Slow West

Šestnáctiletý Jay přicestoval ze Skotska do amerického Colorada 19. století, aby pátral po ženě, kterou miluje. Evropskému zelenáčovi dělá společnost nájemný zabiják Silas, který souhlasil, že ho za úplatu na cestě ochrání. Divoký západ však není místo, kde by věci vycházely přesně podle plánu, a tak Jay zažije během svého putování celou řadu zvratů v nekompromisním duchu tohoto vysoce autorského westernu. (AČFK)

alchac

Pan Pécuchet mocně toužící konečně smočit u té své odporné Lochnesky a mírně lhostejný Bouvard se velmi líným španělským krokem svých hajter šinou tu od levého okraje plátna k pravému, tu naokap. Střeva se jim žel při tom oběma bouří tak mocně (patrně vlivem konzervované stravy), že každé ráno vyserou minimálně jednoho Rimbauda a půl Verlaina. Oba hrdinové přitom v první polovině této Fest Slow podívané zcela očividně zejména odolávají vábení majestátně se tyčících hor, které je lascivně vyzývají k alespoň nesmělým pokusům o krocení. Tomuto rozuzlení však zabrání (naštěstí) zjevivší se Satyr, který hrdiny pohostí flaškou absinthu a několika havany. A následně namísto toho, aby jako až dosud vše z povzdálí sledoval, se do věci razantně vkládá stylem Arthura Wellesleyho střílejícího do zad nepozorného von Blüchera, což jsem kupodivu shledal jako počin velice chvályhodný, neb jsem díky zvýšené hlučnosti alespoň poznal, že už to konečně finišuje. K závěrečnému danse macabre musím rovněž kriticky dodat, že chyběl už jen nějaký motiv od Dalího, případně živý hudební doprovod patřičně Slow procházejícího procesí frankofonních negerských trumpetistů s duhovými sombréry. No a Bouvard, Bouvard ten ve finále vyloženě nasral, neb nejen že se ukázal jako bezcharakterní měkota, ale rovněž jako nediagnostikovaný astigmatik, který by byl evidentně schopný vlézt i na orangutaního samce. A tak na obzoru v sedle sedící Bud a Terence jen nevěřícně kroutí hlavami, Clint a Lee si znechuceně odplivávají, Eli hlasitě nadává směsí španělštiny a jidiš, Charles nepříčetně překusuje harmoniku, Franco si rve hlavně gatlingu do úst a Sergio, ten jenom chudák rotuje, rotuje, rotuje a rotuje... ()

andrii

Dva jeli. Krokem. Krajem bez krajek, kterým putuje zlá zvěst. Slovutný šíp zabíjí. Slunný sen, luna reality na popel. Jednoho rána, rána do srdečních tepen. Kanou z nich karmínové krůpěje, óda havranů. Ti teď pějí o karu, moru amorů, hrdliččinu baladu z mramoru. ()

eye candy

Macleanova snaha vetřít se svým pokusem o bizarní western někam mezi Mrtvého muže a Opravdovou kuráž mi už od začátku šla proti srsti (stejně tak jako hl.postava) a často se mi zdála celá ta coenovská stylizace lehce za hranicí nevinné inspirace. Poctivou přímočarou zábavu od prvních záběrů přerušuje a kazí tvůrčí koktání autorů, v podobě naprosto zbytečného overvoicu a nelineárního stylu vyprávění, se kterým se zřejmě autoři pokouší prodrat někam na artový festival. Přitom to mohla být docela pohodová westernovka se špetkou černého humoru. Přemýšlel jsem mezi 2-3*, ale dvě hvězdy by byly nejspíš nespravedlivý, pár napínavých momentů ve filmu bylo a akce v závěru byla celkem zábavná, navíc bylo sympatické, že byla zpracovaná s určitou špetkou elegance, bez zbytečných litrů krve a otevřených hlav. ()

