V srdci moře

In the Heart of the Sea

V srdci mora

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

USA, 2015, 121 min

Ron Howard opět nezklamal. Je to trochu jinak podaný příběh o Bílé velrybě. Hraje tam docela dost známých herců a nejsou vůbec špatní. Chris Hemsworth to jako první důstojník Owen Chase celkem táhne. Moc se s kapitánem nemusí. Takže loď Essex vyplouvá na konci roku 1819 z kanadského přístavu Nantucket na západním pobřeží lovit velryby pro jejich olej. Až na drobné problémy se jim první měsíce daří dobře. Po ale více jak roce začnou problémy v centrálním Pacifiku. Tam totiž narazí na velkého bílého vorvaně. Ten jim zničí jejich loď a oni se musí vydat na šílenou pouť po moři pro záchranu svých životů. K dispozici mají jenom malé čluny. Někteří to přežijí a někteří ne. Každopádně se jim plavba dost prodlouží a oni jsou bez úlovku. Prý je to napsáno podle skutečného deníku jednoho ze členů posádky. Je celkem zajímavé sledovat, co s lidmi dělá dlouhodobý nedostatek jídla a vody. Kvalita filmu mi ale přišla dost kolísavá. Některé sekvence byly strhující a některé zas vysloveně nudné. Taky tam hraje hodně herců z GoT. :) "Tak už ji zabij!"(6.12.2015)

Ta digitální velryba byla skvělá a záběry na moře v různých stavech (bouře, západ slunce, východ slunce, hořící olej na hladině) taktéž. A to je tak všechno. Jinak se neodehraje celkem nic, kromě strastiplné cesty party ztroskotanců k pevnině, s nakousnutým, ale nijak zásadním tématem kanibalismu. Až se člověk na konci zdráhá uvěřit, že to vážně bylo všechno. Z herců mě výrazně nenadchnul nikdo, jenom první půlku filmu jsem si myslela, že Benjamin Walker je Jamie Dornan, což nebyl. Mělo tam bejt aspoň víc záběrů na tu super velrybu, který jsem na rozdíl od čím dál vousatějších = zaměnitelnějších námořníků fandila.(20.2.2016)

Nikdo asi nemohl čekat podobnou pecku jako tristně akademií opomíjení Rivalové, ovšem podle mě jedná o zdařilou námořně historickou odyseu, tak akorát dlouhou a zajímavě vyprávěnou. A modré pozadí tomu naopak dodává auru líbivosti...7/10(28.2.2016)

Když se lehce namachrovaný mořský důstojník a první vlk Thor střetne v Tichomoří s démonickým bílým kytovcem, jakpak to asi dopadne? Na pomoc přiletí Kapitán Amerika a umlátí gadžo vorvaně svým víkem od popelnice? Či si ho osedlá kapitán Ramius v podání Conneryho a mezi ruskými a americkými velrybami s ním dojede až do Nantucket? Já si myslím, že vyhraje příroda a fandové mořských dobrodružství nechť vezmou zavděk kdečím.. Osvědčený vypravěč lidských příběhů Ron Howard znova potvrdil, že je rutinérem v tom dobrém i špatném slova smyslu. Jen mě trochu zaráží, že šedesát let starý Hustonův Moby Dick disponuje přirozenější velrybářskou akcí, ale chápu, že digitální kytovci jsou skladnější a Chris si nechtěl poškodit melír. Apropo, pokud vypravěč příběhu a Melvillova inspirace byla chvíli v útrobách velryby jako novodobý Jonáš, pak Hemsworth se svou frizúrou musel být Melicharová..(5.2.2016)

Klasické dobrodružné filmy jsou v současné době poměrně nedostupné, takže jsem vděčný za každý takový kousek. škoda je, že tohle svůj silný námět nedokáže podat dostatečně syrově, trochu klouže po povrchu a i přes několik nepříjemných scén pořád vypadá příliš učesaně. Z podobných námětů stačí vzpomenout třeba Master and Commander, který dokáže dokonale pracovat s atmosférou i tam, kde Aubrey a Maturin hrají Mozarta, natož když se hádají o povinnostech a slibech. Tady naopak když má dojít k názorovým střetům dvou osobností, zejména kapitána Pollarda a prvního důstojníka Chace, tak to nikdy nepůsobí tak, jak by mělo. Nebo ve scénách na člunech, kde bych čekal doslova "zažrání" (ehm) do situace, nevyzní to s patřičnou silou. Třeba v Donaldsonově verzi Bounty podobné scény na člunu poručíka Blighe jsou ohromně silné (třeba dělení chyceného tereje). Je třeba zmínit, že na nedostatku syrovosti se podílí i poměrně průměrné technické zpracování, např. scény bouře v již zmíněném 12 let starém Master and Commander dokázal Weir podat, tak, že jsem měl pocit, jako bych na HMS Surprise přímo stál. A když už jsem u té kritiky, tak v závěru (a vlastně v rámující dějové linii) si film realitu poněkud poupravil, alespoň pokud mohu soudit podle wikipedie. Teď to vypadá, že nenechávám nit suchou (zkrátka to moře), ale na druhou stranu vůbec nelituji, že jsem film viděl, byly to dvě příjemně strávené hodiny při správně chlapském dobrodružství, jakých už moc není. Já ty 4* dám, ale je to opravdu hodně mezi.(11.12.2015)