Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

misterz

Pomerne intenzívny zážitok, stále sa tu niečo dialo, riešilo, utekalo a bojovalo o život. K tomu špióni, dvojitý agenti... Škoda, že to bolo miestami zbytočne zmätočné. No i tak, veľká spokojnosť. Nadpriemer. 75/100 ()

sochoking

Znepokojujúca vojenská dráma s namakanou muzikou o chlapíkovi (vojakovi) menom Gary Hook, ktorá v podstate nebola ani o ňom, ked' sa to tak zoberie. Celý film som čakal, že urobí jeden nečakaný ťah alebo fintu, a on ani hovno! ()

DwayneJohnson

Ani ne tak, o konfliktu v Severním Irsku v roce 1971, ale spíše jako nahlédnutí na osud jednoho vojáka. V záplavě násilí, absolutní nedůvěry a hlavně pokřivených vztahů, nejen mezi místními, se má tenhle nenápadný mladík co ohánět, aby uchránil, to nejcennější, co mu ještě zbylo. Škoda jen, na můj vkus až příliš mnoho vystřílené munice, jinak bych šel možná i do plných. ()

Trajektt

Rozhodl ses být vojákem, tak bojuj, poslouchej rozkazy, bez výtek pucuj do čista podlahu a pak se z tebe stane pravej chlap. Ovšemže si zažiješ i dost zábavy, od střílení ze zbraní, vykopávání zákopů, plazení v řece, boxování s přáteli až po běhání na mílové tratě a mnoho dalších příjemných aktivit, které jste na pionýrském táboře určitě nezažili. A to vše pro vaši službu vlasti a nacionální cítění, který má každý voják v každé zemi. Samozřejmě najdou se vyjímky jako byl Švejk a jemu podobní ulejváci, kteří to mají všechno u ... Tento film začíná posláním britské vojenské jednotky do Severního Irska v roce 1971, kde eskaluje konflikt mezi místními katolíky a protestanty a kde by se dalo napětí krájet. My ho můžeme sledovat prostřednictvím nezkušeného vojína Garyho Hooka, kterého skvěle zahrál Jack O'Connell, který byl nezapomenutelný ve filmu Jezero smrti, kde si zahrál mladistvého psychopatického zabijáka. Gary se ztratí své posádce a posléze se snaží zoufale dostat zpět. Chodí ulicemi, je zraněný a neví, kdo je přítel a kdo nepřítel. Cestou potkává mnoho zajímavých lidí a zažívá mnoho bláznivých dobrodružství. Nevím, čím to je, ale ty filmy ze Severního Irska jsou vždycky takový masakry a to myslím na obou stranách. Na to, že se na tomto území oficiálně neodehrával žádný vojenský konflikt, tak tam tekla krev proudem a hořelo tam vše, co hořet mohlo. Kdybych tam byl já v té době, tak bych si ven nešel ani pro rohlíky a radši bych si zavolal nějaký to Dáme jídlo nebo Bolty a určitě bych byl schovanej pěkně pod postelí  se zbraní v ruce. Od počátečního masakru nás tvůrci celou dobu drží v napětí až do napínavého konce. Také dobovou atmosféru tvůrci vystihli na jedničku. Člověk si aspoň při tomto filmu uvědomí: Jakou má lidskej život cenu? Tento snímek, kde nám hlavní hrdina předvádí One Man Show rozhodně stojí za vidění a proto dávám něco přes 80%. ()

eLeR

Tak tento sympatický mladík je ten nechutný grázel z Jazera smrti? To ako vážne? Šikovný chlapec. Celkom napínavý film, nenudila som sa. ()

Happens

Syrový kus masa z válečné zóny v Britsko Irském konfliktu v r. 1971, kde se zobrazuje jak bezcharakternost lidí, tak kontrastující dobrotivost, a to vše na životě jednoho prostého vojáka. Pěkně vystižené, jak je i válka vedena řízeně de facto s(ne)přátelenými stranami. ()

Chrustyn

Yann Demange není Paul Greengrass a možná právě jeho syrové, dokumentární pojetí mi ve filmu chybělo nejvíce. Takhle je to pouze slušný pokus a na režijní debut docela obdivuhodný. ()

Arsenal83

Málo dialógov, veľa času, ktoré divák môže stráviť premýšľaním pri zaujímavej hudbe. Že vlastne na čo to všetko bolo. Tak ako sa nezmyselne vraždia Rusi s Ukrajincami, kedysi Srbi s Chorvátmi, tak aj tu prichádza nepochopenie, že na čo to je dobré. Hoci Íri majú svoj jazyk a boli anglikanizovaní násilne, ale v druhej polovici 20. storočia to malo ešte zmysel? Nuž, výsledok ukázal, že zmysel to nedávalo, ostrov ostal rozdelený, hoci už dávno nemal byť. Film je zobrazený v takom špinavom a drsnom podnebí, v akom sa aj očakáva. Ukazuje brutalitu a podvody na rôznych úrovniach moci, kde je vojak len bábkou. Snaží sa poukázať na nezmyselnosť vedenia vojny a vojenských jednotiek. Ale napriek pár scén som čakal silnejší zážitok. Tento bol taký chladný. ()

evulienka3

Nejako takto a ešte podstatne horšie vyzerá honba za takzvanými "vyššími cieľmi" v mene "XYZ", ktoré sa tisícročia ľudstvo snaží dosiahnuť prostredníctvom vojny. A ono to stále nechce a nechce fungovať a tie "vyššie princípy" sa vždy rozplynú v realite života a smrti ako fatamorgána. Hádam raz zmúdrieme...aj keď zatiaľ to veľmi ružovo nevidím. ()

rikitiki

Sugestivní, do děje vržená dokumentární kamera zaměřená na detail umocňuje příběh ztraceného britského vojáčka v nepřátelském Belfastu, alias Pekle. Nemůže nikomu věřit, ale přesto ho situace nutí, aby někomu důvěřoval. Rychlá spojenectví se rozpadají násilnými výbuchy a zradou, která rozežírá i skupiny, které naoko drží pevně při sobě. Je to dost odporný svět, kdy jednotlivci hrají na sebe a neohlížejí se na prostředky, které použijí. Opuštěný voják „okupační“ britské armády vlastně ve srovnání s ostatními působí nevinně jako anděl. /20. 7. 16./ ()