Tosi

Trošku mi to přišlo jako výchovná bajka, co se snaží dostát svému názvu. Filmu opravdu trvalo skoro celou svoji stopáž, než se na ten pravý západ dostal, i když jedním dechem dodávám, že nudný "skoro" nebyl. Pro fanoušky pomalých westernů povinnost, u mě to zachránily záblesky humoru, příroda Nového Zélandu a fajné finále s Fassbenderem, který si jako nestřílející cool-pistolník, u mě zasloužil udejchaný čtyři hvězdičky. ()

dvopet

Parádní road movie, která ironizuje westernové (žánrové) prvky. Film je protiváhou k některým k smrti nudným, a nezdravě vážně se beroucím westernů. Hlavní chlapecká postava je tak trochu paralelou na Jarmuschova Mrtvého muže. (KVIFF 50) ()

dzira

Rozhodně se nepovažuji za znalce westernu. Za fanouška ale určitě. Za posledních pár let jsem v rámci tohoto žánru nic lepšího neviděl... ()

marvan

Antiwestern původně vznikl jako zpochybnění žánrového kánonu. Je paradoxní, když vznikne antiwestern, který nepolemizuje s westernovým klišé, ale sám je dílem klišé, které kolem sebe žánr antiwesternu za dobu své existence vytvořil. ()

terunka003

Westernové, novodobé, úsměvné, napínavé, svižné, vcelku dobré. Tak úplně klasický western to nebyl, se zpívajícími afričany mluvící francouzsky, sůl v ve střelné ráně v srdci, to bylo hodně úsměvné. Děj měl myšlenku, nebyla hluchá místa, na konci nechyběla ani husťácká přestřelka o dvou přeživších. Sice si asi za měsíc úplně nevzpomenu o čem to bylo, ale na nedělní večer slušná oddychovka. ..ty dvě blonďatý děti vypadaly trochu hororově.. ()

hroubek

Dost hodně jsem se na tento film těšil a čekal jsem, že to bude mnohem větší pecka, než ve skutečnosti je. Film je přesně takový, jako je jeho název. Pomalý, ale v dobré smyslu slova. Film využívá nádhernou krajinu, kterou kamera prodává, tak luxusně, že jsem si kolikrát myslel, že je to dělaný na počítači. Režisér John Maclean odvádí hodně zajímavou práci a překvapuje svým černým humorem a absurdními situacemi (scéna s šípem a koňmi). Navíc se nebojí ukázat zajímavě vedenou přestřelku, která mě dost překvapila svým vyústěním. Kodi Smit-McPhee hraje dobře, a lze mu uvěřit naivně zamilovaného snílka, který by pro svou životní lásku i zemřel. Michael Fassbender je prostě frajer, jen co vkročí na scénu, tak si krade prostor jen a jen pro sebe a je to jen dobře, jelikož má charisma a v klobouku vypadá jako mladší verze Clinta Eastwooda a do konce i tak hraje. Ben Mendelsohn mě nepřišel nějak extra výrazný, ale může za to poměrně málo prostoru. Caren Pistorius je zajímavá i na malém prostoru a celé finále si krade pro sebe. Ve filmu je spoustu zajímavých a zábavných momentů, které jsou někdy až moc absurdní jako vykrádání krámu, bouřka, máslo, probuzení s vajíčkem či samotné finále. Slow West je dobrý film, který dokáže dobře pobavit, ale i na krátké stopáži jsou tam nudné momenty a to mě dost mrzelo. ()

uglug

Překvapivě osobitý, místami až mrazivě ironický, drsný, vizuálně propracovaný pocuc z prostředí divokého západu. Velké překvapení. Fassbender prostě jen tak nezklame. 8/10 ()

bizz_mjc

Než potkal osamělého mladíka na nesprávném místě se srdcem na správném místě, byl to osamělý muž na nesprávném místě se srdcem hledajícím své místo - minimalistická putovačka napříč dospíváním člověka v každém věku. V podstatě se tu celý film nic neděje a furt na neco čekáte, ale jistým způsobem je film sympatický. Tři hvězdy? Klidně. ()

fabecc1222

Docela mi tu v žánrech chybí komedie, protože v tomhle směru má tenhle film podle mého největší potenciál (Mrtvola pod stromem... ;"Dobře jsi to chytil"). Je škoda, že to tvůrci nehnali víc tímto směrem, a možná í více k celkově absurdnímu pojetí, ačkoliv inspirace Coeny je tu i tak velmi okatá. Potěší i krátká stopáž, takže velmi prostoduchý příběh, který je čistě o tom dostat se z bodu A do bodu B tak utíká velmi rychle. Závěr se sice snaží vyvolat nějaké emoce, ale vzhledem k celkovému pojetí filmu to vyzní tak nějak do prázdna. ()

