Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

morgos

Pro mě asi nejlepší film který jsem viděl v Karlových Varech. Film je takové adrenalinové drama ze Severního Irska z asi nejhoršího období tamnějšího konfliktu. Ústřední postava je nezkušený vojáček Gary Hook v podaní Jacka O'Connella, kterého všichni asi znají jako Jamese Cooka ze seriálu Skins se při běžná akci odpojí od své jednotky a ocitne se tak na horké půdě. Film dobře ukazuje "krásy" Belfastu a zákulisí tamějšího konfliktu. Kličkuje mezi kamarádskými protestanty a nenáviděnými katolíky. Ve filmu jde krásně vidět, přístup obyvatel a hlavně malých dětí k britským vojáků. Výborná je kamera, která přináší Garyho pocity přímo před nos. Jak už tak bývá, válka je špatná. Film je sice působiví, ale určitě nebyl tak drahý. Tento film by mohl sloužit jako inspirace českým filmařům. Doufám, že režisér brzo zplodí nový film. Určitě doporučuji ()

Radiq

Vůbec jsem nevěděl, o čem to má být a zprvu to vypadalo, že půjde o tradiční děj typu: výcvik, nasazení, hrdinové, happy end. Na štěstí tahle sračkovitá cesta zůstala hoven ušetřena a jede se pěkně autenticky, v duchu severoirskejch nepokojů a hlavně minimálně dvou frakcí IRA - té původní a nové generace lačnící po krvi. Dejme tomu, že jsem se jakž takž zorientoval, ale stejně jsem věděl, kdo je protestant a kdo katolík nebo křesťan nebo nějaké jiné náboženské hovädo. A pak ti tajní agenti nebo nevím kdo to byl (CI5 nebo někdo z armády?), jejichž roli jsem asi nějak nepochopil. Takže to byl hlavní problém filmu - na to, kolik se tam zapletlo stran, je tam na mě příliš málo informací, abych věděl, o co tam mělo přesně jít. Asi se předpokládají nějaké základní znalosti o této problematice, takže mi připadalo, že je to cílené hlavně na diváky VB a Irska. Jinak jsem s tím ale neměl problém - napětí, žádné roztahování děje, sympaťák Jack O'Connell a sem tam docela solidní násilí/smrt. ()

chelseaman22 odpad!

O Severních Irech jsem doposud věděl jen to, že čutanou na klubové úrovni mají srovnatelnou s naší 1.A třídou. Nezvyklou skutečností je fakt, že i když se pořád něco děje, tak divák jen apaticky čučí do obrazovky a vzdychá nudou. Bezvýznamný pěšáček si to mastí z bytovky do bytovky, aby unikl těm neřádům třímajícím zápalné flaši v prackách. Hodina a dost. odpad! ()

Tosi

Britský syrový žánr v celé své kráse, s hlavním hrdinou, co téměř mlčky odtáhne tenhle skvěle natočený nezávislý snímek. Pro mě to byl opravdu drsný a intenzivní zážitek, umocněný dokonale smutnou hudbou, a zároveň jeden z nejpovedenějších britských filmů posledních let... ()

Honzek

Zajímavé leč průměrně zpracované téma konfliktu v Severním Irsku roku 1971. Co čekat? Depresivní drama se střípky akce a místy velmi hutnou atmosférou. Film by se mohl nazvat příručkou pro přežití - Britský voják Gary (Jack O'Connell) se totiž dostane do situace, ve které se nacházelo mnoho Židů v zemích okupovaných Německem. Při jedné akci se na něj jaksi zapomnělo a zůstal tak napospas Irčanům v jejich vlastních ulicích bez jakékoliv podpory. S velkým štěstím utekl kulkám a začal jeho boj o přežití, který vás asi na zadek neposadí, ale rozhodně zabaví. Ke čtvrté hvězdě by v mém případě stačilo méně nudných pasáží a o chlup lepší scénář. ()

