Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

George Stobbart

Žena, ktorá dlhodobo trpí stratou manžela sa potýka s intenzívnym strachom jej syna, čo verí, že tajomný netvor Babadook sa objavuje v ich dome... Rozhodne ide o jeden z tých pôsobivejších a mrazivejších tohtoročných hororov, hoci vytúženou originalitou sa pýšiť nemôže, keďže je poskladaný z takého množstva (a to nielen hororových) námetov a motívov, až sa čudujem ako to pomerne bezproblémovo drží pokope. Niekde proste stačí trocha talentu, snahy a nevyhnutnej Kickstarter podpory; ktorá má potenciál postupne spôsobiť dlho očakávané, kvalitatívne oživenie moderného hororu. Osobne som čakal trošku viac, ale sklamaný určite nie som a pokojný spánok možno tiež dnes mať nebudem. ()

Aluska88

Vedle Lipstick Demona a Owlmana, jedno z nejoriginálnějších hororových monster posledních let hlavním "strašákem" ve filmu, který v sobě míchá nemalé odkazy na různé horory. Máme tu jistou podobu s již zmiňovaným Lipstick Demonem z Insidious, našel by se tu i kus Vymítače ďábla, v největší míře je zde však viditelné Osvícení. A nakonec také uvidíme, jak to dopadne, když je Mamá Sama doma:) Essie Davis předvádí herecký koncert a v roli utrápené a věčně nevyspalé matky je úžasná. Noah Wiseman je zase nehorázně protivné, otravné a uřvané děcko. Když měl však chvíle klidu, líbil se mi a bylo mi ho i dokonce líto. Škoda, že Mister Babadook nemá ve filmu větší prostor. Většinu času jen přebývá někde ve stínech. A díky obsáhlé diskuzi na IMDb jsem se také dozvěděla spoustu podstatných dějových informací, které by mě hned asi ani nenapadly. Ta nejdůležitější z nich v sobě skrývá celou pointu snímku. Takže díky tomu bych k žánrům přihodila i ten "psychologický." Více než děsivý horor, je snímek spíše jakousi psychologickou sondou do temné duše jedné ženy, jíž se postupně začnou zjevovat její démoni, kteří její nitro zakalili temnotou a postupně jí začínají odebírat kousky zdravého rozumu. Jsou však skuteční...? ()

genetique

Baba-dook-dook-dook! Mrazivé. Nepríjemný psychologický horror, ktorý okrem zimomriavok a pocitu strachu zaťaží aj divácku myseľ. Rozhodne si nezaslúži dvoj- a menej hviezdičkové hodnotenia, už len z pohľadu vynikajúcich hereckých výkonov (v krajných scénach mi Essie Davis pripomenula Jacka Nicholsona v 'The Shining'), perfektnej práce kamery (hranie sa s tieňmi a bezútešné šedé filtre robia svoje) a dobrého nápadu. Rozhodne nečakajte početné ľakačky, duchov, či vrahov vyskakujúcich spoza každého rohu, vŕzgajúce dvere a podlahu. Toto je horror s príbehom. Horror, ktorý nemá za cieľ vystrašiť, či vydesiť, ale postupne naháňať strach, budovať atmosféru, hrať sa s divákom a jeho zmyšľaním. 80%. ()

Botič

Kdyby Jennifer Kent nechala zápasit hyperaktivní dítě s jeho traumatizovanou matkou a celé to ukončila twistem á la Klub rváčů bylo by to o fous lepší a mrazivější, než tohle alibistické svádění viny na bubáky. ()

*CARNIFEX*

Amelia prišla počas tragickej auto nehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani poruchou správania trpiaci syn Samuel. Ten ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie je schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? Kiež by som dokázal byť z toho mála čo "Babadook" ponúka tak nadšený ako podaktorí užívatelia. Nie že by ma tento mysteriózny psycho snímok nebavil, no spoliehať sa vyslovene len na atmosféru mi príde prinajmenšom trúfalé. Nie každého totiž vtiahne takýto dej, a tak chudobný počin takmer bez hororových prvkov nemusí vždy zožať úspech. Hlavná "hrdinka" si bez pochýb zaslúži dvojitý honorár. Pred jej dramatickým výkonom klobúk dolu! Škoda lacného vizuálu v určitých momentoch, ale o to pri "Babadook" nejde. Ako som už spomínal, koho vtiahne dej, bude spokojný - 60%. ()

Spooner

Vyčerpávající film. Ale bohužel zcela jinak, než jsem čekal. To co se v první půlhodince jeví jako působivý psychologický horor, v němž budete mít chuť tomu spratkovi co nejošklivěji ublížit, se totiž následně změní v rádoby strašidelnou story o bubákovi, jež zrovna příliš nefunguje. Herecky je to sice parádní a režisérka s onou psychologií opravdu pracovat umí. Jenže jak jde o budování napětí či strašidelnou atmosféru, tak se jí celý film rozpadá pod rukama a i to psycho není v závěru tak silné, jako na úplném začátku. Některé scény a titulní bubák pak působí nechtěně směšně a ani ten oldschoolový feeling tomu moc nepomohl. Další z řady současných hororů, jenž jde zcela mimo mě.50% ()

Faustka

Babadook je velký kluk, ale na vřískajícího Semíka nemá. Mamka si zase pro jistotu uteče do svého světa a tam je celkem na pohodu. Já taky, takže... :-) ()

HOCKEYKA

Jediné desivé na tomto filme bolo to otrasné decko a predstava,že by som sa o niečo tak hnusné a nesympatické musela starať. ()

Wacoslav1

Tak tohle byla celkem slušná ulítlost plná psychotiků z rysy psychopatické osobnosti. Sice jsem asi vyznění tohoto filmu až tak úplně nepochopil, ale i tak to byla celkem netradiční a nevšední záležitost.60% ()

Davies182

Jedna ze vzácných vlaštovek žánru hard horror a tedy důkaz, že když se člověk bojí, může si u toho zároveň snadno uvařit mozkové závity. Výjimečný vizuál. ()

pepo

Vôbec mi to nesadlo. Postavy som nenávidel, mysteriózna linka mi prišla smiešna a niekde okolo polovice som o to už úplne stratil záujem. 4/10 ()

Xmilden

Moc mě to neoslovilo, tyhle psycho filmy moc nemusím. Zpočátku zajímavě budovaná atmoška se změní běhání po baráku. Baba Duk Duk Duk. No třeba někdy příště režisér zplodí lepší kousek. 40% ()

