V srdci moře

In the Heart of the Sea

V srdci mora

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

USA, 2015, 121 min

Velký film, který je řemeslně dobře zvládnutý. To je taková záruka od Rona Howarda. Prvně jsem se trochu obával Hemswortha, nemám ho tolik v lásce, ale jak se ukázalo, na tuto roli se dost hodil. Celkově film nabízí velice dobré obsazení, říznuté mladými hereckými nadějemi s těmi již prověřenými. A tak se vyplavíte na moře společně se sympatickou posádkou. Nechybí akce ani napětí, ovšem film ničím nevybočuje ani nepřekvapí a pluje přesně podle určeného kurzu. A tak se bohužel posouvá hodnotou níže, než jemu podobné. Sám bych asi snesl delší stopáž a větší syrovost.(6.12.2015)

Ron Howard opět nezklamal. Je to trochu jinak podaný příběh o Bílé velrybě. Hraje tam docela dost známých herců a nejsou vůbec špatní. Chris Hemsworth to jako první důstojník Owen Chase celkem táhne. Moc se s kapitánem nemusí. Takže loď Essex vyplouvá na konci roku 1819 z kanadského přístavu Nantucket na západním pobřeží lovit velryby pro jejich olej. Až na drobné problémy se jim první měsíce daří dobře. Po ale více jak roce začnou problémy v centrálním Pacifiku. Tam totiž narazí na velkého bílého vorvaně. Ten jim zničí jejich loď a oni se musí vydat na šílenou pouť po moři pro záchranu svých životů. K dispozici mají jenom malé čluny. Někteří to přežijí a někteří ne. Každopádně se jim plavba dost prodlouží a oni jsou bez úlovku. Prý je to napsáno podle skutečného deníku jednoho ze členů posádky. Je celkem zajímavé sledovat, co s lidmi dělá dlouhodobý nedostatek jídla a vody. Kvalita filmu mi ale přišla dost kolísavá. Některé sekvence byly strhující a některé zas vysloveně nudné. Taky tam hraje hodně herců z GoT. :) "Tak už ji zabij!"(6.12.2015)

Solidně natočené, ale co do příběhu a charakterů postav dost nezajímavé. Ron Howard umí. O tom žádná. Ale v poslední dekádě ne tak, jak bych si alespoň já představoval. Mnohem raději se vracím k jeho starším kouskům. Na druhou stranu obdivuju jeho chameleonství, kolik žánrů už vystřídal. Tentokrát přispěchal s poctivým chlapským dramatem, který šlape jako dobře promazaný stroj. Ale to je asi tak všechno. Je to takové uhlazené, ale já bych občas nějakou kaňku, nějakou ostřejší scénu, nějakou dravost přivítal. Podíváme se na palubu rybářské lodi, která má naplnit sudy velrybím tukem a vrátit se na pevninu, kde někteří námořníci očekávají přírůstek do rodiny. Jsou to pánové odvážní, ale pořád filmoví, tedy necítíme to skutečné ohrožení, boj o život. Prostě jsem nevěřil. Řemeslně je to fajn. Mořské nemoci se ale bát nemusíme, zase takový efektní veletoč to není. Když už efekty přijdou, jsou místy odfláknuté. Což k té většině povedených překvapí. Zajímavých charakterů je na palubě zoufale málo, herci nestrhnout, navíc velmi slušný Cillian Murphy dostává pramálo prostoru. A ještě jedna výtka: Howard se měl trochu lépe vypořádat s tempem. Občas to nepěkně dře. Takže těch chyb a chybek je vlastně nakonec docela dost.(30.1.2016)

Problém tohoto filmu je, že ho má na svědomí Ron Howard. Takže ještě předtím, než jsem film vůbec pustil, jsem už očekával filmovou kvalitu. Té jsem se vlastně koneckonců i dostal. Horší to bylo s příběhem, který vlastně vypráví o tom, jak lidi ničí přírodu a příroda, jelikož má možnost, jim to plnou palbou vrací. Takže nejenom, že jsem vůči té velrybě necítil zášť, ale i ti rybáři ve mně nevyvolali vůbec žádné emoce. A to ani v momentě, kdy po měsíci uprostřed oceánu dlouze a hnusně umírali na zbytků lodě. Ron je ale pan režisér a tak i přesto přichystal pár nezapomenutelných scén a kvalitních momentů, které nelze přehlédnout. Pořád ale příběh, a s ním spojené emoce, srazily film na průměr, čímž dokazuje, jak snadno příběh, jinak kvalitní film, dokáže ovlivnit.(1.6.2016)

„TÁÁÁMHLE CHRLÍ!“ /// To bylo tenkrát, kdy nikoho nenapadlo, že by na světě existovala lepší surovina, než velrybí olej. Takže jste ho mohli najít úplně všude… Byznys jako prase, dřina, dobrodružství, týrání kytovců… To všechno tady najdete. Z Hemswortha by byl fajnovej pirát a Howard prostě umí. Pravda, kdyby to šlo, udělal by digitálně i toho Hemswortha a mohl sedět v klidu doma a přes Skype (nebo jinou píčovinu) dirigovat flotilu CGI specialistů. Ale to jen tak mimochodem, na funkci (rostlináře) to nemá vliv. Rozhodně žádný „Sluníčko“, který vidí trágu v zašláplým broukovi, ten film nedá. To tě upozorňuju předem, páč pak bys mohl zorganizovat demonstraci za zakázání týrání digitálních efektů. (třeba bysme zapomněli na ty Iráčany…) Bavilo mě to. Je to prostě dobrodružství a parádní filmařina s krátkou úvahou na téma: „Kdo jsi člověče?“ /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „In the Heart of the Sea: The Tragedy of the Whaleship Essex“, kterou v roce 2000 napsal Nathaniel Philbrick, neznám. 2.) V bazénu mně plave velryba a došel mi olej. 3.) Thx za titule „pablo_almaro“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(7.4.2016)

• - Námět filmu je založen ma skutečném příběhu lodi Essex, která byla napadena a potopena vorvaněm v jižním Tichém oceánu v roce 1820. Tato událost inspirovala Hermana Melvilleho k napsání knihy "Moby Dick". Děj filmu současně mapuje příběh knihy "In the Heart of the Sea: The Tragedy of the Whaleship Essex" spisovatele Nathaniela Philbricka, která vyšla v roce 2000 a jež byla v USA oceněna prestižním oceněním National Book Award za literaturu faktu. (Tristan Rafael)

• - Jedná se o šestý film režírovaný Ronem Howardem inspirovaný skutečným příběhem. Ostatní byly: Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001), Těžká váha (2005), Duel Frost/Nixon (2008) a Rivalové (2013). (BloodMax)

• - Herci a štáb museli být během natáčení na Kanárských ostrovech evakuováni kvůli povodním a sesuvům, půdy při nichž zemřelo 5 lidí. (Tristan Rafael)