Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

agentmiky

Pořád nechápu, proč takové typy indie snímků jako tento neputují do kin. Dá se asi pochopit, že návštěvnost by se nepohybovala v závratných číslech, ale lidé by to vidět měli. Podle mě dost lidí ani pořádně neví, jak to vypadalo v uličkách Belfastu v sedmdesátých letech (nebojte se, i já jsem měl menší mezery ohledně tohoto, pro Velkou Británii, černého období plného násilí a vražd. Film nastolí parádní retro atmosféru doplněnou věrohodnými kulisami, párkrát dojde i na přestřelky a prostě akčnější momenty. Mně se ale zalíbilo to zpracování a celkově hra s myšlenkou: Nikomu nevěřte. Vkládejte důvěru jen v sami sebe. Je to taková hra na kočku a myš, mezi kterou uvízne jeden mladý naivní vojáček, který postupem času zjišťuje, že se ocitl skoro až v pekle. Souboje a soupeření katolíků s protestanty, intriky tajných anglických služeb, ale i náhled do života obyčejných lidí, jejichž osudy se na konci všechny pospojují a vytvoří úžasný, pomalu až grandiozní závěr plný těžkých a morálně tíživých rozhodnutích. O'Connell skvělý. Nebude z toho film hodný na Oskara, ale svůj moment slávy si dle mě vysloužil. Tedy alespoň u mě. Za mě dávám 84 % ()

katasta

Dobré zpracování a zápletka... na mě byla bohužel až moc zapletená a nejspíš se mi jí nepovedlo úplně rozplést :-/ není to sice úplně na škodu, ale asi bych ocenila alespoň nějaký náznak toho, komu o co vlastně šlo... Takhle to tak nějak vypadalo, že jdou všichni proti všem a všichni korupčí s kýmkoli a nikdo z nich neměl jasný důvod ke svému konání... nebo je taky možný, že jsem to v té spleti někde přehlédla :-) ()

Freemind

Místy trochu nepřehledný, ale snad o to poutavější nezávislý akčňák z brutálního prostředí irského konfliktu. Normálně mám sice vyrážku z ruční kamery, mohli taky vystřihnout posledních 15 minut filmu (povinný artový dojezd), stejně to ale stojí za to - scény honičky po ulicích, exploze nebo závěrečného kličkování po činžáku mi určitě jen tak nevyprchají z hlavy. K tomuhle filmu se vrátím. ()

kaylin

Myslel jsem si, že to bude jen další britský film, který se snaží být akční, ale tohle je přece jen jiný kousek. Je to historické, ale pořád to ukazuje primárně osud jednoho člověka v době a v místě, které nepřejí životu. Je zde ukázána krutost, hodně nesmyslné, je zde paranoia a nekončící boj o život. Intenzívní a silné. ()

JohnMiller

Vizuálne veľmi pekné. V každom bode v každom detaile to má produkčne zvládnutý obraz sedemdesiatych rokov na 100%. Interiéry, exteriéry, kostýmy, účesy, no jednoducho všetko. Dokonca aj filter bol mierne old schoolový, bol tam jemne naznačený takže to tak nebilo do očí. Je mi ľúto, že z vynikajúceho vojnového rozbehu nakoniec snímka finišovala s veľmi slabým príbehom ktorý sa na konci zvrtol takmer ku kriminálke. Ono páčilo sa mi to ale s lepším príbehom by to stálo rozhodne za viac. V mojich očiach ide o stratený potenciál. ()

PP66

Vůle britskýho vojáka přežít v občanský válce Severního Irska a notně štěstí, když po něm jdou i vlastní. Autenticky retro styl bez příkras hodnotím vysoko. A měl hodně štěstí... ()

berusche

Jednoznačně nejlepší film z festivalu, jednoznačně jeden z nejlepších filmů s válečnou tematikou. Vždycky se asi lépe píšou pocity z filmu špatné než dobré, nebo spíše, dají se lépe definovat. Marně jsem po celou dobu projekce přemýšlela, zda bude snímku co vyčíst, a věřte, že najít něco pro mě bylo poněkud obtížné (chvilku jsem vyčítala jeden špatně sestřihaný záběr, ale asi na to kašlu). Tahle sonda do historických událostí roku 1971 je vskutku příjemným překvapením, protože rychlé jednání postav a poměrně kompaktní podoba celého snímku vás nenechá vydechnout ani na vteřinu. A když už si přeci jen myslíte, že se polevuje, věřte, že nepolevuje, to je jen ticho před bouří. Herecké výkony jsou více než dobré a chtějí po vás, abyste stáli na některé straně barikády, i když chvílemi přemýšlíte, která to je. Vždycky říkám, že jak vás tvůrci donutí mít nebo nemít někoho rád, je to kus dobré filmařiny. Tady se jim to úctyhodně povedlo, stejně jako vytvořit něco, co dává smysl do posledního náboje. Spokojenost nejvyšší, slušný zážitek. ()

TheDon

Ty kráso, to co uběhal private Hook v kanadách, za to by se nestyděl ani Zátopek. Film je super, tady asi není moc o čem mluvit. Zajímavý vidět osud mladýho rybízka, kterej ve své první akci z rozjezdu schytá takovou sadu a ještě k tomu ho nechají samotnýho napospas irskejm bomberům. Celý to pro mě balancuje na hranici uvěřitelnosti, protože ho v těch uličkách Belfastu mohl asi tisíckrát někdo sejmout. Neméně zajímavý je vidět, jak britové potichu spolupracovali s IRA. Přemýšlím, proč jsem nedal plnej počet. Ale něco mi v tom filmu chybělo. 80% ()

LaRhette

Severní Irsko je ještě stále nedořečenou kapitolou. V současnosti převažují britské vlajky a jižním Irům je nepříjemné zavítat do některých podniků. Těžko věřit, že to v tak kultivovaném státě mohlo být někdy vyostřenější, ale bylo. Přibližuje nám to film odehrávající se v roce 1971, směřujícím k občanské válce. Vypráví o mladém vojákovi, ztraceném při výjezdu, kdy mu hned zpočátku umírá přítel z jednotky přímo v rukách a on sám musí následně bojovat o život mezi dvěma protichůdnými tábory. Příběh nepůsobí úplně jednostranně jako absolutní drama, autor vkládá i prvky úsměvné, které výsledný dojem zlidšťují - viz. malý boss. Na snímku oceňuji, že podává válečnou událost bez násilné tendence dojímat diváka, vypráví příběh konkrétního člověka a nemnoho slovy se dozvídáme přesně to, co potřebujeme, abychom mohli odejít po projekci s celistvým dojmem. ()

Aljak

Film z počiatku 30-ročného konfliktu, ktorý nič nevyriešil - akurát tak prehĺbil celú nenávisť medzi Írmi (katolíkmi) a Britmi (protestantmi). Atmosféra chaosom zmietaného Belfastu bola zachytená veľmi dobre a dynamická kamera tomu pridala ešte väčšiu autenticitu. Nepoznám do hĺbky tento severoírsky konflikt, takže sa mi ťažko posudzujú tie vzťahy, ale úlohu niektorých postáv som trochu nepochopil. Čo sa týka filmu, tak prvá polovica bola skvelá a dynamická, no druhá už bola o čosi strnulejšia a v pomalšom tempe, čo mne osobne prišlo ako zbytočné brzdenie kvalitne rozbehnutého filmu. ()

Lischai

Adrenalinová noc sympatického britského vojcla, co skončil na špatném konci Belfastu a chce domů. Jen to má trochu vlastnost takových těch špiónských filmů s Phillipem Seymorem Hoffmanem, kde je tisíc chlapíků s pejzama a vy nevíte, kdo je hodný, kdo zlý, kdo špión na první a kdo špión na druhou. Na podobnou notu doporučuju Greengrassovu Bloody Sunday, kde je mín špiónu s pejzama a víc naturalistického střílení. ()

Martin741

Rezisersky je to kvalitne natocene, Belfast a boj protestani vs Katolici, spinave ulice,m vybuchy, prestrelky nesmu chybat. Jack O´Connell je pre mna doteraz zahada - vie hrat ? nevie hrat ? Kazdopadne prosim viac takychto filmov  ? 84 % ()

Rodriguez

Drama pojednávající o konfliktu v 71, kdy se v občanské válce angažují síly Británie. V jedné akci je takto zapomenut voják, který se snaží dostat zpět zbraň parťáka, kterou mu sebral malý kluk při přetahování s davem... Vše se nakonec zvrtne a tak si musí dávat v potemnělých uličkách pozor, než najde cestu zpět... Jenže cesta to bude trnitá a nebezpečná, nikomu se totiž nedá věřit! 60% ()

Lanark

And the violence caused such silence. We must be mistaken. Hluboké rány potřebují čas, aby se zahojily a pokud se do nich neustále sype sůl, jsem ti jistý, že se to nepodaří nikdy. Sto minut důvodů, proč válka neplodí hrdiny, ale jen muže se zjizveným srdcem. 71 slov, kterými nic nezměním, a kterými asi ani nedokážu přesně říct, co člověk při sledování cítí. Bude lepší, když si na to přijdete sami. ()

C0r0ner

Slušný manhunt v neokoukaném prostředí s neokoukanými herci v zajímavé době na zajímavém místě. Ne, že by v té chvíli bylo v Belfastu o co stát, ale takhle zprostředkovaně jsem se do něj rád podíval. Sice to dopadlo očekávaně, ale film to byl dobrý a já ho můžu s klidem doporučit dál. 75% ()

Pajky3

Nesmyslnost války v celé své nahotě, Severní Irsko v téhle době bylo určitě peklo. Příběh dostatečně napínavý, hlavní hrdina sympaťák, kterému člověk může fandit. Tísnivá atmosféra se jednou vkrade a nehodlá se nikam vytratit až do konce. V hlavní roli exceluje Jack O'Connell a nedivím se, že byl (nejen za tuto roli) nominován a vyhrál cenu BAFTA za objev roku. Britové se s tím nemažou (scéna z baru) a věřím, že realisticky zobrazují dobu. Závěr patřičně komplikovaný a dokazující, že "ti nahoře" mají pravdu, i ve chvílích, kdy nehorázně lžou... ()

Juto

Nový regrút Gary Hook je poslaný so svojim práporom do Severného Írska na jeseň roku 1971. Na rozlúčku so svojím bratom, o ktorého sa stará, mu Gary sľúbi, že zostane v bezpečí. Pri svojom prvom zásahu v Belfaste sa však ocitne uväznený v republikánskom gete. Kde narazí na spletité sprisahanie. Celý príbeh je skôr konšpiračný thriller než priamočiary film o mužovi uväznenom za nepriateľskými líniami. Čo je škoda,lebo táto konšpiračná línia nefunguje, a je až moc zamotaná. Pri tom thrillerové prvky fungujú vynikajúco. 6,5/10 ()

BoXBe

Krvavá neděle a Bournovo Ultimátum v Belfastu s IRA a s hořkým kontextem. Jak to, že jsem to ještě neviděl v programech našich kin? Ale co, byl to nečekaně silný zážitek. ()

laik_60

Film hodný piatich bodov. Ale ... berie diváka akoby znalého v pomeroch vtedajších v Belfaste o konfliktoch medzi protestantmi katolíkmi či Írmi a Britmi. Pre neznalcov históie je tam toho veľmi málo. Jednoducho vojak nováčik britskej armády s neskúseným veliteľom vrhnutý do virvaru britsko - anglicko - írskeho konfliktu. Páčila sa mi taká tá "zainteresovanosť" viacerých skupín - človek . divák mal možnosť vidieť , že "svine a podliaci" sú na obidvoch stranách. Celkovo film bol natočený dobre, atmosféra napínavá a taká ... miestami ... aj ... "ľudská" . ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015