Humr

• Irsko The Lobster (více)

Snímek Humr je romantickým filmem, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy jsou dle zákonů Města nezadaní lidé zatýkání a odváženi do Hotelu. Tam si musejí do 45 dní najít odpovídajícího partnera. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěni do Lesa. Zoufalému muži se podaří uprchnout z Hotelu do Lesa, kde žijí Samotáři, a zamiluje se tam, ovšem něco takového je proti jejich zásadám. (Falcon)

F2003F

Artovka ako lusk, kariérny vývoj Yorgosa je fakt ukážkovo stúpajúci. Film, ale nefunguje na úrovni zvyšnej tvorby a keďže som sa u Favourite a Kynodontas priklonil k 4* smerom nahor a u Sacred Deer a Poor Things zase k 4* smerom nadol, tak tu tie 4* nemôžem dať ani s odretými ušami. Lobster je totiž celkom iný v súlade atmosféry a príbehu. Snaží sa byť nasilu veľmi chladný aj v miestach, kde na to nie je vhodný priestor, postráda efektívne rozprávanie a preskakuje významné časti alebo sa im venuje zväčša len zbežne aby sa cez ne nevyhnutne preniesol. Navádza tým na dojem, že sa usiluje o väčšiu dôležitosť druhej polovice a tak pred ňou najzaujímavejšie časti prebehne v rýchlosti, bez dostatočného dovysvetlenia (úvod, vzťah bez citov, útek), a keď sa inej venuje naopak dlhšie začne pôsobiť navyše a zdĺhavo (lov, počítanie). Námet vynikajúci, herci výborný (vidieť Colina po tomto v Gentlemen je haluz), dielo naznačuje v pozadí širšie ambície a aj tvorí obraz zaručene originálne nového pohľadu na romantiku, no pritom nedokáže ani naplno zaujať, stráca sa samo v sebe a ani zanechať iné pocity ako chladne chvíľkové. ZÁVER: Snímok sa snažil byť tak extrémne chladný až z toho prechladol. Prostredníctvom už správne nastaveného mrazivo nepríjemného Sacred Deer nám to aspoň vynahradili. A btw dobrý plagát a názov. Aktualizácia: S odstupom času vnímam v príbehu zreteľne zobrazené alegórie. na bežný život. ()

rakosabasta

Velmi zajímavá vize budoucnosti/ či paralelního vesmíru (?). Drsně dotažené situace, netradiční. Hodnotově se pohybuje u mě někde mezi 4-5 - ale to jen, kvůli kapku pomalejšímu tempu, než by mu slušelo. ()

Marakoss

Udělejte si na ty Vary zvláštní žebříček hodnocení, ale do globálu to netahejte, neboť to dopadne jako mé hodnocení. Dal bych 3 hvězdy, ale někdo musí vyrovnat ty 5ti hvězdičkový art fanatiky. ()

littlelight

Romantický ano, sci-fi vůbec ne (fantasy možná) a spíše než thriller, tím, jak mě to nakonec nebavilo, to na mě působilo jako drama. Kdybych film stopnul cca v první třetině, asi bych dal i 4 hvězdičky, ale postupem času celkové dění filmu upadá exponenciální křivkou do bizarní kraviny, o které bych si dokázal představit, že by mohla vzniknout leda v Britské mysli. ()

Mukade

vytvorené za dlhých zimných nocí trvalým pacientom ústavu pre duševne chorých. Neni určené širokej verejnosti, iba pre potreby vzdelávania psychiatrov. Nanešťastie došlo k úniku... ()

TomDolly

Lobster bol tak divný! Tak divný a predsa jeden z najlepších filmov 2015. Tá kamera spojená s hudbou mi vyráža dych. Léa Seydoux, Rachel Weisz, John C. Reilly, Ariane Labed, Aggeliki Papouila: vynikajúce výkony a klobúk dolu pred charaktermi ich postáv. Vďaka Lanthimos... Nech žije elektronická hudba ()

navel

Netradičně pojaté sci-fi, ve kterém je specifickým humorem popsáno, kam až mohou vézt nařízení, jimiž se svět snaží společnost ochránit. ()

lola10

Diskriminace je v každé době, tentokrát je to omezení svobodných a upřednostňování párů. Symbolika v oné stupidnosti je až k smíchu, ale není to tak se vším kolem nás ? Diskriminovat někoho jen pro jeho odlišný vzhled, národnost, rasu, váhu, vyznání, sex. orientaci, oblečení, záliby...to vše je přece také tak děsně nesmyslné... ()

juvelinokivi

Film není můj šálek čaje, proto se neodvažuji hodnotit. Ale neodpustím si malou poznámku na okraj. Ve většině scifi (nebo alternativních?) příběhů se lidé chovají a reagují normálně, tak jak by reagoval každý z nás současníků. Tady z neznámých důvodů jednají všichni naprosto nelogicky. Kdyby byl normální člověk zavřen v hotelu za neuvěřitelně ponižujících podmínek a hrozilo mu, že když si nevyhledá partnera, bude proměněn ve zvíře, 99% lidí by si našlo manžela nebo manželku hned první den pobytu v takovém zařízení. Nehledalo by lásku (která tu stejně není podmínkou), ale přijatelné východisko z nouze. Takže příběh, ve kterém 99% lidí v podstatě jen tupě čeká na proměnu, mi připadá zcela nevěrohodný. ()

Gabis

Všichni tancují sami, proto hrajeme elektronickou hudbu, no tak tohle mě vážně pobavilo :D film velice zvláštní, hodně na zamyšlení jakožto singl člověk bych se měla zamýšlet ještě víc, pokud nechci lítat po lesích v pláštěnce a jíst pořád jen zajíce... ()

jerry737

Už nad filmem přemýšlím druhý den, a nemůžu se ho nabažit. Moc se mi líbil, pro fanoušky Kameňáků to asi nebude, ale jinak skvěla uchylárna. Co se mi na filmu líbilo nejvíc, byly všude přítomné situace, mnohdy i z našich reálných životů vyhnané do absurdna. Jeden příklad za všechny, "budeme váš vztah pečlivě monitorovat, a pokud se vyskytnou problémy, bude vám přidělenou dítě, to většinou problémy vyřeší. Jako oddechovku na nedělní odpoledne nedoporučuju, ale jako plnotučný film, po jehož zhlédnutí se k němu v hlavě ještě mockrát vrátíte, stojí za doporučení. ()

Kamil111

Ještě stále zvažuji mezi 4 a 5 hvězdami. Neodolatelná dystopická kombinace všemožných artových klišé a autorské originality. Ať mi nikdo neříká, že se na tom nepodílel někdo z Česka nebo Slovenska, vykreslení atmosféry v hotelu nutně potřebovalo autentický zážitek ze socialistických zotavoven ROH. Scény společenského večera byly absolutně dokonalé a dokonale odpudivé jako ty zotavovny samé. ()

Cliness

Skvělý sci-fi! Colin Farrell je v tomhle filmu naprosto super. Příběh z totalitního světa prokládanej různejma hláškama, který občas šokujou hodně baví. ()

PetMcHegoat

Po dlouhé době zase nový film neinspirovaný skutečnou událostí, i když - kdo ví? :-) Ujeťárna jak se patří servírovaná skvělými hereckými výkony a parádně hudebně podkreslená. Film, který člověka donutí přemýšlet nejen během jeho sledování, ale i po závěrečných titulcích. Do jaké míry je nebo může být fenomén singles sci-fi? Volíme si opravdu berličky při hledání partnera - oba kulhající, trpící na spouštění krve z nosu, lebedící si ve frigiditě, nosící brýle nebo čočky pro krátkozrakost apod.? K tomu neuvěřitelný bizarnosti typu: "Jsem si jistá, že kdybys měla ještě pár dní, určitě by sis našla někoho, jako jsem to zvládla já, protože jsi obdivuhodná osoba, která má krásné vlasy a příjemný dech." Tak to bylo fakt moc. Stejně jako mnoho dalšího v čele s noční taneční zmítačkou v lese. A konec? V něm vygradovala potutelnost tvůrcům vlastní s cílem nás potrápit. Ale proč ne! :-) ()

jizvoun

Dávám jenom dvě hvězdy, ale zrovna tady mě hryže svědomí. Je pravda, že během filmu jsem asi 3x usnul a některé dlouhé pasáže jsem nemohl vydržet. Na druhou stranu se podle mě jedná o opravdu promyšlenou myšlenku, která je originální a překvapivá. Spousta věcí je zde absurdních, což je samozřejmě záměrem autora. Nebudu tento film odsuzovat,v žádném případě nejde o bezduchou hloupost, jeho autor je zcela jistě génius, ale já asi nejsem zrovna ten typ člověka, co dokáže u filmu tak do hloubky přemýšlet a vychutnávat si ho, takže ty dvě hvězdy mi klidně kdekdo může vytýkat a já mu v tom rozhodně nebudu oponovat. ()

miskapejka

Rozporuplný snímek. Příběhů, kdy láska musí čelit nástrahám, je ve filmovém i literárním světě opravdu bezpočet, proto je často těžké dosáhnout kvalitního snímku s obdobnou konstrukcí, ale originálním příběhem. Jestli však tvůrci filmu nedošli až moc za hranici za hranicí, to je otázka. Bizarnost a lehká ironie tomu snímku rozhodně nechybí, a ve finále se mi i docela líbil. Akorát se bojím, jestli to ze mě nedělá zvrácenýho člověka. ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

30.12.2015

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (více)