zigíš

jdou, jdou pomalu, na západ, občas chytí kulku/šíp/rýmu nebo humornou chvilku ..nepřekvapivé, zapomenutelné, stravitelné ()

cpt.Lynch

Doba dobrých westernů je asi nadobro pryč. Tenhle je asi dost melancholický. Jsou tam hezké krajinky. Otřesné dialogy. Celkově je to spíš nudné. Hodně to dle mého bere z Mrtvého muže, ale ten má na rozdíl od tady tohoto dílka koule. Jediné co má na tomhle koule je odvaha (nebo čirá dmence) hádám, že českých postprodukčních dát tomuto dílku přízvisko „Western ostrý jako sůl v ráně.“  . ()

Madlene

First of all...nejsem westernový fanoušek, a asi jím nikdy nebudu..., a možná právě proto mne tenhle film dostal v tom nejlepším slova smyslu. Nenašla jsem v něm ani jednu minutu, která by mi vadila nebo chyběla. Klasický příběh působivě odvyprávěný. ()

Lottr

Tak to vypadá, že se nám téměř mrtvý, westernový žánr pomalu, ale jistě vrací. Slow West je z velké části atmosférická záležitost, sázející především na postavy, krásné scenérie a prostředí ve kterém se odehrává. Pomalejší tempo vůbec nevadí a je prolínáno nějakou tou občasnou přestřelkou, či flashbackem. Zápletka není nijak překvapivá ani složitá a směruje nás do předem odhadnutelného finále, ale nevadí. Nutno ještě podotknout jakési zvláštní a těžko popsatelné pojetí s mírně absurdním, až drsným humorem. Fassbender i kamera na jedničku a já se u tohoto zajímavého filmu velice dobře bavil. ()

Maynard.

Název filmu mluví za všechno... Není to takovej ten klasickej western plnej soubojů, honiček a přestřelek. Tenhle pomaličku plyne... Výhodou je jeho poměrně krátká stopáž, díky který ani takle pozvolný film nenudí. A japaby taky jo, když v něm hraje M.Fassbender, kterýho z těch "novejch"herců můžu asi nejvíc. Jasný, víc než v roli osamělýho pistolníka mi sedí jako Magneto, ale i tady mě přesvědčil o tom, že je to herec toho nejvyššího formátu. Hezký obrázky sou tady k vidění, fakt moc pěkná příroda. Závěrečná přestřelka se taky povedla. Něco podobnýho jako v Nesmiřitelných, taky nic přehnanýho, ale celkem reálná přestřelka. Na plnej zásobník to sice není, ale hodně silný 4*. ()

sedm.1

Slow West je vážně neprávem poměrně neznámý a především opomíjený western, jenž mě osobně ale skutečně hodně oslovil, a to v mnoha ohledech. Zápletka je tedy sice jednoduchá a nikterak nápaditá, na druhou stranu to dalo ale tvůrcům alespoň více prostoru soustředit se na jednotlivé postavy a dialogy, a v tomto ohledu je to výtečná a zatraceně přesvědčivá záležitost. Za těch osmdesát minut se zde toho totiž stane tolik, že jsem se nestačil ani divit, veškeré zmiňované dialogy mají šťávu a šmrnc, a veškeré postavy pak nelze označit jinak, než jako zatraceně výrazné, a to i díky perfektnímu a trefnému castingu, kdy jsem měl docela obavy ze Smit-McPheeho, ale nakonec je tu i on skvělý a přesvědčivý. Navíc je zde divoký západ představen ve skutečně nemilosrdném a nekompromisním světle, kde se závěrečných titulků dožije vážně jen minimum postav, celé to má jinak skutečně řízný spád, opomenout ale nemohu ani více než působivou žánrovou atmosféru, nechybí ovšem ani napětí, překvapí i pár scén, disponujících vážně černým humorem, takže já tomuto westernu zkrátka nemám skutečně co vytknout, snad tedy jen že opravdu nepřináší nic nového, či ojedinělého, jako svižná, zábavná a fakt drsná podívaná nicméně funguje nadprůměrně dobře. ()

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět