Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

FanKalEl

Zaujímavé atmosférické podanie konfliktu z Anglicka kde budeme pocelý čas s hlavnou postavou ktorá toho veľa nenarozpráva ale za to budeme s ňou prežívať boj o život. No ale filmy na taký štýl som videl fakt lepšie. (75%) ()

deLaFere

Velmi dobře vylíčený chaos v Belfastu uprostřed nenávisti protestantů a katolíků. Ulster a Belfast byli regulerními válečnými zónami a film velice dobře vystihuje atmosféru bezpráví a beznaděje postižených regionů. Snímek se s ničím nepáře a v podstatě je napínavý od začátku až do konce, hlavní hrdina odvádí velmi dobrý výkon, stejně jako ostatní herci. Snímek krásně ukazuje, jak tenká je linie mezi právním státem a anarchií, kdy cena lidského života rapidně klesá. Velká Británie natočila už několikátý velmi kvalitní snímek, který se vypořádává s temnou a ne ještě úplně mrtvou minulostí. Jsem zvědavý, kdy to dokážeme my. ()

Pekisan

Po prvej nahanacke s nekonecnym zasobnikom a mental spravanim utekajuceho vojaka som to chcel tak napoli zabalit. Od toho momentu to vsak islo od dobreho k lepsiemu. Jedna noc v nepokojmi zmietanom Belfaste s prehladom staci na akciou nahustenu 90minutovku s doslova bombovymi momentami na pozadi politickych polopravd. Napatie sa vlastne neprestalo stupnovat az do prekvapujuco poetickeho konca podciarkujuceho pocit frustracie a sklamania tiahnuceho sa celym filmom. Vlastne jedinu vytku mam len k hercom. Ono je v noci dost tazko od seba rozoznat protisebe bojujucich protestantov a katolikov a vsetkym podkurujucim anglicanov. Obrovske bokombrady ako znamenie doby a polodlhe vlasy s ofinkou nabok tomu tiez velmi nepomohli. Okrem toho vsak ide o vyborny prispevok do vydareneho IRA vs Anglicania filmoveho klubu, takze kto ma rad tuto temu nemusi vobec vahat. ()

Whitebeard

Poměrně zajímavý, ale taky nudný válečný dramátko o konfliktu, o kterém tady v našich končinách moc nevíme. Nebo alespoň mně to dost do teď unikalo. Relativně jednoduchá zápletka jedné nepovedené šťáry v jednom z domů Belfastu v Severním Irsku, protažená do hodiny a půl, kdy se zas tak moc neděje. Plíživá a nezajímavá hudba taky moc filmu nedodala. Tajní agenti, dvojí agenti, britové nenávidění Irama, pár vybuchlých bomb, to všechno byl tamní rok 1971. Za mě 2* a pro lidi, co mají radši spád při filmu doporučení, ať se tomu vyhnou :) ()

Franc1s

Dlouho jsem neviděl válečnej filmek z doby bitek Irska a VB, takže jsem se docela těšil. Vojín Hood se při výjezdu a špatně naplánované akci ocitne sám ve městě mezi dvěma bojujícími stranami a chce se jen dostat zpět do kasáren. Při tom všem se zde ještě objeví dvojití agenti, akce pomálu, ale za to řádně koukatelná. Napínavé až do konce! 8/10 ()

bakeero

Takovéhle retro válečné snímky můžu! Hodně povedená podívaná z drsných ulic severoirského Belfastu. Jack O´Connell exceluje a pro mně osobně je to jedna z největších nadějí ostrovní kinematografie. Více na Filmfanatic.cz. ()

sehe

Poriadne napinave s dobrou kamerou.Sťažnosť mám iba voči dvom podobným fuzatym hercom,ktorých som nedokázala rozoznavat a to v tej neprehladnej situácii komplikovalo výrazne sledovanie kto proti komu a s kým. ()

kwaicheng

Pefektní. Myslel jsem si, že to bude dakési bezduché utikání skrzevá probourané příčky, kterýžto obraz mi v mysli vytanul jako vzpomínka na syrovost Day-Lewisova Boxera, leč nestalo se. Bylo to napínavý, postavy se mi zdály reálný, bylo jich tam akorát, tajní fízli supr, Paul Anderson supr imidž drsnýho cápka, s takovým ksichtem prostě zloducha nejde nezahrát. Když pak vojín Húk zapích toho nesympatickýho sráče na sídlisku, mocně se mi ulevilo. Dobré! ()

Zuzu_kuc

Atmosféra nadupaná od samého začátku. Sice bylo potřeba na sedačce poskakovat, aby človek videl na titulky, pak ale přisla scéna kdy celý kino hodilo zpatečku a zarazilo se do sedaček a zase bylo chvilku videt. A Jack O'Connell? Hvězda, kterou si házím do hledáčku!! ()

Rimland

„Tož chlapcí, vítejte v Belfastu. Inu, máme tu tak trochu trable s místníma. Cože? Že byste radši sloužili v cizině? Ale jděte. Dyť tady jste přece doma, ve Spojeném království, jen na tom druhém ostrově. A vůbec, beztak si tu dlouho nepobudete. Ono je totiž dost dobře možné, že vám někdo z těch místních co nevidět upraví strukturu lebečních kostí kamenem či kulkou.“ Ale že těch místních je… Od 71 jsem čekal příběh britského vojáka ponechaného „za nepřátelskou linií“, kterak se bude snažit probít skrze řady nepřátelských katolíků a za občasné pomoci „spřátelených“ protestantů zpět ke svým bratřím ve zbrani. Výsledek byl úplně jiný. Vojín Hook totiž není ani tak hlavním hybatelem děje, jako spíš figurkou potácející se v interakci toho bezpočtu frakcí, které se ve filmu snaží tak či onak vzájemně pobít, a které v rámci tohoto procesu reagují na jeho přítomnost. A tak tu máme nejen irské katolíky proti britské armádě a loajalistickým protestantům, nýbrž i „tradiční“ IRA, Prozatímní IRA, RUC, Belfasťany co by radši zůstali zcela mimo, a nakonec ostré hochy z MRF, kteří podporují tu či onu stranu podle toho, jak se jim to zrovna v jejich špinavé hře hodí. Celé je to ale tak syrové, sychravé, atmosférické, svižně podané, dobře napsané a vůbec skvěle natočené (s výbornou hudební složkou), že vám ten mišmaš ani nebude vadit. Spíš naopak. Ano, mohlo to být ještě o něco lepší. Viz fakt, že film je nejsilnější ve své první půlhodině, resp. v pasáži s demonstranty. Víc podobných momentů by mu prospělo, nicméně s tím, jak je pojatý, nemám jinak sebemenší problém. Máloco se mi totiž v poslední době tak líbilo. Mimochodem, z hereckého hlediska nelze nezmínit Seana Harrise v roli velitele výše zmíněné MRF. Sedmdesátkovější postavu ve filmu nenajdete, a kdyby se náhodou točil remake Profesionálů, Harris by si z fleku mohl střihnout kdejakého polovojenského zlořáda :-) ()

flu

Belfast, 1971, IRA, Provos, loyalisté, MRF a jeden ztracený vojín, který se v tom násilném chaosu snaží přežít. Yann Demange měl režisérsky slibně nakročeno již se svými seriálovými počiny (především Top Boy) a tímhle filmovým debutem svou pověst talentovaného filmaře jen stvrdil. A jen tak mimochodem stvořil jeden z nejlepších hraných filmů o éře "The Troubles" vůbec. ()

windows

Konečně! Po dlouhé době zase jednou parádní děj. Dialogy, hudba, napětí na úrovni. Sraček od Marvelu mám už po krk. Za to Britové se vytáhli! ()

Oxymoron5

Nemůžu si vybrat, jestli měl být pointou únik opuštěného vojáka, nebo dvojí agenti a zrádci. Přijde mi to obojí rozdělané a nedtažené. A ti dva podobní knírači tomu taky moc nepřidali. ()

MickeyH.

Bez podrobnějších informací o konfilktu The Troubles je to trochu zmatený film. Předpokládám, že primární cílovou skupinou jsou tedy hlavně Britové a Irové, kteří o tom ví více. Nicméně atmosféra filmu je poutavá a místy napínavá. Rovněž i charakteristika hlavních postav a zvraty, které v průběhu filmu nastávají. Jen je škoda, že na dvě role "lídrů" vybrali vizuálně podobné herce, kteří v přehlednosti dělali mírný guláš. Myslím, že po druhém shlédnutí se eliminují i tyhle problémy. ()

dzberry

Zelenohnědá zábava, která ctila hned několik zásadních mott, kupříkladu: „zachraňte vojína“, „kdo dřív přijde, ten dřív killne“ a „utíkej, chlapče, utíkej“... Kondenzované irské napětí, které se dalo krájet na kolečka. Geniálně „vymalované“ lokace. ()

XXXXXXXX

Zprvu solidně vybudované akční drama, začne ve finále kazit opakované převlékání kabátů, změna stran a hřebíček do rakve, představuje onen nic neřešící, uspěchaný a vlastně i useknutý závěr. Škoda. ()

pestak

Film s tísnivou atmosférou, kde nebezpečí číhá doslova za každým rohem nepřátelského města. Je to nervy drásající zážitek. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015