Mirokukii

Průměrné drama, jehož děj by se dal zařadit do mnoha zemí dnešního světa. Tíživá atmosféra, o kterou se stará hlavně kamera, a nepatřičně vygradovaný děj, který stihl vyšumět dřív, než šumák ve sklenici. ()

Mrkvič

Nechápu, že jsem o takovém skvostu nikdy neslyšel. Narazil jsem na něj náhodou a byla to teda jízda. Několik brutálních scén diváka nenechá se ani nadechnout. V druhé polovině je sice pár slabších míst a motání se postav na jednom místě v závěru se také úplně moc nepovedlo. Ale hlavní bylo, jak se povedlo vykreslit motivace a pocity několika postav, jejichž osudy se v závěru střetly. ()

VanTom

Ve stylu 'Black Hawk Down' je nasazen vyjukaný, nic netušící britský vojín rovnou ze cvičiště do eskalujících nepokojů v Belfastu, přímo mezi znesvářené, zradikalizované, ale také vystrašené, ehm, sousedy. I poté, co se policejní razie a následný úprk o život "uklidní" v cíl "přežít za nepřátelskou linií", zachová si paranoidní válečná situace sílu a naléhavost. Jestli to opravdu takhle v Severním Irsku vypadalo, no potěš koště, to do toho Somálska nemělo daleko. ()

cpt.Lynch

Stísněná a napínavá atmosféra. Člověk s vojáčkem prožije pocit, když ho nechají za nepřátelskou linií. Belfast 70. let muselo být hrozné místo na život... ()

drackula

Surová a nekompromisná sonda do komplikovanej problematiky nepokojov v Severnom Írsku. Pouličné nepokoje boli stvárnené rovnako dobre ako skoro až špionážny záver, takže u mňa určite spokojnosť. 80% ()

ghatos

Pěšák na šachovnici několika hráčů. Ztracený voják "Velké" Británie ve válečné zóně Belfastu bojuje o život, podobně jako stát, jehož uniformu nosí. Tehdejší Británie byla na tom špatně v několika klíčových oblastech a občanská válka v Severním Irsku symbolizovala úpadek někdejšího impéria. Způsob řešení a přístup Anglie k problému Severního Irska hezky dokumentuje hlavní oficír jejího veličenstva...taktiky manipulace, lží a hry na obě strany nemohli fungovat. 78%. ()

KarKulA

Drsnej příběh a ponurá tísnivá atmosféra ve mě rozhodně zanechala velký dojem a ještě pěknou chvíli po dokoukání filmu jsem měla o čem přemýšlet - asi jsem si nikdy moc neuvědomila, co se vlastně v Severním Irsku ještě poměrně nedávno dělo a obávám se, že tvůrci ani nijak moc nepřeháněli. Co mi bohužel celý film kazilo, a proč nehodnotím výše, byla kamera - chápu že její epileptická rozcukanost tomu měla dodat dramatičnost a autentickou, takřka dokumentární atmosféru, ale pokud něco takového sledujete skoro po celou dobu filmu, a je navíc notně prokládané necelistvými záběry (záběry na prostředek těla či půlku hlavy nebyly nic neobvyklého) a většina filmu se navíc odehrává ve tmě či pološeru, zjistíte, že toho z filmu vlastně moc nevidíte a místo dojmu z hereckých výkonů a příběhu ve vás zůstane vlastně jenom ta atmosféra. ()

JohnSmith

Docela slušné psycho pro nováčka, který akorát ukončil výcvik. Na to jen tak nezapomene. První polovina snímku je celkem svižná, ale pak se děj začne nudně táhnout, závěr pak pět nabírá na otáčkách. ()

venca163

Tak tohle není vůbec černobílý, ale spíš černočerný válečný film. Některý postavy se možná blíží kategorii "neutrální", ale převládá model "standardní drsný pletichářský hajzl", který si v konfliku hájí svoje (ne moc dobře osvětlený) zájmy a nežinýruje se to prát na obě strany. Hodně hvězd za skvěle přenesený zmatek z bojiště a natočení akčních/napínavých scén, jednu dolu za zmatek v příběhu. (80%) ()