Ivoshek

Mladej kluk v uniformě se ocitne jako štvaná zvěř uprostřed válčícího Belfastu. Je to minimalistický, uvěřitelný, dobře zahraný a hlavně napínavý. Po celou dobu člověk neví, jak na tom je, a kdo je doopravdy na které straně. Kromě toho tu výborně pracuje kamera, zvlášť při honičkách městem. ()

Othello

Cirkus Belfast já můžu. Ohavné tapety, dělnické domky, úzké uličky, hořící auta a zakouřené bary, kde se v zázemí montují trhaviny, to je moje. '71 je navíc ještě natočený na film s výrazným zrnem, což v kombinaci se zoomováním, častým shaky-camem a více-plánovými záběry umocňuje dokumentární vyznění, přesto, že film je scénáristicky v zásadě totální akčňák o slabém jedinci pohybující se ve víru velkých událostí. Zejména první polovina je naprosto perfektní a v druhé na sebe strhává pozornost jako vždy pomilováníhodný Sean Harris. ()

ARI50

Skvělý herec na nesprávném místě v nesprávnou dobu, hodně slušně, příběh, jen trošku přitvrdit a byla by to větší bomba, přesto hodně spokojený jsme. ()

Morholt

Konflikt v Severním Irsku či v Irsku obecně nám bývá většinou podáván ze strany Irů, kdy jsou oni jednoznačnými obětmi. To nechci nijak výrazněji rozporovat, ale ne vše, co se dělo v ulicích, bylo černobílé. ´71 je pohledem obyčejného britského vojáka Garyho Hooka, který se nestihne evakuovat a musí osamocený bojovat o přežití v divokém prostředí Belfastu. V patách mu je IRA a jeho přežití se nehodí do krámu ani britské rozvědce, která si hraje na vlastním písečku. Gary je tak odkázán jen sám na sebe, anebo na nezištnou pomoc belfastských obyvatel. S filmem jsem neměl ten nejmenší problém. Akční stránka věci na úrovni, prostředí i atmosféra jsou podávány za syrova a herci odvedli slušnou práci, přičemž Sean Harris si tady střihnul s chutí dalšího hnusáka. Snad jen kamera byla místy až příliš divoká, když se snažila působit autenticky. Ale to se dalo vydžet. Katoličtí Irové si tohle do své filmotéky asi nepořídí, ale já jsem spokojen. 80% ()

ambron

"Si pre nich len kus mäsa." Dá sa povedať, že táto veta sa stáva univerzálnou myšlienkou celého príbehu. Mladý nováčik z radov britských vojakov sa na svojej prvej misii v nebezpečných uliciach rozdeleného Belfastu oddeľuje od svojej jednotky, čím sa dostáva na odyseu za záchranou holej kože, ale aj vytriezvenia z vojnovej mašinérie. Prevažne televízny režisér Demange priniesol vo svojom celovečernom debute napínavý, temný thriller, ktorý diváka drží po celý dej vo zveráku a len ťažko púšťa. Jack O'Connell opäť ukázal svoju hereckú univerzálnosť, no nemenej pozadu zostávajú aj mladí herci vo vedľajších roliach. Aj napriek niektorým nedostatkom ( rozprávanie príbehu, nejednoznačné politicko - morálne posolstvo) je sedemdesiatjednotka prekvapivo pozoruhodný filmový počin. ()

JohnCZ

Slušný skoro-válečný film zobrazující vcelku opomíjený mnoho let táhnoucí se skoro-válečný konflikt. Film typicky britsky syrový, místy krutý, ale též i poměrně nevýrazný a to především nejspíše kvůli ne moc sympatickému hlavnímu hrdinovi. Ačkoli se film zaměřuje na jednu postavu, děj okolo ní je poměrně nepřehledný a pro člověka, který o tomto konfliktu prakticky nic neví, je film značně neinformativní (já bych nějaké to info rozhodně ocenil) a tudíž nepřehledný. Další fail vidím v obsazení dvou důležitých postav velice podobnými herci, což taky zrovna na přehlednosti nepřidává. Technicky je '71 na velice dobré úrovni, kamera je správně klaustrofobická, místy možná až moc roztěkaná, ale to byl asi účel. ()

ConanVJ

Celkem drsný film z prostředí irské občanské války v sedmdesátých letech. Příběh je zajímavý a je vyprávěn pomalejším tempem. Kamera je povedená a dodává filmu reálnější bvyobrazení. Zahráno je to velmi pěkně. 65% ;) ()

NinonL

Film je hlavně o tom, že válka není fér a občanská válka tím víc. Mladý britský voják je odvelen do Belfastu, kde situace houstne a Britové zde mají udržovat klid zbraní. Pouliční bojůvky si nevybírají oběti, muži, ženy, děti, každý může padnout. Gary se ocitá zraněn ve víru boje a spolu s dalším vojákem opuštění. Voják padne a Gary zůstane umírající ležet u zdi na pospas bojujícím stranám. Zachrání ho bývalý vojenský lékař, Ir. Brzy se však octne v hledáčku znesvářených stran i on a jeho dcera. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015