď som si prečítala na IMDB triviu, musím poznamenať ešte jednu vec - som veľmi rada, že to "citové zainteresovanie" pre kapitána Aubreyho v podobe Keiry Knightley nakoniec pustili dolu prúdom, lebo aj vďaka tomu, že v Master & Commander nie sú žiadne ňi-ňi-ňi ľúbostné cici-mici, je to ešte autentickejší film ;-) Jednoducho si myslím, že viacero filmov by dopadlo lepšie, keby si scenáristi odpustili umelo pridávané lásky hrdinov.(8.9.2008)

V tomto filme by som mohol pochvalit asi vsetko okrem scenara. Nebudem klamat, ked napisem, ze som sa musel v druhej tretine filmu premahat a sustredit sa na dej filmu, pretoze bol nudny. Delostrelecke boje dvoch lodi boli natocene bravurne a v tej chvili som ani nedychal, pretoze som si na DVD mohol nadstavit cez zosilovac DTS zvuk. Ti ktori tento zvukovy system poznaju, vedia o com pisem. Mal som pocit, akokeby som sa ocitol priamo na mieste boja. Nominacie na Oscara boli zasluzene, ale ako najlepsi film roka 2003 by som ho nenominoval. ________ Russell Crowe - (Kapitan Jack Aubrey) +++ Paul Bettany - (Dr. Stephen Maturin Surgeon) +++ Billy Boyd - (Barrett Bonden Coxwain) +++ James D´Arcy - (Tom Pullings) +++(27.6.2008)

Ani se mi nechce věřit, jak citlivě umí být natočena tak jednostranná problematika. Na dvě hodiny jsem si přál sloužit na Překvapení pod dokonalým kapitánem Crowem a bojovat za Anglii. Škoda, že se scénář nedokáže uzpůsobit Weirově parádní režii a občas sklouzne do zcela zbytečných zákrutů jako v případě pověry o Jonášovi.(17.7.2007)

Nejlepší námořní/pirátský film vůbec. Najdete tu všechny žánrové atributy, které jsou ale neskutečně umocněné inteligentním, realistickým a atmosférickým zpracováním a dávkou lodní psychologie. Dobře typově vybraní herci v čele s Crowem a Bettanym, suverénní režie. Vezmu-li v potaz, jak jsem byl jako malej odvařenej z shitového ČERNÉHO KORZÁRA, z tohohle bych mě tehdy asi kleplo.(24.5.2010)

Pokaždé, když se na film dívám, mám chuť přidat mu jednu hvězdičku navíc, jenže to bych už dnes byla asi na sedmadvaceti. V mých očích je tohle příklad dokonalého filmu, nedovedu si představit jakýkoliv aspekt jinak než tak, jak je teď. Příběh velmi konkrétní a realistický, ale celek je zároveň povznášející a esejistický, doufám, že se tahle slova dají takhle spolu použít v jedné větě. Fascinující mi přijde zejména to, že většinou mi takový ten extrémně vyleštěný neviditelný režisérský styl není příliš po srsti: Třeba ve Společnosti mrtvých básníků už je pro mě Weir na hraně - je to o poezii, takže je nakonec v suchu, ale hodně, hodně - a hlavně v závěru - zkouší, co ještě vydržím. V MaC tenhle dojem emocionální manipulace vůbec nemám, vše se mi zdá pravé, civilní, kruté a morálně platné, ach, zkrátka jsem v lásce. Plus vždycky brečím, když slyším ten Mozartovo třetí akt třetího koncertu pro housle nebo jak se ta skladba správně pojmenuje v hudební terminologii. A Španělské dámy už navždy jen čistým hlasem Lee Inglebyho, děkuji.(18.11.2016)

• - Při točení scén na rozbouřeném moři byl na place přítomen námořní historik Gordon Laco, jehož rady režisér Peter Weir potřeboval každou chvíli. (EMMY)

• - Spoiler: Více než 90% filmu se odehrává na moři. (Hejtmy)

• - Režisér Peter Weir si vzal na paškál dvadsaťdielny románový rad kníh zosnulého írskeho spisovateľa Patricka O'Briana. O'Brian bol údajne počas svojho života proti sfilmovaniu svojich kníh, pretože ich sám považoval za nesfilmovateľné, ale ako to už chodí, keď ste už raz a navždy z hry von, nikto na vaše želania neberie ohľad. (BadoXXII)