-bad-mad-wolf-

Varování: The Babadook není klasickým hororem o démonech a patrně budete zklamáni, pokud si ho jako takový pustíte. Trailer (jinak výtečný!) se dopouští klasického prohřešku - jsou v něm obsaženy téměř všechny scény, ve kterých ústřední strašidlo vystupuje. Film však naštěstí není tak úplně o něm. Příběh: Amelia (Essie Davis) žije sama se svým malým synem Samuelem (Noah Wiseman). Amelii za tragických okolností zemřel manžel a v současnoti ji trápí silně problematické chování Samuela, jehož největší zálibou se stala výroba relativně nebezpečných zbraní a silně vyvinutá dětská upřímnost (takže rád říká, jak mu umřel táta a občas rozlobeně napadá ostatní děti). Tady se musím zastavit a hned na začátku říct, že oba herci předvádějí naprosto FENOMENÁLNÍ výkony. Každá scéna, v níž jeden nebo druhý zažívá libovolné psychické napětí, se stává extraktem čiré psychopatie a divák má nevyhnutelný pocit, že se do dvou minut stane něco apokalypticky strašlivého (třeba že matce narostou pařáty a utrhne synovi hlavu). Nic z napsaného nemyslím nikterak ironicky - když například Amelia zažívá své insomnické návaly nenávisti, jde z ní větší strach, než ze všech hororových bubáků za poslední tři roky. Místy nechybí moc k tomu, aby předváděla totéž, co Isabelle Adjani v proslulé podchodové scéně ze Żuławského Posedlosti. Babadook si ale dává moc velký pozor na to, aby náhodou nesklouzl do grotesknosti. Vraťme se k příběhu. Amelia před spaním čte Samuelovi pohádky. Jeden večer nechá volbu knížky na něm a v ruce jí přistávají záhadné rudé desky s nápisem Mister Babadook. Ty ovšem neobsahují roztomilé pohádky, nýbrž strašidelně ilustrovanou říkanku o tajemném Babadookovi, který by chtěl pustit dovnitř a trochu pocuchat nervy i životy neúplné rodině. Amelia je samozřejmě zděšena a snaží se knihy zbavit (neúspěšně). Přízrak Babadooka začíná být čím dál zřetelnější a následkem je nevyhnutelný stav, kdy se z matky se zmagořeným synem stávají magoři dva. Výsledku napomáhá rovněž fakt, že ani jedna z postav není příkladným hrdinou - Samuela byste nejraději uškrtili navzdory vědomí, že má zjevné psychické problémy a Amelia je cokoliv, jen ne matka roku. Hororové složce filmu rozhodně nechybí mrazivost a vydařené výtvarné ztvárnění, nicméně nenabízí nic, co bychom tu už neměli. A nevadí to. Jak výborné herecké výkony, tak i hororová linka v první řadě umocňují psychologickou rovinu, jež si jako metaforu a vizualizaci vybrala konkrétní objekt/postavu. Ač ani takový nápad není ničím novým, Babadook je v jeho používání převelice jistý. Pro méně chápavé se v níže uvedených spoilerech pokusím objasnit, jak je příběh vystavěn a proč matčina deprese = Babadook (toto tvrzení samo o sobě spoilerem není, takže mě nemusíte kamenovat). Následující text obsahuje SPOILERY!! Děsivá nadpřirozená postava totiž vstupuje do hry ve chvíli, kdy matka přistihuje syna ve sklepě, kde jsou uloženy věci po jejím zesnulém manželovi (staré rány jsou rozjitřeny, Babadook se objevuje). V kombinaci s problémových chováním syna upadá matka do čím dál těžší deprese (což demonstruje zvýšená Babadookova aktivita). Nakonec nezvládá ani každodenní úkony, jako například řízení auta, pokec s kamarádkou nebo pokus o racionální řešení problémů na policii (Babadook je v těchto scénách často viditelně přítomný jako katalyzátor stresu). Situace má jasné kontury, které odpovídají skutečnému vlivu psychických problémů na rodinu (matka Babadookovi podléhá, syn se ho bojí a je traumatizován). Když deprese v kombinaci s nespavostí vyvrcholí, matka přeruší veškerý kontakt s okolím a začíná být nebezpečná sobě i synovi (což je ztvárněno tak, že se Babadook v tuhle chvíli nachází přímo v ní). Přemoci pomyslného démona může samozřejmě pouze mateřská láska, což se stane - existence syna nakonec přesvědčí matku, že se problém musí vyřešit (ztvárněno tak, že syn víceméně vymýtá Babadooka z matky). Následuje epická scéna souboje s Babadookem, kde vyvrcholí absolutně všechny myslitelné složky filmu a přichází nezbytný happy-end. Zdůrazňuji, že happy end tu není žádnou slabinou - celý film je de facto jedna velká deprese a závan naděje byl prakticky povinností. Protože ale nic není absolutní, v samém závěru filmu matka se synem sbírají červy a chodí krmit Babadooka do sklepa, kam ho zahnali (opět symbolika - sklep je místo, kde leží pozůstatky velké bolesti; společné krmení ztvárňuje stmelení rodiny, společné řešení problému a snahu udržet ho na uzdě). KONEC SPOILERŮ Aby bylo jasno - výše zmíněné nepovažuji za kdovíjak velké objevitelství; dokonce si ani nemyslím, že by na to trochu přemýšlející divák nepřišel sám. Film funguje především proto, že svůj nápad zrealizoval maximálně efektivně, nebojí se být nekorektní, má skvělé výtvarné provedení a je sestaven natolik pečlivě, že žádná jeho scéna není zbytečná. A ještě jednou opakuji - oba herečtí představitelé v hlavních rolích odvádějí fenomenální výkony. The Babadook je celovečerním debutem australanky Jennifer Kent, která ho natočila na motivy vlastního krátkometrážního Monstra. Lecos v něm funguje dobře všeobecně: působivě zlověstná atmosféra drží krok s psychologickým terorem a obojí až do samého závěru konzistentně graduje. Rozvážné tempo, absence krvavosti a pečlivé výtvarno na úkor přímočarých triků patrně odradí/bude nudit příznivce hororového středního proudu, celek však těžko zklame kohokoliv, kdo pátrá po kvalitním filmu. P.S. Jsem přesvědčen, že výsledku výrazně pomohla skutečnost, že ho napsala i zrežírovala žena. Zhruba stejně, jako Predátorovi prospěl fakt, že ho točil chlap. Kopie vlastní recenze pro Filmserver () (méně) (více)

darkrobyk

Jakýsi kříženec Poltergeista, Noční můry a Boogeymana mne příliš nenadchl. Novodobé duchařiny mě příliš neberou, daleko strašidelnější umí být leckterý krimi thriller, ba i upíři či monstra z vesmíru. Nejhorší je, že autoři postupně vrší jednu přepálenou scénu za druhou, a tak se film postupně přehoupne do komedie. Ženská řve, dítě řve, postel se třese (co působilo děsivě ve Vymítači, to je zde pro smích), obrázky padají, stěny pukají a člověku se chce smát na celé kolo. Ne, tohle vážně není strašidelné. V jistém okamžiku jsem si vzpomněl také na Dům u hřbitova. Trochu závidím těm, co se u filmu báli, já bohužel ne... ()

juta

Babadooka jsem si nechal ve svém maratonu úplně nakonec, protože jsem doufal, že půjde o veliký nadprůměr a to opravdu naštěstí byl. Jeden z mála hororů u kterého jsem pociťoval několikrát mrazení v zádech a to především ve chvílích přítomnosti samotného Babadooka. Musím pochválit jak psychologickou, tak i hororovou stránku. Po první stránce knížky s Babadookem jsem věděl, že přijde skvělá podívaná, na kterou bubu valit oči až do posledních titulků. Klobouk dolů, jen bych přidal hostování Jamese Wana a některé jeho vychytávky a bylo by to dokonalé. :-) ()

lamps

Je to hodně depresivní, ale bohužel tím způsobem, že v největší depresi vedle diváka nezůstaly hlavní postavy, nýbrž chudáček bubák - takhle protivní a nesympatičtí hrdinové by hned první den vyhnali z baráku i Vladka z Vyvolených. Jinak solidně intenzivní utahování smyčky kolem dvou postav, které se nemohou uvolnit ze svízelné životní situace, v níž Babadook představuje pouhý symbol ustupující racionality a rozpadajícího se vztahu mezi matkou a dítětem. Strašidelné scény jsou fakt nepříjemné, ale je jich příliš málo a příběh postrádá dostatečně silné vyvrcholení, aby vzorově podtrhl a stmelil své rozhárané psychologické nastavení. Na artový horor moc samoúčelné, na úspěšný mainstream moc rozvláčné a neuchopitelné... ()

JohnnyD

Strašne ukričané a nekoherentné. Klasický príbeh vystavaný na psychickej chorobe, ktorá láme vnímanie reality a snov. O čo menej obmedzené sú pravidlá filmového sveta, o to menej zaujímavý je príbeh samotný, lebo ťažko sa báť o realitu postáv, ak je to pravdepodobne len ich halucinácia. Možno ako priamočiarejšia dráma by to bolo zaujímavejšie. Možno. Čo ale treba oceniť sú úžasné kulisy domu. Tam by som chcel vidieť poriadny gotický horor. ()

Beckett51

Je to vcelku na děravý fusekle, když máte doma malýho McGyvera, co dělá z klacků katapulty a kuše, vaše sestra je dementní a jedinej chlap co o vás stojí je zdravotní sestra v domově důchodců. Ještě ke všemu se objeví červená knížka plná pěkných básniček typu "Chcípneš" a obrázků jak z Lovecraftovo skicáku a nevíte, jestli následné nálady, kdy posíláte svoje dítě žrát hovna, škrtíte svýho psa nebo potají stalkujete s závistným úsměvem sousedkou babičku naproti, jsou jen ve Vaší hlavě nebo jestli je to všechno skutečný. Inu, doba je těžká.... ()

Pilda17

Bubák je v tomto hororu jen vsuvka, neleze z něj strach a ani nic nepředvede. Jako zápor to nevidím, protože koukat na Samuela ze začátku stálo za to. Jenže místy bych ho chytil za hlavu a omlátil mu jí o zeď já, protože tak dementně křiklavě provokativní hlas jsem už dlouho neslyšel. V polovině se to obrátí a matce ze všeho začne jebat místo něj a teprve potom Babadook chytí nějaký náboj. Čekal jsem trochu něco jiného, ale i tak docela slušný horor, u kterého si své klady najdete .. 6/10 = 63% ()

Cappuccino

Babadooka som nejaký čas odkladal, pretože som sa obával klasickej duchariny plnej lakačiek. Naopak si s nami ale tvorcovia zahrali pekné psychologické divadlo, okorenené desivými hororovými prvkami. Vcelku príjemné prekvapenie. ()