poster

Chronos

Krátkometrážní / Dokumentární / IMAX

1985, 40 min

Režie:

Ron Fricke

Kamera:

Ron Fricke
 • Fallen_One
  *****

  Dokumenty bez komentáře se zajímavou hudbou mají vždycky něco do sebe. Záběry jsou opravdu skvělé a věřím, že v Imaxu by to vypadalo ještě lépe než na obrazovce počítače, ale z některých záběrů by určitě rozbolela hlava. Nejlepší záběr pro mě asi byl příliv u Mont Saint-Michel. Doporučuji ale i zbytek. Navíc to má jen 40 minut takže pro takový malý denní relax to bohatě stačí.(26.2.2010)

 • Stanley
  *****

  Okouzlující, nádherný a brilantně natočený snímek, jeden z nejkrásnějších IMAXů, jaký jsem kdy viděl. Podobně jako u novější a známější Baraky se vše odehrává pouze v obrazech a magické hudbě (taktéž od Michaela Stearnse), nabízející tak úchvatnou podívanou. Chtělo by to ovšem bezpodmínečně vidět na velkém plátně, což nám boužel není dopřáno, poněvadž Chronos nepatří mezi snímky, které by přitáhly "masy konzumních diváků", proto do našich končin pravděpodobně nikdy zakoupen nebude.(19.2.2004)

 • ScarPoul
  ***

  Je to tu. Veľká príprava na jednu z mnohých filmových udalostí roka. Nie nehovorím o Bondovi ani Life of Pi alebo Cloud Atlase, aj keď predpokladám, že budem mať z nich rovnako silný filmový zážitok ako z nového filmu Rona Frickeho Samsara. Jeho prvotina Chronos - ktorá nesie podobnosti s Reggiovými hudobnými dokumentami, je oproti podobne ladeným filmom nevýrazná.. Chronos nie je ničím výnimočný na poli hudobného dokumentu - jediné pozitívum je, že je osobitejší. Reggio samozrejme posunul hudobný dokument na vysoký piedestál, ktorý Fricke porazil až Barakou. Každopádne ako jednohubka s príjemnou hudbou a s typickými paralelami medzi modernou spoločnosťou a kultúrou prezentovanou tu v podobe sôch a stavieb po ktorých pomaly plynie tieň času, je tento filmík dostačujúci.(11.10.2012)

 • Djkoma
  ***

  Jak hodnotit Chronos, když jsem před ním viděl Koyaanisqatsi? Fricke pochopitelně přiznává, že na něj Koyaanisqatsi a Reggio měl velký vliv, ale tohle je chvílemi naprosto identické. Je tu dost záběrů, které jsou prakticky identické jako ve výše zmíněném první díle qatsi trilogie (pro představu Central Station v NY včetně identického sledování proudů lidí. NY třípruhové silnice, atd.). Chronos jinak působí vcelku dobře, obrazově krásně, čistě, ale nemá dostatečnou hudební kulisu pro docílení neopakovatelné atmosféry a silnějšího poselství obrazu. Chronos=Koyaanisqatsi+dokument o památkách-komentář(15.3.2010)

 • JASON_X
  ****

  Předchůdce Baraky, Baraka v malém, kratší, ne tak všezahrnující a strhující, sice jen o malinko, ale přesto. Kdybych to viděl před Barakou, dám jistě za pět, takhle bohužel nemůžu, silné čtyři.(7.3.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace