foto

Kodi Smit-McPhee

  • nar. 13.6.1996 (23 let)
    Adelaide, South Australia, Austrálie

Biografie

Kodi, jež ve svých 13 letech posbíral hned několik významných nominací a cen filmových kritiků (např. AFI Best Young Autor), se narodil v rodině australského učitele herectví a filmového herce Andyho McPhee. Rovněž jeho sestra, Sianoa, je herečkou a vidět jí můžete např. v oblíbeném australském seriálu NEIGHBOURS a na HBO ji uvidíte v HUNG. Vliv rodiny na Kodiho byl zřejmý, již od 10 let hrál v mnoha i televizních filmech, jako např. v r. 2006 se objevil ve filmu SMRTELNÁ NÁKAZA a především pak ve skvělém 8 dílném projektu televize TNT na motivy povídek Stephena Kinga NIGHTMARES&DREAMSCAPES.

Jeho – v té době – nejúspěšnější film ROMULUS, MŮJ OTEC (2007), kde si zahrál po boku Franky Potente a Erica Bany, mu kromě zmiňovaného ocenění přinesl i pozornost filmových agentů. Následovaly role v australském televizním filmu THE KING a THE FURY, ale také v americké televizní sérii MONARCH COVE. Jeho největší rolí, s největším věhlasem, je ale nepochybně role syna ve filmovém zpracování Pulitzerovou cenou ověnčené knihy Cormacka McCarthyho CESTA. Kodi po boku Charlize Theron a především Vigga Mortensena v roli otce, předvedl vynikající výkon, za který získal významné nominace (např. Saturn Award, Critic Choice Award) a rozhodně nelituje, že dal práci s Viggem přednost před nabídkou na menší roli v kultovních projektech X-men a X-men Origins: Wolverine.

Mezi jeho poslední práce patří krimi komedie, kde hraje parťáka svému otci TINYTOWN (2009), australský film MATCHING JACK (opět zde hraje se svým otcem) a zejména hororézní LET IT ME (2010).

alpeew

Host

TV pořady

2007 The 2007 Australian Film Institute Awards (TV pořad)
2005 Made in Hollywood (TV pořad)
2004 At the Movies (TV pořad)