Jello Biafra

Naturalisticky natočený film zachytávajúci boje v Severnom Írsku na začiatku sedemdesiatych rokov. Mladý vojak zostane uväznený za nepriateľskou líniou a snaží sa zo všetkých síl dostať späť k svojej jednotke. Všadeprítomné bombové útoky a prestrelky sú však zárukou, že táto cesta späť nebude jednoduchá. Jack O´Connel mňa po filmoch Eden Lake a Unbroken definitívne presvedčil o svojich hereckých kvalitách. Vyplašeného zobáka, ktorý sa ocitol v pekle občianskej vojny totiž zahral viac než obstojne. Režisér si neberie servítky a podarilo sa mu natočiť mnoho naturalistických scén. Roztrasená kamera jasne odkazuje k Paulovi Greengrasovi. Veľmi surová a intenzívna záležitosť, ktorá dáva spomenúť na staré rany konfliktu v Severnom Írsku, ktorý trval vyše 30 rokov. ()

kenkaku

71... 1971 - Belfast. Stačí vygooglit a každému je hned jasné. Reálie bychom měli. Teď už jen do nich zasadit nějaké to drámo. V tomto případě lehce uloudané, završené koncem bez konce. Jediné co jsem si odnesl je to, že katolíci jsou fakt vypatlanci. To že svět není černo-bílý vím už dávno. Zbytek bylo takové zvláštně nedotažené. Byť natočené poutavě, tak s nedotaženým scénářem. ()

Maynard.

No, popravdě sem čekal krapet něco jinýho. Hodně přestřelek a víc pum ze strany IRA. Takle to bylo o jednom zatoulaným vojáčkoj, kterej byl ve španej čas na špatným místě. Navíc to byla jeho první mise, takže zkušenosti nula. Ale spád to mělo, to zase jako jo. Napětí to taky mělo. Takže takovej spíš lepší anglickej kousek, ale s IRA tématikou už sem viděl mnohem lepší.. ()

sedm.1

Hlavní předností tohoto filmu je určitě jeho luxusně zpracovaná syrová atmosféra, která je vážně silná a přesvědčivá, jelikož dokáže vtáhnout diváka do veškerého dění a dokonce i ve mě vyvolávala po celou dobu velmi působivé momenty autentičnosti dané doby a onoho konfliktu, kdy mi chvílemi i běhal mráz po zádech, prostě v tomto ohledu parádní zážitek. Naopak nejslabším článkem tu je zápletka, kde to především v závěru tvůrci trochu víc přehnali s těmi zvraty, kdy vlastně ve výsledku všichni šili boudu na všechny a vznikl z toho tak spíš jen nepřesvědčivý guláš, ze kterého v podstatě až na hlavního hrdinu vyšli všichni ostatní jako strašní parchanti, no prostě krapet víc přímočarosti by tu tentokrát možná přineslo své ovoce, nicméně abych onu zápletku jen nekritizoval, tak ty zvraty na druhou stranu zase alespoň ale přinesly i momenty překvapení a samozřejmě nepředvídatelnost, což patří jistě k výrazným pozitivům. Jednotlivé postavy a jejich herecké představitele pak mohu též upřímně označit za výrazné a vhodně obsazené týpky, a co se akce týče, té sice moc není, když se ale dostane ke slovu, tak funguje sakra přesvědčivě a třeba takový výbuch hospody mi bude ještě dlouho strašit v hlavě. Takže ano, 71´ nabízí skutečně emočně silný a obrazově výrazný zážitek, jenž ovšem krapet doplácí na tvůrčí pokus o ambicióznější zápletku, což se ovšem minimálně u mě nesetkalo úplně s dvakrát pozitivní odezvou, i tak to ale celé považuji za vážně zajímavou a fungující podívanou. ()

radecacek

Úžasnou výpravu a atmosféru starého Belfastu doplňuje syrovost celého snímku. Mírně nadprůměrný válečný film. (Kviff 2014) ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015